Modelism - RHC Forum: Navo plantat propulsat cu jet - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Navo plantat propulsat cu jet

#1 Useril este offline   ciprian75 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 13-May 10

Postat 21 September 2017 - 10:14 AM

Salutare, recent am achizitionat din Germania un navo de plantat cu jet care era dotat si cu sonar. Motivul principal pentru care am optat catre acest model a fost lipsa elicelor si astfel sanse 0 ca firele sa fie taiate, etc ... In teste am constatat mai multe inconveniente si deficiente ale produsului motiv pentru care il returnez.
1. In primul rand este foarte greu manevrabil stanga/dreapta.
2. Lua apa pe la capacul de la acumulator
3. Probabil in stransa legatura cu punctul 2, modulul care comunica cu telecomanda a decedat
4. Electonica de comunicare dintre barca si telecomanda dar si telecomanda(Graupner Hott), de foarte proasta calitate, dupa 150m, barca pierdea semnalul.

In concluzie, a incercat cineva sa construiasca barca cu jet? Care ar fi inconvenientele? Singurul avantaj pe care il vad este siguranta firelor indiferent de pozitia barcii.

Ma intereseaza o barca(eventual catamaran)cu doua cuve si un sistem eficient de eliberare a monturii cu sonar, gps si autopilot.

Multumesc
0

#2 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 21 September 2017 - 10:30 AM

Vezi postareaciprian75, la 21 September 2017 - 10:14 AM, a spus:

Salutare, recent am achizitionat din Germania un navo de plantat cu jet care era dotat si cu sonar. Motivul principal pentru care am optat catre acest model a fost lipsa elicelor si astfel sanse 0 ca firele sa fie taiate, etc ... In teste am constatat mai multe inconveniente si deficiente ale produsului motiv pentru care il returnez.
1. In primul rand este foarte greu manevrabil stanga/dreapta.
2. Lua apa pe la capacul de la acumulator
3. Probabil in stransa legatura cu punctul 2, modulul care comunica cu telecomanda a decedat
4. Electonica de comunicare dintre barca si telecomanda dar si telecomanda(Graupner Hott), de foarte proasta calitate, dupa 150m, barca pierdea semnalul.

In concluzie, a incercat cineva sa construiasca barca cu jet? Care ar fi inconvenientele? Singurul avantaj pe care il vad este siguranta firelor indiferent de pozitia barcii.

Ma intereseaza o barca(eventual catamaran)cu doua cuve si un sistem eficient de eliberare a monturii cu sonar, gps si autopilot.

Multumesc

...Graupner Hott este unul dintre cele mai bune branduri chiar daca acum se fabbrica in china, range-ul unui astfel de sistem este de cel putin 800m pe apa (probat cu MX-10 si MX-12 care au acelasi model de receptor), in aer se duce la 4-5 km, jeturile sunt zgomotoase , energofage si scumpe, vb de jeturi serioase nu de plasticarii ,cu banii de pe un jet de calitate iti cumperi o barca total echipata !!!



...tabula crasa, mortua est!
0

#3 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2017 - 02:01 PM

Uita de jet.
0

#4 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 22 September 2017 - 06:54 PM

Incearca sistemul KORT si iesi mai ieftin !!!
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro