Modelism - RHC Forum: Inlocuire electronica barca Carponizer - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Inlocuire electronica barca Carponizer

#1 Useril este offline   Tazmanian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 30-September 17

Postat 01 October 2017 - 06:11 PM

Vă salut, postez aici și nu în secțiunea dedicata navomodelelor de nadit întrucât acolo este doar publicitate. Am văzut ca dacă cineva întreabă cum sa modifice o barca primul răspuns este sa vândă epava și sa cumpere alta(sigur de la cei care cu asta se ocupa aici pe forum) dacă totuși insista în "prostia" lui de a o repara singur îi sunt recomandate pise comercializate de useri care cu asta se ocupă.
Problema la mine este următoarea electronica a scos fum și vreau sa o înlocuiesc complet sa păstrez doar motoarele și sistemele de acționare a cuvelor și cele de eliberare a monturilor.
Am nevoie consiliere pentru achiziționarea pieselor
Telecomanada + reciver
Esc -uri pentru brushed -ce A sa aibă
Switch-urile pt cuve, monturi și lumini
Eventual pentru semnalizarea basculare din ledurile laterale
Cam atât cred eu spuneti-mi va rog dacă îmi mai sunt necesare și alte piese.
Mulțumesc anticipat !
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 01 October 2017 - 06:20 PM

De ce trebuie sa schimbi si telecomanda, receptorul a scos si el fum ? sau e asa strans integrat cu controlul motoarelor ?

ESC-uri... cum am putea sa recomandam ceva fara sa stim nimic de marime motoare si elici ? :unsure:

sistemul de basculare... ar fi bune niste poze.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   Tazmanian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 30-September 17

Postat 06 October 2017 - 04:37 PM

Scuzati-ma pentru intarziere, am avut mult de lucru si nu am mai intrat pe forum
Referitor la motoare nu am reusit sa gasesc decat ca sunt brushed 755/40, elicile le-am masurat si au 40mm cu doua pale, din pacate nu stiu cum sa masor pasul.
In ceea ce priveste sistemul de deschidere al cuvelor este magnetic si actionat de cate doi electromagneti pe fiecare trapa.
Ce ar mai trebui sa fie comandat
-sistemul de eliberare a monturilor care este tot magnetic si cred ca este cu un arc si electromagnet
-lumini fata si sapate
Referitor la lumini exista si pe laterale cate un led pe fiecare parte care lumineaza noaptea si clipesc ori de cate ori sunt actionate trapele sau sistemul de eliberare al monturilor

Exista si o scala de leduri verde,galben,rosu pentru indicarea consumarii acumulatorului

Din pacate modulul de comanda a scos la propriu fum si s-a topit/ars de aceea as vrea sa inlocuiesc si telecomanda cu una de 2.4 pentru a scapa si de interferente.

Am atasat si niste poze

Elice
Imagine atasata: 20171005_170100.jpg
Imagine atasata: 20171005_170113.jpg

Trape nada

Imagine atasata: 20171005_170339.jpg
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 October 2017 - 04:57 PM

Motorul ala e cotat cam la 5A, deci orice ESC peste 10A ar trebui sa te multumeasca.
Ii poti vedea caracteristicile aici, vad ca a fost testat cu elici mult mai mari, pana la 75mm.

Cuvele le poti comanda tot cu un ESC brushed, folosit pe post de switch RC.

Pentru LED-uri ar trebui detaliat, cate circuite sunt si in cate feluri trebuie comandate.
Acolo cred ca ar trebui facut un modul specializat cu arduino, sau alt switch RC, daca cerintele sunt modeste, doar maxim 3-4 modele de actionare.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   Tazmanian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 30-September 17

Postat 06 October 2017 - 08:06 PM

Butonul de acționare a luminilor de pe telecomanda aprindea :
-lumini fata spate și laterale
-scala de leduri ce indica voltajul acumulatorului în locul ei as putea utiliza un modul de telemetrie la telecomanda TGY I6 ?
-luminile laterale clipesc de 3 ori când se deschid cuvele - nu e obligatoriu dacă e complicata treaba


Cum se face virarea având în vedere ca am doua motoare și nu exista cârma ?
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 October 2017 - 08:15 PM

Din comanda celor doua motoare separat, fiecare pe cate un canal cu esc-ul lui, comandate de pe statie printr-un mix gen v-tail sau delta wing.

Daca vrei si marche-ariere, ESC-urile trebuie sa fie cu revers.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   Tazmanian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 30-September 17

Postat 07 October 2017 - 12:07 AM

Am văzut ca telecomanda în setările de avertizare a voltajului merge pana la maxim 10 v , dar senzorul în descrierea senzorului apare ca funcționează pana la 100V, cum e de fapt indica pe telecomanda dar nu ma avertizează ?

Cum fac alimentarea ledurilor și a electromagnetilor direct de la 12 V ?
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 October 2017 - 11:14 AM

Care telecomanda ? Cea initiala sau ce vrei dumneata sa folosesti, i6 ?

La ce tensiune erau alimentate initial LED-urile si cuvele ? Va referiti la o alimentare permanenta sau controlata RC ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 07 October 2017 - 03:17 PM

...eliberarea trapelor, monturilor, semnalizarea si controlul luminilor se face cu switch-uri rc, la barca aia iti trebuiesc 2 duble fara memorie si unul simplu cu memorie pt lumini, virarea se face din motoare cu ajutorul unui mixer v-tail si 2 regulatoare reversibile de vo 15-20A ,TGY-i6 e o telecomanda buna, are un range sigur de cca 400m pe apa !!!

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 07 October 2017 - 03:17 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro