Modelism - RHC Forum: flysky fs 16 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

flysky fs 16

#1 Useril este offline   valy87 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 10 October 2017 - 09:59 AM

salutare , am o statie flysky fs i6 cu urmatoarea problema orice setare as face nu o memoreaza, nu pot face nici o modificare vreau sa folosesc reverse channel dar nu memoreseza modificarea , in soft nu am umblat e cel din fabrica ce se poate face?
INCEPATOR
0

#2 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 10 October 2017 - 11:15 AM

Vezi postareavaly87, la 10 October 2017 - 09:59 AM, a spus:

salutare , am o statie flysky fs i6 cu urmatoarea problema orice setare as face nu o memoreaza, nu pot face nici o modificare vreau sa folosesc reverse channel dar nu memoreseza modificarea , in soft nu am umblat e cel din fabrica ce se poate face?

Salut

Cu butonul "Cancel" apasat mai lung memoreaza...
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#3 Useril este offline   valy87 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste

Postat 10 October 2017 - 11:56 AM

a mers multumesc
INCEPATOR
0

#4 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 11 February 2018 - 06:05 PM

Pentru ca in ultima vreme am lucrat la cateva scheme de altimetre (cu Arduino si ESP8266) am vrut sa abordez si ceva facilitati de variometru si telemetrie.
Spre rusinea mea nu m-a interesat telemetria pina acum, aveam 2 statii (9X si 9XR) cu modulele de transmisie standard (RF9X V2 ...la 9XR facuta o modificare minora cu o mufa SMA sa pot insuruba o antena in spatele statiei) plus o gramada de receptoare de 8 canale (9X8CV2), 6 canale (HKTR6A V2) si 3 canale (HK GT2R)..am mers intotdeauna pe pricipiul "receptorul sta permanent pe model". Daca le puteam reprosa ceva era legat de volum / forma: cele de 8 canale prea butucanoase, iar la cele de 3 si 6 canale pinii verticali. Plus ca cel de 3 canale chiar daca era pus la "slabit" fara carcasa nu prea e bun pentru DLG (pini verticali si numai 3 canale...ar fi fost mai OK 4 canale). Si din cauza ca aveam multe receptoare trecerea la un sistem cu telemetrie (FrSky) era "descurajanta" financiar ...plus modificarile ce trebuiau facute la statie (hardware si firmware).
Fast forward inainte ... Imi puneam problema daca sa iau un Taranis XQ7 (de XQ7S nu se punea problema). Nu aveam o colectie de receptoare, deci investitia cu un receptor compatibil pentru telemetrie ar fi depasit 100 de euro ...inca nu. Studiind ofertele de Taranis mi-am adus aminte de Flysky Fs-i6 / Turnigy TGY-i6. O statie ce ar putea fi "noul 9x", ieftina, relativ usor de modat...si cu telemetrie.
Mai pe scurt: 50 de dolari la eu.banggood.com un FS-i6 (46 dolari plus 3.50 dolari transportul) sau 63.40 dolari la HK un TGY-i6 (de la depozitul din Olanda 51.54 USD + 11.86 USD transportul) si ai o statie cu receptorul standard iA6. Pentru ca sunt "cheap bastard" am cotizat bineinteles la Banggood (unde am si oarece discount ...e drept ca sunt platinum si la HK).
Diferenta aia de 14 dolari e exact costul unui receptor FS-iA6B, tot 6 canale (plus un dolar transportul..din depozitul din Europa) ...dar care are si magistrala i-Bus pentru senzori si canale.
Un receptor "simplu" iA6 e 10 dolari din China cu transport gratuit (fiind mic vine prin posta in decurs de 1-2 saptamini si fiind cu valoare mica ajunge in cutia postala nu mai trece pe la biroul vamal) sau 11.65. USD + 1 dolar transportul din Europa (tot cam in 2 saptamini ajunge...si iesi chiar un pic mai scump).
De ce e asa atractiv "noul 9x"? Cel putin cateva motive:
- prin resoftare ai 8 canale sau chiar 10 canale si telemetrie (plus alarme, timere, RSSI...samd samd).
- receptorul iA6 e usor de modificat, un singur traseu de taiat si lipit un fir si ai telemetrie pentru tensiune baterie
- si iA6B se poate modifica ...ce e mai interesant la el e accesul la iBUS ceea ce deschide noi posibilitati de telemetrie DIY.
O poza face cat o mie de cuvinte, iata ce a resusit sa faca un colegul de forum freefly:
https://s13.postimg....06_174101_1.jpg
...si topicul e aici:
http://www.rhcforum....post__p__901042
Modificarea receptorului pentru telemetrie (tensiune baterie) poate fi vazuta aici:
http://www.rhcforum....post__p__828200
Cine e interesat mai mult de forma si nu de fond poate da un ban in plus la HobbyKing pentru modelele i6S si Evolution.
Cine vrea ceva cu mai mult "bling" poate sa se orienteze spre i8 (109 dolari si reducere 20% ...practic ai statia la 100 de euro):
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
...sau i10.
Inca nu mi-a sosit statia si nu pot sa fac un adevarat review pertinent dar am cateva remarci:
- pare a fi subtire si usoara...ceea ce nu e un lucru rau (poate fi o piedica la upgrade-uri de ghimbal...sa nu incapa).
- merge cu 6 baterii R6 ...dar sunt ceva modificari disponibile pe net. Se pare ca regulatorul intern liniar de tensiune permite lucrul inclusiv cu 1S ...asa ca o baterie 2s plata si eventual un stabilizator cu comutatie de 5 V (eventual reglabil sa duci si mai jos tensiunea) sunt modificari usor de facut.
- un avantaj (sau dezavantaj...depinde cum privesti) este antena fixa (in "ciot" de plastic).La nevoie se poate pune o mufa SMA si o antena cu castig mai mare:
https://www.youtube....h?v=sfyLGasxT88
- o gramada de plastic "de calitate" ...asta e ...ce pretentii sa ai la o statie de 50 de dolari?
Ziceam la inceput ca receptoarele de 3 canale nu erau bune pentru DLG, iata un receptor de 4 canale numai bun pentru asa ceva si care costa doar 7 dolari (sau mai putin, pe mine 3 bucati ma costa 20 de dolari...chiar daca platesc TVA ajunge la 8 dolari bucata ceea ce este un pret destul de bun):
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
Cu 60 de lei poti sa iti iei si niste ghimbaluri de rezerva ca sa fii acoperit:
https://www.banggood...ur_warehouse=CN
Nu stiu daca la 100 de dolari merita un Taranis QX7 sau un FS-i8 (daca e prima statie e clar ca merita FS-i8 pentru ca ai un receptor si restul de receptoare sunt ieftine) dar ce e sigur e ca pentru piata de "50 de dolari" (si implicit pentru RTF) FS-i6 nu prea are rival.

Cam atat deocamdata, un pseoudo-review pentru o statie pe care inca nu o am in mina dar care mi s-a parut destul de interesanta astfel incat sa nu bag banii in QX7 ci cu aceeasi suma sa iau statia asta si o colectie de 6-7 receptoare cu care sa imi fac treaba (sa am telemetrie pe modele si un receptoare miniaturale de 4 canale pentru DLG).
0

#5 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 11 February 2018 - 06:53 PM

Ca de obicei...m-am lungit prea mult. Mai bine fac un rezumat:
- statie computerizata + receptor cu telemetrie la 50 de dolari
- receptoare 6 canale cu telemetrie (tensiune baterie) la 10 dolari
- receptoare PWM+i-bus de 6 canale tot la 10 dolari (din China)
- receptoare PWM+i-Bus de 10 canale la 18 dolari
- receptoare PWM de 3-4 canale la 7 dolari
- receptoare PPM/iBus/SBUS la 5 dolari
0

#6 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1852
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 12 February 2018 - 11:30 PM

Servus Ender... game
In ce priveste I6 daca citesti tot topicul la care faci referire pentru telemetrie de tensiune baterie vei vedea ca statia are limitarile ei mai ales la nivel de optiuni programare.Am testat de asemenea toti senzorii de telemetrie si am am fost impresionat de pret si calitate... dar e doar un raport.
Eu o am inca, dar doar pe rol de simulator sau divertisment . Asa cum am spus este extraordinara pentru inceput dar.....
Am preferat de departe avanajele Q7 adica programare orice si Frsky si vreau sa-ti spun ca am si x9Dplus, x9E etc
Numai bine

Aceasta postare a fost editata de Horja: 12 February 2018 - 11:34 PM

0

#7 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 13 February 2018 - 01:19 AM

Probabil si eu voi trece ulterior la un QX7, deocamdata ma interesa sa experimentez cu telemetria DIY cu o investitie cat mai mica ...si "statie cu telemetrie la 50 de dolari inclusiv receptor" suna destul de bine.
Cred ca acum cativa ani de bani astia luai o statie E-fly cu 4 canale. Si receptoarele de 6 canale cu i-bus sunt ieftine (cam10 dolari)...si inca vreo 10 dolari ma costa materialele pentru telemetria facuta de mine (presiune&temperatura=>altitudine, tensiune, amperaj, girometru si accelerometru). Probabil saptamina viitoare vine statia si ce am mai comandat din depozitul din Europa.
0

#8 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 13 February 2018 - 10:53 AM

@ender67
Ca sa poti folosi telemetria din plin la i6 va trebui sa faci update la firmware. Vei avea pana la 14 canale + un SW"E" (un comutator/intrerupator) programabil.
FlySky I6 firmware

Parerea mea este ca pana cand nu am modele scumpe si nu vreau FPV la multi km distanta FlySky-ul isi face treaba.
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#9 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 15 February 2018 - 11:10 PM

Au inceput sa vina pe rand chestiile comandate ...ieri a venit receptorul iA6B comandat in Europa (am luat doar unul ca sa vina repede sa il pot testa).
Mai sunt pe drum 5 receotoare de acelasi tip comandate din China. 10 dolari la reducere, 1.30 transportul si 0.20 insurance ca sa am tracking number si sa il retrimita rapid daca sunt probleme, 50 de centi discount....total 11 dolari deci sub limjta de 10 euro si sper sa vina la of postal de cartier si nu la mesagerie externa cu vama...de aia am preferat sa fac 5 comenzi. In fine ...detalii.
In principiu receptoarele astea sunt pe noul protocol si nu merg pe statiile vechi (9x si 9xr) dar in noua statie i6 se poate selecta cica vechiul protocol si atunci pot folosi vechile receptoare (si) cu noua statie.
Din punctul asta de vedere i6 se "simte" ca un upgrade la statile pe care le am, cand an luat 9XR a trebuit sa modific modulul de transmisie sa ii pun o mufa SMA cu o antena de router/placa wi-fi ca sa pot folosi modulul Tx la ambele statii (asta pina ma gasit pe forum un modul de la cineva care isi facuse upgrade),
Asta e o chestie pe care am uitat sa o trec la prima postare, ca statie e compatibila si cu setul de receptoare pe care le am deja.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 15 February 2018 - 11:11 PM

0

#10 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 21 February 2018 - 03:57 PM

Un mic upgrade :) wireless trainer port. Asa pot invata juniori fara sa fim legati prin cablu. Necesar un receiver simplu PPM (la bangood 5$) si ultima versiune de firmware care supporta 8CH PPM in/out pe portul trainer sau un receptor care este numai 6CH PPM.

https://static.rcgroups.net/forums/attachments/7/2/8/5/5/0/a10738358-100-IMAG0204.jpg

Aceasta postare a fost editata de freefly: 21 February 2018 - 04:01 PM

T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#11 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 17 March 2018 - 12:55 PM

Un mic update: saptamana asta mi-au sosit din China ceva componente pentru FS-i6:
- cablul USB (n-ar fi fost neaparata nevoie pentru ca circuite USB /serial mai aveam ...ma interesa mai mult o solutie fiabila de conector pentru ca nu mai aveam conector de acel tip si nu te bagi la un upgrade de firmware cu contacte improvizate); am facut upgrade la 1.7.5
- senzorul de telemetrie de tensiune
- senzorul de telemetrie de altitudine
Daca va intrebati de ce am mai cumparat senzor de tensiune cand se pote modifica foarte usor receptorul ... corect, pentru telemetria de tensiune voi folosi receptorul dar senzorul suplimentar va fi cuplat cu un senzor de amperaj (am de 30A si de 50 A) si practic il voi folosi pentru citirea curentului (nu stiu exact daca firmware permite o scalare adica inmultirea valorii citite cu o constanta).
In fine, telemetria de altitudine / tensiune /amperaj va fi folosita la testarea si validarea telemetriei din ALTiX. Inca nu am testat senzorii de telemetrie, sper sa o fac in week-end-ul asta maine.
0

#12 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 18 March 2018 - 02:34 PM

Pentru masurarea curentului poti folosi un arduino care poti seta cum doresti sa ai o citire a curentului exacta. Cu un singur arduino poti sa faci multiple "module" de telemetrie pentru ca ai multe intrari analogice/digitale. Ideea este ca folosesti un singur modul arduino (ex. mini pro) din care ai o iesire i-bus (catre modulul RX iA6B) si multe intrari de la senzori: tensiune (chiar mai multe), curent, turometru (optic sau magnetic), temperatura, barometru, viteza aerului, inclinare, busola, etc. Unde conteaza mult greutatea poti face un pcb mai mic pt. arduino. "Senzori" pt. arduino exemple: pt. tensiune/curent un simplu divizor de tensiune cu rezistente, turometru optic:fotodioda+ fototranzistor, magnetic: simplu senzor HALL, temperatura: analogic prin termistor sau cu integrat specializat si lista putem continua la nesfarsit.
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#13 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 24 June 2018 - 12:30 PM

Modulul multiprotocoll incorporat:

https://s15.postimg.cc/6o4hs75cr/IMAG0271.jpg
T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro