Modelism - RHC Forum: Interese noi in domeniul VTOL - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Interese noi in domeniul VTOL Noutati si Versatilitate in misiuni

#1 Useril este offline   A-Daniel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 08-January 18
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 19 January 2018 - 10:44 AM

Buna ziua tuturor!
Doresc sa deschid un subiect mult discutat in ultima vreme: VTOL Systems (Vertical Take-Off and Landing)
Este cel mai nou domeniu in care exista o competitie destul de acerba intre companii.
Aplicatile sunt nelimitate dupa cum puteti vedea in exemplele de mai jos.
Fara alte cuvinte in plus va invit la discutii pe tema aceasta.

https://interestingengineering.com/
https://www.quantum-systems.com/
http://www.altiuas.com/
https://vtol.org/
http://airspacex.com/
https://www.youtube....h?v=u9oIDz6UrSc
https://www.youtube....h?v=3b_YQgfa7OA
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 January 2018 - 10:51 AM

Foarte nou...
https://www.rcgroups...signs-and-links
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   A-Daniel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 08-January 18
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 19 January 2018 - 12:25 PM

Vezi postarearenatoa, la 19 January 2018 - 10:51 AM, a spus:



Doar doua cuvinte aveti de spus?
Daca numai asa se exprima unii oameni pe acest forum rog moderatorii sa imi stearga subiectele noi sau sa le mute in categoria considerata de ei a fi potrivita.
Si in plus de asta rog ca de fiecare data cand ceva nu e la locul lui sa primesc warn/mute.
Macar asa stiu ca am ofensat/enervat pe cineva intr-o forma sau alta.
Referitor la subiectul de fata, daca cineva mai vrea sa adauge ceva cu adevarat folositor, sa faca asta.
In cazul in care acest sir de idei nou nu este considerat de actualitate sau relevanta rog sa fie luate masurile de rigoare prezente in regulamentul forum-ului.
O zi buna!
0

#4 Useril este offline   djtaotao 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 19 January 2018 - 12:47 PM

Ai putea avea o atitudine lejer mai... relaxata.
Forumul asta, in comparatie cu altele de pe la noi, e infinit mai permisiv si mai decent (exceptand topicurile legate de legislatie). Nu te-a acuzat nimeni de nimic, doar ai fost informat ca subiectul deschis de tine nu e chiar "cel mai nou domeniu", atat.
Nu prea sta nimeni sa te vaneze sau sa-ti dea atentionari ca ai incalcat regulamentele.
Poti deschide oricate subiecte vrei, e o tara libera. Deci e liber si la dat cu parerea si trebuie sa accepti absolut orice parere chiar daca nu-ti convine. Asta inseamna forum.
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 January 2018 - 12:55 PM

As mai fi avut de spus, nu aveti grija... si daca v-ati ofensat asa usor, hai sa le enumar:
- "subiect mult discutat in ultima vreme" - unde ? Pe acest forum = zero, in presa de profil, atat cat o urmaresc eu, foarte slab... si nu am in baza de date decat vreo 7000 articole din ultimii 10 ani.
- "cel mai nou domeniu" - cele doua cuvinte aceasta afirmatie o tinteau
- "...exista o competitie destul de acerba intre companii." - aici s-ar putea sa va fi scapat... suna a emisar de companie interesata sa ciuguleasca niste idei pe gratis... :)
- "Aplicatile sunt nelimitate" - ati pus 7 link-uri de organizatii comerciale, cu realizari poate inaccesibile chiar si ca sursa de inspiratie, eu v-am pus un topic cu 370 postari de realizari concrete de hobby-isti, ca noi... care credeti ca ar fi de interes mai mare ?

Si acum hai sa discutam... eu as fi intrebat daca are cineva realizari in domeniul asta... :unsure:
Si daca as fi fost interesat sa abordez domeniul, prezentam la ce nivel ma aflu si ceream o sugestie de platforma care sa fiu capabil sa o construiesc, mai bine zis sa o modific din ceva existent, cam asta este tendinta in VTOL.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   A-Daniel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 08-January 18
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 19 January 2018 - 02:54 PM

Vezi postarearenatoa, la 19 January 2018 - 12:55 PM, a spus:

As mai fi avut de spus, nu aveti grija... si daca v-ati ofensat asa usor, hai sa le enumar:
- "subiect mult discutat in ultima vreme" - unde ? Pe acest forum = zero, in presa de profil, atat cat o urmaresc eu, foarte slab... si nu am in baza de date decat vreo 7000 articole din ultimii 10 ani.
- "cel mai nou domeniu" - cele doua cuvinte aceasta afirmatie o tinteau
- "...exista o competitie destul de acerba intre companii." - aici s-ar putea sa va fi scapat... suna a emisar de companie interesata sa ciuguleasca niste idei pe gratis... :)
- "Aplicatile sunt nelimitate" - ati pus 7 link-uri de organizatii comerciale, cu realizari poate inaccesibile chiar si ca sursa de inspiratie, eu v-am pus un topic cu 370 postari de realizari concrete de hobby-isti, ca noi... care credeti ca ar fi de interes mai mare ?

Si acum hai sa discutam... eu as fi intrebat daca are cineva realizari in domeniul asta... :unsure:
Si daca as fi fost interesat sa abordez domeniul, prezentam la ce nivel ma aflu si ceream o sugestie de platforma care sa fiu capabil sa o construiesc, mai bine zis sa o modific din ceva existent, cam asta este tendinta in VTOL.


1. "subiect mult discutat in ultima vreme" - unde ? Pe acest forum = zero, in presa de profil, atat cat o urmaresc eu, foarte slab... si nu am in baza de date decat vreo 7000 articole din ultimii 10 ani. >>> de tinut minte rezultatul= 0 >>>cat urmaresc eu= valoare nedefinita >>> baza de date= posibil neactualizata si in numar prea mare pentru a fi de ajutor intr-un timp scurt => doar lauda

2. "cel mai nou domeniu" - cele doua cuvinte aceasta afirmatie o tinteau >>> scop= atragerea de oameni in vederea angajarii acestora in discutii (de tot felul - pe tema)

3. "...exista o competitie destul de acerba intre companii." - aici s-ar putea sa va fi scapat... suna a emisar de companie interesata sa ciuguleasca niste idei pe gratis... :) >>> pure speculatii

4. "Aplicatile sunt nelimitate" - ati pus 7 link-uri de organizatii comerciale, cu realizari poate inaccesibile chiar si ca sursa de inspiratie, eu v-am pus un topic cu 370 postari de realizari concrete de hobby-isti, ca noi... care credeti ca ar fi de interes mai mare ? >>> interes > = prima

Si in final vreau sa precizez clar ca: 1. Nu sunt un company man si nici altceva decat un om interesat de de aeronautica.
2. Capacitatea bateriilor mele e sub limita admisa.
3. Functionez de multe ori doar cu sistemele auxiliare.
4. Multumesc tuturor pentru feedback-ul lor.

Nota: Punctele 2 si 3 au tenta metaforica.
Punctul 4 inseamna iesirea mea de pe forum.
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 January 2018 - 03:25 PM

Sincer, chiar ca nu inteleg ce ai fi vrut sa afli si ce primire ti-ai fi dorit...

Raspunsurile mele destul de acide ia-le in contextul in care autoritatile ne hartuiesc de 3 ani de zile pentru simple zboruri realmente de hobby, in schimb nu se sfiesc sa ne solicite colaborarea exact pe subiecte atacate de dumneata ... de aici, paranoia si suspiciuni cat poti duce.

Asa ca as zice sa lasi coada jos, si sa intrebi concret ce te-ar interesa.
Altfel, nu avem decat un topic gen softpedia, unde pe subforumul de logan incep sa discute pe subiect de formula 1...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   aerofan 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 15-June 08

Postat 19 January 2018 - 10:55 PM

Propun pace. Eu tocmai am pus pe un Convergence de la Horizon un controller KK2 mini. Astept sa-l scot la zbor.
0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 January 2018 - 11:03 AM

Uite si singurul topic despre VTOL care a fost demarat in ultimii 3 ani:

http://www.rhcforum....toare-tilt-607/

Si ala tot cu cearta s-a terminat ... asa este cand nu postezi despre ce ai facut sau ce ai vrea sa faci, ci ca sa discuti... :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 20 January 2018 - 11:04 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 January 2018 - 12:18 PM

Am putea sa chibitzam pe tema acestor inventii... care ma fac sa ma intreb cine le evalueaza la OSIM... :unsure:

http://adevarul.ro/l...0230/index.html
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 25 January 2018 - 03:49 PM

Vezi postarearenatoa, la 24 January 2018 - 12:18 PM, a spus:

Am putea sa chibitzam pe tema acestor inventii... care ma fac sa ma intreb cine le evalueaza la OSIM... :unsure:

http://adevarul.ro/l...0230/index.html


Am putea, dar nu are sens pentru că lucrătorii OSIM analizează "depozitele" doar din punct de vedere juridic, nu și tehnic. În primă fază caută similitudini semantice, de aspect și utilitate. În a doua fază se trece la publicarea "depozitului" și se așteaptă să se vadă dacă vine cineva în opoziție. În final ți se eliberează un "titlu" care atestă că ai un depozit OSIM valabil 5 ani. Se mai poate prelungi 5 ani după care devine liber. Dacă ești șmecher poți duce protecția mai mult timp pe perioade de 5 ani.
OSIM acordă protecție intelectuală doar intern. Pentru protecție internațională trebuie să înregistrezi "depozitul" și la OIM.

Oricum, doar de chibițeală, desenele și explicațiile respectivului nene sunt departe de a îndeplini cerințele unui "depozit" OSIM. :)

Revenind la subiectul VTOL, putem spune că nu prezintă un interes special față de celelalte clase modelistice.
Vrei să faci un VTOL ? Să fii sănătos. Fă-l și pune poze cu construcția și zborul, eventual și cu probleme deosebite depășite pe parcurs. Eu m-am apucat de-o "rață", așa că... : Să fiu sănătos ! :D

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 25 January 2018 - 03:51 PM

URA şi la zbor fofezelor !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro