Modelism - RHC Forum: Hobby profitabil. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hobby profitabil.

#1 Useril este offline   AlbertoBebop 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 12-October 16

Postat 30 September 2017 - 01:36 PM

Salutare!
Sa plecam de la doua premise:
1.ca titlul topicului nu este un pleonasm.
2.ca suntem o comunitate oarecum omogena care a trecut cu succes prin etape care au condus la dominarea acestui hobby.

Intrebarea pe care v-o adresez este cum vedeti, ce directii ar trebui abordate pentru a imbina utilul cu placutul.
Din categoria filmat evenimente, as exclude din start nunti, botezuri, cumetrii pentru care nu iti trebuiesc nici abordari de lipo cu C mai mare si nici cunostinte sa te ajute sa faci diferenta intre un Phantom si o Syma!
Profitabilitate poate insemna expunere, adica o eventuala declarare si inscriere a jucariei si, in acest sens, opiniile voastre vor fi respectate. Daca cineva dintre noi spune ca are un Mavic doar pentru iesiri in concediu, toata stima!
Desi greii domeniului vor zambi condescendent, pe mine un an de probe, incercari, abordari m-au determinat sa privesc in directia hobby - util - profit.
Asadar, la ce ne putem dedica: filmari de evenimente, filmari de peisaje, filmari imobiliare, filmarea unor catastrofe naturale, accidente, cautari de persoane pierdute, salvari de persoane (macar localizare si o sticla cu apa), putem crea un grup de reactie care sa acopere un eveniment pe o anumita zona in cateva minute, cei care au cunostinte avansate pot dezvolta o ramura service, consiliere in alegerea unui model si a primelor zboruri, supraveghere aeriana a unui obiectiv, etc...
Opiniile voastre as dori sa fie respectate si tratate cu interes!
Salutari!
0

#2 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3946
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 30 September 2017 - 04:19 PM

Fa-ti firma, ca nu te cheama nimeni nicaieri daca nu le dai factura. Scoate tva 19%, scoate impozit pe profit 16%, vezi cat poti cere.
Apoi vezi ce concurenta ai deja, ca nu exista domeniu in care sa fii doar tu(nu pentru mult).
Apoi vezi ce echipamente folosesti - ce are HK e bun de "asa nu"... mostly.
Si ce-i mai important: din hobby nu scoti bani, ca nu mai e hobby, e afacere. Alte scopuri, alta distractie, alti bani. Daca vrei afacere din RC, iti doresc mult succes. Asa cum ai zis si tu, filmatul la nunta dintr-o fantoma nu prea e afacere, sau in cel mai bun caz iti iese de o bere dupa 1-2 ani.
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 30 September 2017 - 05:07 PM

ARA a incercat o colaborare cu ISU, am fost priviti in toate modurile... de la amatorism, pana la concurenti carora trebuie sa li se taie... pala'n paishpe...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   AlbertoBebop 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 135
  • Inregistrat: 12-October 16

Postat 30 September 2017 - 05:30 PM

Ma gandesc la zicala cu o imagine care valoreaza...si imi fuge gandul la cat ar plati o televiziune pentru primele momente imortalizate dupa un eveniment. Aici ar trebui sa te misti repede si sa fii prin zona, pt ca daca s-a dat cu banda galbena, nu te mai poti apropia.
Asta e segmentul, nisa in care nu ti-ar cere nimeni factura.

Sau uite, Ciprian, cei cu Racere pot organiza o competitie cu diverse etape locale. Mai vine un sponsor, mai cere pentru participare, mai ia si de la spectatori...poate de la editia a 2 a esti pe plus iar baietilor nu li se mai umfla bateriile de nefolosite.

Initiative sunt: cei de la compania de drumuri care studiaza mersul lucrarilor din drona, am mai citit de nu stiu ce primar care trimite aparatul in recunoastere, Parrotul are un clip in care foloseste B2 uri la misiuni diverse, stim bine initiativa DHL...
Ma gandesc si eu.
0

#5 Useril este offline   dROmania 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 257
  • Inregistrat: 19-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 30 September 2017 - 07:38 PM

La competitie/campionat m-am gandit si eu dar deja este la un alt nivel aceasta afacere - cu zeci de mii de euro bagati in asa ceva, daca se vrea ceva de viitor.
Iti trebuie practic un balon (pentru utilizare iarna) dar si cateva mii de metri de teren pe langa el, pentru un traseu exterior cu obstacole.
Sponsori & Co nu vin decat daca reusesti sa popularizezi competitia... atunci se poate discuta despre profit.
Ideal ar fi sa ai si un cash zilnic dar este mai greu caci nu toti ar da un 10-15 lei pe ziua de distractie, in balon sau pe teren (amenajate cu tot ce trebuie)

O alta idee ar fi sa vinzi materiale catre televiziuni sau reviste de scandal dar deja se intra intr-o zona periculoasa (iar unele televiziuni au deja dronele lor)
ABRA > 25$ in CPRX! - La 15$ depozit in cripto mentinut o luna. Link functional doar pe mobil sau introduceti cod: RCGWEGFDL la inscriere https://abra.onelink..._sub1=RCGWEGFDL
CRYPTO.COM > 25$ in CRO! - La depozit 350€ in CRO blocat 6 luni si comandare card rosu (metal, gratuit, fara costuri lunare) https://platinum.cry...om/r/zyvkrxnbtc
CELSIUS > 50$ in BTC! - La 400$ depozit in cripto mentinut o luna. Instalare web app plus cod: 168389be57 https://celsiusnetwo...link/168389be57
LUNO > 15€ in BTC! - La depozit de 250€ via SEPA sau card VISA (fara taxe) si primul schimb in aplicatie https://www.luno.com/invite/AG35TN
BITSTAMP > 20$ CASH! - La depozit 100$ plus un trade cu toata suma intr-o singura tranzactie https://bitstamp.net...Qw84XbZPVJV2m20
NEXO > 25$ in BTC! - La 100$ depozit sau 100$ echivalent in cripto mentinut minim o luna in Nexo https://nexo.io/ref/blbfzylwps
Toate invitatiile mele sunt aici: https://invitation.codes/@BankingFree
0

#6 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 30 September 2017 - 11:04 PM

Dacă vrei să faci ceva, faci manufactură. Produci ceva sau proiectezi ceva şi apoi produci, inovezi, etc.
Investeşti în talente de CAD-ist, in sculărie laser-CNC şi compozite, faci cadre de la 0, cu braţe verticale, accesorii, etc.
Sau mai adânc, primul flight controller românesc cu procesor intel (tocmai mă gândeam la un NUC :)) şi-l pui pe piaţă la preţuri ce să facă concurenţă mamei China.

Populaţia şi instituţiile acestei ţări nu vor avea niciodată înclinarea spre colaborări de genu ăsta pentru că banii circulă în circuite închise acolo. Şti tu... veri, verişori, mătuşi şi alte alea.

Deci dacă eşti un văr... te bagi pe alte meleaguri, vinzi o spumă de pe HK cu 100kEuro, vinzi o lustră cu 200k, nici nu tre să meargă, oricum n-o să aibă cine să le folosească şi o să adune praful prin depozite, cu tot cu numărul de inventar. :drinks:

Hobby-urile sunt acele activităţi în care bagi bani, nu din care scoţi bani.
Exceptând desigur hobby-urile din producţia de bani, adică ai ca pasiune banii şi producerea lor prin diverse activităţi ce nu sunt hobby-uri.
(speculă cu active, industrie bancară, jocuri de noroc, etc)

Oricum, sunt firme care oferă varii servicii media şi includ filmatul la nuntă cu fantoama sau pozatul parcelei/viluţei/căruţei pe care vrei s-o dai pe oleics. Şi firmele astea abia îşi desfăşoară activitatea având în vedere cadrul legal prezent.

La teveu vedem din ce în ce mai rar filmări din UAV. Chiar dacă au echipament şi ceva oameni care să nu dea cu ele de pământ din trei mânjeli de deget pe iPad, să mergi cu jalba la MApN ca să vezi autostrada lunii... parcă mai eficient e să iei un băţ lung, să legi camera în vârf şi să moară duşmanii de oftică.
Chiar zicea cineva, mai demult: vrei fotografie de sus? Ia-ţi un trepied înalt.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#7 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 01 October 2017 - 08:53 AM

si vreti ca cei care fac bani din RC sa va spuna cum o fac? :) eu stiu destul de multi.
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 04 October 2017 - 08:54 AM


... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro