Modelism - RHC Forum: ARROW - aripa zburatoare - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ARROW - aripa zburatoare ... pentru F3B-RES

#31 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 December 2017 - 07:04 PM

Nici o sansa aripi de pasageri... fara locuri la geam nu discut :p

https://i.pinimg.com/originals/93/fb/d4/93fbd458a93647384c5c352a6b2ec857.jpg
... cu picioarele pe pamant ...
0

#32 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 24 December 2017 - 02:13 AM

Frunzariti un pic, sa vedeti ce idei dospeau pe vremuri:
http://www.luft46.co...ten/horten.html
http://www.luft46.com/gotha/gotha.html
http://www.luft46.co...h/lippisch.html
etc, etc.
http://www.luft46.com/
Craciun fericit, mesteri mari.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 24 December 2017 - 02:15 AM

0

#33 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 24 December 2017 - 07:41 AM

@renatoa: ce zici de podea si tavan transparente de policarbonat?
0

#34 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 30 December 2017 - 01:15 PM

Am petrecut noaptea de 25 spre 26 intr-un datacenter in Turcia (cu ochii pe ecran urmarind un script de instalare software ce rula cateva ore bune sau facand ture prin sala ca sa nu inghet) si am avut timp destul sa imi pun ideile in ordine.
Si concluziile sunt urmatoarele:
1. "Infolierea" va fi cu balsa de 1 mm. PE TOATA SUPRAFATA. Ne putem permite asta, fata de un model "normal" am scapat de fuselajul de 100 g si cozile de 20 g (+ cele 80 grame de echilibrare din bot) si aripa e deja prea usoara. Balsa peste tot (sau alt furnir daca gasesti sau iti permiti).
2. Suprafata aripii "urmareste" curba BSLD (cu variatii de unghi de torsiune intre +8.9 si -1.6 grade) si coarda se micsoreaza de la 20 cm spre 5 cm. Nu va fi usor de infoliat cu placi normale de 10x100 cm (sau mai bine 10x107 cm). Pentru infoliere voi folosi fasii de balsa cu latime 4 cm la capatul pus pe centru si 1 cm la capatul de la varf (se poate merge si pe 2 cm x 5 mm ). Cu smecheria asta se poate urmari mai bine conturul aripii si infolierea se face mult mai usor. Plus apare un efect vizual interesant, de raze care converg.
3. Toata smecheria la aripa asta este structura spatiala (are o plaja de torsiune de 10.5 grade). Ca sa se construiasca aripa trebuie un pat de montaj. Cel mai simplu lucru e sa folosesti la acest pat chiar bucatile de balsa din jurul nervurii.
Hai sa facem niste calcule rapide :
- sinus de 11 grade e 0.19 si ceva...rotunjit 0.2 inmultit cu coarda de 20 cm face 4 cm ...deci in anumite puncte BA va fi mai sus cu vreo 4 cm fata de BF (pe are il luam ca referinta si cu cota 0, am explicat ca facem rotirea profilului in jurul BF).
- sinus de 24 de grade (cat e unghiul sagetii la varf) e 0.40 ...inseamna ca BA al varfului va fi deplasat cam cu 40 cm fata de BA al centrului. Plus 5 cm coarda ...de la BA centru la BF varf sint cam vreo 45 cm.
Pai e perfect:
- nervurile le desenam intr-un dreptunghi de 5 x 50 cm (cu torsiunea si deplasarea fata -> spate calculate corect)
- pentru ca facem "infoliere" facem numai nervuri lungi si la distante de 5 cm
- avem nevoie de 40 de nervuri ...astea incap pe 10 placi (plus inca 1-2-3 placi pentru dublarea nervurilorde la centru...vezi mai jos explicatii suplimentare).
- cele 20 de placi (de 5x50cm) de la o semiaripa vor fi fixate intre ele cu 10 "piepteni" (2 in fata, 2 in spate, 3 sus , 3 jos)
Montajul va fi ceva de genul urmator, prima parte a realizarea extradosului:
- se pozitioneaza cele 20 de placi in ordine si se infing cei 10 piepteni de rigidizare ...asta e cea mai complicata operatie (dar cred ca poate fi facuta si de un pusti).
- rezultatul ar trebui sa fie o "structura" de 5 x 50 x 100 cm destul de rigida, se poate pune adeziv la imbinarile dintre piepteni si nervuri
- se decupeaza cu cutitul de balsa (cutter) partea superioara a structurii (raman pe pozitie lipita de planseta structura inferioara care are inca nervurile netaiate)
- se infinge lonjeronul principal tip pieptene (format din 2 piese de balsa lipite intre ele) si se "capaceste" dupa preferiinta cu platbanda de carbon sau roving de carbon cu aracet si deasupra balsa de 1 mm (cred ca e cea mai simpla solutie)
- se infinge si lonjeronul secundar (poate fi pieptene sau tija de carbon)
- se lipesc si piesele de la BA si BF (daca se doreste respectarea cu strictete a regullor F3B-RES acestea vor fi din balsa tot sistem pieptene dar pot fi facute si din platbanda de carbon
- se "infolieaza" extradosul cu fasii de balsa de 1 mm
- se executa aceleasi operatii si pentru cealalta semiaripa
- se introduc tuburile de joinere (care sunt initial de lungime dubla) si se rigidizeaza pe nervuri; dupa uscarea adezivului se taie tuburile intre cele 2 aripi
Urmeaza operatiuni ceva mai complicate legate de suprafetele de control:
- se infing "pieptenii" din zona balamalelor (unul in fata balamalei si unul in spate)
- se dubleaza cu balsa de 1 mm zona in care va fi capacul de acces la servo
- se trage firul de prelungire de servo (de 1m lungime) in gaurile respective (dupa preferinta se pot lipi pini ca sa faci un prelungitor sau se taie cablul de la servo si se fac lipituri direct)
- se decupeaza capacul de acces la servo
- se rigidizeaza zona respectiva cu baghete de 10x10 mm sau similare si se pune un pat balsa de 2 mm pe care se va monta servo)
Urmeaza "infolierea" extradosului:
- se pune "schela" superioara peste extrados si se lipeste temporar cu scoci (eventual banda dublu adeziva)
- se decupeaza cu atentie "schela" inferioara
- se repeta operatiile de infoliere pe extrados
Urmeaza decuparea balamalelor. Se poate folosi orice varianta se doreste, fie folie, fie fasii de tesatura (eventual de kevlar) lipite in X, fie balamale prefabricate cu panglica textila (dar asta inseamna mai multa munca)...personal cred ca voi folosi o balama "clasica" facuta cu tija de carbon pe care se insira tubulete de carbon si care se lipesc alternativ pe aripa si pe elevon (am prezentat metoda acum cativa ani cand am facut o deriva). Elevoanele au o cursa simetrica, balamaua e usor de pozitionat (pe centru) si carbonul asigura si o rigidizare suplimentare in zona (se evita un eventual flutter).
Si am ajuns la ultima piesa importanta: fuselajul. Eu il vad ca o chestie simpla in care se infing cele doua semiaripi. Deci il vom face tot din "resturile" de balsa ramase dupa ce se scot nervurile de tip 1 (cele de la centru).
In placile astea in afara de decuparile pentru aripa se mai fac decupari pentru:
- o eventuala motorizare cu motor 22xx (pozitionat in spate sus)
- baterie 2s si eventual BEC (pozitionata in fata jos)
- minireceptor cu 3 canale (pozitie centru sus)
- sistem de balast: 2-3 piulite M8 incastrate in balsa si un canal pentru o tija filetata M8 (cu capetele crestate in x pentru a putea fi insurubata pentru reglarea CG)
- carligul pentru sandou
Balsa asta de 2 mm are in realitate cam 2.2-2.3 mm ..plus adezivul ala de minim 0.1 mm si deci pentru o grosime de 25 mm necesara pentru motorul 22xx / baterie / receptor / ESC sunt necesare doar vreo 12 straturi ...deci placa cu nervura 1 va fi multiplicata de 3 ori. Blocul asta brut de 3x5x25 cm se mai ia la pila / rindea /smirghel si se profileaza un pic sa alunece aerul cu spor pe el.
Ia sa vedem ce iese pina acum :
- 10 placi cu nervur (nu e nevoie de mai mult, pentru multiplicarea nervurii 1 si realizarea fuselajului se poate folosi sp[atiul neutilizat din spatele BF al primelor nervuri)
- 2 sau 4 placi cu piepteni de rigidizare (necesar 20 de piepteni si sa zicem ca inaltimea minima e de 1 cm iar maxim de 2 ....cred ca se poate rezolva si cu 1 cm, si daca nu costul creste doar cu vreo 15 lei)
- 1 sau maxim 2 placi pentru "pieptenii' de la lonjernul principal, secundar, BA, BF si balamale
- 5 -6 placi de balsa de 1 mm sau 0.8 mm pentru extrados si intrados
Pina aici balsa costa cam 120-130 de lei (hai sa zicem maxim 150 de lei) ...plus taieturile (inca nu am calculat exact lungimea de taiere)
"Schelele" construite pit fi si ele "acoperite" cu balsa de 1 mm sau cu folie de laminat hartia si se obtine o cutie de protectie / transport / stocare foarte buna (cu balsa e cam scump, trebuie 24 placi de 1 mm). Daca vrei si cutie asta inseamna in plus cam 150 de lei ...poate merita, poate nu.
Dar varianta asta cu "schele" sigur merita pentru usurinta la montaj, merita sa dai 100 de lei mai mult in materiale.

0

#35 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 January 2018 - 04:02 PM

"O imagine face cat o mie de cuvinte" ...iata si imaginea care sa ajute cele 1000 de cuvinte de mai sus.
Am facut un program de desenat nervuri pentru Arrow, rezultatul brut e atasat.
De sus in jos:
- cele 21 de nervuri
- lonjeronul principal (incepe la 30% din coarda la centru si se termina la 10% din coarda la nervura 21)
- lonjeronul secundar (incepe la 70% din coarda la centru si se termina la 85% din coarda la nervura 14);
- piesa de balsa pentru bordu de fuga
- piesa de balsa pentru bordul de atac
Mai e ceva de lucru manual pe fisierul DXF (liniile orizontale de la BA / BF si conturul profilului trebuie intrerupt din loc in loc pentru a nu fi decupat total ...plus numerotarea nervurilor ...si dublarea lor).
Urmeaza sa lucrez in urmatoarea perioada la fuselaj.
Dreptunghurile care incadreaza nervurile se aliniaza si se fixeaza cu niste "piepteni" in decuparile de la colturi.
Se poate observa cum variaza washout-ul si pozitia nervurilor in spatiu.
Poate acum e mai clara procedura de asamblare.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  arrow.pdf (372.13K)
    Number of downloads: 50

0

#36 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 January 2018 - 04:18 PM

Bineinteles ca metoda asta de montaj cu "schela" / "calapod" se poate aplica si la alte modele.
La aripa asta consumul de balsa e cam mare (12 placi pentru nervuri...cele 11 placi din desen se dubleaza pentru cealalta semiaripa si a 12-a placa este pentru nervurile de la centru multiplicate) din cauza variatiei mari a torsiunii (asta necesita 50 mm pe verticala) si a unghiului mare de sweep (asta necesita 500 mm pe orizontala).
La un planor "normal" nervura se poate incadra in 250 x 33 mm sau chiar 250 x 25 mm si consumul de placi de balsa e mai redus.
Dar la cat costa o placa de balsa (6.5-8 lei) nu merita sa ne batem capul cu asa ceva daca rezultatul este asamblarea foarte precisa a aripilor cu geometrie complicata. Plus ca aripile vor iesi cat de cat simetrice.
cum ziceam inainte: se face puzzle-ul de nervuri, se stabilizeaza cu piepteni, se taie cu lama liniile orizontale si liniile de extrados, se infing lonjeroanele, se pune balsa de infoliere pe extrados, se pune capacul, se rastoarna si se repeta procedura pentru intrados.
0

#37 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 02 January 2018 - 09:03 PM

Si ultima idee (probabil excesul de alcool ...): daca tot stricam o gramada de balsa macar sa o facem cu folos.
Kiturile vor fi de tipul “plus unu”, spatiul liber va fi folosit pentru o nervura suplmentara.
Practic cu niste costuri putin marite se poate opta pentru 2 seturi de aripi in acelasi kit, eventual realizate in tehnologie diferita ( aripa “light” si aripa “heavy duty”).
Se poate scoate un model de sandou si unul electric cu o greutate similara.
Schimb vreo 2-3 instructiuni de desenare linii cu desenarea liniei in oglinda in interiorul dreptunghiului (folosita la desenarea kiturilor cu nervuri duble) si vedem ce iese, poate evit o reamplasare manuala.
0

#38 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 04 January 2018 - 02:00 PM

Amplasarea automata bineinteles ca are hibe: nervura 11 (din centru) se suprapune iar pentru nervurile 9,10,12 si 13 nervura suplimentara este taiata de liniile orizontale de la BA si BF. Dar ideea cu kitul dublu ramane.
Rog pe cei 15 curajosi care au facut download fisierului PDF sa nu taie inca nervurile din urmatoarele motive:
- cel mai important e ca programul a fost facut "sub influenta" cum zic englezii (in perioada 30 dec -3 ian am fost la munte cu prieteni de familie si cu o aniversare de 50 de ani pe 2 ianuarie, practic intre 30 si 3 am tinut-o numai intr-un chef)
- nu am taiat decuparile pentru BA si BF (asta e simplu de facut, 2 instructiuni)
- nu am calculat inca "pieptenii" de la balamaua suprafetelor de control.
Solutia pe care vreau sa o aplic este simpla dar pe care nu am verificat-o constructiv nciodata: in zona balamalei pun un lonjeron pieptene inainte si unul dupa cu un spatiu liber de 2-3 mm intre ele. In spatiul ala liber se face taietura si se poate aplica o soutile simpla de balama (folie pe intrados sau pe extrados) sa ceva mai complicata (balama de silicon sau balama fizica facuta cu tija de carbon su segmente de tub de carbon).
Balamaua ar trebui sa fie de la BF la 75% din anvergura spre BA la varf ...asta in proiectul original, in varianta mea din motive legate de constructie de la BF 70% anvergura spre 10% fata de BA la varf.
0

#39 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 17 January 2018 - 10:33 AM

Pentru Renato au pus și geamuri. :rofl:

https://youtu.be/tZHXbL8cNlQ
URA şi la zbor fofezelor !
0

#40 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 25 January 2018 - 08:11 PM

"Schimbarea schimbarii" : am mai inginerit un pic treaba cu nervurile.
Tot cu "schela" de montaj dar am trecut de la lungime fixa (piesele aveau 50x500 mm si trebuia sa tai 12 placi) la lungime variabila (coarda + "ceva").
Pentru ca e o descrestere liniara de la coarda de 20 cm la 5 cm se pot imperechea prima cu ultima, e doua cu penultima s.a.m.d si deci pentru o pereche de genul asta ne putem incadra in 50x330 mm.
La final avem nevoie de 4 placi in care 3 perechi de nervuri sunt "extra" (se poate merge pe varianta 4x"0" sau 3x"0"+2x"1" sau chiar 2x"0"+2x"1"+2x"2" pentru rigidizare in zona tuburilor de joiner).
Cam asta e amplasarea, mai lipsesc decupajele pentru joinere si pentru sistemul de balamale.
Piesele trebuie aliniate astfel incat la varf sa fie un unghi de 24 de grade ....in kit va fi inclus in sablon.
Pina la sfarsitul lunii sper sa tai primul kit.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ender67: 25 January 2018 - 08:11 PM

0

#41 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 February 2018 - 02:13 PM

Am mai lucrat nitel la proiect, unele chestii de finete le-am bagat direct in program dar amplasarea optimizata pe placa am facut-o manual.
De sus in jos:
- cam asa va arata o placa de balsa de 0.8-1 mm lungime 107 cm ...taieturi pentru realizarea unor fasii cu 20 mm la un capat si 5 mm la celalalt. 10 fasii pe intrados, 10 pe extrados. (Pe extrados poate ar incapea 11). 5 maxim 6 placi de genul asta (probabil cand voi face kituri voi livra 5.5 placi).
- distantierele de tip pieptene pentru pozitionarea schelei. Sunt pe perechi: fata-spate (cele din fata pentru ca unghiul este mai mare sunt la distanta mai mare decupajele). Prima pereche cu decupaje in unghi sunt pentru distantierele de pe suprafetele din fata si din spate, a doua pereche cu degajarile drepte sunt pentru sus si jos. Trei seturi de distantiere sunt pe prima placa, al patrulea set se continua pe placa urmatoare.
- prima treime de sus e cu distantiere, apoi 4 bucati lonjeroane principale (lonjeronul este format din 2 bucati de balsa lipite) si 2 bucati lonjeroane secundare (mai scurte, ajung pina in zona in care incepe elevonul).
- cele 4 placi cu nervuri.
Nervura de la centru (nervura 0 in numerotarea mea) este triplata. O nervura are "schela" normala de constructie, celelalte 2 au doar decupajul nervurii fara alte taieturi si din ele se vor face peretii laterali ai fuselajului.
Peretii orizontali ai fuselajului se vor face din bucatile de balsa ramase de la primele 3 placi de nervuri, sunt 3 bucati de 10 x 10 cm si care cred ca sunt de auns. Inca nu am lucrat la partea asta, trebuie sa ma hotarasc cum voi face amplasarea componentelor (baterie / receptor / eventual esc+motor / tija filetata de balast & centraj).
In week-end-ul asta intentionez sa tai prima versiune. Ce apare cu rosu e doar trasat, numerele si zonele din nervura ce se vor taia manual dupa montajul scheletului de constructie.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  work.png (262.3K)
    Number of downloads: 29

Aceasta postare a fost editata de ender67: 08 February 2018 - 02:15 PM

0

#42 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 February 2018 - 03:18 PM

Am facut si un prim calcul de cost si rezultatele sunt incurajatoare.
In kit intra 6 placi de 1.5 mm si 5.25 sau 5.5 placi de 0.8 m sau 1 mm. La "Pasarica" astea sunt la 7.5 lei si 7.7 lei ... 45 lei pentru balsa de 1.5 mm si cam 40 de lei pentru balsa subtire...hai sa zicem 90 de lei sau chiar 100 de lei cu transport cu tot.
Deocamdata sunt cam 75 de metri de taietura pentru 1.5 mm (poate vor creste maxim la 80 ml) si vreo 25 ml de taietura pentru balsa subtire (asta daca vreau sa fie taiate corect, la nevoie se poate doar trasa si taiat cu cutterul ca sunt linii drepte).
In concluzie pe mine ma costa prototipul cam 20 de euro (costul placilor de balsa si un pic de adeziv ...taietura gratis ca asa e cand ai scula ta), daca as taia la LaserCut costul ar fi cam 50 de euro. Una peste alta e un cost acceptabil pentru un kit complex cum e asta.
Acum sper ca puteti face distinctia intre notiunea de "cost" si cea de "pret" :).

Aceasta postare a fost editata de ender67: 08 February 2018 - 03:19 PM

0

#43 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 08 February 2018 - 03:29 PM

Daca va intrebati de ce e nevoie de proiectarea nervurilor in program si apoi de amplasare manuala ...
Cam asta e ceea ce scoate programul: perechile de nervuri, lonjeroanele pieptene si distantierele laterale (cu taieturile in unghi).
Schita asta bruta se ia "la pila" si se obtine desenul din postarea anterioara.
Ce mai ramane de proiectat (partea de sus si de jos a fuselajului si compartimentarea interioara) se va face iar manual.

Fisiere atasate


0

#44 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 16 February 2018 - 02:10 PM

Un mic update cu progresul proiectului in saptamina asta:
Pe partea de proiectare am lucrat la joinere. Eu sunt mare fan al joinerelor drepte , se monteaza tubul de joiner o bucata mai lunga cu cele doua segmente in pozitia corecta pentru unghiul diedru dorit,se taie tubul intre segmente si ca joiner se poate utiliza o tija dreapta de carbon, fibra de sticla sau otel.
In cazul nostru situatia se complca destul de mult din cauza unghiului de la varf de valoare mare (24 de grade) si a unghiului diedru (2.5 grade). Plus joinerul trebuie sa nu se intersecteze cu cele doua lonjeroane (principal si secundar). Plus un joiner destul de lung, asta inseamna gauri pentru tub in 2-3 nervuri (gaura in partea superioara a nervurii 0, la mijloc in nervura 1 si in partea de jos a nervvurii 3).
Vestea buna e ca am rezolvat chestia asta, cu gaurile pentru tuburile de joiner (in 3 nervuri pentru joinerul principal si 2 nervuri pentru al doilea joiner). Vestea mai putin buna e ca din motivre de spatiu nu am putut baga decat tub de 4 mm (in conditiile in care in nervura 0 tubul atinge extradosul si in nervura 3 atinge intradosul).Unghiul ala de 8-9 grade la primele nervuri creaza probleme de amplasare, la nervura 0 panta descendenta de la extrados e mai abrupta si la fel la nervura 3 panta ascendenta de la intrados. Asta e, la un model usor de sub 300 grame cred ca e de ajuns. Tub de joiner din alama diametru exterior 4 si interior 3.2 mm, joiner tija de carbon sau fibra de sticla sau otel sau alama de 3 mm. Montarea tuburilor pe nervuri se va face si cu niste "saibe" de balsa (sau textolit sau chiar saibe cu duametru interior de 4 mm) pentru a evita taierea nervurilor de catre tub. Joinerul anterior are 30 cm, cel posterior (si care din pacate e destul de aprape, doar vreo 4 cm distanta fata de cel anterior) de 20 cm. 1m de tub de alama cu tija de fibra de sticla au 52 degrame, deci sistemul de joinere (tub/tija/saibe/adeziv) va avea maxim 30 de grame.
Am taiat un set ne nervuri / lonjeroane / distantiere din balsa de 1.5 mm 107 cm lungime pe care o aveam deja, azi mi-a venit si pachetul cu balsa de 0.8 mm, 1.5 mm si 2 mm. Plus 3 metri de joinere.
Pe linga versiunea light de 1.5 mm (pe care am sa pun si un motor electric mic de 22 mm) vreau sa fac si una ceva mai solida cu balsa de 2 mm.
In week-end sper sa incep montajul la prototip.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 16 February 2018 - 02:11 PM

0

#45 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 17 April 2018 - 08:30 PM

Continuare (si actualizare) la discutia despre Arrow.
Balsa am destula (cred) si am 3 metri de tub de alama. Per total as putea sa tai 6 kituri. Deocamdata distributia lor e urmatoarea:
- 1 kit pentru mine
- 1 kit pentru d-l EGI din Slanic
- 1 kit pentru renato
- 1 kit pentru Mhai_supy
- 1 kit pentru dan_mitea 9aici e o problema cu trimisul pachetului dar pe de alta parte nu suntem legati de factorul timp).
Daca mai sunt doritori nu e nici o problema, mai fac o comanda de joinere si eventual de balsa. Si daca nu fac fata la taiat ma duc la lasercut.
Spuneam ca as face cateva variante de lucru ce vor diferi prin grosimea profilului la centru.
Prandtl-d e un planor scara 1:4 cu incarcare destul de mare (a fost testat si in varianta 1:2 si chiar 1:1 cu pilot). Profilul testat de NASA la modelul 1:4 era cu grosime 12%, la varianta 1:2 cred ca a fost 15% si parca la 1:1 a ajuns la 18%.
Pentru F3-RES am considerat mai nimerit sa fac varianta de baza cu 8% dar ar fi interesant de vazut comportamentul si la alte grosimi (7.5%, 8.5% si chiar 9%)


0

#46 Useril este offline   Razvan1974 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 01-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2018 - 10:46 PM

Salut,
pentru a completa putin ce se scrie pe aici:

https://www.youtube....h?v=aSD69jdi2CE

iar daca nu va place si doriti ceva mai avansat (mai ales pentru @ender67) aici sunt si coordonatele in puncte ale aripii (fisierul este cam mare si nu am putut sa-l postez pe forum. Am pus cateva poze)

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  fig2.jpg (204.12K)
    Number of downloads: 8
  • Fisier atasat  fig1.jpg (204.78K)
    Number of downloads: 10

0

#47 Useril este offline   Razvan1974 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 162
  • Inregistrat: 01-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2018 - 10:53 PM

si poza asta este ultima.

Referitor la ce a postat @ViP_Eol au deja Blended wing

https://www.youtube....h?v=lUCByXn4uP4

cei de la Boeing deja lucreaza
https://www.youtube....h?v=lxM_D93gHJY

si teste
https://www.youtube....h?v=28blrKKg0Uo

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  fig3.jpg (133.19K)
    Number of downloads: 7

0

#48 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 August 2018 - 02:50 AM

Vezi postareaender67, la 17 April 2018 - 08:30 PM, a spus:

Continuare (si actualizare) la discutia despre Arrow.
Balsa am destula (cred) si am 3 metri de tub de alama. Per total as putea sa tai 6 kituri. Deocamdata distributia lor e urmatoarea:
- 1 kit pentru mine
- 1 kit pentru d-l EGI din Slanic
- 1 kit pentru renato
- 1 kit pentru Mhai_supy
- 1 kit pentru dan_mitea 9aici e o problema cu trimisul pachetului dar pe de alta parte nu suntem legati de factorul timp).
Daca mai sunt doritori nu e nici o problema, mai fac o comanda de joinere si eventual de balsa. Si daca nu fac fata la taiat ma duc la lasercut.
Spuneam ca as face cateva variante de lucru ce vor diferi prin grosimea profilului la centru.
Prandtl-d e un planor scara 1:4 cu incarcare destul de mare (a fost testat si in varianta 1:2 si chiar 1:1 cu pilot). Profilul testat de NASA la modelul 1:4 era cu grosime 12%, la varianta 1:2 cred ca a fost 15% si parca la 1:1 a ajuns la 18%.
Pentru F3-RES am considerat mai nimerit sa fac varianta de baza cu 8% dar ar fi interesant de vazut comportamentul si la alte grosimi (7.5%, 8.5% si chiar 9%)

Iti multumesc mult, dar, dupa indelungi framantari, ma retrag. Pur si simplu nu am cum inalta ceva fara motor. Terenul de la club, numit si portavion, nu ma lasa. Imi pare rau.
Multa bafta mesterilor.



0

#49 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 August 2018 - 06:49 AM

Eu inca astept... poate suna postasul intr-o zi... :(
De numere m-am cam saturat...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 22 August 2018 - 06:51 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro