Modelism - RHC Forum: Recomandare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Recomandare program tip CAD

#1 Useril este offline   A-Daniel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 08-January 18
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 10 January 2018 - 10:43 AM

Buna ziua,
as dori sa anunt ca exista un program open-source numit OpenVSP (Vehicule Sketch Pad).
Pentru cei interesati de proiectare asistata de calculator in ceea ce priveste aeromodele, drone cu aripa fixa si multe altele, il recomand.
E destul de simplu de utilizat si se bazeaza pe parametri. Eu nu inteleg asa de bine toate variabilele de modificat dar sunt sigur ca sunt multi pe acest forum care s-ar descurca perfect.
In plus aveti oportunitatea de a posta proiectele dvs. in hangarul site-ului.
Toate cele bune!
0

#2 Useril este offline   A-Daniel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 08-January 18
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 11 January 2018 - 08:37 AM

Un raspuns ceva? 50 de vizualizari.
Sunt curios daca a incercat cineva programul.
0

#3 Useril este offline   edisultan 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2068
  • Inregistrat: 16-March 08
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:Aeromodelism, navomodelism

Postat 14 January 2018 - 02:22 PM

Salut, m-am uitat pe tutoriale. Aplicaţia este interesantă dar eu unul sunt utilizator de aplicaţii Autodesk de ani de zile.
Construiesc aeromodele de pe vremea când monitorul era planşeta de desen, echerul, rigla şi compasul.
Ar mai fi ceva, trecerea din virtual în real pentru mulţi este un prag destul de greu de trecut. Degeaba ai un plan frumos pe monitor dacă nu-l transpui în realitate.
Spor la treabă.
Sultan Eduard
0

#4 Useril este offline   A-Daniel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 08-January 18
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 19 January 2018 - 08:54 AM

Vezi postareaedisultan, la 14 January 2018 - 02:22 PM, a spus:

Salut, m-am uitat pe tutoriale. Aplicaţia este interesantă dar eu unul sunt utilizator de aplicaţii Autodesk de ani de zile.
Construiesc aeromodele de pe vremea când monitorul era planşeta de desen, echerul, rigla şi compasul.
Ar mai fi ceva, trecerea din virtual în real pentru mulţi este un prag destul de greu de trecut. Degeaba ai un plan frumos pe monitor dacă nu-l transpui în realitate.
Spor la treabă.


Pai AutoDesk e rege pentru proiectarea asistata de calculator. De la proiecte de arhitectura la detalii pana la design de piese de inginerie generala...
Eu am recomandat OpenVSP in primul rand pentru ca este open-source, adica gratis si mult mai usor de utilizat pentru hobby-isti; si in al doilea rand ca pe site-ul lor au VSP Hangar unde se pot posta proiectele in format .vsp - care pot fi vizualizate in site printr-un plug-in functional (H, V, W si ISO view) si downloadate ca atare si deschise in program, pentru analiza de aerodinamica etc.
Acum eu stiu ca developerii mai au de lucru la script (apropo se poate proiecta/run script si cu limbajul de programare potrivit - gen cum in AutoCad poti desena doar cu tastatura :) ) si aplicatia e inca in teste dar decat sa invat, eu personal, un program cum ar Catia mai bine si mai repede poate invat OpenVSP.
Si inca o chestie: formatul respectiv poate fi exportat si utilizat cu un 3D printer, plotter-cutter sau printer de mari dimeniuni. (.dxf) :)
Pentru mine teul si echerul sunt inca la putere, sau planseta cu 2 fire de nylon de pescuit si o rigla (o smecherie care folosete translatia si e DIY) - si inainte de asta creionul B5 -B8.
Pana la urma si cei de la NASA obtin rezultatele cele mai dramatice din testele cu machete la scara mai mica in zbor. Dar inainte de asta lor le place analiza de date si simularile computate (ex. CDF - computated fluid dynamics).
In final fiecare isi alege metodele si medium-urile de R&D (Research and Development) agreate.
Topicul reprezinta o recomandare pentru cine e interesat. Am vrut doar sa pun informatia acolo cu scopul de a anunt/stire.
Multumesc pentru raspuns!
Si spor si dumneavoastra!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro