Modelism - RHC Forum: Proiect catamaran -caut mentor :) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Proiect catamaran -caut mentor :)

#1 Useril este offline   mariusp 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 24-July 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:chestii tehnice aplicate

Postat 15 May 2017 - 06:54 PM

M-am decis, tinand cont ca am un lac in fata blocului :), sa ma apuc sa construiesc o barcuta de viteza. Pana aici totul simplu, am reusit sa ma documentez cat de cat, atat cat imi permite timpul, am ales un model de catamaran de care sa ma apuc si am facut rost de scheme. Cat de cat ma pricep la electronica, stiu ce e un esc, kv la motorase si discharge la baterie, avand deasemenea la activ si un tricopter construit. De aici devine un pic mai conplicata treaba pentru ca nu am reusit, din lipsa de timp(sau poate nu am cautat suficient de bine) informatii suficiente despre partea mecanica a unei barcute.
Mai exact, nu stiu unde trebuie plasat exact motorul, elicea, shaft-ul motorului (unghiuri, dimensiuni etc..), adezivi, toate componentele de care o sa am nevoie care sa se potriveasca pentru proiectul meu si din acest motiv aman sa ma apuc sa construiesc coca ca sa nu descopar mai tarziu ca trebuie sa o iau de la 0.
Barcuta de care vreau sa ma apuc este un catamaran Mystic intre 500-700mm lungime, as vrea sa-l alerg pe LiPo 4s (am deja 2, am zis sa le folosesc ca sa mai scad costurile), executia in placaj si lemn de balsa cu fibra de sticla pe deasupra sau orice ma invatati ca sa o fac cat mai ok.
Ma intereseaza sa fie (destul de) rapida, dar si sa sa scot un timp destul de bun pe balta per incarcare de baterie.Nu ma dau banii afara din casa dar nici nu ma zgarcesc prea tare, vreau sa fac o barcuta de care sa ma bicir si eventual sa mai dau si la cativa prieteni "microbul" modelismului cand o vad.
Astept sugestii si sfaturi, pentru cine e din Bucuresti si are timp sa-l stresez cu intrebari ofer si o bere :)
momentan zbor pe vise....
0

#2 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 16 May 2017 - 10:39 AM

langa lac, unde? IOR?
la 500-700 mm e vb de o barca maricuca, nu cred ca poti folosi celule 4s, poate doar daca au capacitate si rata de descarcare mare.
intr-o perioada, mai bine de 10 ani, IOR-ul era destul de brazdat de navomodele de viteze, inteleg ca nu mai se petrece nimic acolo :(
vezi pe forul, la barci de viteza, discutiile mai vechi despre mono 1, 2, riggere, etc
daca vrei, iti pot oferi free doi "papuci de carbon pt un rigger mic. aveam odata un proiect de rigger mic, 2s.
eu n-am trecut decat odata peste 2s, si cand am facut-o, a fost foc de tabara :))
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#3 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 16 May 2017 - 10:43 AM

4s :)) sau mai mult, nu mai tin minte :))
https://vimeo.com/1504352
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#4 Useril este offline   mariusp 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 24-July 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:chestii tehnice aplicate

Postat 16 May 2017 - 02:14 PM

Am inteles ideea si multumesc mult pentru info, ma limitez la ceva mai mic pentru baterie si pentru barcuta in sine, singura chestie la care nu as vrea sa renunt este ideea de a o face catamaran.
Lacul este Lacul Morii sau Ciurel cum i se mai zice, atata apa si nimic pe ea decat cate un pescar din cand in cand :).
momentan zbor pe vise....
0

#5 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 25 April 2018 - 02:59 PM

Vezi postareamariusp, la 16 May 2017 - 02:14 PM, a spus:

Am inteles ideea si multumesc mult pentru info, ma limitez la ceva mai mic pentru baterie si pentru barcuta in sine, singura chestie la care nu as vrea sa renunt este ideea de a o face catamaran.
Lacul este Lacul Morii sau Ciurel cum i se mai zice, atata apa si nimic pe ea decat cate un pescar din cand in cand :).

Salutare!
Iti recomand sa-l contactezi pe Zax, si-a facut acum 3-4 ani un catamaran Hydrolift de aproximativ 60 cm si scoate untul din el cind vrea sa-i dea in linie dreapta... el sigur te poate indruma.
Chiar acum isi face un alt catamaran de 1 metru lungime cu 2 motoare si esc-uri, 8S, carma dublu ghidata cu servo metalice... o nebunie.
Lasa-i mesaj si daca nu iti raspunde in 1-2 zile, da un reply aici si il caut eu apoi, ok?
Succes!
Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

#6 Useril este offline   usulica 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 13-April 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Colentina
  • Interests:modelism ( navo , auto ) , arte martiale , calatorii , colectii , carti , filme

Postat 25 April 2018 - 08:29 PM

Vezi postareamariusp, la 16 May 2017 - 02:14 PM, a spus:

Am inteles ideea si multumesc mult pentru info, ma limitez la ceva mai mic pentru baterie si pentru barcuta in sine, singura chestie la care nu as vrea sa renunt este ideea de a o face catamaran.
Lacul este Lacul Morii sau Ciurel cum i se mai zice, atata apa si nimic pe ea decat cate un pescar din cand in cand :).


Am gresit, este Zaxx si nu Zax... sunt 2 membrii diferiti aici pe forum :pardon:

Aceasta postare a fost editata de usulica: 25 April 2018 - 08:30 PM

Only performance matters!!!
0722733067 / 0744977799 / 0768740960 / 0771661458
YM: cbanica1 , MSN: cbanica
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro