Modelism - RHC Forum: Power drawbar - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Power drawbar iso 15 pentru router, 30 si 40 pentru desktop/turret milling machine

#1 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 01 October 2017 - 08:58 PM

Salut. Contemplez un power drawbar pentru un Iso 40 si am gasit destule informatii pe Youtube dar vroiam sa stiu daca cineva de pe la noi a incercat asa ceva. Pistol pneumatic de roti+1 cilindru+ 2 coloane pe care culiseaza. Exista pentru routere variante care se strang pe axul motorului si care se poate cumpara cu Iso 15 la vreo 600 Euro, uite aici pentru adaptat la motor de router: http://www.usovo.de/...r:::86_126.html

Am gasit si pentru ISO 40 care este ceea ce ma intereseaza pe mine in viitor, neavand router (inca). Insa pe aer este al naibii de zgomotos-spre deosebire de Iso 15 pentru router care este evident mai silentios. Acum, impact wrenches au fost gandite in principal pentru DESURUBAT piulite si mai putin pentru INSURUBAT. Asa se face ca atunci cand mergem la vulcanizare vine cate un baiat d'ala hotarat si strange piulitele la roata pana stau prezoanele sa crape, pentru ca nu are limitator de cuplu. De aceea, m-am uitat la un impact wrench electric care sa aiba si limitator de cuplu ca sa nu stranga prea tare si sa fie mai silentios. Cautand sa vad care este cuplul maxim de strangere pentru un drawbar Iso 40, am gasit 2 informatii contrare: una de la un vanzator de kit pentru power drawbar din UK -probabil facut de chinezi- si una de la Sandvik . Kitul chinezesc strange tija de la ISO 40 cu un cuplu de 200 ft-lb, adica aprox. 270 Nm . Insa Sandvik a facut teste care arata ca un cuplu ce depaseste aprox. 100 Nm incepe sa DEFORMEZE toolholder-ul. Bineinteles ca ii cred pe cei de la Sandvik, asa ca limitatorul de cuplu este obligatoriu. Exista limitatoare de cuplu de 2 feluri: inglobate in impact wrench sau separat, care se monteaza intr-un impact wrench. Nu sunt prea precise caci reglarea cuplului este una mecanica care reglaj inseamna ca inauntrul lui prin strangere/slabire se comprima un arc mai mult sau mai putin. Bineinteles la pret sunt ok. Am dat insa si peste impact wrenches la care cuplul se limiteaza electronic, care sunt mai scumpe bineinteles. Trebuie facuta adaptare in capul motorului, dar nu sunt mari probleme aici. Ca si cost nu sunt o avere, dar sunt cam de 3-5 ori mai scumpe decat cele pe aer FARA limitator de cuplu. Spre exemplu: http://www.ebay.com/...5.c100009.m1982

Are cineva alte idei ? Este cineva care s-a ocupat/izbit de subiectul asta ? Orice idee este binevenita.
0

#2 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 01 October 2017 - 09:05 PM

Un exemplu pentru router: https://youtu.be/pCMdPF39Uts
0

#3 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 02 October 2017 - 09:43 PM

Deduc ca subiectul nu este de interes........am sa fac update-uri cand voi face ceva in directia asta.....
0

#4 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2017 - 04:59 AM

Și eu am cochetat cu aceasta idee pentru freza turn . Am vizionat destule materiale video spre a-mi face o idee. Orice s-ar folosi , acționare pneumatica sau electrica concluzia mea este ca sistemul trebuie sa ofere un cuplu mai mare la desfacere decât la strângere . Soluția ar fi fost comoda pentru mine în perioada când lucram mult pe mașina respectiva însă de când am trecut pe router am cam pus capac . Cat privește acel adaptor pentru diversele modele de spindle nu mă prea încântă ideea , prefer un spindle cu atc "de la mama lui ". Dacă însă vei face ceva pași în direcția asta poate voi "reîncălzi și eu ciorba "
0

#5 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 October 2017 - 08:32 PM

Vezi postareaflorianmro, la 03 October 2017 - 04:59 AM, a spus:

Și eu am cochetat cu aceasta idee pentru freza turn . Am vizionat destule materiale video spre a-mi face o idee. Orice s-ar folosi , acționare pneumatica sau electrica concluzia mea este ca sistemul trebuie sa ofere un cuplu mai mare la desfacere decât la strângere . Soluția ar fi fost comoda pentru mine în perioada când lucram mult pe mașina respectiva însă de când am trecut pe router am cam pus capac . Cat privește acel adaptor pentru diversele modele de spindle nu mă prea încântă ideea , prefer un spindle cu atc "de la mama lui ". Dacă însă vei face ceva pași în direcția asta poate voi "reîncălzi și eu ciorba "


Solutia de power drawbar este foarte eficienta; m-am uitat la utilizatorii de Tormach si totul pare o joaca cand schimba portscula. ATC-ul are avantaje mari/colosale as putea spune, in productia de seria; dar la hobbisti nu prea-i vad utilitatea. Sigur ca ''it would be nice to have one'' dar inafara de asta nu vad unde ajuta. Am vazut multe routere hobby cu ATC si viteza de schimbare a sculei era atat de mica (mers de la piesa pana la carusel+schimbat scula +zero-ul pe Z+ mers pana la piesa) incat am curajul sa afirm ca un power drawbar este de 3-5 ori mai rapid. Oricum stai langa masina cat lucreaza ca sa nu o ia razna ceva, asa ca ATC-ul cred ca este prea mult pentru hobby-parerea mea. Eu cand am cote de precizie de lucrat, opresc freza si de 20 de ori ca sa masor cu subler/micrometru/comparator ca sa aflu in timp util daca s-a stricat vreo aliniere sau vreun regim de lucru a lasat ''urme''. De exemplu la colturile unui profil din otel la care este musai sa am 90 grade, am pus un echer standard si arata foarte bine; cand am pus echerul cu muchie lamela si am pus lumina sa verific cat de dreapta este oricare din suprafete, am observat o mica '' vale'' pe suprafata frezata (am folosit freza de 63 mm) semn ca am dat turatie prea mare la motor si centrifuga a inclinat putin capul de frezare-cam cum face un elicopter cand decoleaza de pe loc. Am putut sa corectez eroarea in timp (mai aveam un disponibil de 5 sutimi de frezat plan pana sa ajung in cota impusa ) PENTRU ca m-am obisnuit sa verific la fiecare pas. Stiu, este consumator de timp dar ar dura mai mult sa refac; m-am format asa si am introdus acest comportament la ceea ce fiecare considera ''good practice''. Adica pasul premergator axiomaticii. Cred ca nu sunt pregatit sa ma imprietenesc cu un ATC la acest moment pentru ca ar trebui sa ma las ''pe mana lui'' mai tot timpul-ceea ce nu-mi surade. Dar daca apare posibilitatea unui proiect cu multe repetari identice, cine stie......
0

#6 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 04 October 2017 - 09:57 PM

Asta merita vazuta:

https://youtu.be/pILjZ-JXCRQ
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro