Modelism - RHC Forum: Ifly pro - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ifly pro

#1 Useril este offline   ionutu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 19-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 09 November 2017 - 01:02 PM

salut ! am o intrebare pentru cei mai experimentati,precizez ca sunt nou in acest ,,domeniu'',pentru a invata sa pilotez,isi merita banii drona Ifly pro ?
multumesc !
0

#2 Useril este offline   djtaotao 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 09 November 2017 - 01:23 PM

Aparent da. E o jucarioara ieftina. Nu te lasa inselat de acel "pro" inserat in denumirea produsului.
0

#3 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 November 2017 - 01:59 PM

Nu mai dezinformati omu, zice clar ca e "semiprofesionala" :) :p

Imi mai place si asta din prezentare... "Drona este oricand gata de zbor, decoland printr-o simpla aruncare in aer. "

Ma pune pe ganduri partea cu trei viteze de zbor... daca are asemenea limitari, fara control proportional, nu stiu ce pilotaj se poate invata cu ea.... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   ionutu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 19-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 09 November 2017 - 02:58 PM

inseamna ca o las doar pentru ,,o aruncare in aer'' ??? <_< ,atunci pentru a invata, de inceput ce imi recomandati ?
0

#5 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 November 2017 - 06:55 PM

personal imi e greu sa recomand ceva fara sa stiu ce intentii are interlocutorul despre aceasta activitate, o vede ca o joaca sau ca o dezvoltare personala de durata.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   ionutu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 91
  • Inregistrat: 19-February 14
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 12 November 2017 - 09:00 AM

...doar pentru filmari aeriene,poze,exclus acrobatii si alte asemenea chestii !!
0

#7 Useril este offline   Ken JimmY 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 01-June 17
  • Gender:Male

Postat 12 November 2017 - 03:15 PM

salut , ia-ti un transmitator care se poate lega la PC (flysky i6x / turnigy evolution / taranis qx7 / etc) , downloadeaza DRL Simulator si practica pana vezi ca zbori consistent
0

#8 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 12 November 2017 - 05:35 PM

Mda, asa am inceput multi, cei care practica zborul clasic, ma intreb azi cat se poate asta aplica la multicoptere ? :unsure:
Exista simulatoare FPV ? Daca vrea sa filmeze, atunci trebuie pilotat first person, nu LOS, cum erau simulatoarele ultima oara cand am pus mana pe unul :)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 12 November 2017 - 05:36 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 12 November 2017 - 07:54 PM

Vezi postarearenatoa, la 12 November 2017 - 05:35 PM, a spus:

Exista simulatoare FPV ?

M-am distrat fain cu X-Plane şi Google Earth. :)
Mai sunt simulatoare los/fpv ca heliX şi o sumedenie pentru Android (merg cu controllere bluetooth de xbox şi similare)

Orice simulator aero care are opţiunea de a pilota din carlingă e un simulator fpv. :)
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#10 Useril este offline   PETT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 26-May 15
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI CITY

Postat 13 November 2017 - 08:05 AM

Salut Ionut si bine ai venit printre noi! Subscriu la ideea cu simulatorul, desi experienta va fi oarecum limitativa. Controllerele de xbox si alte console au de obicei stickurile centrate, in sensul ca revin la pozitia de mijloc dupa actionare, ceea ce nu e neaparat un lucru foarte bun. Genul asta de stickuri se intalnesc la dronele oarecum specializate pe filmare aeriana, gen Phantom, Bebop, etc.
Eu iti recomand sa incepi cu o drona din clasa mica, gen Hubsan H104, fara camera, din urmatoarele motive:
_ este ieftina- undeva intre 50 si 100 pe olx
_ se gasesc usor piese pentru ea
_ este relativ usoara si nu produce pagube insemnate la impactul cu lucrurile din jur
_ este mica si se preteaza la zbor in spatii inchise-vine iarna si e mai greu cu iesitul la camp
_ acumulatorii de pe ea se schimba foarte usor. Exista incarcatoare cu mai multe porturi, astfel, daca iti iei mai multi accu, poti zbura mai mult, fara sa astepti sa se incarce singura baterie disponibila
_ daca, dintr-un motiv sau altul, ajungi la concluzia ca nu iti place sa zbori, nu o sa plangi dupa banii cheltuiti.
Personal am invatat sa zbor pe o replica de Syma x5, care e un pic mai mare decat 104...S-a dovedit a fi aproape indestructibila si inca zboara dupa ce au invatat si copiii sa zboare pe ea, a fost trantina de nenumarate ori, a aterizat in apa si, ultima oara, a fost muscata de un caine. Iti recomand sa o iei usor si sa incepi cu inceputul -hovering (adica sa tii drona in zbor la o inaltime constanta). Evita sa stai foarte aproape de sol (apare ground effect) sau la inaltime foarte mare ( nu vei putea aprecia foarte bine comportamentul dronei). Dupa asta poti trece la deplasari, viraje si zbor cu drona venind spre tine...Nu sunt profesor si nu am pretentia ca sunt foarte priceput, dar daca vei dori, vei gasi aici oameni cu multe ore de zbor, care te vor ajuta, cu conditia sa incerci mai intai singur si sa le spui ce nu iti iese, punctual.
P.S: Ai scris ca vrei sa faci filmare si fotografie aeriana. Iti recomand sa studiezi un pic si partea de legislatie, ca sa intelegi cam cum se pune problema din punctul de vedere al oficialilor...Este pe yt un filmulet facut la un workshop organizat de Ziarul Financiar...Revolutia Dronelor parca se cheama...
Sper sa iti fi fost de ajutor macar in mica masura.
Zboruri line!
Cu stima, Petru

Aceasta postare a fost editata de PETT: 13 November 2017 - 08:08 AM

0

#11 Useril este offline   PETT 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 26-May 15
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI CITY

Postat 13 November 2017 - 08:14 AM

A disparut editul...Hubsan H107, sau X4 si cheama dronuta, nu 104...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro