Modelism - RHC Forum: Etansare rezervor benzina - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Etansare rezervor benzina adezivi

#1 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 08 September 2017 - 06:10 PM

Am o mica scurgere pe langa stutul de la furtunul de aerisire care intra in rezervor si nu stiu cu ce as putea sa-l etansez. Filetul in plastic s-a cam dus si nu mai prinde. Ma gandeam la pasta de etansat chiulasa (neagra) , dar nu stiu daca o ataca benzina sau daca face priza cu plasticul.

Fisiere atasate


AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#2 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 09 September 2017 - 09:27 AM

daca stutzul ala are filet si poti sa-i pui o piulita prin interiorul rezervorului, poti face din klingerit 2 ganituri, una pe interior una pe exterior.

sau, poti pune linistit silicon de chiuloasa, dar, inainte sa freci cu shirghel plasticul ca sa aibe prize buna.


_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#3 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 09 September 2017 - 10:41 AM

 ALLEN, la 09 September 2017 - 09:27 AM, a spus:

daca stutzul ala are filet si poti sa-i pui o piulita prin interiorul rezervorului, poti face din klingerit 2 ganituri, una pe interior una pe exterior.

sau, poti pune linistit silicon de chiuloasa, dar, inainte sa freci cu shirghel plasticul ca sa aibe prize buna.


..., sau cureți foarte bine gaura filetată (degresare) și o umpli cu clei fierbinte. Sunt două tipuri de bare: cele transparente și cele alburii. Astea din urmă știu sigur că rezistă la benzină. După ce se întărește dai gaură și refaci filetul. Lasă pistolul să atingă temperatură mare.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#4 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 09 September 2017 - 12:47 PM

@Allen : Multumesc, m-am gandit si eu la faza cu surubul, doar ca e cam mic, nu cred ca pot prinde o piulita de el, eventual voi lua un stutz de-a gata care are si contrapiluita.
@Vip_Eol : Clei sau plastic de-ala la bara ? Sau e una si acelasi lucru ?! M-am gandit si la asta, singura grija fiind faptul ca nu va adera nemaipomenit de bine la plastic si ca in timp va fi afectat de benzina.
Multumesc mult insa pentru sfaturi.
AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#5 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 09 September 2017 - 01:27 PM

 Radubv, la 09 September 2017 - 12:47 PM, a spus:

@Allen : Multumesc, m-am gandit si eu la faza cu surubul, doar ca e cam mic, nu cred ca pot prinde o piulita de el, eventual voi lua un stutz de-a gata care are si contrapiluita.
@Vip_Eol : Clei sau plastic de-ala la bara ? Sau e una si acelasi lucru ?! M-am gandit si la asta, singura grija fiind faptul ca nu va adera nemaipomenit de bine la plastic si ca in timp va fi afectat de benzina.
Multumesc mult insa pentru sfaturi.


Plastic la bară, dar majoritatea îi spun Hot Glue (clei fierbinte). De fapt e un tip de policlorură de vinil, bară. Trebuie să fie foarte fierbinte să topească puțin și din rezervor, altfel nu face priză. De asta trebuie curățat și degresat bine.
E foarte bună și metoda lui Allen și presupune mai puțină muncă. Partea nasoală e că nu prea ai loc să ții piulița pe interior să o strângi cum trebuie. Eu am lipit un rezervor de barcă FSR pe benzină pentru că nu am reușit să blochez pe interior, destul de ferm, piulița și nu se etanșa. Ba am mai și muncit de mi-am făcut, la strung, un ștuț cu partea filetată puțin mai lungă.
Vezi dacă ai poziție să bagi o pensă hemostatică cu care să ții piulița și atunci e simplu cum a spus Allen.
Ar mai fi soluția să astupi gaura veche cu Hott Glue și să dai o altă gaură mai în dreptul bușonului principal și aplici metoda cu piulița.

Spor la meșterit.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 09 September 2017 - 01:28 PM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#6 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 09 September 2017 - 07:43 PM

 ViP_Eol, la 09 September 2017 - 01:27 PM, a spus:

Plastic la bară, dar majoritatea îi spun Hot Glue (clei fierbinte). De fapt e un tip de policlorură de vinil, bară. Trebuie să fie foarte fierbinte să topească puțin și din rezervor, altfel nu face priză. De asta trebuie curățat și degresat bine.
E foarte bună și metoda lui Allen și presupune mai puțină muncă. Partea nasoală e că nu prea ai loc să ții piulița pe interior să o strângi cum trebuie. Eu am lipit un rezervor de barcă FSR pe benzină pentru că nu am reușit să blochez pe interior, destul de ferm, piulița și nu se etanșa. Ba am mai și muncit de mi-am făcut, la strung, un ștuț cu partea filetată puțin mai lungă.
Vezi dacă ai poziție să bagi o pensă hemostatică cu care să ții piulița și atunci e simplu cum a spus Allen.
Ar mai fi soluția să astupi gaura veche cu Hott Glue și să dai o altă gaură mai în dreptul bușonului principal și aplici metoda cu piulița.

Spor la meșterit.

Multumesc....am acum destule solutii, voi vedea cum mesteresc.
AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro