Modelism - RHC Forum: Proiect CNC Laser CO2 150W - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Proiect CNC Laser CO2 150W Spatiul de lucru 1200 x (1000-nelimitat)

#1 Useril este offline   Shubi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 70
  • Inregistrat: 22-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 19 November 2017 - 01:24 PM

Va salut.
De cateva luni bune cochetez cu inceperea construirii unui CNC Laser cu tub CO2, 150W, pentru taiere/gravare diferite materiala, mai ales acrilic.
Am studiat atat partea de constructie cat si cea de protectie a muncii, foarte importanta din punctul meu de vedere.
Ce parere aveti despre tuburile si kitt-urile mecanice/optice chinezesti vandute pe ebay/alibaba ?
Imi puteti recomanda, din experienta sau opinia dumneavoastra, anumite componente din cele specificate mai sus ?
Desigur, voi incerca pe cat posibil sa fac cat mai multe componente pe CNC-ul propriu.
Va multumesc anticipat.
0

#2 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 29 November 2017 - 01:54 PM

Vezi postareaShubi, la 19 November 2017 - 01:24 PM, a spus:

Va salut.
De cateva luni bune cochetez cu inceperea construirii unui CNC Laser cu tub CO2, 150W, pentru taiere/gravare diferite materiala, mai ales acrilic.
Am studiat atat partea de constructie cat si cea de protectie a muncii, foarte importanta din punctul meu de vedere.
Ce parere aveti despre tuburile si kitt-urile mecanice/optice chinezesti vandute pe ebay/alibaba ?
Imi puteti recomanda, din experienta sau opinia dumneavoastra, anumite componente din cele specificate mai sus ?
Desigur, voi incerca pe cat posibil sa fac cat mai multe componente pe CNC-ul propriu.
Va multumesc anticipat.

Faza cu suprafata de lucru 1200x(1000-nelimitat) ar trebui sa o regandesti... poate doar daca faci pat de printare tip conveior belt din zale .. si am mari dubii ca poti sa faci asa ceva.
Uite un proiect functional de laser 1000x600 (utili 960x560 mm) ...la nevoie se poate adapta pentru 1200 x 1000 mm.
Si nu ai nevoie de 150W ca sa tai acrilic, mege si 100W (sau chiar mai jos...poti sa iti faci treaba si cu 40W).
https://www.hackster...-control-53b99e



0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro