Modelism - RHC Forum: Comunitatea RC Romania - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Comunitatea RC Romania Incepator in ale FPV-ului incerc sa aflu cat mai multe despre fenomen.

#1 Useril este offline   Mr Misu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 02-January 18
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest Berceni

Postat 05 January 2018 - 03:39 PM

Salutare sunt foarte nou in ale multicopterelor si in ale RC si incerc sa ma prind ce si cum legat de elemetele tehnice cat si de comunitatea din RO.
Dupa ce m-am tot jucat cu niste Hubsan-uri X4, m-am hotarat sa fac pasul si a imi iau ceva mai "serios", un Eachine X220S (link catre poze).
In principiu e modelul ARTF de la Eachine la care am luat un Receiver FrSky X8R 8/16Ch S.Bus + alte accesori sa il pot zbura.

Daca exista intalniri as vrea sa particip sa mai schimb idei si sa mai trag de limba oameni care se pricep :).
Intamplator am ajuns la terenul din Berceni (stau in zona) si dupa am aflat ca e folosit de oameni de aici pentru aeromodelism (m-am intalnit cu cineva cu un heli, din pacate nu ii mai stiu numele), deci daca mai e cineva care merge pe acolo da-ti un semn poate ne vedem. Am eu un insotitor, dar nu e foarte versat in ale zborului: Link :)

Bafta,

M.
0

#2 Useril este offline   djtaotao 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 05 January 2018 - 04:05 PM

Avem sectiune dedicata: http://www.rhcforum....108-fpv-racing/
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 January 2018 - 04:11 PM

Fiecare forum are topice dedicate locurilor de intalnire din localitatile unde exista comunitati solid structurate.

Pentru aeromodelism la modul general:
http://www.rhcforum....jurnal-de-zbor/
http://www.rhcforum....renuri-de-zbor/
http://www.rhcforum....upe-concursuri/
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 05 January 2018 - 06:00 PM

 Mr Misu, la 05 January 2018 - 03:39 PM, a spus:

Salutare sunt foarte nou in ale multicopterelor si in ale RC si incerc sa ma prind ce si cum legat de elemetele tehnice cat si de comunitatea din RO.
Dupa ce m-am tot jucat cu niste Hubsan-uri X4, m-am hotarat sa fac pasul si a imi iau ceva mai "serios", un Eachine X220S (link catre poze).
In principiu e modelul ARTF de la Eachine la care am luat un Receiver FrSky X8R 8/16Ch S.Bus + alte accesori sa il pot zbura.

Daca exista intalniri as vrea sa particip sa mai schimb idei si sa mai trag de limba oameni care se pricep :).
Intamplator am ajuns la terenul din Berceni (stau in zona) si dupa am aflat ca e folosit de oameni de aici pentru aeromodelism (m-am intalnit cu cineva cu un heli, din pacate nu ii mai stiu numele), deci daca mai e cineva care merge pe acolo da-ti un semn poate ne vedem. Am eu un insotitor, dar nu e foarte versat in ale zborului: Link :)

Bafta,

M.


Intra pe facebook si cauta grupul "FPV Romania" acolo o sa ai parte de foarte mult ajutor. ca si receptor x8r nu e potrivit la drone, mai bun est R-XSR, este minuscul cu telemetrie si sbus.
Fly it, like you stole it!
0

#5 Useril este offline   Mr Misu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 02-January 18
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest Berceni

Postat 05 January 2018 - 06:25 PM

Salutare baieti,
@djtaotao & @renatoa m-am plimbat un pic pe sectiunile date de voi, doar ca par abandonate (daca nu decedate de-a dreptul :D), o sa mai stau cu ochiul pe ele poate se mai animeaza odata cu primavara.

@RedDevil da (acum) stiu ca e cam mare, (dupa cum am zis e prima drona si primul contact cu lumea RC) au fost destul de multe de "asimilat" dintr-o bucata (FC, ESC, LiPo, VTX, openTX, BetaFligh, plm etc. :D ) ma mir ca zboara dracia :D.
Am vazut ca se poate hack-ari X8R sa fie mai mic (scos din carcasa, scosi pinii, lipit firele direct pe placa) trebuie sa imi fac curaj.
Legat de FB nu am si nici nu intentionez sa imi fac....deocamdata.

M.
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 05 January 2018 - 07:34 PM

Este relativ, poate nu o mai fi considerat nimeni ceva demn de mentionat... asta nu inseamna ca nu se zboara acolo.
Am zburat de doua ori doar in astea 5 zile de abia le incepu anul asta, iar la topicul Craiovei nu s-a scris nimic in anul de trecut :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 05 January 2018 - 09:06 PM

 Mr Misu, la 05 January 2018 - 06:25 PM, a spus:

Salutare baieti,
@djtaotao & @renatoa m-am plimbat un pic pe sectiunile date de voi, doar ca par abandonate (daca nu decedate de-a dreptul :D), o sa mai stau cu ochiul pe ele poate se mai animeaza odata cu primavara.

@RedDevil da (acum) stiu ca e cam mare, (dupa cum am zis e prima drona si primul contact cu lumea RC) au fost destul de multe de "asimilat" dintr-o bucata (FC, ESC, LiPo, VTX, openTX, BetaFligh, plm etc. :D ) ma mir ca zboara dracia :D.
Am vazut ca se poate hack-ari X8R sa fie mai mic (scos din carcasa, scosi pinii, lipit firele direct pe placa) trebuie sa imi fac curaj.
Legat de FB nu am si nici nu intentionez sa imi fac....deocamdata.

M.


Pacat, eu tin facebook-ul doar pentru asta, sunt o groaza de grupuri pe facebook foarte misto, unde gasesti rezolvare si sfaturi la orice problema. cat cu x8r iti recomand sa nu iti bati capul, e 20 euro un R-xsr, are 3 grame.
Fly it, like you stole it!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro