Modelism - RHC Forum: Primul CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Primul CNC

#31 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 10 February 2018 - 12:10 AM

 emilemir, la 03 February 2018 - 07:08 PM, a spus:

Aceasta e problema la mine...ma feresc sa cumpar piese chinezesti daca se poate dar m-am oprit la draciile astea de suruburi. De cumparat unul de pe ebay exclus pentru ca deja am multe piese si nu mai pot da inapoi acum si parca e mai placut sa il fac eu. Dremelul o sa il folosesc sa fac doar teste pana cumpar un Herz din turcia.
A cumparat cineva de pe CNC Marketim? Au preturi foarte bune la motoare de frezare dar nu stiu cata incredere prezinta
In afara de un fierastrau pentru taiat profile restul sculelor le am (subler, micrometru, ceas comparator) . La un cnc nu am acces dar am langa mine un strung si o freza si un baiat priceput


Am vazut ca vrei sa faci piese pentru modelism si banuiesc ca nu este precizie medicala... deci poti lua linistit din china cam toate materialele....
0

#32 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 February 2018 - 12:33 PM

 emilemir, la 09 February 2018 - 09:20 PM, a spus:

ok, multumesc


La surubul cu bile pe axa Z trebuie sa fii atent la cat de drept este filetul. Cu cat are unghiul mai mare, cu atat deplasarea pe o rotatie este mai mare, si atunci nu iti este de ajutor (motorul va trebui sa fie mai puternic, frana motorului va trebui sa fie mereu pe 100%, etc).
In poza vei vedea niste suruburi pe care le recomand eu, sunt disponibile si pe ebay la niste preturi rezonabile. Mai bine renunti la ceva, si achizitioneaza un surub de calitate pe Z. Pe restul poti sa pui ce vrei.
0

#33 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 10 February 2018 - 01:19 PM

De ce ar fi surubul pe z mai important decat celelalte? Personal cred ca ar fi fix invers. Adica la o cota de rulment ce conteaza ca adnacimea este perfecta cat timp rulemntul joaca sau nu intra in gaura? Mai important mi se pare ghidajul de pe z decat surubul. Zic si eu din ce vad la mine....
0

#34 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 February 2018 - 02:11 PM

 Danieltnokia2000, la 10 February 2018 - 01:19 PM, a spus:

De ce ar fi surubul pe z mai important decat celelalte? Personal cred ca ar fi fix invers. Adica la o cota de rulment ce conteaza ca adnacimea este perfecta cat timp rulemntul joaca sau nu intra in gaura? Mai important mi se pare ghidajul de pe z decat surubul. Zic si eu din ce vad la mine....


Pentru ca axa z se deplaseaza de obicei sub un mm, iar ca sa scoti cote foarte bune te intereseaza sa faca cat mai multe rotatii motorul si deplasarea sa fie cat mai mica la rotatiile respective. Cand faci gravuri, matrite, trebuie sa ai cotele perfecte pe adancime, si chiar cand faci taieri finale este bine sa ai o cota perfecta ca sa nu musti masa. Bine, spui ca pui material de sacrificiu, dar asta inseamna planare la materialul de sacrificiu, si aici intra exact ce am spus mai sus, adica si la planare iti trebuie precizie maxima.
Apoi, axa Z are toata greutatea actionata pe verticala, nu are sustinere decat in surub (nu ca la celelalte 2 care se sustin pe orizontala). Si eu iti garantez ca daca ai un cnc cu un motor de frezare din zona profesionala (adica peste 5kg greutate), in momentul cand opresti cnc-ul risti sa pupe masa de noapte buna.
Sau, cand functioneaza cnc-ul, de obicei driverele in momentul cand nu sunt comandate, curentul scade automat la 20-40%. Si daca nu ai un motor destul de puternic in Nm, care la reducere sa ramana la vreo 2Nm, sare din cota si pierzi pasi. Si cand se comanda driverul, apoi te miri ca de ce taie mai adanc.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 10 February 2018 - 02:12 PM

0

#35 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 10 February 2018 - 07:17 PM

ceva precizie totusi as vrea sa fie, pe langa frame-uri de elicoptere as vrea sa fac si ventilatorul pentru motorul nitro si alte piese de aluminiu care sunt la heli

Aceasta postare a fost editata de emilemir: 10 February 2018 - 07:18 PM

0

#36 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 10 February 2018 - 07:31 PM

Toata constructia mea o sa se bazeze pe profile extrudate de aluminiu , ghidaje profilate SKF de 15 mm iar ca motoare am unul de 3 N pentru X, doua de 1,9 pentru Y si Z. Surubul pentru axa Z e unul de 300 mm 1605 ( primit cadou anul trecut) dar daca nu e bun fac un efort si il schimb in timp.
Problema mare e ca surub pentru axa X (care pana la urma va fi de 800 mm) nu gasesc la un pret bun un surub 2010 cu lungimea care i mi trebuie.




0

#37 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 February 2018 - 08:19 PM

La tine X-ul este masa, sau gantry-ul?
0

#38 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 10 February 2018 - 08:41 PM

X va fi masa care va avea aproximativ 800 mm iar Y gantry-ul care va fi mobil cu latimea de aproximativ 600mm
0

#39 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 11 February 2018 - 12:54 AM

 Danieltnokia2000, la 10 February 2018 - 01:19 PM, a spus:

De ce ar fi surubul pe z mai important decat celelalte? Personal cred ca ar fi fix invers. Adica la o cota de rulment ce conteaza ca adnacimea este perfecta cat timp rulemntul joaca sau nu intra in gaura? Mai important mi se pare ghidajul de pe z decat surubul. Zic si eu din ce vad la mine....


Discutabil. Depinde de folosinta rulmentului si de dimensiuni. Ideal este sa folosesti alezorul pentru cote de rulment, daca rulmentul nu este prea mic; intr-adevar daca rulmentul este prea mic pentru alezor atunci il scoti din freza, care trebuie sa aiba muchiile foarte bune si uzate uniform (cum verifici asta, altfel decat o freza deget noua ?). Pe urma, daca lagarul de rulment este din aluminiu depinde la ce rpm si cat timp functioneaza pentru ca iese din cote doar din caldura. Si atunci trebuie alezat in cota tight fit (negativa) iar la montaj trebuie incalzit. Ce vreau sa spun este ca si daca ai surubul C0 cu pas de 2 pe X si Y, sunt celelalte elemente care nu te lasa sa pleci acasa mai devreme doar pentru ca ai suruburi C0. Cred ca anumite lucruri/precizii pur si simplu nu pot fi scoase cu masini care au componente mai ieftine (no offence !) mai ales ca nu pot prelucra otel in cote decente ci doar aluminiu. Una este sa scoti cote de rulmenti pentru caruciorul de marfa (functionare ''la rece'' ) si alta este pentru reductor de turatii (cote ''calde'' si eventual axe echilibrate).

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 11 February 2018 - 12:57 AM

0

#40 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 11 February 2018 - 01:21 AM

 emilemir, la 10 February 2018 - 07:17 PM, a spus:

ceva precizie totusi as vrea sa fie, pe langa frame-uri de elicoptere as vrea sa fac si ventilatorul pentru motorul nitro si alte piese de aluminiu care sunt la heli


Este bine sa tintesti sus, dar trebuie sa se si poata. Suruburile cu bile sunt de 2 feluri: rectificate (scumpe, ma indoiesc ca ale tale sunt rectificate) sau roluite. Cele rectificate au cote in clase de precizie de la C5 la C0, in care C0 este cea mai precisa. Cele roluite - de care ai tu- sunt in clasele C5 (0,023 mm/300 mm), C7 (0,052mm/300 mm) si C10 (0,21mm/300 mm). Ale tale sunt in cel mai bun caz clasa 7, dar ar putea fi foarte bine clasa C10 (depinde cat ai dat pe ele si de unde). Cu cat au fost mai ieftine, cu atat sansele sa fie clasa C10 sunt mai mari. Abaterile din paranteze se prezuma pe ORICARE 300 mm ai surubului si la ele se adauga: abaterile din sine, abaterile din lipsa de rigiditate a sasiului, abaterea data de vibratii, de temperatura de frezare, de tocirea frezei in timpul frezarii, de drivere, de feeds&speeds, de structura metalului frezat, de lipsa de alinieri (paralelism si perpendicularitate), etc. Precum vezi sunt multi factori. M-as bucura pentru tine sa poti scoate o abatere de doar 10 sutimi / 300 mm, dar mai realist ar fi probabil 15-20 sutimi pe 300 mm fara a fi exclus chiar mai mult. Tine de buget, de design, de sculele de aliniere si de priceperea ta/rabdare. Pe distante foarte mici (pana prin vreo 50 mm) poti avea o precizie ceva mai buna decat precizia pe distante mai mari.
0

#41 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 11 February 2018 - 07:26 AM

la capitolul suruburi nu am decat unul de 300 mm 1605 si intentia mea era sa cumpar altul tot la lungimea aceasta dar de 1610 dar noroc ca am intrebat daca se preteaza pe axa Z un pas asa mare ca aruncam banii pe fereastra. Nu stiu provenienta lui pentru ca motoarele si surubul au ajuns la mine in urma unui schimb cu componente airsoft dar banuiesc sa fie ceva chinezesc (c7) mai ales ca si motoarele sunt Wentai
0

#42 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 11 February 2018 - 02:43 PM

Acuma depinde si ce buget alocati pentru hobby acesta , dupa cum se zicea mai sus , se pot achizitiona si componente de calitate superioara , si atuncea altcumva o sa functioneze ansamblul , su se pot folosi si piese care nu au char asa de multa precizie , dar precizia o poti scoate si din multe incercari , din lucrat pe masina mai mult .Oricum , daca dorit sa faceti un ansamblu cat de cat bun , va recomand sa nu cumparati lucruri de proasta calitate , si dupaceea sa va dati seama ca de fapt doreati altceva . Eu recomand sa achizionati din prima chestii de calitate , si nu sa va zgarciti la cine stie ce sfori , pe care o sa nu le mai folositi dupa ce puneti piese ok .Referitor la electronica , motoarele alea sunt cam varza eu recomand de pe china leadshine hsb570 closed loop steper , mult mai silentioase , si viteze ceva mai mari fara pierdere de pasi . Suruburile cu bile pe care le-a pus mincof in poza sunt foarte ok pentru axa z .Oricum fiecare cere altceva de la viata , si are alte asteptari , asa ca fiecare in functie de ce asteptari are o sa isi faca masina .

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#43 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 11 February 2018 - 09:48 PM

Pe mine ma intriga putin chestia asta cu "closed loop", egal ca-i vorba de stepper-e sau de servo-uri sau de ce or fi atat timp cat rezolvarea este LA NIVEL DE DRIVER si nu la nivel de CONTROLLER (de ex. Mach3).
Ce nu mi-e mie in clar ii ce castigi daca axa X incearca sa recupereze un pas pierdut in timp ce Y si Z merg mai departe ca si cand nimic nu s-a intamplat, ca doar nu exista comunicare intre driverele axelor... i-adevarat ca un pas ii mic da` se pot aduna.... Recuperarea pasilor pierduti e foarte OK daca n-am vorbi de miscari pe diferite axe care tre` sa fie SINCRONIZATE! Parerea mea....
Cre` ca oricum ii mai ieftin sa supradimensionezi si iaca, nu pierzi pasi... daca vrei optimizare, asta deja ii un pic peste hobby, zic io... ;).

Aceasta postare a fost editata de informer: 11 February 2018 - 09:49 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#44 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 12 February 2018 - 08:08 PM

 informer, la 11 February 2018 - 09:48 PM, a spus:

Pe mine ma intriga putin chestia asta cu "closed loop", egal ca-i vorba de stepper-e sau de servo-uri sau de ce or fi atat timp cat rezolvarea este LA NIVEL DE DRIVER si nu la nivel de CONTROLLER (de ex. Mach3).
Ce nu mi-e mie in clar ii ce castigi daca axa X incearca sa recupereze un pas pierdut in timp ce Y si Z merg mai departe ca si cand nimic nu s-a intamplat, ca doar nu exista comunicare intre driverele axelor... i-adevarat ca un pas ii mic da` se pot aduna.... Recuperarea pasilor pierduti e foarte OK daca n-am vorbi de miscari pe diferite axe care tre` sa fie SINCRONIZATE! Parerea mea....
Cre` ca oricum ii mai ieftin sa supradimensionezi si iaca, nu pierzi pasi... daca vrei optimizare, asta deja ii un pic peste hobby, zic io... ;).


Algoritmul asta de closed loop este gandit practic sa corecteze pasul ala pierdut aproape instantaneu. Defapt controlerul primeste comanda de un pas, ii da comanda motorul sa faca pasul si se asigura ca l-a facut printrun encoder. Daca vede ca comanda nu s-a executat si motorul nu a juns in pozitia dorita ii mai da impulsuri pana ajunge unde trebuie. Asta se intampla foarte repede. La servouri ,intelg, functioneaza ce zic eu, ca am facut si programat softul pt unu ... insa la stepere ma baga si pe mine in ceata pt ca daca nu executa un pas, driverul trece la urmatoare secventa si este posibil ca motorul sa o ia inapoi. Nu am experimentat si nici studiat exact cum face algoritmul la stepere dar parca ceva nu se potriveste...
0

#45 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 13 February 2018 - 05:41 PM

De obicei encoderul se pune pe drivere cu 3 faze (steppere, servo, etc).
Mai nou am vazut si pe cele cu 2 faze.
Diferenta intre closed lopp 3faze si cele cu 2 faze este mare.
La cele cu 2 faze mi se par inutile encoderele, ca oricum ele merg cu viteze mici. La cele cu 3 faze stepper merg cu viteze intre servo si steppere, adica cu 1500-2000rpm. Aici riscul este mare daca nu ai encoder pe viteze mari.
Dar nu stiu daca s-a folosit pe aici si alte drivere in afara de long's motor, leadshine, wantai,etc.
Dar pot sa va spun ca o firma puternica face drivere closed loop doar pe servo, pe steppere, nu.
I-am intrebat, si au spus ca nu au de ce sa faca asa ceva, ca rezultatul este acelasi.
Firma se numeste Kinco, de o perioada folosesc drivere de la ei si cu 2 faze si cu 3 faze, si pot sa spun ca diferenta este foarte mare fata de firmele de mai sus.
De acea si preturile pe ebay pentru driverele astea nu scad sub 100$ si un pic pe cele folosite.
Deci pana la urma totul se rezuma la constructia lor.
Una e cand ai un atmega in driver si atat, si alta e cand ai meserie in driver cu componente dedicate.


0

#46 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 13 February 2018 - 07:25 PM

 mincof, la 13 February 2018 - 05:41 PM, a spus:


Dar nu stiu daca s-a folosit pe aici si alte drivere in afara de long's motor, leadshine, wantai,etc.
Dar pot sa va spun ca o firma puternica face drivere closed loop doar pe servo, pe steppere, nu.



Leadshine nu are ce sa caute in aceeasi propozitie cu Wantai si Long. Este distanta mare. Daca vrei sa te convingi citeste "white paper"-ul de la Tormach, care au vizitat fabrica Leadshine si au vazut niste ZECI de ingineri doar in departamentul de Research & Development si numai instrumente Mitutoyo si Zeiss de metrologie. Asa ca............

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 13 February 2018 - 07:27 PM

0

#47 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 13 February 2018 - 07:53 PM

Nu am spus niciun moment ca ar fi o problema cu leadshine, am spus ca majoritatea drivere-lor folosite la noi sunt din zona asta. Adica nu au mers si pe alte firme mai consacrate.
Iar closed loop astea care sunt acum pe piata, am observat ca au un atmel in el, si cateva piesulici (un fel de arduino). Nu prea inspira incredere.
Cei industriali au ramas pe varianta integratelor dedicate, specializate, ca sa nu ai probleme cu ele, si de acea si preturile ridicate.
Deci sunt multe firme chinezesti cu produse adevarat industriale cu care nu ne-am intalnit, sau ne-am intalnit cu ele, dar am facut pasi inapoi din cauza preturilor.
0

#48 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 13 February 2018 - 08:27 PM

 mincof, la 13 February 2018 - 07:53 PM, a spus:

Iar closed loop astea care sunt acum pe piata, am observat ca au un atmel in el, si cateva piesulici (un fel de arduino). Nu prea inspira incredere.
Cei industriali au ramas pe varianta integratelor dedicate, specializate, ca sa nu ai probleme cu ele, si de acea si preturile ridicate.

Nu vad nici o problema sa proiectezi un device industrial bun si fiabil cu un microprocesor / microcontroler de uz general dupa cum nu vad nimic ce impiedica pe cineva sa proiecteze un device prost cu un IC special de special si de dedicat. :D
Cine are curiozitatea poate sa citeasca mii de pagini despre controlere pt. diverse motoare realizate cu procesoare de la TI, ST etc.
Faptu` ca tot al doilea mintehnicus o auzit de Arduino, care intr-adevar e o categorie de placi pt. incepatori si nu pt. mediu industrial, nu este un motiv pt. a desconsidera procesoarele folosite pe placile in cauza. Faptul ca de ex. device-urile auto folosesc cu precadere procesoare de la Renesas nu inseamna ca toate restu` firmelor care produc procesoare n-au ce cauta in masini... :D.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#49 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 13 February 2018 - 08:52 PM

 mincof, la 13 February 2018 - 07:53 PM, a spus:

Nu am spus niciun moment ca ar fi o problema cu leadshine, am spus ca majoritatea drivere-lor folosite la noi sunt din zona asta. Adica nu au mers si pe alte firme mai consacrate.
Iar closed loop astea care sunt acum pe piata, am observat ca au un atmel in el, si cateva piesulici (un fel de arduino). Nu prea inspira incredere.
Cei industriali au ramas pe varianta integratelor dedicate, specializate, ca sa nu ai probleme cu ele, si de acea si preturile ridicate.
Deci sunt multe firme chinezesti cu produse adevarat industriale cu care nu ne-am intalnit, sau ne-am intalnit cu ele, dar am facut pasi inapoi din cauza preturilor.


N-ai spus ca este o problema cu Leadshine. Ai spus ca '' o firma puternica face drivere closed loop doar pe servo, pe steppere, nu''. Deoarece Leadshine face drivere closed loop pe steppere, inseamna ca nu este o firma puternica - conform cu parerea ta- nu-i asa ?
0

#50 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 13 February 2018 - 09:04 PM

una din greselile ce le-am facut e ca am toate sinele de 15 mm si am inteles ca nu s-ar prea pupa cu canalele de pe profilele de aluminiu . As putea face oare improvizatia din imagine? Sa intercalez o placa de aluminiu intre profil si sina?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: exemplu.PNG

0

#51 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 13 February 2018 - 10:03 PM

 emilemir, la 13 February 2018 - 09:04 PM, a spus:

una din greselile ce le-am facut e ca am toate sinele de 15 mm si am inteles ca nu s-ar prea pupa cu canalele de pe profilele de aluminiu . As putea face oare improvizatia din imagine? Sa intercalez o placa de aluminiu intre profil si sina?

Io nu-s neaparat un guru in treburi d-astea da` ce intelegi prin "s-ar prea pupa"?
Canalele alea sunt de 5,6, 8mm functie de profil, cumperi piulitele de canal potrivite si prinzi sinele... io nu prea vad de ce ar fi problema... :|.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#52 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 13 February 2018 - 10:22 PM

Vreau o structura de aluminiu de cel putin 40x80 care are canalul de 8 mm iar cu sina profilata de 15 cred ca e foarte greu de fixat(tinde sa alunece). Inca nu am piulitele de canal dar asta e banuiala mea dupa ce am citit pe forum parerile altor colegi de forum
0

#53 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 13 February 2018 - 10:37 PM

un exemplu cu profil de 40x40 si canal de 8

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: sina.jpg

0

#54 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 13 February 2018 - 10:43 PM

Nu stiu, nu-s vreun priceput la asta, mie nu mi se pare nimic in neregula data fiind lungimea ghidajului si considerand ceea ce se poate cere de la o structura de aluminiu... :|.
Pe de alta parte al meu are structura de 60 x 60 cu canal de 6... de ce vrei tu neaparat de 8?

Aceasta postare a fost editata de informer: 13 February 2018 - 10:46 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#55 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 13 February 2018 - 11:07 PM

[quote name='informer' timestamp='1518554607' post='903166']
Nu stiu, nu-s vreun priceput la asta, mie nu mi se pare nimic in neregula data fiind lungimea ghidajului si considerand ceea ce se poate cere de la o structura de aluminiu... :|.
Pe de alta parte al meu are structura de 60 x 60 cu canal de 6... de ce vrei tu neaparat de 8?
[/qu

Sincer nu stiam ca exista canal de 6 pe profil de 60, dar daca e asa asta ma salveaza!!! eram ferm convins ca canal de 6 e doar pe profil de 30. Dau o bere cand ne intalnim


0

#56 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 13 February 2018 - 11:15 PM

Ma rog, is doua canale de 6 pe o latura da` ii loc destul... :D.
Oricum ghidajele alea de 15 cre` ca au gauri de fixare pt. suruburi de 5 maxim, nu? Mi se pare inutil sa alegi canale prea late daca n-ai alte motive.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#57 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 14 February 2018 - 10:58 AM

Da, e de 5 mm. Nu vreau sa aleg canale prea late, vreau profile cat mai late
0

#58 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 14 February 2018 - 01:27 PM

 emilemir, la 14 February 2018 - 10:58 AM, a spus:

Da, e de 5 mm. Nu vreau sa aleg canale prea late, vreau profile cat mai late

FYI: https://product.item...s-6-1001042790/
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#59 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 14 February 2018 - 02:31 PM

Nu cred ca intra un surub m5 in gaura aia , trebuia sa fie mai mare , maxim m4 .
Dar poate ma insel .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#60 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 14 February 2018 - 02:47 PM

[quote name='informer' timestamp='1518607644' post='903186']
FYI: https://product.item...s-6-1001042790/
[/quot

Multumesc mult pentru site. De aici am inteles ca la profilul de 60x60 ITEM face canal de 6 iar BOCH face cu canal de 8


0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro