Modelism - RHC Forum: Incepator Bucuresti - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Incepator Bucuresti

#1 Useril este offline   Cris_81 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 03-October 17

Postat 13 October 2017 - 09:33 PM

Salut baieti, nu cunosc foarte multe despre elicoptere si as dori sa vad live un elicopter si sa mi se povesteasca despre ele.As dori sa achizitionez unul dar singur nu ma descurc.Daca este cineva din Bucuresti si doreste sa imi imparta din pasiunea lui il rog sa ma contacteze:denn201193@yahoo.com.Multumesc.
0

#2 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:BraÈ™ov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 14 October 2017 - 11:52 AM

Poate ar trebui să detaliezi ce te interesează mai mult, mai întâi.
Modele la scară, zburătoare sau statice, zbor la scară sau 3D/acro, etc.

Dacă zborul e prima, prima achiziție ți-aș recomanda-o să fie unul din categoria jucăriilor, coaxial.
E ieftin, poți să dai de pământ cu el fără prea multe emoții, nu are forță să rupă degete, mâini, picioare.

p.s. postarea publică pe forumuri a unei adrese de email în formatul user@service.com este o formă de căutat spam, phishing și alțiscamatori, cu lumânarea. Recomand utilizarea "(at)" în loc de "@" și cuvântul punct în locul semnului propriuzis.
Valabil și pentru numere de telefon. E plină lumea de ciudați și scamatori, nu cred că vrei să-ți pierzi vremea cu ei.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#3 Useril este offline   Cris_81 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 03-October 17

Postat 14 October 2017 - 04:29 PM

Mulțumesc pt sfaturi.
Referitor la elicopter m ar interesa ceva de la Align T rex 600....dar nu am experienta si as dori sa vad live ce inseamna asa ceva.
0

#4 Useril este offline   ALIGN 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 12-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2017 - 06:59 PM

Maine ai un clasa 800 si un clasa 900 la Cet VEST intre 10 si 14,plus maruntisuri....600---500-450

Aceasta postare a fost editata de ALIGN: 14 October 2017 - 07:03 PM

0

#5 Useril este offline   Cris_81 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 03-October 17

Postat 15 October 2017 - 09:13 AM

Sigur voi veni...poti sa imi spui pe ce forum s-a organizat aceasta intalnire sa-l pot urmarii in viitor.Multumesc Align
0

#6 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 20 October 2017 - 09:19 AM

Vezi postareaCris_81, la 14 October 2017 - 04:29 PM, a spus:

Mulțumesc pt sfaturi.
Referitor la elicopter m ar interesa ceva de la Align T rex 600....dar nu am experienta si as dori sa vad live ce inseamna asa ceva.

Daca nu ai mai zburat niciodata elicoptere, te sfatuiesc sa uiti o vreme de clasa 600, 500, 450. Orienteaza-te, nu catre coaxiale ca sunt doar niste jucarii cu care vei pierde vremea, ci catre clasa micro , de exemplu Blade mCpx. Cand vei reusi sa faci hovering cu acela, te poti gandi la o trecere catre o clasa superioara. Altfel, doar vei pierde vremea, banii si vei renunta la elicoptere. In plus, manevrarea unui elicopter de la clasa 450 in sus de catre un incepator, e periculoasa atat pentru posesor, cat si pentru cei din jur. Nu sunt jucarii si devin arme redutabile cand sunt scapate de sub control.
AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#7 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:BraÈ™ov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 20 October 2017 - 09:49 AM

Vezi postareaRadubv, la 20 October 2017 - 09:19 AM, a spus:

nu catre coaxiale ca sunt doar niste jucarii cu care vei pierde vremea

Pentru ăia 50-100 de lei dați pe o jucărie rtf care, în 1-2 ore totale de zbor, îi crapă motoarele, primește experiența ținerii în mână a unei radiocomenzi, în aer a ceva ce nu pățește nimic dacă îi pierde controlul și care nu e capabilă nici să îl zgârie.
Un micro cu ciclic și colectiv înseamnă pasul următor, însumând elicopterul, o radiocomandă cu 6ch+, acumulatoare, încărcător pentru mai mult de un 1s, etc.
Merită ca prim pas.
Abia atunci, următoarea mișcare ar fi ceva cu care poate să zboare și cu pas negativ dar care e deja mult mai fragil.
După astea ar fi acumulat minimum necesar respectului pentru elicea în mișcare, complexitatea zburătoarei și precizia/grija la detalii și atenția necesară zborului.

Ăsta e motivul pentru care recomand o jucărie. :) E o investiție pentru o săptămână de acomodare și serios, pentru cine-i gata să se bage în portofel pentru zburătoarele complexe de peste 500g, acei 50 de Lei sunt un mizilic.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#8 Useril este offline   g2by 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 01 November 2017 - 12:40 AM

Poate sa incerce o jucarie ca sa se acomodeze, nu ti recomand ca incepator ceva peste trex 500, daca il prabusesti e scump sa-l repari.
Eu iti recomand trex 500, il vezi mult mai bine decat un 450, e mai stabil si poti invata foarte usor pe el.
Un trex 500 flybarless setat bine zboara de vis.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro