Modelism - RHC Forum: Cum reactioneaza servomecanismul? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Cum reactioneaza servomecanismul?

#31 Useril este offline   GigiGL 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2101
  • Inregistrat: 10-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Aero

Postat 22 October 2017 - 03:29 PM

Un variator foloseste principial un amplificator cu amplificare relativ mica pe zona lui de proportionalitate, pe cand electronica unui servo are o amplificare echivalenta foarte mare, aducand spre zero zona de proportionalitate. Discutam despre analogice. Ar putea deveni variator daca s-ar putea reduce amplificarea. Apare in schimb povara disipatiei de putere pe tranzistorii puntii ce comanda motorul, lucru fatal pentru ei si servo.
Daca vreti variator de turatie mica facut dintr-un servo fara potentiometru, renuntati la electronica servoului si comandati motorul cu un regulator pentru periate.
Gigi Sterian
Rascal 1940mm fs.61 nitro
Rascal 120 DLE 30
U Can Do .46 nitro .52, 2T
Beaver 1520
Maule 1500
Helios 2545
... Taranis X9D plus / ACCST / AFHDS
0

#32 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 22 October 2017 - 05:08 PM

...pai asta e si logica unui servo, ai nevoie de toata puterea disponibila a motorului pt a invinge inertia angrenajului si a fi rezolut la plecarea mansei din zero ,daca motorul iti intra in full la 75% din cursa mansei ,sar penele din aeroplanul tau in acrobatii, liniaritatea tine de solutia electronica aleasa de proiectant si calitatea potentiometrului, am intalnit servouri unde finalii erau comandati pwm dar si finali comandati in tensiune ,mai ales la ultimele generatii de MG-uri de putere care par a fi mai rezolute si mult mai stabile !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#33 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 23 October 2017 - 09:06 AM

Mie practica mi-a aratat altceva , dupa cum am precizat mai sus , utilizez servouri in loc de variator de turatie si functioneaza liniar daca nu modific d/r&exp. La aceste setari modific curba pentru a largi zeroul si functioneaza si mai lin la plecare(apare graficul intro poza postata anterior). Deci experimentat si concret , nu teorie.
Practic am mai constatat urmatoarele:
- cu mansa statiei pe zero, din potentiometrul servoului reglam turatia liniar intr'un sens sau altul
- cu potentiometrul pe zero , facem acelasi lucru din mansa, tot liniar.
In ambele cazuri punctul neutru este usor instabil , deci trebuie "largita" zona.

De aici am tras urmatoarea concluzie:
In aproape orice aplicatii, la un servo avem nevoie de mai multa precizie in jurul neutrului fata de extremitati. Daca servoul ar pleca "la blana", s-ar duce naibi precizia in jurul punctului zero din cauza inertiei capatate cumulata si cu "pacatele" potentiometrului.
Nu stiu daca exista o alta explicatie dar practica mi-a dovedit rezultatele de mai sus!

Electronica servourile utilizate de mine provine din servouri defecte mecanic cumparate candva de pe forum si okazii , realizate cu circuitele YT(KC)5188, AA51880, M51660, etc.
Nu s-a discutat despre utilizarea lor in domeniul aero , acrobatii (lumea, inclusiv eu, din cauza legislatiei s-a cam lasat de aero), nici cnc-uri sau alte aplicatii de precizie, de aici nu inteleg de ce majoritatea care s-au grabit sa raspunda negativ au ignorat destinatia pe care a mentionat-o initiatorul topicului , mai exact aplicatii care vizeaza micromotoare si fara pretentii exagerate, altfel nu aparea ideea de compromis. Deci , pentru aplicatiile precizate va functiona perfect cu conditia mentionata anterior de mine!
Numa' bine si mult spor (la mesterit nu la cumparat de-a gata)!
0

#34 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 23 October 2017 - 10:23 AM

...indiferent de tipul servoului precizia in jurul pct. mort o obtii doar la turatia si puterea nominala, un motor deschis 20-50% sufera din lipsa CURENTULUI si in consecinta nu va avea forta necesara pt a trece peste inertia angrenajului mecanic fie el plastic sau metal ,servoul devenind instabil, oscileaza. Scos din angrenaj, liber, se va roti proportional in primii 0-5% dupa care intra brusc in full dar reintrodus in angrenaj nu se va roti deloc, proportionalitatea dispare ,cauta un servo cu capace transparente si te vei convinge, in practica un servo introdus in sarcina ,la miscari fine in jurul pct mort incepe sa cante, sa bazaie dar miscare NOP.

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 23 October 2017 - 10:23 AM

...tabula crasa, mortua est!
0

#35 Useril este offline   gica70 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 02-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 26 October 2017 - 04:15 PM

Vezi postareaSir_Vaska, la 22 October 2017 - 02:11 PM, a spus:

Din punct de vedere al aplicatiilor unde este utilizat, nu are nici'o relevanta rezolutia la un servo, electronica oricum poate scoate mult mai mult decat poate acel potentiometru de la iesire. Altfel , pentru precizie s-ar fi folosit un encoder optic in locul potentiometrului! Mai intra in ecuatie si jocul angrenajelor din reductor , mai exact avem patru rapoarte de demultiplicare fiecare cu joc propriu si obligatoriu pentru functionare care evident se insumeaza!
Dar revenind strict la subiectul din aceasta postare , cred ca intrebarea nu viza sub nicio forma rezolutia atat de mare, ci din contra chiar un compromis. Eliminand potentiometru care din cate vad eu e singurul care ar afecta o "rezolutie" si facand abstractie de parametrii (putere, tensiune) si facilitati (brake) , ce diferenta mai exista intre electronica unui servo si a unui variator de turatie ca si principiu de functionare ?

Daca acesti "pasi" se convertesc in turatii, rotatii ale axului motorasului? Adica avem pe ax un mic disc cu o crestatura care, prin rotire intr-o sursa de lumina si un un led foto, de ex. produce impulsuri care, la randul lor, sunt comparate cu referinta si da eroarea care..Asa dispare si sistemul mecanic si potentiometrul. Am scris un articol intr-un alt forum despre un experiment. Iata despre ce-i vorba:Fisier atasat  New Text Document.txt (2.69K)
Number of downloads: 120

Aceasta postare a fost editata de gica70: 26 October 2017 - 04:16 PM

0

#36 Useril este offline   Sir_Vaska 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 23-November 03
  • Gender:Male
  • Location:Maramures, Baile Borsa
  • Interests:RC - utilaje agricole, de constructii , camioane , trenulete si ... drone

Postat 26 October 2017 - 06:18 PM

Acela se numeste encoder optic , am pomenit mai sus de el. In RC deocamdata nu exista pretentii chiar atat de mari sa justifice si pretul rezultat , mai ales ca si la stick-urile statiilor avem tot potentiometre ... Daca la tanculet-ul mentionat in primul post este necesara o asemenea precizie atunci un servomecanism pe post de variator nu este cea mai inspirata idee. In astfel de caz MPP ar fi solutia ideala ...

Aceasta postare a fost editata de Sir_Vaska: 26 October 2017 - 06:22 PM

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro