Modelism - RHC Forum: Inserierea ventilatoarelor intr-un tunel de fuga - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Inserierea ventilatoarelor intr-un tunel de fuga pentru cei cu cunostinte de aerodinamica

#1 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 27 May 2003 - 12:18 AM

Ok, acuma dupa ce v-am uimit cu titlul, sa va explic.

Am un tunel de fuga, un tub de fapt, in care vreau sa creez un curent de aer cu o viteza maxima.

Date de intrare: tubul, doua ventilatoare plate (stil cooler)

Cerinta: la ce distanta trebuie plasate cele doua ventilatoare unul de celalalt si care trebuie sa fie lungimea/structura tubului pentru ca la mijlocul acestuia sa am un debit mare de aer.

Adresez intrebarea aceasta NU celor cu intuitie ci celor care s-au lovit de problema asta sau au invatat prin facultate de asa ceva.

Cunoaste cineva problema????

multumesc pentru rabdare
alexella
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#2 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 27 May 2003 - 07:23 AM

Spune-mi te rog mai exact ce vrei sa obtii tu cu tubul asta. Adica vrei viteza mare a fluidului, vrei curgere laminara, sau doar viteza, vrei doar debit , ca nu am inteles prea bine. Eu am construit o suflerie acum multi ani, cu circuit deschis, cam asemanatoare cu ce vrei tu sa faci, insa cu un singur ventilator si ceva mai mare. Eu o construisem pentru studiu profilelor dar asta este o alta poveste.

Big
FROGS CAN FLY!
0

#3 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 27 May 2003 - 08:00 AM

nu ma fortza sa pronuntz termeni pe care abia reusesc sa-i silabisesc..... (auzi?... 'curgere laminara...".... tre' sa mai citesc...)

este vorba de un tub cu sectiune patrata, latura de 50mm, lung de minim 200mm.
aerul tre' sa curga nu pe centru ci pe peretii tubului, pentru ca pe centru sta ca
BimBam Pasha pack-ul pus la racorit. Fluxul e cam rezolvat pentru ca ventilatoarele astea plate oricum nu prea emit aerul in con. Ele sunt facute fie sa raceasca de aproape fie sa asigure un debit pentru un circuit etans. Ei, pe mine ma intereseaza caracteristica nr doi.

Ei, acum te-am lamurit la ce-mi trebe'. Hai, fa Discovery cu mine....

alexella
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#4 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 27 May 2003 - 08:07 AM

Problema propusa e intr-adevar cam ambigua gen "se dau doua ventilatoare, Intrebare: ce se poate face cu ele, astept raspunsuri de la profesionisti" In primul rand daca ai pus 2 ventilatoare de acelasi fel nu ai facut nimic pentru ca ce intra trebuie sa iasa nu e ca la baterii unde daca inseriez doua de 12V obtin 24V in al doilea rand, daca totusi vrei sa inseriezi 2 ventilatoare trebuie sa inseriezi de fapt turbinele pentru a merge sincron si a nu se obtura una pe alta pentru obtinerea unei presiuni mai mari. Ar mai fi multe de spus dar mai intai trebuie sa clarifici putin problema te rog. Altfel multa bafta...
0

#5 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 27 May 2003 - 08:10 AM

Alexella, ca o gluma, daca vrei sa racesti cateva beri asta se rezolva mult mai usor...sunt sigur ca vor fi multi care sa-ti dea o solutie...:)
0

#6 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 27 May 2003 - 11:25 AM

Intre timp mi-am mai comploetat lacunele mele de aerodinamica.


Am aflat si eu, si am inteles, ca inserierea ventilatoarelor nu poate duce la cresterea debitului.... (desi unul din ventilatoare se invarteste vizibil mai repede cand il apropii de celalalt... hm...)

Nu pot sa pun ventilatoarele in paralel pentru ca nu am loc...

ar mai fi o varianta in care tunelul de fuga sa fie cu diametrul mai mic la iesire, fortand astfel viteza de curgere a aerului... Dar tare- mi pare ca mai mare-i daraua decat ocaua...
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#7 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 27 May 2003 - 11:35 AM

In cazul asta problema e simpla. montezi ventilatoarele la capetele tubului: unul sufla in interior, celalat trage din interior - logic. apoi pune pack-ul de accu la 50 maxim 100 mm distanta dintre ventilator si packul in cauza, pe un gratar ceva sa ai suprafata de schimb caldura cat mai mare. Si daca vrei sa faci ceva mai eficient o leaca, atunci modifica tubul: construiesti unul cu 3 diametre. adica la capete diametre mai mari, iar in zona unde pui accu la racit diametru mai mic. In modul asta efectul venturi te ajuta ca asigura o accelerare a fluxului de aer pe accu. Dar nu cred ca merita oboseala. De fapt depinde f mult de ventilatoarele tale... de cat debit stiu ele sa genereze.

Big
FROGS CAN FLY!
0

#8 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 27 May 2003 - 11:39 AM

Am uitat sa-ti spun ca si eu am avut o scula din asta facuta cu un ventilator de sursa de calculator. dar motorul era cam slabutz si am pus altceva mai puternic dar nu stiu exact ce era. oricum randamentul a crescut cu 200% cel putin. acum nu o mai am ca s-a terminat motorul si mi-a crescut rabdarea :-) dar este foarte utila chestia!

BigMareMembruDeOroare
FROGS CAN FLY!
0

#9 Useril este offline   Big 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1640
  • Inregistrat: 30-May 02

Postat 27 May 2003 - 11:41 AM

Hopa ca am crescut MEGA membru!!!! sa nu va ganditi pa prostii gen membru lu Big!

MegaMembruBigBengosu
FROGS CAN FLY!
0

#10 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 27 May 2003 - 01:35 PM

Nu la membrul lu' Big ma gandeam ci la 'big membru' al cui nu mai conteaza...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro