Modelism - RHC Forum: Router CNC - proiect finalizat 99% - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Router CNC - proiect finalizat 99%

#91 Useril este offline   Powermill 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 08-September 17
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:progamare CAM, proiectare CAD, constructie freze si strunguri CNC, automatizari, robotica.

Postat 22 February 2019 - 10:24 AM

Vezi postareaElicopter, la 19 February 2019 - 02:45 PM, a spus:

Diferenta este ca sunt mai rapide cele in 3 faze , si mai silentioase , in rest fac aceasi treaba , daca sunt closed loop .


Da sunt closed loop, azi trebuie sa ajunga, insa tot am o nedumerire...folosesc acelasi bob de la driverele pt stepperele open loop sau trebuie un bob dedicat pt ele ?
Am reproiectat gantry-ul iar lateralele vor fii din placi 30mm grosime aliaj aluminiu, patinele vor fii ingropate in ele prin canal rectificat, vor fii mai joase cu 60mm si mai late asta inseamna 180mm cursa pe axa Z in loc de 240mm cum aveam la cele subtiri. Am okazia sa ii pun ca si intarire bara rotunda (D60x6mm) in loc de rectangulara 80x40x5mm....care crezi ca ar fii mai indicata?
0

#92 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 22 February 2019 - 10:38 AM

La sine , cand le pui pe gantry , trebuie sa lasi ceva loc intre ele , cat iti permite grosimea gantry , ajuta la forte de torsiune , daca pui teava rotunda , trebuie sa faci suporti de prindere pe ea , sa ai suprafata cat mai mare de prindere , ma refer ceva "IC" unde I este fata la gantry , si C este un semicerc care sa cuprinda teava cat de cat , si sudezi suporti dinastia din 10 in 10 , sau din 6 in 6 cm , o sa iasa un gantry care o sa iti ofere posibilitate sa frezezi linistit orice aliaje , chiar si fieratanii .

Referitor la electronica , legi legaturile de la vechile drivere in loc la cele noi , dir si step + pe + 5v , si step si dir pe iesirile de la bob .
Cel mai important este sa reusesti , sa faci gantry asa cum ti-ai imaginat , si sa fie si robust cum iti doresti .Nu te lasa , ca oricum proiectul acesta tu il faci , si nu oricine altcineva .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#93 Useril este offline   Powermill 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 08-September 17
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:progamare CAM, proiectare CAD, constructie freze si strunguri CNC, automatizari, robotica.

Postat 22 February 2019 - 11:06 AM

Vezi postareaElicopter, la 22 February 2019 - 10:38 AM, a spus:

La sine , cand le pui pe gantry , trebuie sa lasi ceva loc intre ele , cat iti permite grosimea gantry , ajuta la forte de torsiune , daca pui teava rotunda , trebuie sa faci suporti de prindere pe ea , sa ai suprafata cat mai mare de prindere , ma refer ceva "IC" unde I este fata la gantry , si C este un semicerc care sa cuprinda teava cat de cat , si sudezi suporti dinastia din 10 in 10 , sau din 6 in 6 cm , o sa iasa un gantry care o sa iti ofere posibilitate sa frezezi linistit orice aliaje , chiar si fieratanii .

Referitor la electronica , legi legaturile de la vechile drivere in loc la cele noi , dir si step + pe + 5v , si step si dir pe iesirile de la bob .
Cel mai important este sa reusesti , sa faci gantry asa cum ti-ai imaginat , si sa fie si robust cum iti doresti .Nu te lasa , ca oricum proiectul acesta tu il faci , si nu oricine altcineva .


Lateralele fiind acum mai late imi permite sa distantez patinele intre ele asta desigur in detrimetrul cursei pe axa Y cu vreo 30mm, iar rigidizarea lor cu profile (fie ea teava rotunda sau rectangulara) va fii tot cu canal profilat sapat pe 10mm adancime in laterala de aluminiu care ii va permite o asezare perfecta... ca design arata mai bine o teava rectangulara insa ca rezistenta dupa parerile celor de pe aici zic ca teava rotunda este cea mai indicata.
Mersi mult pt sfaturi.
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro