Modelism - RHC Forum: Atentie ! - LiPo - urile se pot aprinde singure ! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Atentie ! - LiPo - urile se pot aprinde singure ! Fara motiv mecanic exterior, in cutia de stocare.

#1 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 24 August 2017 - 08:19 AM

Vinovat : LiPo 2200/40C 3s Zippy.
Virsta: 1.5 ani, dar la sfirsitul duratei de exploatare. Nu stiu sigur ce capacitate nominala mai avea, cind era nou imi ducea drona 11-12 minute, acum dupa un an si jumatate, mai zbura cam 5-6 minute in functie de temperatura exterioara.
Forma: caramida. Fara deformari, fara unflaturi, fara zgirieturi, scotch-uri suplimentare, fara reparatii de nici un fel. Practic, neatins mecanic, doar exploatat din plin.
Stare: complet incarcat in urma cu 6 ore. 4.2,4.2,4.2. Pus in cutie de carton intre alte 5 acumulatoare, ca si cartile in biblioteca. Bornele de forta izolate (izolatorii au ramas pe borne si dupa ardere completa), borna de egalizare libera. Cutia statea jos de vre-o 30 de minute.

Incident: eu tocmai am aterizat al II-lea acumulator al zilei. Am auzit un fis, am inceput sa vedem degajare progresiva de fum din cutia de acumulatori. Colegul (radulp) a avut prezenta de spirit si m-a pus sa-i dau un sut, sa-i imprastiu in iarba. Vinovatul s-a unflat, expandat un element si a ars. Practic fara flacara dar cu degajare de fum cam 30 de secunde. Am stat noi si am chibitat, am comentat, am recuperat ceilalti acumulatori. De la o vreme dupa ce am trecut peste eveniment, m-am pregatit de decolare, dar s-a autoaprins a II - a celula. Evident nu l-am miscat de unde a ars, si au trecut 10-15 minute. Foarte frumos, am urmarit siderati evenimentul, incercind sa descoperim ce l-a apucat. Nu-mi vine alta idee decit ca granule de metal incins de la prima ardere sa fi strapuns aluminiul de pe o celula adiacenta, care s-a autoaprins (dupa 10-15 minute). Ca sa fim siguri, colegul a intepat a III-a celula care s-a autoaprins imediat, cu ardere identica.

Concluzia: Exista o sansa, mica dar exista, ca LiPo-urile sa se prinda singure, fara motiv aparent, in conditii de pastrare (cutia lor).

Sfat: Mare atentie la LiPo-uri, unde le pastrati, cum le vehiculati. Se pare ca instructiunile lor sunt pe bune, ca in aviatie (scrise cu singe). Eu sunt norocos se pare, nu al meu, dar a fost aproape, prea aproape ca sa nu iau masuri.

Aceasta postare a fost editata de vlad1: 24 August 2017 - 08:20 AM

0

#2 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 24 August 2017 - 09:14 AM

Din experiența mea cu Zippy - sunt baterii slabe calitativ.
Altfel, un lipo nu va lua foc de la sine dacă e descărcat sau în storage.
Asta pentru restabilirea liniștii spirituale a celor care mai citesc.

Din păcate este perfect adevărat că orice li-ion-polymer poate să ia foc sau să explodeze (cele în carcase metalice gen 14500, 18650, etc) când e încărcat bine.

https://youtu.be/H2TSVPyFC8c
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#3 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 August 2017 - 10:56 AM

In cercul nostru stiu doar un caz, unul de MC, 5000/4s, descarcat in exces, posibil sub 3V pe celula, pus la incarcat si uitat acolo nesupravegheat...
Explicatia poate fi ca, mai mult ca sigur sa nu fi pus mufa de balancer in charger, gest aparent inofensiv dar cu implicatii majore...
De ce zic asta: se intampla frecvent ca o celula, daca este descarcata la 2.8-2.9V, la prima incercare de revitalizare sa moara, cazand voltajul in zero. Am personal experienta asta cu vreo 3 de 2200mAh 3s descarcate in exces, neavand sau ingnorand buzzerul de low batt.
Fara mufa de balancer chargerul nu vede asta, caderea celulei adica, si incearca sa incarce pack-ul care acum a devenit 3s, la tensiune de 4s... ;)
Proprietarul zice ca a gasit celulele tefere avand 4.5V... :blink: supravoltare care iarasi nu ar fi fost posibila daca mufa de balancer ar fi fost infipta.

Oricum, nu a fost un caz de aprindere din senina unui pack "sanatos"

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 24 August 2017 - 10:57 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#4 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 24 August 2017 - 11:07 AM

In club, si noi am avut diverse incidente cu autoaprindere. De la crash-uri, scurt circuite, supra descarcare, sau supra solicitare (incendiu in zbor). Despre unele am scris, n-am fost atit de vehement ca erau acumulatori in exploatare (folosire).

De data asta, statea de mult in cutie, izolat. Nici macar nu m-am uitat la el, dar s-a autoaprins.
0

#5 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 24 August 2017 - 11:29 AM

Izolatorul dintre electrozi se degradează în timp şi cristalele se dezvoltă tot timpul. Este o chestiune de timp şi calitatea izolatorului.
Am văzut folie izolatoare de li-po care arăta ca un mileu făcut de o bunicuţă bolnavă de parkinson...

În general, când intră în scurt se descarcă lent energia rămasă şi nici nu se încălzeşte. Pică la zero şi atât. Când s-a format puntea conductoare, mai creşte un pic şi scurtul e super rezistent.
Am încercat să ”sparg” cristalele ce scurtcircuitau un lipo şi cu pulsuri de 10A fără succes.
La NiCd/NiMh se întâmplă ceva similar dar cristalele care străpung izolaţia se pot dizolva cu încărcare lentă şi sparge cu pulsuri mari de curent. Lucru imposibil la Li-Poly.

Riscul me... hobby-ului! :) Poate fi diminuat cu încărcări sub 1C şi grijă la descărcare şi depozitarea lor în condiţii de materiale inflamabile/explozive.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#6 Useril este offline   Borian 

  • autonom
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 664
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Gender:Not Telling
  • Location:-
  • Interests:-

Postat 29 August 2017 - 08:00 AM

... aveam neshte cutii "de camping" care ma cam incurcau ... acuma isi fac treaba ... ca sa nu ma sune vecinii sa vin repede acasa ca ma cauta pomperii ...
0

#7 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 01 October 2017 - 09:37 PM

Unde se pot preda pentru reciclare acumulatorii LIPO descarcati complet prin diverse metode de descarcare?

Amniste acumulatori pe care i-am descarcat complet si pe care vreau sa-i "arunc" dar nu stiu unde, ceva sugestii?
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#8 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 October 2017 - 08:31 AM

Eu i-as scufunda in apa cu sare si i-as intepa preventiv... nu cred ca lipo se recicleaza inca la noi, si decat sa ia foc intr-un munte de baterii...
Descarcarea completa nu micsoreaza riscul de a lua foc la impact.

La un service acumulatoare auto mai degraba decat la un supermarket as vedea mai potrivit... :unsure:

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 02 October 2017 - 08:32 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#9 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 02 October 2017 - 09:09 AM

Pai asa fac, ii descarc complet cu un consumator dupa care ii tin intr-un borcan mare cu apa si sare timp de 1-2 zile dupa care ma gandeam ca exista vreun centru de reciclare ....

Mercic.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#10 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 02 October 2017 - 02:04 PM

Si gandim ca propulsia electrica este ecologica. Cata mizerie se face producand si in lipsa reciclarii, aruncand bateriile. Ca sa nu mai vorbim de provenienta curentului electric. Chiar daca ar fi un centru de recilare, oare ce se intampla acolo?
Sincer, nu credeti ca arderea alcoolului metilic, fabricat din cartofi si care produce apa si elibereaza bioxidul de carbon pe care planta l-a luat din aer, este mai curata?
0

#11 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 02 October 2017 - 02:14 PM

Uni îşi mai încarcă bateriile cu https://photos.app.g...HTjzG7We0dD2Xf1
Şi e DIY. :D (celule la kil, sticlă de la geamgiu, profile şi silicon de la brico, sârmă, fludor, etc. din stoc. )
50W, dacă întreabă careva şi încarcă o baterie de NiCad-uri fabricate acum vreo 40 de ani (40Ah de avion! :D )


Altfel, electrozii celulelor LiPo sunt degradabili. Nu biodegradabili direct ci chimic, apoi bio. Electrolitul e toxic, dielectricul este polimer sintetic şi nu se degradează chimic ci doar mecanic iar ambalajul (pouch) e la fel ca dielectricul.

Magazinele de electronice care acceptă tuburi fluorescente şi alte becuri cu mercur primesc şi baterii primare şi acumulatoare, inclusiv baterii cu litiu a căror chimie e similară (dpdv reciclare) lipo-urilor.
Ştiu că Mikado, în Braşov, primesc inclusiv baterii pentru reciclare, evident, trebuie să fim oameni responsabili şi lipo-urile să conţină 0.000Watt, la predare.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 02 October 2017 - 03:54 PM

Numai cand ma gandesc cat consuma cartoful ala pana sa creasca mare, bun de metanolat... si ma apuca as un fel de "tulburel" :)
Fiti uniti, nu cedati tentatiilor fumegatorilor ! :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 02 October 2017 - 06:41 PM

Sigur, celulele solare cresc in pom.
Cat de ecologist este un sistem electric care se incarca dintr-o termocentrala sau dintr-o centrala nucleara?
Acum serios, cred ca singurele tari unde sunt bune automobilele electrice sunt Norvegia si Quebec. Au, aproape, toata energia hidro.
Tot alcoolul meu...

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 02 October 2017 - 06:42 PM

0

#14 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 03 October 2017 - 12:57 PM

Am fost ieri pe la Mikado şi am vorbit un pic mai mult pe tema asta cu una din vânzătoare. Practic n-ar fi nici o problemă dar o să întrebe mai departe către cei ce ridică deşeurile astea, baterii şi becuri cu mercur. Revin cu asta. O să întreb şi la celelalte magazine de profil pe unde mai trec.

Din reciclare se pot face bani frumoşi! Cupru, aluminiu, argint, mercur, litiu, zinc, mangan, sodiu, numai din baterii şi becuri. Din alte electronice, aur(200-300g/t de telefoane mobile, net superior a tot ce ar putea ieşi vreodată din Roşia), argint, paladiu, platină, staniu, siliciu purificat (celule solare poli din cipuri reciclate :D) şi multe altele.
Eu nu arunc şi nu duc la reciclat lipo-uri sau alte baterii cu litiu pentru că litiul este un element ce-mi foloseşte efectiv. Menţionam nişte acumulatoare NiCd - electrolitul lor este hidroxid de sodiu, uşor de preparat şi obţinut pe piaţă dar mai au nevoie de cantităţi mici de hidroxid de litiu pentru a se menţine sănătoşi, care din urmă nu-l ştiu drept disponibil comercial dar din două CR2050 epuizate obţin destul LiOH (litiu metalic reacţionat cu apă distilată) pentru schimbul anual de electrolit.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro