Modelism - RHC Forum: Ajutor alegere motor si roata pentru un proiect - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Ajutor alegere motor si roata pentru un proiect

#1 Useril este offline   bbogdanmircea 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 267
  • Inregistrat: 25-October 07

Postat 17 November 2017 - 12:42 PM

Salutare,
Lucrez la un proiect pentru care am nevoie de un motoras ieftin si o roata conectata pe axul motorasului, ca si caracteristica motorasul ar trebui sa aiba viteza cat mai mare, iar roata sa fie slick in primul rand, si sa aiba un diametru de aproximativ 40-50 mm iar latime 10-20 mm maxim .
Ca si idee doresc sa folosesc ansamblul motoras roata pentru a arunca mingi de ping pong cu viteza si spin ca in realitate .
Momenta am niste motorase Mabuchi RE-280 iar ca roata folosesc roti printate, ca si cauciuc oring de 40 mm, este o solutie ieftina dar nu functioneaza din mai multe cauze :
-motorasele sunt slabe, le scade viteza dupa fiecare aruncare destul de mult
-rotile printate bat destul de tare
-oringul este prea ingust si suprafata de contact cu mingea e mica

Din aceste cauze ma gandeam sa caut un motoras mai puternic, si sa conectez pe ax o roata slick de la un model auto 1/10
Din pacate sunt total incepator si nu stiu ce ar trebui sa cumpar.
Am folosit acest setup la un proiect precedent si functiona foarte bine, un prieten mi-a donat un motoras si pe el lipit un cauciuc slick, si de asta as folosi acelasi setup .

Ca si motoras ma gandeam la acesta :
https://hobbyking.co...-motor-90w.html
Ca si driver acesta :
https://hobbyking.co...rushed-esc.html

Intrebarea e ce fel de roata si cauciuc si conexiune sa folosesc pentru acest setup ?
Multumesc !

Aceasta postare a fost editata de bbogdanmircea: 17 November 2017 - 12:44 PM

CU FIECARE NOAPTE NEDORMITA ADAUGI O ZI LA VIATA TA.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro