Modelism - RHC Forum: Constructie Router CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Constructie Router CNC Caut ajutor

#1 Useril este offline   Marote 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 04-December 17

Postat 06 December 2017 - 12:57 PM

Cu respect!
As fi interesat de constructia unui Router CNC. Marturisesc ca nu am cunostinte in domeniul electronicii, de aceea apelez la ajutorul vostru.
Vreau sa debitez mdf, pentru fabricarea mobilei. Preturile unor asemenea echipamente noi imi depasesc cu mult bugetul. Scriu aici pentru ca am vazut topicurile deschise de voi si trag speranta ca voi gasi ajutor in constructia unui astfel de router.
Pentru eventuale detalii si discutii, lasati-mi un mesaj.

O zi buna sa aveti!
0

#2 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 06 December 2017 - 03:12 PM

Vezi postareaMarote, la 06 December 2017 - 12:57 PM, a spus:

Cu respect!
As fi interesat de constructia unui Router CNC. Marturisesc ca nu am cunostinte in domeniul electronicii, de aceea apelez la ajutorul vostru.
Vreau sa debitez mdf, pentru fabricarea mobilei. Preturile unor asemenea echipamente noi imi depasesc cu mult bugetul. Scriu aici pentru ca am vazut topicurile deschise de voi si trag speranta ca voi gasi ajutor in constructia unui astfel de router.
Pentru eventuale detalii si discutii, lasati-mi un mesaj.

O zi buna sa aveti!


Salut. Ce nu inteleg eu este: vrei sa costruiesti tu masina sau altcineva de pe aici sa ti-o construiasca ? In oricare din situatii, vrei sa poti pune pe masina o placa standard de 1,22 m / 2,44 m ? Daca da, se complica cumva lucrurile, caci nu prea stiu pe aici pe cineva care sa poata face o masina de 3 m / 1,5 m in conditii de pret si calitate decente si fara sa ai un gantry care fie sa flambeze ca naiba sau sa se miste ca melcul. Sabin a facut unul de 3 m ( nume de utilizator Sabinescu); el este din Lupeni, judetul Hunedoara. Transportul masinariei este un subiect in sine caci oriunde ti-ar face-o cineva, trebuie ridicata cu macaraua si pusa pe o platforma - la fel si la descarcare trebuie ridicata. La momentul ridicarii cadrul metalic se va arcui ca naiba si se vor strica planeitati si alinieri. De aceea iti sugerez sa faci masina mai mica; cu cat este mai mica, cu atat riscurile expuse sunt mai mici si bineinteles, costa ceva mai putin (nu proportional in orice caz; adica daca o masina de 3 m costa 3 lei, una de 2 m nu o sa coste 2 lei, ci probabil 2,5-2,8 lei). Iar daca business-ul iti va merge, vei mai construi inca una si asa mai departe. Dar va trebui sa te decizi care este lungimea si latimea minima acceptabila pentru proiectele tale. Si poate nu in ultimul rand, retine ca sunt aprox 2.200 de firme mai mari sau mai mici care produc mobila in toata tara, din care unele au contracte cu retaileri mari iar altele au luat zeci si sute de mii de euro in fonduri europene si au cumparat masini profesionale de prelucrat. Dar presupun ca stii in ce vrei sa te bagi.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro