Modelism - RHC Forum: FxracingMS Indoor Series 2017 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

FxracingMS Indoor Series 2017 Electric Off-Road

#1 Useril este offline   Fxpower 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1601
  • Inregistrat: 29-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures

Postat 11 August 2017 - 09:04 AM

Organizatori:

Cluburi si Asociatii sportive:

AS Fxracingms Tg-Mures
Universitatea Cultural Stiintifica TG-Mures UCSTGM

Parteneri:

FXMODELLS
TOP Electro

Mai multe informatii vor fi disponibile in curand la adresele:

fxracingms.ro


Clasele de concurs :

1. Buggy 2WD - motorizare limitata (maxim :13.5T sensored brushless,12T sensorless brushless, 17x2T brushed fara blinky,motoare seria 540)
2. Truck 2WD - motorizare (maxim :13.5T sensored brushless,12T sensorless brushless, 17x2T brushed fara blinky,motoare seria 540)
3. Shortcourse 2WD - motorizare (No limit motoare seria 540)
4. Shortcourse 4WD - motorizare (No limit motoare seria 540 & 550)
5. Juniori, clasa open cu varsta maxima de participare 14 ani (maxim :13.5T sensored brushless,12T sensorless brushless, 17x2T brushed fara blinky,motoare seria 540)

Locatia este pista Indoor FxracingMS UCSTGM din Tg-Mures

Datele pentru cele 3 etape sunt:

1. 30 -Septemprie 2017
2. 14 - Octombrie 2017
3. 04 - Noiembrie 2017
Imagine postata

Veniti fratilor la curse, acolo e distractia
Fxracing driver :

Team Associated Romania/ Clubul Sportiv FxracingMS/Team Associated B6/B64D/TC6/SC8 Tekin RS Pro/Sanwa/Reedy Brushless

WWW.FXRACINGMS.RO official club
0

#2 Useril este offline   Fxpower 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1601
  • Inregistrat: 29-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures

Postat 13 September 2017 - 02:07 PM

Modificare a claselor de concurs votata in sedinta de ieri a clubului:

Clasele de concurs :

1. Buggy 2WD - motorizare limitata (maxim :13.5T sensored brushless,12T sensorless brushless, 17x2T brushed fara blinky,motoare seria 540)
2. Truck 2WD - motorizare (No limit motoare seria 540)
3. Shortcourse 2WD - motorizare (No limit motoare seria 540)
4. Shortcourse 4WD - motorizare (No limit motoare seria 540 & 550)
5. Juniori, clasa open cu varsta maxima de participare 14 ani (maxim :13.5T sensored brushless,12T sensorless brushless, 17x2T brushed fara blinky,motoare seria 540)
6. Buggy Pro 4WD (No limit motoare seria 540)

:drinks:
Imagine postata

Veniti fratilor la curse, acolo e distractia
Fxracing driver :

Team Associated Romania/ Clubul Sportiv FxracingMS/Team Associated B6/B64D/TC6/SC8 Tekin RS Pro/Sanwa/Reedy Brushless

WWW.FXRACINGMS.RO official club
0

#3 Useril este offline   Fxpower 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1601
  • Inregistrat: 29-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures

Postat 16 September 2017 - 11:14 PM

Ultimele modificari in regulamentul competitional adoptate in ultima sedinta a clubului :

1. O clasa se va alerga daca exista minim 4 concurenti (cu mai putini de 4 deja sunt dificultati la gasirea de ridicatori voluntari)
2. Concurenti care participa la mai mult de 2 clase vor trebui sa aiba un ridicator pentru una dintre clase comunicat la inceperea competitiei
3. Fiecare mansa va fi filmata. Contestatiile vor putea fi facute dupa fiecare mansa. La sfarsitul acsteia inregistrarea se va sterge si nu mai pot fi facute cotestatii.
4. Juniori pot participa 2wd cu 4wd impreuna, urmand ca clasamentul final sa fie separat. Limita la ambele categorii este 13.5 T Brushless seria 540.
5. Se pot utiliza doar cauciucuri pentru mocheta de la producatori: Proline (modelele Pinpoint, Prism, Wedge, Rib) si Schumacher (modelele Mini Pin, Mini Dart, Stagger toate Yellow Compound).
6. Exceptie de la utilizarea cauciucurilor pentru mocheta fac clasa truck daca nu reusim sa furnizam in timp util moedlele de roti mentionate mai sus.

Regulamentul final va fi publicat la inceputul saptamani viitoare. :drinks:
Imagine postata

Veniti fratilor la curse, acolo e distractia
Fxracing driver :

Team Associated Romania/ Clubul Sportiv FxracingMS/Team Associated B6/B64D/TC6/SC8 Tekin RS Pro/Sanwa/Reedy Brushless

WWW.FXRACINGMS.RO official club
0

#4 Useril este offline   Alex drift 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 29-July 17

Postat 22 September 2017 - 05:03 PM

Draga Lucian, nu mi se pare ok sa impui conditie in regulament referitor la causiucuri!! Adica sa obligi competitorii sa cumpere un anumit model de cauciucuri, mai exact cele comercializate de catre magazinul tau, care nu este magazin in tara care sa le aiba in stoc! Acest lucru vine dupa alte manevre facute de voi!! Automodelismul trebuia sa fie altceva, nu interese, suparari, ura, si alte lucruri care nu isi au locul, inclusiv sa dati cartile cu interesul vostru asa pe fata!!

Aceasta postare a fost editata de Alex drift: 22 September 2017 - 05:04 PM

0

#5 Useril este offline   vgeorge 

  • Membru Fondator MDT
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2700
  • Inregistrat: 31-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Pitesti

Postat 22 September 2017 - 06:22 PM

Salut Alex. Eu sunt foarte de acord cu ceea ce a facut Lucian. Ai ideee cat de greu sa intretii o pista de modelism? Nu cred. Crezi ca banii de pe o etapa pe care o ti odata la o luna, poate odata la doua luni, ajung? te asigur ca nu. Daca era usor, aveam mai multe piste permanente in momentul de fata. Lucian a impus cauciucuri pentru ca trebuie sa vanda si el. Este normal. Si eu as veni cu cauciucuri de 5$ de pe HK in loc de 50ron la noi. Nimeni nu a spus ca e un hobby ieftin. Nu exista hobby ieftin. Ne luam masini de 2000ron si nu putem da 50ron pe un set de caucicuri? Daca nu avem, luam masina la 500ron si ne luam cauciucuri. Inca ceva: eu vin cu cauciucuri speciale de mocheta, din cele mentionate de Lucian. Tu de exemplu o sa vi cu cauciucuri de strada, neadecvate pt mocheta. Ce se intampla daca la franare intri in mine? Sau dupa o linie dreapta in viraj tu pierzi controlul in fata mea si intru in viteza maxima in tine? Rupem masinile. Ce rezulta de aici? Mult mai multi bani decat o pereche de cauciucuri.
De obicei nu sunt "fan-ul" lui Lucian si modul lui de a organiza evenimente, insa aici, sunt total de acord cu impunerea unor cauciucuri.

LE. Am uitat sa mentionez ca sunt piste in afara unde se impune ca rotile sa fie cumparate de la ei. Deci nu e asa grav.

Aceasta postare a fost editata de vgeorge: 22 September 2017 - 06:23 PM

Racing
-Associated B7 - buggy 2wd electric
-Associated B74.2 - buggy 4wd electric
-Mugen MTC2 - stock/mod touring electric
-Associated SC6.2 - short course 2wd electric
-Losi SCTE 2.0 - short course 4wd electric
-Mugen MBX5T - truggy nitro
-Mugen MBX6 - buggy nitro
-Kyosho MR03 - 1/28 box stock
-GLR racing - 1/28 mod
-Garbage collection - Crawler performance scale



[center]Club
C.S.T.A. Bucuresti
0

#6 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 22 September 2017 - 07:28 PM

Salutare!
Ca si completare la ceea ce a spus "VGeorge", tin sa-ti spun principalul motiv, dupa cate stiu(si daca gresesc, va rog sa ma corectati), pentru care Lucian a impus modele de cauciucuri special proiectate pentru mocheta: acela de a proteja mocheta de pe circuit. Cauciucurie cu pini multi si mici, pe langa o aderenta adegvata pe mocheta, protejeaza suprafata acesteia la rulare, pe cand cauciucurile cu pini putini si mari, sunt foarte agresie, presiunea pe fiecare pin fiind mai mare (aceleasi forte distribuite pe mai putini pini la contact), mocheta este sfasiata. Spun asta, pentru ca am vazut concurenti cu astfel de cauciucuri si setari total neadegvate pentru mocheta, care efectiv rupeau bucati din mocheta.
In rest sunt considerente amintite de "VGeorge" si nu numai. Si da, prefer sa dau mai putini bani pe masini, dar vreau sa sprijin organizarea e astfel de concursuri, indiferent care sunt si unde sunt organizate. Momentan, doar la concursurile organizate in apropierea Sibiului pot ajunge si ma bucur de asemenea evenimente!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#7 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 22 September 2017 - 07:30 PM

Si daca tot s-a dat startul la discutii aici in cadrul topicului, hai sa dam drumul si la insrierile pentru concurs, caci "bate la usa" prima etapa!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#8 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 23 September 2017 - 12:50 PM

Sa ii spuneti lui Lucian ca mai sunt si alti producatori de gume de indoor.......dar stai......alea nu le comercializeaza el

George,acea pista nu e permanenta,se amenajeaza inainte de concurs,deci nu necesita nic o intretinere,inafara de mocheta si mantinele......numa zic

Pt altii,vad ca se cramponeaza sa dea lectii,da ei nu stiu scrie corect limba romana....WTF?

Aceasta postare a fost editata de Kitty: 23 September 2017 - 12:51 PM


Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#9 Useril este offline   Alex drift 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 29-July 17

Postat 23 September 2017 - 01:09 PM

Nu ati inteles substratul la ideea care am vrut sa o spun!! Sunt si alte modele de cauciucuri,nu numai cele impuse!! Pana una alta pe mine ca si participant nu prea ma intereseaza costurile organizatorului (indiferent ce organizeaza, balci, rally, fii satului,etc) el la inceput ca si orice organizator pe langa hobby, o vede ca si afacere, nimeni nu are vina in caz de nereusita!! Sunt deacord cu importanta cauciucurilor,nu contest dar cum spuneam sunt si alti producatori, aici vorbesc din partea mea fara sa se puna problema de bani! Am plecat din competitiile de drift din cauza unor probleme asemanatoare si din pacate vad ca si aici se intampla tot felu de lucruri care nu isi au rostu, fac referire si la Stefan (copilul imi este foarte drag), plus altele facute de organizatori!!!
0

#10 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 23 September 2017 - 09:29 PM

Vezi postareaKitty, la 23 September 2017 - 12:50 PM, a spus:

Sa ii spuneti lui Lucian ca mai sunt si alti producatori de gume de indoor.......dar stai......alea nu le comercializeaza el

George,acea pista nu e permanenta,se amenajeaza inainte de concurs,deci nu necesita nic o intretinere,inafara de mocheta si mantinele......numa zic

Pt altii,vad ca se cramponeaza sa dea lectii,da ei nu stiu scrie corect limba romana....WTF?

Ma simt dator sa replic la aceasta postare, chiar daca nu face subiectul topicului, pentru ca tare cred ca ultima fraza mi se adreseaza mie, deoarece Kitty mi-a facut observatii de acet gen in alte postari... Eu am fost modest in afirmatii, dar vad ca am fost gresit inteles.
Ma refer la asta: "Pt altii,vad ca se cramponeaza sa dea lectii,da ei nu stiu scrie corect limba romana....WTF?"
Eu iti propun sa mai citesti ce ai scris mai sus si sa identifici tu singur greselile gramaticale pe care le-ai facut, plus ca folosesti cuvantul "cramponeaza" total gresit in acest context. Daca am dat o "lectie", nu m-am cramponat deloc, am facut-o fara retineri.
Cred ca ar fi bine sa nu te mai legi de mici greseli de gramatica la alti oameni de aici, de pe forum, ca si cum tu esti un doctor in lingvistica, nu te alta, dar te pui intr-o lumina penibila de unul singur.
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#11 Useril este offline   djandrey 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 600
  • Inregistrat: 15-June 09
  • Gender:Male
  • Location:Sacele , Brasov
  • Interests:Automodelism , Aeromodelism , IT

Postat 23 September 2017 - 09:39 PM

Rog un moderator sa stearga toate tampenile de mai sus ...

Asta este regulamentul, cine vrea si poate vine , cine nu, sa stea acasa.

Dau eu drumul la inscrieri :

I. Buggy 2WD
1. Straccini Andrei - Team Associated B6D


II. Truck 2WD


III. Shortcourse 2WD
1. Straccini Andrei - Team Associated SC5M


IV. Shortcourse 4WD


V. Juniori


VI. Buggy Pro 4WD

Aceasta postare a fost editata de djandrey: 23 September 2017 - 09:43 PM

ON-AIR
TX : Spektrum DX9
ParkZone VisionAire - Electric
F3P Mustang 3D - Electric
Multiplex Twister EDF - Electric

OFF-ROAD
Traxxas TRX4 4WD - Electric
0

#12 Useril este offline   Fxpower 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1601
  • Inregistrat: 29-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures

Postat 23 September 2017 - 10:38 PM

Stimati domni doresc sa fac urmatoarele lamuriri dupa care rog si eu moderatorul sa ia aceleasi masuri. Cum am mai spus si cu alte ocazii sunt oricand deschis la discutii telefonice care poat lamuri in majoritatea cazurilor problemele :rolleyes: .

1.Pista clubului Fxracing din Tg-Mures este una permanenta.
2.Desi mocheta actuala nu este cea mai buna intentionam sa achizitionam dupa acest campionat una de o mai buna calitate.
3.Se fabrica cauciucuri pentru indoor cu un anumit scop ! Pot si celelalte magazine sa aduca acelelasi marci si modele nu le opreste nimeni. Ar fi imposibil sa fi cumparat noi tot stocul de la furnizori :rofl:
4.Desigur ca exista si o latura comerciala altfel nu ar mai fi posibila organizarea acestor evenimente. Sa nu uitam ca sponsorul principal al evenimentului este un magazin de modelism. Sunt invitati si restul daca doresc sa participe :clapping:
5.Va asigur ca nu am nimic personal cu nimeni si mai ales cu Stefan, Il asteptam cu mare drag la curse mai ales ca avem putini juniori dar trebuie sa respecte regulile. E mai usor sa vindem o masina "bomba" doar ca sa avem incasari mai mari si dupa sa influentam modificarea competitiilor! Haideti sa-i invatam sa fie si responsabili si buni piloti :good:
6.Regulamentul acestei competitii desi este conceput si redactat de mine are aprobarea restului membrilor clubului. Toate modificarile sunt discutate impreuna :drinks:
Imagine postata

Veniti fratilor la curse, acolo e distractia
Fxracing driver :

Team Associated Romania/ Clubul Sportiv FxracingMS/Team Associated B6/B64D/TC6/SC8 Tekin RS Pro/Sanwa/Reedy Brushless

WWW.FXRACINGMS.RO official club
0

#13 Useril este offline   Fxpower 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1601
  • Inregistrat: 29-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures

Postat 23 September 2017 - 10:40 PM

Ultima actualizare la regulament:

7. Incarcarea acumulatorilor Li-po se face obligatoriu afara din automodel si in sac de protectie Li-Po :clapping:
Imagine postata

Veniti fratilor la curse, acolo e distractia
Fxracing driver :

Team Associated Romania/ Clubul Sportiv FxracingMS/Team Associated B6/B64D/TC6/SC8 Tekin RS Pro/Sanwa/Reedy Brushless

WWW.FXRACINGMS.RO official club
0

#14 Useril este offline   Fxpower 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1601
  • Inregistrat: 29-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures

Postat 23 September 2017 - 11:10 PM

Rectificare pentru punctul 5.


5. Se pot utiliza doar cauciucuri pentru mocheta de la producatori: Proline (modelele Pinpoint, Prism, Wedge, Rib, Holeshot) si Schumacher (modelele Mini Pin, Mini Dart, Stagger).

Pentru clasa truck pentru prima etapa se pot utiliza orice cauciucuri cu pini mici sau profil care nu dauneaza suprafetei de rulare.

Multumesc anticipat :drinks:
Imagine postata

Veniti fratilor la curse, acolo e distractia
Fxracing driver :

Team Associated Romania/ Clubul Sportiv FxracingMS/Team Associated B6/B64D/TC6/SC8 Tekin RS Pro/Sanwa/Reedy Brushless

WWW.FXRACINGMS.RO official club
0

#15 Useril este offline   bogdan97 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 879
  • Inregistrat: 01-January 12
  • Gender:Male
  • Location:TG Mures

Postat 24 September 2017 - 12:09 AM

Vezi postareaAlex drift, la 22 September 2017 - 05:03 PM, a spus:

Draga Lucian, nu mi se pare ok sa impui conditie in regulament referitor la causiucuri!! Adica sa obligi competitorii sa cumpere un anumit model de cauciucuri, mai exact cele comercializate de catre magazinul tau, care nu este magazin in tara care sa le aiba in stoc! Acest lucru vine dupa alte manevre facute de voi!! Automodelismul trebuia sa fie altceva, nu interese, suparari, ura, si alte lucruri care nu isi au locul, inclusiv sa dati cartile cu interesul vostru asa pe fata!!


Situatia e foarte simpla:
-cauciucurile cu pini mari disrug mocheta,pe care sigur nu au pus-o cei tari in tastatura pe forum
-cauciucurile impuse nu sunt comercializate doar de magazinul FX (mai sunt el putin 2 magazine in tara care aduc,ti le spun in privat daca vrei)
-baietelul cu traxxas-ul nu avea ce sa caute la clasa de juniori,deoarece masina lui nu respecta specificatile cerute de categoria respectiva,dar fiind foarte mic nici la sc 4x4 nu putea sa participe,deoarece concurentii de la clasa respectiva fiind mai inaintati in varsta si mai temperamentali ar fi putut sa scape cateva cuvinte din cauza nervilor ,care ar fi putut sa il afecteze emotional pe baiat.

Din pacate orgoliul si ura a reusit sa va obtureze calea spre partea frumoasa a modelismului. :mellow:
"Studentu fara restanta e ca usa fara clanta"

contact:
0748209958
0

#16 Useril este offline   Alex drift 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 29-July 17

Postat 24 September 2017 - 12:31 AM

Vezi postareabogdan97, la 24 September 2017 - 12:09 AM, a spus:

Situatia e foarte simpla:
-cauciucurile cu pini mari disrug mocheta,pe care sigur nu au pus-o cei tari in tastatura pe forum
-cauciucurile impuse nu sunt comercializate doar de magazinul FX (mai sunt el putin 2 magazine in tara care aduc,ti le spun in privat daca vrei)
-baietelul cu traxxas-ul nu avea ce sa caute la clasa de juniori,deoarece masina lui nu respecta specificatile cerute de categoria respectiva,dar fiind foarte mic nici la sc 4x4 nu putea sa participe,deoarece concurentii de la clasa respectiva fiind mai inaintati in varsta si mai temperamentali ar fi putut sa scape cateva cuvinte din cauza nervilor ,care ar fi putut sa il afecteze emotional pe baiat.

Din pacate orgoliul si ura a reusit sa va obtureze calea spre partea frumoasa a modelismului. :mellow:

0

#17 Useril este offline   Alex drift 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 29-July 17

Postat 24 September 2017 - 12:43 AM

Stii ce nu mi se pare normal?? Hai ca incerc sa explic:
-daca un magazin este sponsor la un eveniment, sa nu incerci sa ii vinzi marfa din magazin.
-fetita lui Palma si Ottila participa la junior cu masina lui Ottila, si cam bag mana in foc ca nu se incadreaza in regulament; regulamentul trebuie sa fie pentru toata lumea nu selectiv
-daca Stefan a luat doar podium la etapa (organizatorii l-au pus pe podium si i-au dat premiu nimeni altu) la sfarsit de an sa bagi reguli noi,si sa il descalifici sau sa iei puncte retroactiv!! Trebuia rezolvata problema atuncea la etapa nu dupa un an competitional!!
-toata lumea vrea sa fie totul cat mai transparent si la o etapa au fost doi copii pe podium cu locul 1... interesant...
-repat, am plecat din motorsport din cauza unor chestii de genu si vad ca si aici la scara mai mica vad la fel.
Nu vreau sa supar pe nimeni, sa jignesc, sa atac, etc, dar imi exprim parerea de om nou in acest domeniu si nu imi place sa vad atata ura, invidie si sa nu existe 100% fair play.

Aceasta postare a fost editata de Alex drift: 24 September 2017 - 12:45 AM

0

#18 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 24 September 2017 - 08:25 AM

Vezi postareaAlex drift, la 24 September 2017 - 12:43 AM, a spus:

Stii ce nu mi se pare normal?? Hai ca incerc sa explic:
-daca un magazin este sponsor la un eveniment, sa nu incerci sa ii vinzi marfa din magazin.
-fetita lui Palma si Ottila participa la junior cu masina lui Ottila, si cam bag mana in foc ca nu se incadreaza in regulament; regulamentul trebuie sa fie pentru toata lumea nu selectiv
-daca Stefan a luat doar podium la etapa (organizatorii l-au pus pe podium si i-au dat premiu nimeni altu) la sfarsit de an sa bagi reguli noi,si sa il descalifici sau sa iei puncte retroactiv!! Trebuia rezolvata problema atuncea la etapa nu dupa un an competitional!!
-toata lumea vrea sa fie totul cat mai transparent si la o etapa au fost doi copii pe podium cu locul 1... interesant...
-repat, am plecat din motorsport din cauza unor chestii de genu si vad ca si aici la scara mai mica vad la fel.
Nu vreau sa supar pe nimeni, sa jignesc, sa atac, etc, dar imi exprim parerea de om nou in acest domeniu si nu imi place sa vad atata ura, invidie si sa nu existe 100% fair play.

Alex, doresc sa expun doua chestiuni, chiar daca iar voi fi "atacat" aici pe forum.
1) Cauciucurile acceptate la cursele indoor, din diferite motive amintite mai sus, se gasesc nu numai la mai multe magazine aici in tara, dar ti le poti procura de oriunde doresti. Daca era sa fie o obligatie de a ti le procura doar din magazinul de la Targu Mures, regula ar fi trebuit sa fie de asa natura, ca sa oblige cumpararea lor de acolo, cum de altfel fac alte cluburi sportive din "afara". Tu sti cat m-am chinuit eu si colegii mei din Sibiu sa ne cumparam cauciucurile recomandate pentru pista de la Targu Lapus? Asta desi ele figurau in oferta magazinelor din Bucuresti si Cluj, dar, mai bine de o luna, nu le-am putut gasi in stoc! Si a trebuit sa ni le procuram din cu totul alta parte. Asa ca daca unele magazine au ce promit in stoc, bravo lor!
2) TOC se organizeaza cu sprijinul mai multor piste din orasele in care se desfasoara si fiecare pista are regulile ei particulare, pe care le impun(nu vreau sa intru in detalii aici). De aici reies si anumite nonconcordante intre regulile initiale ale competitiei si ce se aplica la fata locului. Pentru a nu se mai intampla asa ceva, noi, toti membrii clubului organizator, ne-am adunat si am pus la punct un regulament imbunatatit, tocmai pentru ca pe viitor sa nu mai fie scapari si sa nu sa se mai faca rabat de la reguli si oriunde s-ar desfasura aceste etape de concurs, sa fie acelasi reguli, respectate univoc. Nu mai dorim neconcordante, exceptii si discutii inutile, care nu fac altceva decat sa ne faca sa ne certam si sa ne descurajam in a participa in mod sportiv alaturi de toti colegii si pasionatii din automodelismul romanesc.
Hai sa respectam niste reguli sportive si sa ne respectam intre noi si sa facem lucrurile sa mearga in directia dorita de noi toti!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#19 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 24 September 2017 - 08:29 AM

Continui inscrierile:
I. Buggy 2WD
1. Straccini Andrei - Team Associated B6D
2. Botez Octavian - Team Durango DEX210 V2


II. Truck 2WD


III. Shortcourse 2WD
1. Straccini Andrei - Team Associated SC5M
2. Botez Octavian - Team Associated SC10.2 FT


IV. Shortcourse 4WD
1. Botez Octavian - Tekno SCT410.3


V. Juniori


VI. Buggy Pro 4WD
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#20 Useril este offline   Kitty 

  • RC Addict
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4563
  • Inregistrat: 11-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:RC,Cars.....

Postat 24 September 2017 - 10:43 AM

Vezi postareaOctavian_B, la 24 September 2017 - 08:25 AM, a spus:

Alex, doresc sa expun doua chestiuni, chiar daca iar voi fi "atacat" aici pe forum.
1) Cauciucurile acceptate la cursele indoor, din diferite motive amintite mai sus, se gasesc nu numai la mai multe magazine aici in tara, dar ti le poti procura de oriunde doresti. Daca era sa fie o obligatie de a ti le procura doar din magazinul de la Targu Mures, regula ar fi trebuit sa fie de asa natura, ca sa oblige cumpararea lor de acolo, cum de altfel fac alte cluburi sportive din "afara". Tu sti cat m-am chinuit eu si colegii mei din Sibiu sa ne cumparam cauciucurile recomandate pentru pista de la Targu Lapus? Asta desi ele figurau in oferta magazinelor din Bucuresti si Cluj, dar, mai bine de o luna, nu le-am putut gasi in stoc! Si a trebuit sa ni le procuram din cu totul alta parte. Asa ca daca unele magazine au ce promit in stoc, bravo lor!
2) TOC se organizeaza cu sprijinul mai multor piste din orasele in care se desfasoara si fiecare pista are regulile ei particulare, pe care le impun(nu vreau sa intru in detalii aici). De aici reies si anumite nonconcordante intre regulile initiale ale competitiei si ce se aplica la fata locului. Pentru a nu se mai intampla asa ceva, noi, toti membrii clubului organizator, ne-am adunat si am pus la punct un regulament imbunatatit, tocmai pentru ca pe viitor sa nu mai fie scapari si sa nu sa se mai faca rabat de la reguli si oriunde s-ar desfasura aceste etape de concurs, sa fie acelasi reguli, respectate univoc. Nu mai dorim neconcordante, exceptii si discutii inutile, care nu fac altceva decat sa ne faca sa ne certam si sa ne descurajam in a participa in mod sportiv alaturi de toti colegii si pasionatii din automodelismul romanesc.
Hai sa respectam niste reguli sportive si sa ne respectam intre noi si sa facem lucrurile sa mearga in directia dorita de noi toti!



Tu participi la competitii de vreo 2-3 ani si ne dai lectii despre cpncursuri?Nu vrei sa ne lasi si sa nu mai faci pe avocatul poporului?Vorbeste in numele tau....auzi la el....noi organizatorii....pai ce ai organizat tu?

Aceasta postare a fost editata de Kitty: 24 September 2017 - 10:43 AM


Axial SCX10.3
Absima Sherpa
Axial Base Camp
0

#21 Useril este offline   Octavian_B 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 01-October 14
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Automodelism, aeromodelism, cilism montan.

Postat 24 September 2017 - 11:54 AM

Eu am observat ca nu prea intelegi ce citesti si nu prea ai proprietatea cuvintelor, dar nu este nevoie sa o spui in gura mare!
Daca ai citi cu mai multa atentie ce am scris mai sus, nu am sus "....noi organizatorii...", ci am spus "noi, toti membrii clubului organizator", ceea ce inseamna cu totul altceva, domunule "doctor in lingvistica". Nu am afirmat ca am organizat nimic, dar am sprijinit cat de putin am putut. Nu dau lectii nimanui, dar ca membru de club, pe un forum unde fiecare, cica, ar putea sa-si expuna opiniile in mod liber, dar in concordanta cu topicul in care posteaza, am explicat anumite decizii care s-au luat in cadrul unor sedinte la care am participat si eu.
Cat despre "Nu vrei sa ne lasi si sa nu mai faci pe avocatul poporului?", va las cu bine pe toti cei de pe acest forum si ma retrag cu totul in cursul zilei de azi, iar profilul meu ramane la latitudinea administratorilor daca mi-l vor sterge sau nu. Oricum, eu nu mai vreau sa fac parte din membrii acestui forum, unde se vede cum se procedeaza si cat respect dau dovada unii fata de restul oamenilor si cum sunt tratati! Pentru mine conteaza foarte mult respectul reciproc, dar unde nu este respect, nu am ce cauta.
Cu restul membrilor, cu care am legat frumoase prietenii si amicitii, ne intalnim pe alte medii de socializare si mai ales la concursurile la care voi reusi sa ajung.
Numai bine tuturor si va multumesc pentru gazduirea pe acest forum de pana acum!
Tekno SCT410.3
Team Associated SC5M
Losi Rock Rey
HB-HPI D216
0

#22 Useril este offline   vgeorge 

  • Membru Fondator MDT
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2700
  • Inregistrat: 31-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Pitesti

Postat 24 September 2017 - 05:47 PM

Kitty, pe cand o pista de modelism si in Cluj? Cel mai mare magazin de modelism nu poate avea o pista? Sunt curios ce reguli ai aplica
Racing
-Associated B7 - buggy 2wd electric
-Associated B74.2 - buggy 4wd electric
-Mugen MTC2 - stock/mod touring electric
-Associated SC6.2 - short course 2wd electric
-Losi SCTE 2.0 - short course 4wd electric
-Mugen MBX5T - truggy nitro
-Mugen MBX6 - buggy nitro
-Kyosho MR03 - 1/28 box stock
-GLR racing - 1/28 mod
-Garbage collection - Crawler performance scale



[center]Club
C.S.T.A. Bucuresti
0

#23 Useril este offline   vgeorge 

  • Membru Fondator MDT
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2700
  • Inregistrat: 31-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Pitesti

Postat 24 September 2017 - 05:51 PM

Si apropo, kitty mai zimi 3 cauciucuri de mocheta in afara de cele mentionate de Lucian, dar care sunt in stoc in romania
Racing
-Associated B7 - buggy 2wd electric
-Associated B74.2 - buggy 4wd electric
-Mugen MTC2 - stock/mod touring electric
-Associated SC6.2 - short course 2wd electric
-Losi SCTE 2.0 - short course 4wd electric
-Mugen MBX5T - truggy nitro
-Mugen MBX6 - buggy nitro
-Kyosho MR03 - 1/28 box stock
-GLR racing - 1/28 mod
-Garbage collection - Crawler performance scale



[center]Club
C.S.T.A. Bucuresti
0

#24 Useril este offline   tavyc 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 01-October 15
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 24 September 2017 - 07:30 PM

I. Buggy 2WD
1. Straccini Andrei - Team Associated B6D
2. Botez Octavian - Team Durango DEX210 V2
3. Cerna Octavian - Team Associated B6


II. Truck 2WD


III. Shortcourse 2WD
1. Straccini Andrei - Team Associated SC5M
2. Botez Octavian - Team Associated SC10.2 FT
3. Cerna Octavian - Team Associated SC5M


IV. Shortcourse 4WD
1. Botez Octavian - Tekno SCT410.3


V. Juniori


VI. Buggy Pro 4WD
1/10 Offroad: Associated B6, SC5M :: Axial Yeti, Wraith, SCX10-II :: Traxxas Slash, Slash 4x4 :: Tamiya XV-01, CC-01 :: Basher RZ-4
1/10 Onroad: MST RMX-D VIP, Tamiya TT-01E, M-05
1/8 Offroad: Kyosho Inferno MP9 TKI3 :: Axial Yeti XL :: Traxxas Summit
Small: Turnigy Nitro Buggy 1/16 :: Basher PitBull 1/18 :: Losi Micro SCTE 1/24
0

#25 Useril este offline   Alex drift 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 29-July 17

Postat 24 September 2017 - 10:37 PM

Eu nu unul nu prea scriu, dar deranjul meu a fost cauzat de faptul cu cauciucurile, adica nu imi gasesc asa usor jante la Team Durango daca stau sa ma gandesc am doar 2 goale plus cauciucuri sa le cumpar (nu fac referire la costul lor) si de treaba asta urata de la juniori!!! Nu are rost sa cautam scuze si alte treburi...
Am sa vorbesc si cu Andreei si poate o sa fie si o pista la Cluj, ca si fapt divers am vrut cu Andreei (ne-am si interesat) sa inchiriem un teren de fotbal sintetic pentru doua zile sa facem ceva la Cluj. Dar costurile ereu cam mari si nu eram siguri daca o sa fie participanti, dar sub nici o forma nu ne gandeam sa impunem ceva ca sa ingreunam situatia concurentului sau sa ajutam magazinul prin vanzarea de piese. La inceputul anului a fost concurs de drift si din cauza vremii nu a venit mai nimeni cu toate ca era indoor, plus ca la mine la cafenea este pista de crawler si este gratis pentru orcine vrea sa vina sa se joace si sa bea o cafea, inca in tara nu stiu asa o pista cu asa conditii.
De cand am inceput sa scriu am specificat ca nu vreau sa supar, sa jignesc sau sa aduc injurii la cineva, pur si simplu mi-am exprimat paretra intr-un mod cat mai prietenesc!!

Aceasta postare a fost editata de Alex drift: 24 September 2017 - 10:38 PM

0

#26 Useril este offline   vgeorge 

  • Membru Fondator MDT
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2700
  • Inregistrat: 31-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti/Pitesti

Postat 24 September 2017 - 10:56 PM

Alex spunemi 3 cauciucuri de mocheta. Altele decatba zis lucian. Ma bucur ca te-ai interesat de costul inchirierii. Poate acum intelegi ca nu e usor sa menti o pista. Nu poti mentine o pista doar cu banii din inscrieri. Poate o sa inchiriezi un teren de fotbal si nu o sa iti vina lumea si va trebui sa scoti bani dij buzunar penteu plata chiriei. Mai faci concurs si a doua oara? Repet, nu a impus sa cumperi de la el, ci doar modelul.
Racing
-Associated B7 - buggy 2wd electric
-Associated B74.2 - buggy 4wd electric
-Mugen MTC2 - stock/mod touring electric
-Associated SC6.2 - short course 2wd electric
-Losi SCTE 2.0 - short course 4wd electric
-Mugen MBX5T - truggy nitro
-Mugen MBX6 - buggy nitro
-Kyosho MR03 - 1/28 box stock
-GLR racing - 1/28 mod
-Garbage collection - Crawler performance scale



[center]Club
C.S.T.A. Bucuresti
0

#27 Useril este offline   bogdan97 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 879
  • Inregistrat: 01-January 12
  • Gender:Male
  • Location:TG Mures

Postat 25 September 2017 - 04:51 PM

Vezi postareaAlex drift, la 24 September 2017 - 10:37 PM, a spus:

Eu nu unul nu prea scriu, dar deranjul meu a fost cauzat de faptul cu cauciucurile, adica nu imi gasesc asa usor jante la Team Durango daca stau sa ma gandesc am doar 2 goale plus cauciucuri sa le cumpar (nu fac referire la costul lor) si de treaba asta urata de la juniori!!! Nu are rost sa cautam scuze si alte treburi...
Am sa vorbesc si cu Andreei si poate o sa fie si o pista la Cluj, ca si fapt divers am vrut cu Andreei (ne-am si interesat) sa inchiriem un teren de fotbal sintetic pentru doua zile sa facem ceva la Cluj. Dar costurile ereu cam mari si nu eram siguri daca o sa fie participanti, dar sub nici o forma nu ne gandeam sa impunem ceva ca sa ingreunam situatia concurentului sau sa ajutam magazinul prin vanzarea de piese. La inceputul anului a fost concurs de drift si din cauza vremii nu a venit mai nimeni cu toate ca era indoor, plus ca la mine la cafenea este pista de crawler si este gratis pentru orcine vrea sa vina sa se joace si sa bea o cafea, inca in tara nu stiu asa o pista cu asa conditii.
De cand am inceput sa scriu am specificat ca nu vreau sa supar, sa jignesc sau sa aduc injurii la cineva, pur si simplu mi-am exprimat paretra intr-un mod cat mai prietenesc!!


Te deranjeaza cauciucurile impuse pentru ca nu ai tu destule jante ... oare nu e vina furnizorului de jante ?
Oricum,exista adaptoare daca e chiar asa de disperata situatia.
Nimeni nu te pune sa cumperi cauciucurile de la fx,mai sunt si la autorc,speedrc,etc.
"Studentu fara restanta e ca usa fara clanta"

contact:
0748209958
0

#28 Useril este offline   Fxpower 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1601
  • Inregistrat: 29-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures

Postat 25 September 2017 - 10:13 PM

I. Buggy 2WD
1. Straccini Andrei - Team Associated B6D
2. Botez Octavian - Team Durango DEX210 V2
3. Cerna Octavian - Team Associated B6
4. Crihan Liviu - Team Associated B6D


II. Truck 2WD


III. Shortcourse 2WD
1. Straccini Andrei - Team Associated SC5M
2. Botez Octavian - Team Associated SC10.2 FT
3. Cerna Octavian - Team Associated SC5M
4. Csatlos Sandor - Team Associated SC5M


IV. Shortcourse 4WD
1. Botez Octavian - Tekno SCT410.3


V. Juniori
1. Csatlos Balint - Thunder Tiger Phoenix ST


VI. Buggy Pro 4WD
1. Csatlos Sandor - Team Associated B44FT
Imagine postata

Veniti fratilor la curse, acolo e distractia
Fxracing driver :

Team Associated Romania/ Clubul Sportiv FxracingMS/Team Associated B6/B64D/TC6/SC8 Tekin RS Pro/Sanwa/Reedy Brushless

WWW.FXRACINGMS.RO official club
0

#29 Useril este offline   jflaci 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 10-February 07

Postat 26 September 2017 - 08:53 AM

I. Buggy 2WD
1. Straccini Andrei - Team Associated B6D
2. Botez Octavian - Team Durango DEX210 V2
3. Cerna Octavian - Team Associated B6
4. Crihan Liviu - Team Associated B6D
5. Jakab-Farkas László - Ansmann MadRat


II. Truck 2WD


III. Shortcourse 2WD
1. Straccini Andrei - Team Associated SC5M
2. Botez Octavian - Team Associated SC10.2 FT
3. Cerna Octavian - Team Associated SC5M
4. Csatlos Sandor - Team Associated SC5M


IV. Shortcourse 4WD
1. Botez Octavian - Tekno SCT410.3


V. Juniori
1. Csatlos Balint - Thunder Tiger Phoenix ST
2. Jakab-Farkas Tamás - Team Associated SC10


VI. Buggy Pro 4WD
1. Csatlos Sandor - Team Associated B44FT
0

#30 Useril este offline   zagonielod 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 02-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Targu Mures/ Satu Mare

Postat 26 September 2017 - 09:50 AM

I. Buggy 2WD
1. Straccini Andrei - Team Associated B6D
2. Botez Octavian - Team Durango DEX210 V2
3. Cerna Octavian - Team Associated B6
4. Crihan Liviu - Team Associated B6D
5. Jakab-Farkas László - Ansmann MadRat
6. Zágon Előd - Ansmann MadRat


II. Truck 2WD


III. Shortcourse 2WD
1. Straccini Andrei - Team Associated SC5M
2. Botez Octavian - Team Associated SC10.2 FT
3. Cerna Octavian - Team Associated SC5M
4. Csatlos Sandor - Team Associated SC5M


IV. Shortcourse 4WD
1. Botez Octavian - Tekno SCT410.3


V. Juniori
1. Csatlos Balint - Thunder Tiger Phoenix ST
2. Jakab-Farkas Tamás - Team Associated SC10


VI. Buggy Pro 4WD
1. Csatlos Sandor - Team Associated B44FT
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro