Modelism - RHC Forum: Masina indoit teava rectangulara CNC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Masina indoit teava rectangulara CNC

#1 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 05 September 2017 - 08:22 PM

Deschid acest topic pentru ca sunt pus in fata unei mari provocari: realizarea unui numar relativ mare de repere din teava rectangulara (20x20, 20x40) cu indoituri atat pe o fata cat si pe fata opusa
Practic ar fi vorba de o sinusoida cu amplitudine mica si perioada mare :)

Tentatia de a face un CNC din treaba aceasta este teribila asa ca m-am apucat de sapat pe net.
Prima solutie care mi-a atras atentia a fost mai mult ca si material didactic dar am retinut ideea platoului cu role My link
Cautand mai departe am mai gasit acest link pe care acum incerc sa il parcurg My link

Mai are cineva vreo idee ? ... sunt sigur ca da :)

Aceasta postare a fost editata de mishu_g: 05 September 2017 - 08:23 PM

0

#2 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 06 September 2017 - 01:21 PM

Daca dai si tu niste date initiale (lungimea totala a tevii, materialul din care e facuta, lungimea sinusoidei si amplitudinea) poate venim cu idei....
Eu ma gandeam la un set de mpp amplasate pe o parte si alta a tevii (jn zonele e minim simaxi a sinusoidei) si care actioneaza niste capete ce indoaie teava in zona respectiva... o presa actionata cu motoare pas cu pas daca vrei.
0

#3 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 06 September 2017 - 02:10 PM

Oricum "marea provocare" va fi evitarea aplatizarii/turtirii tevi in zona/zonele de indoire, asta se poate evita cu un calibru pe interior etc etc dar sant multe variabile, si da, ce dimensiuni vrei sa manipulezi?
0

#4 Useril este offline   mishu_g 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 541
  • Inregistrat: 22-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Deva - Hunedoara

Postat 06 September 2017 - 04:38 PM

Proiectul initial se dorea pentru o lungime a materialului de aprox. 3m
Piesa rezultata ar trebui sa fie acea sinusoida care incepe jos, ajunge la un maxim apro de 0.3m si apoi coboara la orizontala.Adica va fi o piesa ornamentala in partea de sus a unui gard. Clientul are niste fixe dar ... este totusi client :)
Daca ar fi fost doar un model de piesa rezolvam problema simplu, faceam o presa hidraulica insa pentru aceasta ar fi fost necesare cate o pereche de sabloane pentru fiecare model de indoitura.

Legat de turtire, la cotele de indoire pe care le doresc eu acum nu este necesar calibrul de interior.Am facut un exemplar pe masina de roluit clasica si iese ok dar este munca de chinez iar repetabilitatea este greu de obtinut.

Aceasta postare a fost editata de mishu_g: 06 September 2017 - 04:41 PM

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro