Modelism - RHC Forum: FILAMENT EXTRUDER - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

FILAMENT EXTRUDER

#31 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2018 - 09:37 PM

Nu cred ca va ramane in forma asta, vreau sa-i mai pun cel putin una sau doua rezistente, sunt dezamagit ca ma-m chinuit cu taicamiu sa dam filetu din partea cu duza si a iesit stramb, se vede ca duza este inclinata un pic in jos, asta e ,eu tineam teava cu clestele si el filiera si ne-am rupt amandoi mainile ca sa dam un filet stramb.
0

#32 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2018 - 12:00 PM

update: am terminat cupla

https://www.youtube....h?v=nh1s3N1saSs

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: CUPLA 1.jpg
  • Imagine atasata: CUPLA 2.jpg

0

#33 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 12 February 2018 - 02:22 PM

Daca imi permiti o sugestie, te-as sfatui sa dai gaurile, unde sunt capetele suruburilor, un pic mai mari. Asa poti face sa intre portiunea cu sectiune patrata un pic fortat. Castigi in estetica, in robustete si nici suruburile nu se mai invart cand strangi piulitele. Zic si eu.
Numai bine, mestere.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 12 February 2018 - 02:24 PM

0

#34 Useril este offline   mihaighe 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 29-January 10
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 12 February 2018 - 03:47 PM

O idee de inspiratie:
https://www.thingive...om/thing:152380
0

#35 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2018 - 05:50 PM

Salutare orice sfat este bine venit.
-in privinta suruburilor le-am pus provizoriu pentru ca pe astea le aveam dar cand va sosi rulmentul de presiune voi face prezoane din bara de 6 mm, fara rulment nu-mi dau exact seama unde vin.
-in privinta pieselor printate deocamdata le ocolesc, unu printez foarte incet (am comandat curele si fulii dar sunt pe drum), doi inca nu stiu ce temperatura se face in zona cuvei si trei nu prea au rezistenta mecanica. Oricum orice masinarie este perfectibila.
0

#36 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2018 - 05:24 PM

update

https://www.youtube....h?v=e8fg_2chBlU
0

#37 Useril este offline   emilemir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 873
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Turda
  • Interests:pierdut vremea

Postat 22 February 2018 - 06:38 PM

Nu era bine si o bariera termica sa nu se transmita caldura spre motor? In multe proiecte asemanatoare am vazut o placa de teflon sau ceva asemanator intre duza si gura de alimentare

Aceasta postare a fost editata de emilemir: 22 February 2018 - 06:40 PM

0

#38 Useril este offline   bbogdanmircea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 25-October 07

Postat 23 February 2018 - 11:33 AM

Ce stepper folosesti ?
E destul driverul ala sa duca ditamai stepperul ?
Adica nu e curentul prea mare ? La ce tensiune alimentezi driverul ?
CU FIECARE NOAPTE NEDORMITA ADAUGI O ZI LA VIATA TA.
0

#39 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2018 - 06:14 PM

-bariera termica , nu cred ca este nevoie, teava are 35 de centimetri si rezistenta vine langa duza, deci in capatul opus nu cred ca mai ajunge decat temperatura ambientala.

-motorul este mic , este nema 23 de 1,2 newtoni, l-am alimentat la un transformator de laptop ce are 18v si 4 amperi, reglajul l-am facut la mana, am miscat potentiometrul si am pus degetul pe cip pana l-am simtit pe la 40 de grade, deocamdata e la stadiu de incercare, in fullstep ajunge cam la 120 rpm (unii pe net spuneam ca e nevoie de maxim 20 rpm), nu stiu daca are cuplu neceser dar voi vedea cand dau drumu la plastic, daca nu are pun o curea si roti dintate ca sa-i modific raportul, motorul este de 2 amperi deci se potriveste cu driveru.
0

#40 Useril este offline   bbogdanmircea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 25-October 07

Postat 23 February 2018 - 11:21 PM

Driverul duce 2A cu radiator cred ... dar dacă ai tensiune mare cred că e mai bine că se reduce curentul nu ?
Din ce știu driverul are protecție termică deci o să vezi ușor dacă e destul sau nu ...
CU FIECARE NOAPTE NEDORMITA ADAUGI O ZI LA VIATA TA.
0

#41 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2018 - 02:31 PM

update

https://www.youtube....h?v=KK8er0qWNVU
0

#42 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2018 - 08:44 PM

filament extruder update

https://www.youtube....h?v=E4da3PNK8xo
0

#43 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 March 2018 - 06:06 PM

toata saptamana am testat un nema 23 1.2 newtoni si un motor de stergator parbriz dar fara succes, ambele se blocheaza iar cel de stergator dupa 2 minute se incalzeste foarte tare, :wacko: asa ca trebuie sa caut un motor cu reductor cu turatie reglabila intre 0 si 20 rpm zic eu si sa fie foarte silent ca iar m-am trezit cu vecina la usa si ma amenintat ca, cheama politia :blush: aveti ceva idei de vreo ieftineala?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: FILAMENT EXTRUDER 1.jpg
  • Imagine atasata: FILAMENT EXTRUDER 2.jpg
  • Imagine atasata: FILAMENT EXTRUDERR 4.jpg

0

#44 Useril este offline   Avantul 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 19-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:machete statice, drumetie montana, airsoft, surubareli

Postat 10 March 2018 - 11:56 PM

Nu stiu daca te poate ajuta combinatia :
harmonic drive, pentru putere + Driver tc2130, pentru zgomot redus
sau macar ca si principu
0

#45 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 11 March 2018 - 12:43 AM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 10 March 2018 - 06:06 PM, a spus:

toata saptamana am testat un nema 23 1.2 newtoni si un motor de stergator parbriz dar fara succes, ambele se blocheaza iar cel de stergator dupa 2 minute se incalzeste foarte tare, :wacko: asa ca trebuie sa caut un motor cu reductor cu turatie reglabila intre 0 si 20 rpm zic eu si sa fie foarte silent ca iar m-am trezit cu vecina la usa si ma amenintat ca, cheama politia :blush: aveti ceva idei de vreo ieftineala?


Daca ai un driver brushless, si daca crezi ca te ajuta ce este in poza, am eu 10 bucatii nou-noute, din care pot sa ma lipsesc de unul.
Este nema 23, cu planetara montata din fabrica. Are si senzori hall, deci poti sa-l si controlezi cu un driver.

Pretul a fost 150ron/buc.
Este fara galagie ca este fara perii, si nu depaseste 36DB dupa legea noua :)
0

#46 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 11 March 2018 - 12:15 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 10 March 2018 - 06:06 PM, a spus:

toata saptamana am testat un nema 23 1.2 newtoni si un motor de stergator parbriz dar fara succes..........


Mai mult ca sigur i-ti trebuiesc doua reductoare gen stergator de parbriz inseriate.....
0

#47 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2018 - 02:58 PM

Vezi postareamincof, la 11 March 2018 - 12:43 AM, a spus:

Daca ai un driver brushless, si daca crezi ca te ajuta ce este in poza, am eu 10 bucatii nou-noute, din care pot sa ma lipsesc de unul.
Este nema 23, cu planetara montata din fabrica. Are si senzori hall, deci poti sa-l si controlezi cu un driver.

Pretul a fost 150ron/buc.
Este fara galagie ca este fara perii, si nu depaseste 36DB dupa legea noua :)


da-mi cateva detalii te rog, ce rpm are reductorul , daca e un motor dc de ce mi trebuie driver? si nu in ultimul rand nu stiu ce cuplu imi trebuie, in linkul de mai jos tipul spune ca motorasul ala are 100kg / cm , mie greu sa cred asta.
https://www.youtube....h?v=fFSQqvtYaDw

si nu in ultimul rand zgomotol ma intereseaza cel mai mult ca m-am intalnit cu vecina pe scara si are 70 de ani si parea foarte afectata, sincer pe mine nu ma deranjeaza in apartament dar probabil ca se aude si la celelalte apartamente, vocea umana are 60 decibeli parca la 36 ar trebui ascultat cu urechea.

Aceasta postare a fost editata de CNC_EVOLUTION: 11 March 2018 - 03:01 PM

0

#48 Useril este offline   bbogdanmircea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 25-October 07

Postat 11 March 2018 - 03:25 PM

La cât de mare e cutia aia de reducție s-ar putea să aibă cuplu foarte mare ...
Dacă motorul e BLDC trebuie un driver ESC cred care să îi de-a cele 3 faze . Se poate comanda foarte ușor cu Arduino .
CU FIECARE NOAPTE NEDORMITA ADAUGI O ZI LA VIATA TA.
0

#49 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 11 March 2018 - 03:28 PM

Motorul are 3000rpm, sau mai mult. Pe el scrie clar ca scoate dupa reductor 200rpm/750oz. Ar fi undeva la 15: 1 reductorul.
Driver iti trebuie pentru ca este brushless (fara perii), nu brush (cu perii)..
Adica poti sa cumperi unul dintr-asta ca duce pana la 500w.
https://www.ebay.com...872.m2749.l2649


Motor dintr-ala ca in link am si eu. Are 20000rpm, suge cam 10-20A la 24v. Dar este cu galagie ca are perii
Doar sa-i pui o planetara in bot

Aceasta postare a fost editata de mincof: 11 March 2018 - 03:32 PM

0

#50 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 11 March 2018 - 03:29 PM

Vezi postareabbogdanmircea, la 11 March 2018 - 03:25 PM, a spus:

La cât de mare e cutia aia de reducție s-ar putea să aibă cuplu foarte mare ...
Dacă motorul e BLDC trebuie un driver ESC cred care să îi de-a cele 3 faze . Se poate comanda foarte ușor cu Arduino .


n-am incercat cu esc, dar nu stiu daca ii dibuieste polii. Dar neaparat trebuie sa fie driver dc nu ac pentru motor
0

#51 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2018 - 05:05 PM

200 rpm e mult

am o nelamurire, cand are un motor stepper cuplu cel mai mare, din cate vad pe net la turatii mici
si aceeasi intrebare in full step sau micro step?
0

#52 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 11 March 2018 - 05:21 PM

Pai cum sa fie mult? Ii reglezi turatia si la 1rpm din potentiometru. Sau ii mai faci o demultiplicare cu fulii si curea
In full step ai putere

Aceasta postare a fost editata de mincof: 11 March 2018 - 05:23 PM

0

#53 Useril este offline   bbogdanmircea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 25-October 07

Postat 11 March 2018 - 05:47 PM

In full step ai cuplul maxim dar nu este nici silențios și comutările între pași sunt foarte pregnante .
La microstepping e mai silențioasă și lină comutarea dar se pierde cuplu .
CU FIECARE NOAPTE NEDORMITA ADAUGI O ZI LA VIATA TA.
0

#54 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2018 - 07:03 PM

A sosit rulmentul, are vre-o ordine de montaj? :wacko:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20180316_185320.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20180316_185300.jpg
  • Imagine atasata: BEARING 51100.jpg

0

#55 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 17 March 2018 - 05:55 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 10 March 2018 - 06:06 PM, a spus:

toata saptamana am testat un nema 23 1.2 newtoni si un motor de stergator parbriz dar fara succes, ambele se blocheaza iar cel de stergator dupa 2 minute se incalzeste foarte tare, :wacko: asa ca trebuie sa caut un motor cu reductor cu turatie reglabila intre 0 si 20 rpm zic eu si sa fie foarte silent ca iar m-am trezit cu vecina la usa si ma amenintat ca, cheama politia :blush: aveti ceva idei de vreo ieftineala?


Asa de greu se invarte burghiul ala de nu poate face fata un motor de stergatoare? Poate este alta problema. poate ajunge burghiul prea adanc si este in zona cu temperatura unde materiallul este topit si de asta apar probleme. Zic si eu ... poate gresesc ca nu am facut asa ceva.
0

#56 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2018 - 06:18 PM

Vezi postareaDanieltnokia2000, la 17 March 2018 - 05:55 PM, a spus:

Asa de greu se invarte burghiul ala de nu poate face fata un motor de stergatoare? Poate este alta problema. poate ajunge burghiul prea adanc si este in zona cu temperatura unde materiallul este topit si de asta apar probleme. Zic si eu ... poate gresesc ca nu am facut asa ceva.


daca il invart cu o cheie de 9 cm lungime se simte o oarecare forta dar il pot invarti si cu un deget, o fi ramolit motorasul ca il am de la dacia 1310, dar nici nema 23 1.2 newtoni in priza directa nu-l poate invarti , ambele il invart doar gol, in momentul in care bag plastic se blocheaza , mai astept doua rezistente ca sunt pe drum si azi am fost in leroy si am cumparat polistiren extrudat pentru ca am facut niste teste cu nema 23 si nu trec vibratiile prin el, prin cauciuc trec, asa ca voi printa niste roti dintate si incerc sa fac un reductor si o sa cuplez si 3 motoare nema 23 sa vad ce se intampla.
0

#57 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 17 March 2018 - 07:40 PM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 17 March 2018 - 06:18 PM, a spus:

daca il invart cu o cheie de 9 cm lungime se simte o oarecare forta dar il pot invarti si cu un deget, o fi ramolit motorasul ca il am de la dacia 1310, dar nici nema 23 1.2 newtoni in priza directa nu-l poate invarti , ambele il invart doar gol, in momentul in care bag plastic se blocheaza , mai astept doua rezistente ca sunt pe drum si azi am fost in leroy si am cumparat polistiren extrudat pentru ca am facut niste teste cu nema 23 si nu trec vibratiile prin el, prin cauciuc trec, asa ca voi printa niste roti dintate si incerc sa fac un reductor si o sa cuplez si 3 motoare nema 23 sa vad ce se intampla.


Am facut eu un servo (cred ca ai vazut clipul la momentul acela) cu un motor dintro bormasina de mana. Poti folosi un motor din acela ca are si reductor si o forta destul de mare, cred, pt ce iti trebuie. gasesti pe net fara baterii la preturi de nimic.
0

#58 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 18 March 2018 - 04:53 PM

Fortele in extruder sunt extrem de mari. Deoarece, de-a lungul lui ai o zona cu material topit, o zona cu granule reci, dar, la mijloc ai o zona cu material intre cele doua stari. Este extrem de vascos. In plus, extruderul trebuie sa faca si o presiune in material. Intre snec si duza ai oarece presiune. Cu cat mai mare, cu atat mai bine. Plasticului nu-i place sa curga, ii place sa fie injectat sub presiune.
Spuneai ca lucrezi in domeniu. Asa, ca idee, ce diametru de snec aveti si ce putere are motorul?
Aveam la un snec de 40mm un motor de 7,5kW, iar la unul de 60mm un motor 15kW. Arunca o privire si la rulmentul de presiune pe care il ai la masina de la servici si la cat de fina este sita din fata duzei.
Numai bine mestere.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 18 March 2018 - 04:53 PM

0

#59 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2018 - 08:47 AM

Vezi postareaCNC_EVOLUTION, la 16 March 2018 - 07:03 PM, a spus:

A sosit rulmentul, are vre-o ordine de montaj? :wacko:

Da , are , interioarele nu au acelsi diametru , se monteaza inelul cu diametrul interior mai mic pe piesa care se roteste ,respectiv ax
0

#60 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2018 - 04:48 PM

Vezi postareadan_mitea, la 18 March 2018 - 04:53 PM, a spus:

Fortele in extruder sunt extrem de mari. Deoarece, de-a lungul lui ai o zona cu material topit, o zona cu granule reci, dar, la mijloc ai o zona cu material intre cele doua stari. Este extrem de vascos. In plus, extruderul trebuie sa faca si o presiune in material. Intre snec si duza ai oarece presiune. Cu cat mai mare, cu atat mai bine. Plasticului nu-i place sa curga, ii place sa fie injectat sub presiune.
Spuneai ca lucrezi in domeniu. Asa, ca idee, ce diametru de snec aveti si ce putere are motorul?
Aveam la un snec de 40mm un motor de 7,5kW, iar la unul de 60mm un motor 15kW. Arunca o privire si la rulmentul de presiune pe care il ai la masina de la servici si la cat de fina este sita din fata duzei.
Numai bine mestere.


Salutare, nu am mai intrat de ceva vreme ca nu merge netul, la munca am snecuri intre 60 si 80 mm si motoare trifazice incepand cu 6 kw pana la 11 kw ultima achizitie, inaintea duzei nu au sita.
Am vazut pe youtube ca unii foloseau motoare de stergator parbriz dar poate a lor sunt mai puternice.
Zilele astea ma batea gandu sa iau de pe aliexpres un nema 34 de 12 n.m, dar pana la urma vreau sa comand azi un motoras cu reductor incorporat si are cam pana in 12 rpm no load si 70 kg.cm in rated load poate o merge, are consumn de 1,6 amperi si vreau sa-l comand prin pwm cu arduino si o punte h, deasemenea mai astept doua rezistente care se apropie de doua luni de cand tot vin, daca nici asa nu merge voi reduce cilindru la 10...15 cm si daca tot nu merge am sa caut un motor cu reductor si mai mare, acum sper sa mearga, am vazut unul pe youtube care spunea ca motorul are 100 kg.cm si mergea. In privinta motoarelor monofazice nu stiu ce sa zic , am vazut o fisa tehnica la motoare germane si la 2kw abia aveau cuplu de un newton, peste 4...5kw in sus aveau cativa newtoni ma asteptam ca motoarele alea sa aibe cuplu sanatos.

Aceasta postare a fost editata de CNC_EVOLUTION: 27 March 2018 - 04:49 PM

0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro