Modelism - RHC Forum: Ajutor achizitie - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ajutor achizitie

#1 Useril este offline   Puschila 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 11-April 16

Postat 19 February 2018 - 03:30 AM

Salutari ( pentru prima oara ).

Vreau sa-mi cumpar un buggy 2wd ( desi initial am vrut un SC 2/4wd , dar din cate se pare nu sunt prea populare la noi ).
Momentan sunt intre Team Associated B6/B6D ( si as vrea sa inteleg mai bine diferenta ) si . Tind putin mai mult la B6/B6D pentru ca am auzit mai multe despre ele dar nu stiu care e mai buna.
Imediat dupa asta vine urmatoarea parte grea. Ce telecomanda / motor / esc ar trebui sa pun pe ele ( ce motoare sunt acceptate la concurs si care ar fi ce-a mai buna telecomanda ). Odata demult am reusit sa dau de un site unde arata configuratiile complete a celor de la team associated dar din pacate se apre ca nu sunt in stare sa-l mai gasesc.

Multumesc anticipat tuturor pentru ajutor.
0

#2 Useril este offline   vgeorge 

  • Membru Fondator MDT
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2700
  • Inregistrat: 31-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Pitesti

Postat 19 February 2018 - 07:51 AM

Este destul de simplu.
B6 este platforma de racing,adica nu de dat prin parc cu ea.
B6 este varianta pt mocheta, B6d pt dirt. Depinde unde vrei sa te dai la concurs. Momentan, sunt concursuri doar la Mures, cei de acolo iarna fac concursuri în sala pe mocheta și vara afara pe pista de pământ.
Setup găsești pe petitrc.con
Racing
-Associated B7 - buggy 2wd electric
-Associated B74.2 - buggy 4wd electric
-Mugen MTC2 - stock/mod touring electric
-Associated SC6.2 - short course 2wd electric
-Losi SCTE 2.0 - short course 4wd electric
-Mugen MBX5T - truggy nitro
-Mugen MBX6 - buggy nitro
-Kyosho MR03 - 1/28 box stock
-GLR racing - 1/28 mod
-Garbage collection - Crawler performance scale



[center]Club
C.S.T.A. Bucuresti
0

#3 Useril este offline   Puschila 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 11-April 16

Postat 19 February 2018 - 06:29 PM

Ca si setup ma refeream mai mult la ce motor / esc / remote ar fi cele mai bune ( si acceptate la concurs pentru ca nu se stie niciodata) . Vreau sa fac setup-ul incetisor dar cu ce poate fi best.
PS: Mi-ar fi placut mult mai mult un SC ( Team Associated ProSC10 ca si exemplu ) dar am vazut o lista pe forum si la concurs se pare ca majoritatea sunt la buggy 2wd :(
Ca si masini , au ramas doar YZ-2 si B6D pe lista :D

Aceasta postare a fost editata de Puschila: 19 February 2018 - 06:30 PM

0

#4 Useril este offline   vgeorge 

  • Membru Fondator MDT
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2700
  • Inregistrat: 31-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Pitesti

Postat 19 February 2018 - 07:11 PM

Ambele mașini sunt bune. Și yz2 are varianta de dirt și varianta Mocheta. La asso ai suport de piese un tara. Yz2 găsești sh la vanzare la super preț.
Motor clar 13.5 pt ca asta se aleargă la mures. Esc ia ceva bun, programabil. Mai târziu poate vrei ceva mai bun și puternic la motor. Eu recomand lrp și esc și motor.
Racing
-Associated B7 - buggy 2wd electric
-Associated B74.2 - buggy 4wd electric
-Mugen MTC2 - stock/mod touring electric
-Associated SC6.2 - short course 2wd electric
-Losi SCTE 2.0 - short course 4wd electric
-Mugen MBX5T - truggy nitro
-Mugen MBX6 - buggy nitro
-Kyosho MR03 - 1/28 box stock
-GLR racing - 1/28 mod
-Garbage collection - Crawler performance scale



[center]Club
C.S.T.A. Bucuresti
0

#5 Useril este offline   Puschila 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 11-April 16

Postat 20 February 2018 - 11:18 AM

Nu sunt cel mai incantat de lucrurile SH mai ales cand e vorba de ceva la care nu ma pricep :(. Cat despre motor ma mai uitam si la reedy / tekin , e mai bun lrp-ul ? Iar ca telecomanda ? ( am in vedere spektrum si sanwa )
0

#6 Useril este offline   andreis96 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 17-January 10
  • Gender:Not Telling
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2018 - 01:49 PM

Recomandarea mea este sa mergi pe YOKOMO pentru ca deja exista foarte multe masini in piata la nivel de competitie , gasesti setup'urile noastre pe facebook , deci piesele si sfaturile nu au cum sa lipseasca. Ca esc si motor recomand LRP din toate punctele de vedere + este la ani lumina fata de TEKIN care este optimizat pe pistele din USA , nu mocheta sau pamantu de la noi. Fereste-te pe cat posibil de Spektrum , desi este o telecomanda buna in mediul "hai sa ne dam in parc cu masina" la concursuri mai face figuri (toti am trecut prin asta), recomandarea mea este SANWA MT-4 + RX481.
0

#7 Useril este offline   Puschila 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 11-April 16

Postat 20 February 2018 - 02:39 PM

Ok , dupa multe "studii" , am ajuns la o idee generala . Astept pareri in ce am ales si daca mai e nevoie de ceva. ( mentionez ca nu e o lista finala )

Telecomanda : https://wheelspinmod...co.uk/i/262400/
Baterie : https://wheelspinmod...co.uk/i/300268/
Motor : https://wheelspinmod...co.uk/i/299034/
ESC : https://wheelspinmod...co.uk/i/279865/
Servo : https://wheelspinmod...co.uk/i/246340/

Iar kit : https://wheelspinmod...co.uk/i/301022/ vs https://wheelspinmod...co.uk/i/243592/ vs https://wheelspinmod...co.uk/i/280345/
0

#8 Useril este offline   EugenS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1262
  • Inregistrat: 08-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2018 - 04:07 PM

Recomandari:

- nu ai nevoie in acest moment de M12. Merge foarte bine MT4 care este la 1/2 din pret
- nu ai nevoie de servo HV
- Nu ai nevoie de servo Hi-Torque.8-9 kg forta iti sunt mai mult decat suficienti.
The 5 P's theory : Proper Preparation Prevents Poor Performance.
0

#9 Useril este offline   Puschila 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 11-April 16

Postat 20 February 2018 - 04:54 PM

Nu stiu vreodata ce am nevoie si mai bine sa am decat sa plang :) , poate doar telecomanda axagerez cu ea , ramane sa ma mai gandesc in privinta ei cand o sa fac achizitia . In rest sper sa se potriveasca toate intre ele.
0

#10 Useril este offline   EugenS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1262
  • Inregistrat: 08-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2018 - 05:59 PM

Ceea ce nu inteleg este de ce trebuie sa platesti 7500 Ron in Anglia cand poti sa iei aceeasi configuratie din Romania, la pret de lista, la maxim 5500 Ron.
The 5 P's theory : Proper Preparation Prevents Poor Performance.
0

#11 Useril este offline   Puschila 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 11-April 16

Postat 20 February 2018 - 06:31 PM

Încă nu am ajuns la cumpărat ca să caut cel mai bun preț,doar ca site-ul ala are de toate și din România nu am găsit nici un site care sa aiba cele listate. Dacă ai vreo oferta nu o refuz :)
0

#12 Useril este offline   EugenS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1262
  • Inregistrat: 08-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2018 - 06:57 PM

Intreaba la www.autorc.ro tel:0735.700.997 Florin Popescu sau la www.speedrc.ro tel:0722385183 Florin Supeala. Cu siguranta vei obtine preturi mai bune decat in Anglia pentru pachetul complet.
The 5 P's theory : Proper Preparation Prevents Poor Performance.
0

#13 Useril este offline   Puschila 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 11-April 16

Postat 20 February 2018 - 07:46 PM

Din pacate nu am sa le cumpar pe toate odata ( nu vreau sa ma usture asa rau buzunarul dintr-o data :)) )dar o sa vorbesc sa vedem la ce pret putem ajunge.

Multumesc pentru numere / ajutor.

Aceasta postare a fost editata de Puschila: 20 February 2018 - 07:46 PM

0

#14 Useril este offline   FlorinSS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Firme
  • Postari: 1287
  • Inregistrat: 29-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Speed and Fun

Postat 22 February 2018 - 08:56 AM

Vezi postareaEugenS, la 20 February 2018 - 06:57 PM, a spus:

Intreaba la www.autorc.ro tel:0735.700.997 Florin Popescu sau la www.speedrc.ro tel:0722385183 Florin Supeala. Cu siguranta vei obtine preturi mai bune decat in Anglia pentru pachetul complet.



Eugen - Ai ramas pe tel de servici vechi... se vede ca nu ma mai suni ... RECTIFIC : Florin Supeala 0722536877 - acelasi nr. personal din 1999


Am primit mesaj de la Robert, i-am raspuns si eu cam la fel cu ce i-ati recomandat si voi ... el trebuie sa hotarasca acum
Sprijin sigur va gasi ajutor de la mine (Speed rc ) si de la Flo (Auto RC) si la Andrei (Hpi racing), conditia este sa asculte de cei cu experienta sa nu dea banii pe prostii aiurea .
Daca aveti vreunul un model bun SH de vanzare ar fi bine sa il cumpere ca sa poata incepe, sa isi dea seama singur ... electronica o poate muta pe alte modele .
Acest raspuns este valabil pentru toti doritorii de PERFORMANTA ... pentru Joaca , este alta poveste .
0

#15 Useril este offline   EugenS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1262
  • Inregistrat: 08-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2018 - 05:51 PM

Vezi postareaFlorinSS, la 22 February 2018 - 08:56 AM, a spus:

Eugen - Ai ramas pe tel de servici vechi... se vede ca nu ma mai suni ... RECTIFIC : Florin Supeala 0722536877 - acelasi nr. personal din 1999


Am primit mesaj de la Robert, i-am raspuns si eu cam la fel cu ce i-ati recomandat si voi ... el trebuie sa hotarasca acum
Sprijin sigur va gasi ajutor de la mine (Speed rc ) si de la Flo (Auto RC) si la Andrei (Hpi racing), conditia este sa asculte de cei cu experienta sa nu dea banii pe prostii aiurea .
Daca aveti vreunul un model bun SH de vanzare ar fi bine sa il cumpere ca sa poata incepe, sa isi dea seama singur ... electronica o poate muta pe alte modele .
Acest raspuns este valabil pentru toti doritorii de PERFORMANTA ... pentru Joaca , este alta poveste .

Scuze pentru postarea gresita. Viteza.
Cat despre SH-uri, numai in outlet sunt doua masini ARTR.
The 5 P's theory : Proper Preparation Prevents Poor Performance.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro