Modelism - RHC Forum: Directie barca - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Directie barca

#1 Useril este offline   Razvan Andrecau 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 09-May 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Pescuit si IT

Postat 09 October 2017 - 09:24 AM

Va salut din nou.

Un prieten are un navomodel catamaran cu 2 motoare si am observat ca e foarte greu sa mearga cat de cat in linie dreapta cu el fara sa ajusteze directia tot la 2-3 secunde. In functie de viteza ba trage dreapta ba stanga. Am incercat sa reglam din trim dar nici cum nu o pot face sa mearga cat de cat in linie dreapta.

Credeti ca se poate face ceva in privinta asta?

E vorba de barca carplounge RT4. Producatorul zice ca e ceva normal si ca trebuie doar sa te obisnuiesti cu ea dar din nexperienta stiu ca nu e adevarat, am modificat 2 barci viper si amandoua merg destul de drept si au nevoie de foarte putin ajustaj chiar si la distante mari.
0

#2 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 09 October 2017 - 09:51 AM

Pune o poza cu telecomanda sa vad daca este modelul clasic. La barcile cu 2 motoare, recomand folosirea unui mixer care are posibilitatea de egalizare ale turatiilor pt mersul in linie dreapta.
Nu vreau sa fie considerata reclama, dar acest tip de mixer il am eu, te pot ajuta daca e nevoie, ideea e sa fiu convins ca barca are receptor clasic.


Fisier atasat  manual.JPG (208.99K)
Number of downloads: 98
Tel : 0768080180
0

#3 Useril este offline   Razvan Andrecau 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 09-May 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Pescuit si IT

Postat 09 October 2017 - 10:09 AM

Vezi postareaDigitAll, la 09 October 2017 - 09:51 AM, a spus:

Pune o poza cu telecomanda sa vad daca este modelul clasic. La barcile cu 2 motoare, recomand folosirea unui mixer care are posibilitatea de egalizare ale turatiilor pt mersul in linie dreapta.
Nu vreau sa fie considerata reclama, dar acest tip de mixer il am eu, te pot ajuta daca e nevoie, ideea e sa fiu convins ca barca are receptor clasic.

Si eu am folosit mixare la Viper si am observat ca merg amandoua foarte drept. Am facut mixarea din comanda FlySky.

Barcile astea au comenzi Futaba T6K RC.

Poza:

Fisiere atasate


0

#4 Useril este offline   Razvan Andrecau 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 09-May 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Pescuit si IT

Postat 09 October 2017 - 10:55 AM

De unde as putea comanda mixerul respectiv?
0

#5 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 09 October 2017 - 11:12 AM

nu vad de ce ar merge mixerul acela, daca din trimul statiei nu pastreaza linia dreapta. mai degraba poate folosi un gyro. suntsi receptoare care au gyrope toate axele.
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#6 Useril este offline   Razvan Andrecau 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 09-May 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Pescuit si IT

Postat 09 October 2017 - 11:34 AM

Vezi postareafulgerica, la 09 October 2017 - 11:12 AM, a spus:

nu vad de ce ar merge mixerul acela, daca din trimul statiei nu pastreaza linia dreapta. mai degraba poate folosi un gyro. suntsi receptoare care au gyrope toate axele.


Suna interesant.
Unde as putea gasii mai multe detalii despre gyro?
0

#7 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 09 October 2017 - 12:02 PM

...probabil nu e bine calibrata din mixaj, multi nu inteleg ca barcile au inertie si vireaza cu delay la echilibrarea directiei, reglajul se face pe o balta linistita ,fara valuri ,vant si curenti ,din trimerele manselor se face reglajul brut iar trimerarea de finete din soft ,nu vad la ce ar mai folosi un alt mixer fata de cel al statiei !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#8 Useril este offline   Razvan Andrecau 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 09-May 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Pescuit si IT

Postat 09 October 2017 - 02:22 PM

Vezi postareaipsihi, la 09 October 2017 - 12:02 PM, a spus:

...probabil nu e bine calibrata din mixaj, multi nu inteleg ca barcile au inertie si vireaza cu delay la echilibrarea directiei, reglajul se face pe o balta linistita ,fara valuri ,vant si curenti ,din trimerele manselor se face reglajul brut iar trimerarea de finete din soft ,nu vad la ce ar mai folosi un alt mixer fata de cel al statiei !!!


Cred ca ai dreptate. Eu am reusit din mixaje sa fac viperul sa mearga perfect drept. Din pacate la astea nu am access la setarile comenzii. Sunt blocate. O sa cer codul de deblocare si o sa incerc sa le reglez calumea.
0

#9 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 09 October 2017 - 06:57 PM

Intr-un sens de rotatie, un motor periat are turatie mai mica fata de sensul opus(o singura data am gasit o pereche de motoare Carponizer cu aceleasi turatii in ambele sensuri de rotatie).
La barcile cu 2 motoare, un motor este alimentat direct, unul in sens invers, deci imposibil ca motoarele sa aibe aceleasi turatii. Asta inseamna ca la viteza maxima barca "trage" intr-o parte.
Se poate regla din trimul radiocomenzii ca barca sa o tina drept la viteza maxima, dar asta inseamna ca la plecarea de pe loc, respectiv la viteze mici, trimul orizontal nu va fi pe 0, adica barca va "trage" intr-o parte pt ca un motor va pleca mai repede decat celalalt. Mai mult, in aceasta situatie exista posibilitatea ca la viteza extrem de mica, doar un motor sa lucreze, unul sta pe loc, deci barca se va roti.
In concluzie, daca motoarele nu au aceleasi turatii in ambele sensuri de rotatie, poti seta barca sa fuga in linie dreapta doar daca o vei folosi la turatie maxima sau folosesti un egalizator de turatii.
Tel : 0768080180
0

#10 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 09 October 2017 - 07:49 PM

...pai asta si face mixerul statiei, egalizeaza si mixeaza pwm-ul aferent comenzii motoarelor, in plus unele statii au si subtrimerare, cu rabdare si finete o poti scoate la capat cu echilibrarea motoarelor ,la carponizerele cu comenzi clasice aveai potentiometrul de balans si era mai usor de reglat, la barca asta nu-l mai vad !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#11 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 09 October 2017 - 08:53 PM

Personal nu am reusit niciodata sa reglez doar din trimuri o barca sa mearga in linie dreapta atat la viteze mici cat si la viteze mari. La radiocomenzile dedicate Carponizer, butonul de trim din stanga sus a statiei este de fapt un trim grosier pe canalul mansei stanga-dreapta. Intradevar poate seta barca pe linie dreapta, dar cand barca sta pe loc si incerci sa pleci incet, barca se duce intr-o parte.
Din aceeasi cauza, noile electronice de Carponizer facute de chinezi ( au mufele galben si rosu pe iesirea de motoare) sunt cu ATmega, cu posibilitatea de egalizare ale turatiilor, dar nu mai sunt compatibile cu statiile in 40MHz revizia 2(nu garantez, dar parca cu nici o statie in 40).
Dupa vreo 2 ani de teste, am ajuns la concluzia practica ca in maxim de turatie, unul dintre motoare trebuie sa aibe PWM=100% iar celalalt PWM=92%. Diferenta de 8 procente nu se poate jongla din setarile statiei, doar din limitarea tensiunii de iesire a regulatorului.
Cu un mixer V-Tail usual , cu 2 regulatoare programabile pt brushless , barca va alerga drept. Regulatoarele pt periate nu au astfel de setari.
Tel : 0768080180
0

#12 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 09 October 2017 - 09:09 PM

Ca sa fiu mai explicit,daca scazi 8 % dintr-un canal din setarile statiei, dereglezi punctul de start al barcii. Nu poti sa lasi punctul de start neschimbat pe ambele motoare si sa scazi viteza doar pe o iesire.
Posibil ca si varianta propusa de Fulgerica e ok, nu m-am jucat niciodata cu un rx care are gyro incorporat, dar si in aceasta situatie e clar ca se reduce turatia pe un motor fara sa afecteze punctul de plecare.

Aceasta postare a fost editata de DigitAll: 09 October 2017 - 09:11 PM

Tel : 0768080180
0

#13 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 10 October 2017 - 12:28 AM

Vezi postareaDigitAll, la 09 October 2017 - 09:09 PM, a spus:

Ca sa fiu mai explicit,daca scazi 8 % dintr-un canal din setarile statiei, dereglezi punctul de start al barcii. Nu poti sa lasi punctul de start neschimbat pe ambele motoare si sa scazi viteza doar pe o iesire.
Posibil ca si varianta propusa de Fulgerica e ok, nu m-am jucat niciodata cu un rx care are gyro incorporat, dar si in aceasta situatie e clar ca se reduce turatia pe un motor fara sa afecteze punctul de plecare.


din practica, iti spun ca toti merg cu viteza constanta...cea maxima. cu gyro merge sigur, dar cu carma. am avut gyro pe toate barcile de viteza si pe automodele. dar cu doua motoare nu prea imi trece prin cap cum. poate cu doua gyro, ca-s doua motoare. altfel...si mixerul propus de tine nu face nimic cred, daca avea vreun senzor pe fiecare elice, mai intelegeam ca putea egaliza turatiile. altfel, tot asa, nu ai cum sa le aduci la aceeasi turatie, la viteze diferite. sau explica-mi algoritmul. imi ia cateva minute sa programez un PIC pentru asta. dar fara feedback, de la axurile motoarelor, nu cred ca se poate.

Aceasta postare a fost editata de fulgerica: 10 October 2017 - 12:32 AM

Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#14 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 10 October 2017 - 07:57 AM

...noile placi de la carponizer, cu mufe rosii si galbene pe motoare sunt perfect compatibile cu orice statie veche, am schimbat vo 4-5 vara asta, am si acum una careia i-am schimbat stabilizatorul de 5v ars cu un BEC de 3A si tranzistorii de pe relee ,oricum e mai proasta decat variantele vechi, releele se blocheaza mecanic, mc-ul e mult mai sensibil ,comanda releelor nu tine sarcina si trazistorii se incalzesc dupa 5 minute de functionare ,in alta ordine de idei ,turatiile odata echilibrate isi pastreaza setarile daca nu deranjezi trimerajul , motoarele de carponizer au acelasi rpm in ambele sensuri fata de clasicul 755/40 care e optimizat pe ccw, adica spre stanga ,la motoarele noi apar mici diferente dar dupa rodajul periilor si colectorului evoluaza la fel, majoritatea barcilor mele au motoare de carponizer cu axul taiat , consuma putin (3,5A cu elice de 65), au cuplu bun, cu lipo 4s ajung la 10k rpm si sunt mai silentioase decat 755/40 ,singura lor vulnerabilitate fiind rulmentii dar taind axul dispar oscilatiile radiale din ax si scapi de problema !!!

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 10 October 2017 - 07:59 AM

...tabula crasa, mortua est!
0

#15 Useril este offline   Razvan Andrecau 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 09-May 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Pescuit si IT

Postat 10 October 2017 - 08:29 AM

Deci sa inteleg ca daca as pune motoare Brushless si ESC-uri aferente s-ar rezolva problema??
0

#16 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 10 October 2017 - 09:23 AM

...daca treci pe brushless trebuie sa schimbi toata electronica, posibil si telecomanda deoarece ai nevoie de un receptor care stie pwm ,sau sa achizitionezi un decodor separat ( ppm-pwm converter), carponizerele de pana acum in orice versiune ,au fost echipate cu receptoare care stiu doar ppm , statia asta nu stiu ce receptor are, dar banuiesc ca tot ppm !!!

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 10 October 2017 - 09:26 AM

...tabula crasa, mortua est!
0

#17 Useril este offline   Razvan Andrecau 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 09-May 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Pescuit si IT

Postat 10 October 2017 - 09:59 AM

Vezi postareaipsihi, la 10 October 2017 - 09:23 AM, a spus:

...daca treci pe brushless trebuie sa schimbi toata electronica, posibil si telecomanda deoarece ai nevoie de un receptor care stie pwm ,sau sa achizitionezi un decodor separat ( ppm-pwm converter), carponizerele de pana acum in orice versiune ,au fost echipate cu receptoare care stiu doar ppm , statia asta nu stiu ce receptor are, dar banuiesc ca tot ppm !!!



Producatorul vinde aceasi versiune de barca cu aceasi comanda dar cu motoare Brushless. Nu cred ca e problema chiar daca fac ei conversia.

Dar crezi ca folosing motoare brushless o sa fie mai ok din punctul asta de vedere??
0

#18 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 10 October 2017 - 10:16 AM

...nu, dezechilibre apar la toate tipurile de motoare, in schimb va fi mai rapida dar va consuma mai mult !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#19 Useril este offline   Razvan Andrecau 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 09-May 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Pescuit si IT

Postat 10 October 2017 - 10:24 AM

Ce zici daca pun elici in asa fel incat ambele motoare sa se invarta in aceasi directie.
0

#20 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 10 October 2017 - 12:28 PM

...nu merge, motoarele trebuie sa se rotesca in sensuri opuse ,altfel se va roti pe loc indiferent ce elice vei pune ,merge doar in cazul in care compensezi cu carme dar va fi foarte greu de manevrat, ce dreaq, e chiar atat de mare efortul de a regla mixerul ala ?!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#21 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 10 October 2017 - 02:22 PM

https://www.facebook...34299806922977/
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#22 Useril este offline   Razvan Andrecau 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 09-May 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Pescuit si IT

Postat 10 October 2017 - 02:32 PM

Vezi postareaipsihi, la 10 October 2017 - 12:28 PM, a spus:

...nu merge, motoarele trebuie sa se rotesca in sensuri opuse ,altfel se va roti pe loc indiferent ce elice vei pune ,merge doar in cazul in care compensezi cu carme dar va fi foarte greu de manevrat, ce dreaq, e chiar atat de mare efortul de a regla mixerul ala ?!!!


O sa incerc pe weekend. La barcile mele am reusit fara probleme, nu stiu ce setari are futaba pana nu primeste codul de deblocare.

Va tin la curent.
0

#23 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 10 October 2017 - 04:35 PM

Vezi postareaRazvan Andrecau, la 10 October 2017 - 02:32 PM, a spus:

O sa incerc pe weekend. La barcile mele am reusit fara probleme, nu stiu ce setari are futaba pana nu primeste codul de deblocare.

Va tin la curent.

ce Futaba este ? hai ca ma ai facut curios cu codurile de blocare !
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#24 Useril este offline   Razvan Andrecau 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 09-May 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Pescuit si IT

Postat 10 October 2017 - 06:21 PM

Vezi postareastelian, la 10 October 2017 - 04:35 PM, a spus:

ce Futaba este ? hai ca ma ai facut curios cu codurile de blocare !


Futaba T6K
0

#25 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 10 October 2017 - 07:03 PM

Vezi postareaRazvan Andrecau, la 10 October 2017 - 02:32 PM, a spus:

O sa incerc pe weekend. La barcile mele am reusit fara probleme, nu stiu ce setari are futaba pana nu primeste codul de deblocare.

Va tin la curent.

...http://manuals.hobbi...t/6k-manual.pdf

...apesi butoanele din dreapta simultan mai mult de o secunda, nu are nici un alt cod, vezi manualul !!!


...tabula crasa, mortua est!
0

#26 Useril este offline   Razvan Andrecau 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 09-May 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Pescuit si IT

Postat 10 October 2017 - 07:51 PM

Vezi postareaipsihi, la 10 October 2017 - 07:03 PM, a spus:

...http://manuals.hobbi...t/6k-manual.pdf

...apesi butoanele din dreapta simultan mai mult de o secunda, nu are nici un alt cod, vezi manualul !!!



Mercy, chiar cautam manualul. Inca o bere la datorie ..... Poate la anul ma scap :).
0

#27 Useril este offline   DigitAll 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 23-January 09
  • Gender:Male
  • Location:ARAD

Postat 16 October 2017 - 09:30 AM

Vezi postareaRazvan Andrecau, la 10 October 2017 - 02:32 PM, a spus:

O sa incerc pe weekend. La barcile mele am reusit fara probleme, nu stiu ce setari are futaba pana nu primeste codul de deblocare.

Va tin la curent.



Ai incercat ?
Tel : 0768080180
0

#28 Useril este offline   Razvan Andrecau 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 09-May 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Pescuit si IT

Postat 17 October 2017 - 08:12 AM

Vezi postareaDigitAll, la 16 October 2017 - 09:30 AM, a spus:

Ai incercat ?


Inca nu am avut timp dar am reusit sa deblochez comanda
0

#29 Useril este offline   Razvan Andrecau 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 134
  • Inregistrat: 09-May 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Pescuit si IT

Postat 26 October 2017 - 03:59 PM

Vezi postareaRazvan Andrecau, la 17 October 2017 - 08:12 AM, a spus:

Inca nu am avut timp dar am reusit sa deblochez comanda


Am avut ocazia sa iau si eu un RT4 cu mici probleme foarte ieftin. Nu am stat pe ganduri si l-am luat tinand cont ca este ca noua.
Am rezolvat problemele si am vazut ca am motoare brushless pe ea.

Care ar fi avantajele si dezavantajele motoarelor brushless? E evident ca e mult mai rapida dar cum se comporta in timp si e consumul mult mai mare dect cele cu perii?
Barca a venit cu 3 baterii 4s4p de 6,6A cu celule 18650 si are un management al bateriilor destul de bun incorporat. Foloseste doua baterii main si backup, notifica cand bateria principala e pe duca si te lasa sa schimbi din comanda pe cea de backup, daca nu schimbi si coboara sub o anumita valoare schimba automat pe bateria de backup.

Am mai facut eu 2 baterii 4s6p de 11A ca sa stau linistit.



Merci.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro