Modelism - RHC Forum: Primul CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Primul CNC

#61 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 14 February 2018 - 02:49 PM

Vezi postareaElicopter, la 14 February 2018 - 02:31 PM, a spus:

Nu cred ca intra un surub m5 in gaura aia , trebuia sa fie mai mare , maxim m4 .
Dar poate ma insel .


ma refeream ca ghidajul profilat are gaura de 5 mm. Practic daca profilul are canal de 6 mm ar trebuii sa intre

Aceasta postare a fost editata de emilemir: 14 February 2018 - 02:50 PM

0

#62 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 06 March 2018 - 07:18 PM

Am schimbat designul si programul de desen si am reusit sa schitez cum vreau sa arate masinaria.
Surubul pe axa X va fi 2010, pe axa mobila Y va fi 1610 iar pe z va fi 1605. Pentru cadru voi folosi profile ITEM de 60x60, picioarele vor fi din aluminiu de 20mm iar lateralele la Y aluminiu de 15mm.
Placa pe care sunt fixate ghidajele profilate de la axa Y va fi una de 30x120 (profil aluminiu extrudat). Initial voi folosi doar un surub pentru axa X dar ulterior cnc-ul va fi echipat cu 2 motoare si 2 suruburi pe axaX

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: phpy81caCAM.jpg
  • Imagine atasata: phpLY6dVvAM.jpg
  • Imagine atasata: phpHLpurpAM.jpg
  • Imagine atasata: phpiShGo6AM.jpg
  • Imagine atasata: placaZ v18.jpg

Aceasta postare a fost editata de emilemir: 06 March 2018 - 07:20 PM

0

#63 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 06 March 2018 - 08:42 PM

Vezi postareaemilemir, la 06 March 2018 - 07:18 PM, a spus:

Am schimbat designul si programul de desen si am reusit sa schitez cum vreau sa arate masinaria.
Surubul pe axa X va fi 2010, pe axa mobila Y va fi 1610 iar pe z va fi 1605. Pentru cadru voi folosi profile ITEM de 60x60, picioarele vor fi din aluminiu de 20mm iar lateralele la Y aluminiu de 15mm.
Placa pe care sunt fixate ghidajele profilate de la axa Y va fi una de 30x120 (profil aluminiu extrudat). Initial voi folosi doar un surub pentru axa X dar ulterior cnc-ul va fi echipat cu 2 motoare si 2 suruburi pe axaX


Am sa fac niste remarci cu rol de critica-constructiva, asa ca sa nu te superi (atata timp cat postezi aici se presupune ca esti pregatit sa afli ce nu este in regula in design-ul tau). 1) lateralele portalului vor face ca stergatoarele de la masina; sunt mult prea subtiri. Au nevoie de ramforsari cu placi perpendiculare pe lateralele tale (se numesc gusee); 2) placa portalului - asa cum te indemnam la inceputul topicului - este de dorit sa fie in sectiune un dreptunghi cu latimea si inaltimea CAT MAI MARI; exclus o simpla placa, chiar si de 30 mm grosime, daca vrei sa ai un minim de rigiditate . Tot in acel post mentionam ca o simpla placa este raspunsul cel mai slab la solicitarea de torsiune, iar portalul este solicitat 99% la torsiune. Tu faci cum vrei , dar atunci cand ai sa montezi axa Z si o sa cobori motorul pe placa ca sa frezezi, vei stramba portalul (care ulterior isi va reveni la incetarea actiunii) doar daca vei apasa cu forta cu care apesi pe un intrerupator, apasarea facandu-se cu degetul mic de la mana stanga. Daca esti ok cu asta, mergi mai departe; daca nu esti ok, pune 4 placi care sa formeze un dreptunghi in sectiune ca sa formezi un contur inchis, avand un gol in centru iar golul sa fie CAT MAI MARE POSIBIL; ce iti spun eu este varianta scurta a ceea ce inginerii numesc moment de inertie axiala ; 3) inaltimea placii portalului este prea mica; mergi spre 200 mm. Exista niste proportii intre inaltimea placii portalului si distanta intre reazemele placii portalului, iar cea ideala este de 1 la 3. Daca decizi sa pastrezi doar o simpla placa pe post de placa a portalului (pe langa faptul ca ti se va torsiona sub greutatea axei Z care are centru de greutate excentric fata de axa longitudinala a placii), atunci la 150 mm inaltime nu este recomandat sa ai o deschidere in reazeme mai mare de 3 x 150 mm = 450 mm. Daca te duci din 150 in 200 mm vei putea sa mergi spre 600 mm (atentie, aceasta conditie satisface incovoierea, nu torsiunea). Daca in loc de placa vei vrea sa pui 4 placi si sa faci un contur inchis, vei putea merge cu deschidere mai mare intre reazeme, adica de la 1:3 spre 1:5 . Altfel spus, 4 placi pe post de grinda a portalului satisfac si conditia de incovoiere si cea de torsiune , pe deschideri mai mari in reazeme (din care torsiunea este cea care conteaza cel mai mult). Tu faci cum crezi, insa cel mai simplu este sa mergi la cineva care are un portal ca al tau si sa apesi cu degetul pe freza in pozitia cea mai de jos a frezei - acolo unde freza atinge placa. Dupa care incearca sa apesi usor de tot din lateral pe portal - vei vedea efectul de stergator de parbriz. Dupa care te intorci la computer si cvadruplezi si grinda si lateralele. Nu costa mult.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 06 March 2018 - 08:45 PM

0

#64 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 06 March 2018 - 09:09 PM

steelmind: criticile sunt mai mult decat binevenite, am pus desenele aici tocmai pentru critici. Lateralele de la Y cam ce grosime ar trebuii sa aiba? Precizez ca cnc-ul va avea in jur de 1000 x 700mm. Imi cer scuze dar sunt la inceput si am citit de 3 ori cum sa fac placa dintre lateralele axei Y tot nu inteleg

cum ar trebuii sa arate , daca aveti odata timp sa-mi trimiteti un desen sau o poza as ramane dator vandut
0

#65 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 06 March 2018 - 11:27 PM

Vezi postareaemilemir, la 06 March 2018 - 09:09 PM, a spus:

steelmind: criticile sunt mai mult decat binevenite, am pus desenele aici tocmai pentru critici. Lateralele de la Y cam ce grosime ar trebuii sa aiba? Precizez ca cnc-ul va avea in jur de 1000 x 700mm. Imi cer scuze dar sunt la inceput si am citit de 3 ori cum sa fac placa dintre lateralele axei Y tot nu inteleg

cum ar trebuii sa arate , daca aveti odata timp sa-mi trimiteti un desen sau o poza as ramane dator vandut


Nu stiu cum sa postez un link catre un alt topic in care s-a mai discutat asta, asa ca te indrum ruseste: mergi in topicul ''Router CNC - proiect finalizat 99%'' deschis de Powermill si vezi postarea nr 56 din pagina a 2-a.
0

#66 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 07 March 2018 - 08:18 AM

Vezi postareasteelmind, la 06 March 2018 - 11:27 PM, a spus:

Nu stiu cum sa postez un link catre un alt topic in care s-a mai discutat asta

Du-te cu mouse-u` pe numarul postarii, numarul ala cu diez din dreapta sus de la orice postare, click dreapta, copy....
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#67 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 07 March 2018 - 11:12 AM

Vezi postareasteelmind, la 06 March 2018 - 11:27 PM, a spus:

Nu stiu cum sa postez un link catre un alt topic in care s-a mai discutat asta, asa ca te indrum ruseste: mergi in topicul ''Router CNC - proiect finalizat 99%'' deschis de Powermill si vezi postarea nr 56 din pagina a 2-a.


http://www.rhcforum....post__p__895136

Vezi postareainformer, la 07 March 2018 - 08:18 AM, a spus:

Du-te cu mouse-u` pe numarul postarii, numarul ala cu diez din dreapta sus de la orice postare, click dreapta, copy....


:drinks:
0

#68 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 07 March 2018 - 06:44 PM

Astazi am modificat proiectul, am pus 4 profile de 40x40 intre lateralele portalului iar profilele le-am intarit intre ele cu placi de aluminiu de 10 mm astfel incat a iesit o cutie inchisa pe toate partile. Am modificat
si inaltimea "placii" dintre laterale astfel acum am 200mm. Prevad ca iar o sa capete critici proiectul dar mousul nu doare sa desenez din nouhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: phpiInHfvAM.jpg
  • Imagine atasata: phpKTcVbXAM.jpg
  • Imagine atasata: phpc2vR8pAM.jpg
  • Imagine atasata: php79VFtSAM.jpg

0

#69 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 07 March 2018 - 08:07 PM

Vezi postareaemilemir, la 07 March 2018 - 06:44 PM, a spus:

Astazi am modificat proiectul, am pus 4 profile de 40x40 intre lateralele portalului iar profilele le-am intarit intre ele cu placi de aluminiu de 10 mm astfel incat a iesit o cutie inchisa pe toate partile. Am modificat
si inaltimea "placii" dintre laterale astfel acum am 200mm. Prevad ca iar o sa capete critici proiectul dar mousul nu doare sa desenez din nouhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif


''Cutia'' care reprezinta grinda portalului este foarte buna. Daca faci cate o ''cutiutza'' si pentru lateralele portalului, te ridic la rang de Ureche Magica, caci am mai sugerat aceste lucruri si altora dar nici unul n-a avut urechi sa auda. :clapping:
0

#70 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 07 March 2018 - 08:52 PM

Vezi postareasteelmind, la 07 March 2018 - 08:07 PM, a spus:

''Cutia'' care reprezinta grinda portalului este foarte buna. Daca faci cate o ''cutiutza'' si pentru lateralele portalului, te ridic la rang de Ureche Magica, caci am mai sugerat aceste lucruri si altora dar nici unul n-a avut urechi sa auda. :clapping:



Ma bucur sa aud ca am facut si eu ceva bine, de acum ma pot apuca sa pun surubul cu bile pe portal si motorul. Nu ma costa nimic sa pun si "cutiutele pe laterale mai ales ca o sa pot folosi probabil si un profil dreptunghiular sau patrat de aluminiu cu ceva grosime in pereti

Aceasta postare a fost editata de emilemir: 07 March 2018 - 08:52 PM

0

#71 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 07 March 2018 - 10:22 PM

Vezi postareaemilemir, la 07 March 2018 - 08:52 PM, a spus:

Ma bucur sa aud ca am facut si eu ceva bine, de acum ma pot apuca sa pun surubul cu bile pe portal si motorul. Nu ma costa nimic sa pun si "cutiutele pe laterale mai ales ca o sa pot folosi probabil si un profil dreptunghiular sau patrat de aluminiu cu ceva grosime in pereti


Daca vrei sa mai scapi de niste suruburi si sa dai rigiditate pe OY, atunci fata grinzii si fata lateralelor se pot taia dintr-o singura bucata. Cam asa:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg

0

#72 Useril este offline   raizi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 19-March 18
  • Gender:Male
  • Location:fetesti,ialomita
  • Interests:CNC,Modelism

Postat 21 March 2018 - 03:11 PM

Buna ziua,sunt nou aici.As dori sa știu dacă e cineva dispus sa ma ajute in construcția unui cnc...sfaturi...dimensiuni,piese,cote.O idee as avea in partea mecanica...dar și acolo sunt lucruri pe care nu le înțeleg.Daca e cineva dispus sa își piardă timpul cu mine voi fi recunoscător și voi plăti serviciile..Atenție însă eu vreau sa îl fac!dispun de ceva scule..bormașina,flex,aparat sudura,autogen,cheie dinamometrica,prese,asemeni am un atelier in apropiere cu strung(păpușa foarte mare)freza pentru metal...etc.Doresc sa îl folosesc in lemn in principiu..dimensiunea mesei de lucru sa fie undeva de 2000x1300.Va mulțumesc frumos,o zi buna

Aceasta postare a fost editata de raizi: 21 March 2018 - 03:12 PM

0

#73 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 21 March 2018 - 11:01 PM

Bine ai venit printre noi. Poti completa la profil locatia? Ajuta uneori. Ceva ajutor concret poti primi si in functie de vecinii pe care-i ai.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#74 Useril este offline   raizi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 19-March 18
  • Gender:Male
  • Location:fetesti,ialomita
  • Interests:CNC,Modelism

Postat 22 March 2018 - 10:22 AM

Vezi postareabitex, la 21 March 2018 - 11:01 PM, a spus:

Bine ai venit printre noi. Poti completa la profil locatia? Ajuta uneori. Ceva ajutor concret poti primi si in functie de vecinii pe care-i ai.

Buna dimineața,bine v-am găsit.Ok am sa editez cu tot ce trebuie.multumesc de sugestie
0

#75 Useril este offline   raizi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 19-March 18
  • Gender:Male
  • Location:fetesti,ialomita
  • Interests:CNC,Modelism

Postat 22 March 2018 - 10:31 AM

Am sa scriu și.Sunt din tulcea,dar momentan stau in fetesti..
0

#76 Useril este offline   raizi 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 19-March 18
  • Gender:Male
  • Location:fetesti,ialomita
  • Interests:CNC,Modelism

Postat 27 March 2018 - 09:28 AM

Vezi postareabitex, la 21 March 2018 - 11:01 PM, a spus:

Bine ai venit printre noi. Poti completa la profil locatia? Ajuta uneori. Ceva ajutor concret poti primi si in functie de vecinii pe care-i ai.

buna dimineața in primul rând,am tot așteptat sa îmi răspundă și mie cineva care se oferă sa ma ajute/îndrume.Am încercat sa îți trimit mesaj in privat dar nu merge..ori nu ma pricep.imi da eroare array ceva de genu.multumesc
0

#77 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 16 May 2018 - 03:14 PM

Azi mi-a venit si ultimul surub cu bile cumparat de pe ebay pentru gantry dar din pacate in loc de 1610 cum a fost comanda a trimis 2005.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/mad.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/mad.gifhttp://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/mad.gif
0

#78 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 10 July 2018 - 08:29 PM

din cauza greutatii mari a axei Z am schimbat tot proiectul, o sa merg pe gantry fix si toata structura pe profile de otel de 70x70 cu grosimea in perete de 5 mm. toate imbinarile vreau sa le fac cu surub

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SimLab_119.jpg
  • Imagine atasata: php5LeLMDAM.jpg

0

#79 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 10 July 2018 - 08:31 PM

alte poze

poze cu aza z

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: phpCrzZQ0AM.jpg
  • Imagine atasata: phpD4efFsAM.jpg
  • Imagine atasata: phpGQ3FQuAM.jpg
  • Imagine atasata: phpnMyTGdAM.jpg
  • Imagine atasata: php80AkScAM.jpg
  • Imagine atasata: phpgDo3gnAM.jpg

0

#80 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 10 July 2018 - 10:35 PM

Vezi postareaemilemir, la 10 July 2018 - 08:29 PM, a spus:

din cauza greutatii mari a axei Z am schimbat tot proiectul, o sa merg pe gantry fix si toata structura pe profile de otel de 70x70 cu grosimea in perete de 5 mm. toate imbinarile vreau sa le fac cu surub


Cum o sa strangi suruburile sinelor ? Filet in carnea de 5 mm ? Ai nevoie de macar 6 spire sa se infileteze iar 5 mm in carne nu-ti ajung. Sau surub piulita ? Daca cu piulita, pe unde o bagi si cum tii contra ? Dai ferestre la fiecare surub ? Cu ce ?
0

#81 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 10 July 2018 - 11:01 PM

Vezi postareasteelmind, la 10 July 2018 - 10:35 PM, a spus:

Cum o sa strangi suruburile sinelor ? Filet in carnea de 5 mm ? Ai nevoie de macar 6 spire sa se infileteze iar 5 mm in carne nu-ti ajung. Sau surub piulita ? Daca cu piulita, pe unde o bagi si cum tii contra ? Dai ferestre la fiecare surub ? Cu ce ?


doar filet in profil, fara piulita
0

#82 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 10 July 2018 - 11:10 PM

Vezi postareaemilemir, la 10 July 2018 - 11:01 PM, a spus:

doar filet in profil, fara piulita


Nu este o idee buna. O sa se miste . Inchipuieti o masea care are 2 cm deasupra gingiei si se prinde 5 mm in os. La prima muscatura serioasa.....
0

#83 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2018 - 11:21 PM

Folosind doua profile paralele din otel pe y nu cred ca vei putea vreodata sa faci o aliniere corecta a ghidajelor in nici un plan. Ori de cate ori am avut ocazia sa vad ghidajele la cnc urile profesionale gen okuma sau mazak am observat ca sunt montate pe o placa dintr o singura bucata. Acum stiu ca tu nu construiesti nici macar un micro mazak dar fara un profil din aluminiu extrudat cu o latime care sa cuprinda ambele ghidaje nu vei face nimic acceptabil.
0

#84 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 12 July 2018 - 10:17 AM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 11 July 2018 - 11:21 PM, a spus:

Folosind doua profile paralele din otel pe y nu cred ca vei putea vreodata sa faci o aliniere corecta a ghidajelor in nici un plan. Ori de cate ori am avut ocazia sa vad ghidajele la cnc urile profesionale gen okuma sau mazak am observat ca sunt montate pe o placa dintr o singura bucata. Acum stiu ca tu nu construiesti nici macar un micro mazak dar fara un profil din aluminiu extrudat cu o latime care sa cuprinda ambele ghidaje nu vei face nimic acceptabil.



multumesc, mi-ai dat o idee buna!!



0

#85 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2018 - 01:10 PM

https://youtu.be/L0Qpy7vne5A
Priveste acest concept. Două axe sunt asamblate pe aceeași suprafata.

https://youtu.be/TsOPaRAayFk
Priveste cum se asamblează o axă.
0

#86 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 12 July 2018 - 06:01 PM

multumesc mult pentru filmulete. Al 2 lea l-am urmarit de mai multe ori cu foarte mare placere. Eu am pornit de la ideea sa fac un cnc micut cu glisiere de mobila si suruburi trapezoidale dar tot citind forumul am ajuns sa cumpar ghidaje lineare si suruburi cu bile.
0

#87 Useril este offline   PiccoNew 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 20-June 13

Postat 12 July 2018 - 06:16 PM

Emilemir cu ce program 3d desenezi si randezi?
0

#88 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 12 July 2018 - 07:11 PM

Cu Fusion 360 iar randarea cu SimLab Composer
0

#89 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2018 - 11:45 AM

Vezi postareaemilemir, la 12 July 2018 - 06:01 PM, a spus:

multumesc mult pentru filmulete. Al 2 lea l-am urmarit de mai multe ori cu foarte mare placere. Eu am pornit de la ideea sa fac un cnc micut cu glisiere de mobila si suruburi trapezoidale dar tot citind forumul am ajuns sa cumpar ghidaje lineare si suruburi cu bile.

Cu glisiere de mobila am făcut eu si nu sunt bune de nimic, glisierele vibreaza mult, sunt greu de instalat si costa mai mult decat barele rotunde cu rulmenti liniari luate din china.
0

#90 Useril este offline   neculuta 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 13-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti, Prahova
  • Interests:CNC

Postat 06 October 2019 - 10:12 PM

Vezi postareaElicopter, la 10 February 2018 - 12:01 AM, a spus:

Apasa nitel mai tare , ca trebuie sa mearga , la mine merg toate axele daca le imping si sunt de 5 mm pas , z nu prea ca am surub de 2 mm .Dar oricum nu conteaza , cel mai bine iei cum a zis mincof de 2 mm , si esti sigur ca o sa ai si precizie , si nici nu o sa iti cada , si mai are avantajul ca daca este pasul mic nu o sa ai nevoie de multa forta la steper pentru miscari rapide .



Ma bag si eu in seama .... toate masinile unelte din 1960 si pana acum au compensatoare de greutate. ori cu scriperi ori cu azot ///
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro