Modelism - RHC Forum: Materiale, tehnologii, trucuri utile... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Materiale, tehnologii, trucuri utile... sa le impartasim

#1 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2003 - 08:25 AM

Ma gandesc ca n-ar strica un subiect nou cu acest continut. Poate locul lui ar fi la "Tehnice".

Webmastere, poti sa-l muti, daca crezi de cuviinta, sa-l vada toata lumea. Sau pot sa-si faca si restul cate un subiect cu specific. Cum crezi tu, dar mai ales cum o vrea lumea dup-acilea!

Numa' sa nu iasa cu polemica multa, ca io am de construit multe cele si nu am timp de certuri! Clar? Clar!

Si puneti osul la contributie si bagati material aici! Secretosilor!!!

Valteras

PS.

Nu as vrea sa se interpreteze ca reclama mascata prezentarea numelor firmelor sau magazinelor care ar face obiectul subiectului (etete ce formulare mi-a scapat! tre s-o notez!!). Totusi, trebuie sa respectam politica RHC de a nu prezenta aici firme concurente...

Aceasta postare a fost editata de Valteras: 27 May 2003 - 09:07 AM

Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#2 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2003 - 08:47 AM

Si sa nu ziceti ca am dat drumul la iepuras si va las pe voi sa alergati sa-l prindeti:

Astazi am ridicat de la posta extensorul Camil, bun (oarecum) pentru sandow de planoare. Multumim lui VOG pentru pont.

Cel cumparat de mine arata ca si in poza atasata. Elasticul din interior este format din panglici care la randul lor sunt formate din firisoare de elastic, ca si cel de chiloti. Va dati voi seama din poza.

Se intinde maxim 2:1 (cam putin). Inca nu am determinat sub ce tensiune, ca acum nu am cu ce masura, dar e vorba de 7-10 kg.

Am cumparat 50m (cam mult!) ca atat se vinde minim. Daca vreti careva...

Daca aveti careva dintre voi vreun pont, nu ezitati sa-l impartasiti.

Elasticul ala panglica folosit la RR 2003 pt. tras sus aripiarele si planorasele mai mici, provine de la Romtelecom, se pare ca se numeste fasha si este lat de 10-12 cm, deci trebuie taiat pe lung. Multumim Leo pt. pont (via Marinarul).


Reiau mai jos dintr-un mesaj mai vechi, despre extensorul asta din poza:

Produsul se numeste:- extensor "Camil", diametru: 7 mm, compozitia: 77% cauciuc 23% relon,
firma producatoare:

S.C. AURA S.A. Oradea
http://www.aura.ro/index_r.htm
Contact
Adresa 3700, Oradea, România
str. D. Cantemir nr. 9-11
 
Telefoane poarta +40 2 59 137-389
secretariat +40 2 59 435-227
vânza<breve>ri +40 2 59 431-356
import - export +40 2 59 437-498
 
Fax secretariat +40 2 59 434-691
vânza<breve>ri +40 2 59 431-356
 
E-mail secretariat office@aura.ro, aura@aura.ro
marketing marketing@aura.ro
vânza<breve>ri sales@aura.ro
import - export export@aura.ro
aprovizionare aprov@aura.ro
contabilitate accounting@aura.ro
personal hr@aura.ro
asigurarea calitatii aq@aura.ro
informatica it@aura.ro
magazine magazine@aura.ro

...precum si un e-mail de la ei, cu oferta de pret:

Oferta de pret pt. extensor Camil PP 5774 lei/m +tva
Se poate livra marfa ramburs ;cantitatea minima 50m
Trimiteti datele firmei in situatia in care doriti o comanda.
Ne puteti contacta la numarul de telefon 029 431356

Cu stima
Elena Tutuianu
sef vanzari

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: extensor_Camil.jpg

Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#3 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2003 - 09:34 AM

OK Webmaster, vad ca ai mutat subiectul la "Tehnice'. Foarte bine!

Inca un subcapitol:

COROPLAST-ONDAPALST-POLICARBONAT

Stiu ca cineva intreba de acest material, mai demult.

Am descoperit la Bricostore placi de 4mm. Se numeste Policarbonat si se prezinta sub forma de placi aprox 1x2 m. la 399.000 lei.

Alta varianta ar fi Ondaplast de la ProSEP:

RO -1100 Craiova Calea Bucuresti bl. 17D
Tel 0251 410521
Fax 0251 413891
Mobil 0744 PROSEP
0745 PROSEP
e-mail: sales@prosep.ro

------------------------------------------------------------------------
Uite un Copy/Paste de pe saitul lor:


Placile din polipropilena cu structura celulara (multistrat) ONDAPLAST
au un handicap major - SUNT IEFTINE.
Desi
pot fi utilizate in aplicatii dintre cele mai diverse, au greutate extrem de mica, se prelucreaza usor, se pot utiliza la temperaturi cuprinse intre 0...85 C, au o rezistenta chimica extraordinara, se serigrafiaza, se pot tipari flexografic, full-color, fara suport intermediar, se stanteaza, prin imbinari mecanice se pot obtine amabalaje cu cateva mii de tipodimensiuni, atat promotionale, cat si refolosibile, ajungand sa inlocuiasca cartonul, pot fi utilizate pentru panotaj, suport pentru postere, rafturi si standuri sezoniere, obiecte promotionale, etc., noi totusi nu vi le recomandam.
Daca totusi insistati,
va putem oferi placi cu grosimi intre 2 - 10 mm, cu greutate specifica intre 300 -1500 g/mp, culori standard.
Placile se livreaza la comanda, cu latimi de 400 - 2000 mm si lungimi de 400 - 6000 mm.

.................................................


Mai jos, un e-mail, da' nu mai stiu de la cine:

Am vorbit cu cei de firma ProSEP:
Au de 3 mm si de 5 mm, de culori nu este problema...... au numai alb....
La cel de 3mm are 600 g/ m2 si coala are 1m x 2m. Pretul este de 5 euro / Kg
Ei nu fabrica ci il importa.


Dupa cate am vorbit cu ei, nu au reprezentanta in Bucuresti, dar poti sa faci comanda si ti-l trimit acolo unde ai nevoie.
Ii gasesti intre orele 9-17, program normal de lucru, eu i-am prins la numarul : 0251/ 410.521 sau ai putea incerca pe mobil la: 0744/ 770.737 sau 0745/ 770.737
Ei pe stoc, nu au acum "ONDAPLAST" o sa aduca in vreo 2 saptamani dupa cate spuneau ei ....... si s-ar putea sa aduca si de 2 mm grosime. Ei aduc in general dupa cum au comenzile.

......................

Aveti si o poza, ca sa va fie clar despre ce discutam.

Valteras

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: coroplast_elevon_closeup.jpg

Aceasta postare a fost editata de Valteras: 27 May 2003 - 09:36 AM

Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#4 Useril este offline   Andrei 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-March 02

Postat 27 May 2003 - 09:50 AM

Poate facem o rubrica de "Adrese utile"?
Andrei
-- Nu mor caii cind vor cainii --
0

#5 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2003 - 09:56 AM

Sigur Andrei, baga o rubrica de adrese utile.

O singura rugaminte: cel care posteaza adresa sa-i descrie super sumar si continutul, sa stie Gura Casca la ce sa se astepte. Ca poate nu-l intereseaza daca nu e cu femei dezbracate si cu par pe piept!

Valteras
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#6 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 27 May 2003 - 10:45 AM

O metoda faina de fixare a servourilor in aripa.

La modelele care necesita fixarea aservourilor direct in aripa, de ex. cat mai aproape de eleron sau flaps, de multe ori este dificl sa montam un suprt special home made sau luat din magazin. In plus adaugam ceva greutate si nu totdeauna chestia asta ne convine... De aceea va voi dezvalui o metoda faina, simpla si ieftina (chiar exista asa ceva???) de fixare si care culmea merge si foarte repede.

Sa incepem cu inceputul: avem modelul, avem servourile, avem timp de lucru si bucataria degajata de nevesa, soacra si copii. mai avem si degajari mai mari decat servoul in aripa cu pricina. Chestia in spetza se potriveste la orice aripa, fie din stiro fie in structura clasica.
Asa. Acum punem in fundul degajarii o placa de balsa pe care o lacuim frumos sau nu. Dupa gust. Apoi luam noi servoul si il bagam intr-o bucata de tub shrink (adica termocontractibil nene pruteanu) si il strancem frumos cu caldura in jurul servoului, ca o hainutza-prezervativ partial, fara sa acoperim echea de comanda. apoi pur si simplu lipim pielea cea noua a servoului pe fundul degajarii create special pt. el. montam capacul din balsa sau termoformat peste degajare si gata treaba. Eu prind capacele cu banda adeziva. Avantajul principal este ca in 30 de minute, ieftin de tot montezi 4 servouri in aripa sau chiar mai repede. Apoi in cazul unui soc puternic la suprafetele de comanda, servoul se desprinde cu shrink cu tot si astfel nu se vom avea angrenaje rupte!

Big
FROGS CAN FLY!
0

#7 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 27 May 2003 - 01:17 PM

Vopsirea aeromodelelor din polistiren

Imi permit si eu aici o remarca pentru ca am vazut ca vi-a placut idea. Deci, fiindca in multe situatii coloritul aeromodelului nu este realizat prin pigmentarea materialului la injectie sau ca doriti personalizarea acestuia cu culori interesante, puteti vopsi materialul fara produse speciale utilizind vopsea de perete lavabila colorat cu pigment care se gaseste in magazinele metalo-chimice, special pentru colorarea vopselei lavabile.
Vopseaua obtinuta are si efectul de umplere al golurilor dintre bobitele de polistiren acolo unde este cazul si se poate aplica ori de cite ori este necesar dupa o reparatie. Daca se doreste " impermeabilizarea" vopselei, se poate aplica un strat de ceara utilizind spray-urile pentru mobila Pronto. Cel clasic este de culoare alba iar cel cu ceara de albine este portocalie, oricum dupa uscare nu se vede diferenta. Dupa aplicare se poate intinde cu o cirpa moale sau pensulare.

Dupa slefuirea surplusului de adeziv de la o reparatie, aplicind vopseaua nu se va vedea "cicatricea" sarmanului aeromodel.
0

#8 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2003 - 05:33 PM

Bigule, stiam smecheria si o folosesc si eu, cu o mica variatie: in loc de shrink folosesc scotch ordinar de hartie, de ala de mascat zonele ce nu se vor a fi vopsite. Avantaj: e mai ieftin si mai usor de belit la un caz de o adica. Dezavantaj: manopera multa si migaloasa. De lipit la lipesc cu adeziv poliuretanic.

Zozo, mi-a placut ideea inca de la RR 2003! Daca mai comiti o vopsire in curand, cantareste inainte si dupa, elementul respectiv. Daca ii putem calcula o suprafata, vom sti cu cate grame/dm.patrat ingreunam jucaria. Ar fi interesant...

Valteras
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#9 Useril este offline   Emilare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 10-March 03

Postat 27 May 2003 - 08:10 PM

Sal'tare all . Mi se pare f. buna ideea cu adresele utile cu specificatia, intradevar, ca cel care posteaza o adresa sa si explice in mare cam despre ce este vorba.
0

#10 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 28 May 2003 - 12:12 AM

Salut.
Ca tot v-am vazut vorbind despre policarbonat, imi poate spune si mie cineva daca lexanul este tot un policarbonat (sau e unu si acelasi lucru)?
Daca da stie cineva unde pot gasi de grosimi 1-2 mm?
Mersi
0

#11 Useril este offline   KRI 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 197
  • Inregistrat: 04-February 03
  • Gender:Male

Postat 28 May 2003 - 01:08 AM

Scuzati repetarea mesajului precedent dar l-a mincat fermentu' pe computeru' meu si cred ca de-aia s-a intimplat :huh:
Si ma gindeam ca poate ma puteti ajuta cu o informatie.
Aveti idee daca exista coli autocolante transparente A4 care pot fi tiparite pe imprimante laser?
Nu de alta dar o caroserie de masinuta ar arata destul de draguta cu niste autocolante personalizate :lol:
Mersi
0

#12 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 May 2003 - 07:05 AM

KRI,

Lexanul este un soi de plexiglas mai coclit. Adica nu crapa asa usor, foile subtiri se pot taia cu foarfeca (speciala), suporta mai bine gauri de prindere, este mai rezistent la impact. De aia se foloseste pe la cupole de avioane, in special ultalighturi, facute in sopron acasa, dar nu numai. Nu, nu stiu de unde poti procura. Daca stie cineva, sa spuna!

Si da! Exista folii A4 transparente care se preteaza la print color. Din cate stiu eu cartusul cu cerneluri e special. Ma interesez si va spun. Se mai poate face si serigrafie pe autocolant transparent, PVC. Revin cu preturi...

Valteras
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#13 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 28 May 2003 - 07:20 AM

KRI

Eu folosesc produse de al firma APLI ( vezi www.apli.com ) pentru imprimare laser color pentru etichete autoadezive reziatente la apa. Produsele sunt comercializate si in Romania de firme de papetarie si birotica. Eu sunt foarte multumit de calitatea lor. Sigur au si varianta transparenta dar eu folosesc pe cea alba exact ca o coala de hirtie dar defapt suportul este de plastic si e foarte rezistent.
0

#14 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 28 May 2003 - 07:24 AM

Valteras

Chiar acum sunt in prag de a vopsi din nou ceva asa ca voi proceda la cintarirea elementului inainte si dupa, nasol e ca va trebui sa ma plimb pe la o alimentara cu ea ca altfel nu prea sunt sanse de cintarire cu precizie ridicata ( evident ca voi folosi acelasi cintar pentru ambele masuratori ! )
0

#15 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 28 May 2003 - 09:59 AM

Am eu un cantar digital, daca te intereseaza, de fapt e al nevesti-mi ca e de bucatarie, dar e bun ca are precizia de +-2g. Daca vii Timisoara il cantarim de-l ia mama dreaqului :D
0

#16 Useril este offline   zozo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25-April 03
  • Gender:Male
  • Location:Saarbrucken / Arad

Postat 29 May 2003 - 07:11 AM

Mersi Vivi pentru oferta! Cu cite sticle de bere va trebui etalonat cintarul....? :D Ce mai e nou pe la tine? Nu ne-ai impartasit ce ai vazut pe la cupa .....Crisius...parca. S-a tinut? Au fost multi copii?
0

#17 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 29 May 2003 - 09:46 AM

A fost sucks, pentru ca au fost doar 4 echipe, spectatori nix, caldura mare. Eu am fost arbitru.... De povestit nu prea am ce sa povestesc, doar ca un model a ramas in pom iar un altul era sa-mi cada in cap. Se pare ca nici la aeromodele nu sunt prea bine vazuti arbitrii :D
0

#18 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2003 - 05:44 PM

KRI, la 28 May 2003, 01:08, a spus:

Aveti idee daca exista coli autocolante transparente A4 care pot fi tiparite pe imprimante laser?
Nu de alta dar o caroserie de masinuta ar arata destul de draguta cu niste autocolante personalizate :)

KRI,

Scormoneste si tu prin:

http://www.algernon.ro/

Vezi ca au o gramada de folii si hartii.

Scormonire placuta!

Valteras
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro