Modelism - RHC Forum: Libelle - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Libelle Hop și io cu jucărica ...

#1 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 19 July 2017 - 12:22 AM

M-am tot uitat pe forum-uri să văd ce ”jucărică” aș putea să achiziționez, să o pot avea tot timpul în mașină, gata montată pentru zbor.
Problema era și este că nu am mereu timp să ajung la modelodrom și nici pe dealul de sub castel și-mi trebuia ceva cu care să pot să mă joc pe lângă casă, sau oriunde, aiurea ... .
M-am tot gândit la curentul din țară și tot vedeam DLG în sus, DLG în jos - lumea serios virusată. A naibii treabă. Îmi plac și mie, dar cine a mai văzut Hipopotam făcând piruete să lanseze o asemenea jucărică ? Dacă pic ? Se anunță cutremur !
Totuși, prin Primăvară, de ziua mea, am hotărât să-mi fac cadou un model mai de începător (că n-am dat în viața mea cu discul) așa că mi s-a pus pata pe o ”Libelle” de la Dream-flight. Până să vină pachetul îmi tot făceam probleme și mă întrebam dacă va rezista polistirenul la deplasamentul meu. Hm. Doar nu mă urc pe el.
Și a venit. Într-o cutie de am zis că am cumpărat un dinozaur. Eh, în cutie, altă cutie, cea normală, a modelului.

Fisier atasat  Libelle 1.jpg (54.27K)
Number of downloads: 66

Cutie foarte rezistentă și bine asigurată.

Fisier atasat  Libelle 2.jpg (67.07K)
Number of downloads: 68

Toate elementele asigurate și puse în pungi speciale. M-am apucat de despachetat:

Fisier atasat  LibeDaisy.jpg (79.25K)
Number of downloads: 64

Plus pisica Daisy la inspecția de calitate. :pardon:

Fisier atasat  Libelle 3.jpg (77.01K)
Number of downloads: 65

Comandasem echiparea recomandată de producător deși am avut intenția, la un moment dat, să optez pentru alte servo-uri și alt tip de alimentare a receptorului. Bine am făcut.

Fisier atasat  Libelle 4.jpg (74.59K)
Number of downloads: 58

Fisier atasat  Libelle 5.jpg (86.1K)
Number of downloads: 71

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 19 July 2017 - 12:25 AM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#2 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 19 July 2017 - 12:24 AM

Fisier atasat  Libelle 6.jpg (94.02K)
Number of downloads: 25

Abțibilduri sărace. Poți comanda suplimentar dacă vrei. Șmecherii ... !
Manual în limba engleză.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 19 July 2017 - 12:26 AM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#3 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 19 July 2017 - 12:28 AM

Fisier atasat  Libelle 7.jpg (77.18K)
Number of downloads: 23

Fisier atasat  Libelle 8.jpg (66.65K)
Number of downloads: 23

Fisier atasat  Libelle 9.jpg (85.14K)
Number of downloads: 23

Cam asta era în cutie.
Montajul ... nimic complicat, dar asta în episoadele următoare. La fel și zborurile.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 July 2017 - 09:36 AM

Fiind in Germania, e mare mirare ca nu ai dat de noua moda, care nu este DLG-ul...
Cand te plictisesti de polistirene, iti zic care e :p
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 19 July 2017 - 01:59 PM

Vezi postarearenatoa, la 19 July 2017 - 09:36 AM, a spus:

Fiind in Germania, e mare mirare ca nu ai dat de noua moda, care nu este DLG-ul...
Cand te plictisesti de polistirene, iti zic care e :p


Am scris clar că m-am luat după ”moda” din țară. Am văzut că este preocupare pentru F3K; Ocsi s-a apucat de construit, Bogdan deja a participat la câteva etape, etc ... .C
Este primul și singurul polistiren cumpărat de mine. Restul modelelor sunt mari și nu le pot zbura oriunde. Două le țin la modelodrom că oricum numai acolo le pot zbura, iar planorul de 4 m anvergură e acasă, dar nu-l pot zbura oriunde. Cu ăsta micul ies lângă bloc, sau mă opresc undeva pe drumul spre casă (de la muncă) dacă mi se pare că există condiții bune de curenți dinamici.

Moda ! Eeee modă ! Nemții, prin definiție, nu au modă. Fac ce le place, ce-i relaxează. Îi doare undeva de modă, sau alte prostii.
Dacă te referi la FPV racing - am și un quad pentru așa-ceva, dar trebuie să mă duc cu el în loc special amenajat, dacă nu, trebuie să-l zbor normal și nu prea are farmec. Cu elicopterul mă joc în parcare și mai am cele două aripi, din microcel (cred că așa îi spune materialului), cu led-uri, cu care dai de pământ și nu pățesc nimic, dar și pentru astea trebuie să ne punem de acord și să ne întâlnim la modelodrom pentru o cursă, sau un combat de noapte.

Jucărica am luat-o în ideea că aș putea zbura oricând și drept să-ți spun am impresia că am zburat mai mult cu asta decât cu celelalte modele cumpărate înainte, tocmai din motivele enumerate mai sus. Are sub 300 gr. greutate gata de zbor.

Deci, cam despre ce modă vorbești ? :rolleyes:
URA şi la zbor fofezelor !
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 July 2017 - 02:24 PM

Nu vad de ce nu ai zbura "fpv racing" altundeva decat la teren special amenajat... nu poti fara sa ai portitze frumos colorate ? printre copaci ce are ?

Noi de aici care cunoastem germania doar din forumuri si intamplator de la cate un german de la Ford, care isi face stagiul de lumea a treia pe la noi... am ramas cu impresia ca nu e chiar asa cu moda... germanii au preluat de la turci si au reusit sa lanseze un adevarat curent care invioreaza toata lumea planoristica, avand dinamica de postare cea mai mare impreuna cu racingul.
Ca aceasta moda nu se vede la vanzari la lindinger e alta treaba, curentul asta are specificul de a fi mai putin comercial, trebuie sa pui mana sa faci ;) Si nici nu e plin de electronica ca la racing, ca sa fii luat in suturi pe forum ca zbori lucruri invechite... de 3 luni :p Poate e mai bine asa...
Rezultatul nu are chiar 300g ca Libelle, un pic mai mult 4-500g, dar incape intr-o masina si zboara mai bine, parerea mea.
Daca "moda" nu a ajuns la clubul matale, atunci nu are rost sa o amintim, inseamna ca nu aveti planoristi interesati de altceva decat de compozite.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2017 - 03:26 PM

Am vazut doua Libelle la Rapa Rosie anul asta si mi-au placut, e drept anul asta la RR toate modelele au zburat bine.
0

#8 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 20 July 2017 - 12:37 AM

Vezi postarearenatoa, la 19 July 2017 - 02:24 PM, a spus:

Nu vad de ce nu ai zbura "fpv racing" altundeva decat la teren special amenajat... nu poti fara sa ai portitze frumos colorate ? printre copaci ce are ?

În primul rând pentru că nu prea ai voie. În al doilea rând pentru că nu văd nicio distracție să fugăresc quadul, singur, printre copaci, că de aia e racing să mai ai și niște parteneri cu care să te fugărești. :rolleyes:


Noi de aici care cunoastem germania doar din forumuri si intamplator de la cate un german de la Ford, care isi face stagiul de lumea a treia pe la noi... am ramas cu impresia ca nu e chiar asa cu moda... germanii au preluat de la turci si au reusit sa lanseze un adevarat curent care invioreaza toata lumea planoristica, avand dinamica de postare cea mai mare impreuna cu racingul.

Hmm. Treaba asta cu preluatul de la turci ... nu știu ce să spun ... . Ești sigur că neamțul tău nu era de fapt turc ? Sunt foarte mulți turci în Germania. Un întreg cartier și o gară din Stuttgart se numesc, oficial, Türkheim (căminul turcului).

Ca aceasta moda nu se vede la vanzari la lindinger e alta treaba, curentul asta are specificul de a fi mai putin comercial, trebuie sa pui mana sa faci ;) Si nici nu e plin de electronica ca la racing, ca sa fii luat in suturi pe forum ca zbori lucruri invechite... de 3 luni :p Poate e mai bine asa...

În marea lor majoritate, nemții, preferă să construiască decât să cumpere. Modele performante cumpără doar cei care participă la competiții și să nu ai impresia că achiziția se face din fonduri exclusiv proprii. Cam 80% vine pe sponsorizări, mai pune și clubul ceva și ... .


Rezultatul nu are chiar 300g ca Libelle, un pic mai mult 4-500g, dar incape intr-o masina si zboara mai bine, parerea mea.
Daca "moda" nu a ajuns la clubul matale, atunci nu are rost sa o amintim, inseamna ca nu aveti planoristi interesati de altceva decat de compozite.



Partea cu zburatul mai bine e cam subiectivă. :rolleyes: Depinde și ce urmărești. La masa de care pomenești, am 3 dintre colegi care și-au construit niște aripi cu anvergura pe la 1400 mm maxim. Structură clasică foliată, aripă dreaptă, fără unghi, dar are ampenaj vertical. Le zboară la pantă, dar dacă vântul este foarte slab, nu se bucură de mult timp de zbor.
Nu vroiam să spun încă nimic despre zborul cu Libelle, dar ... aruncat din mână, ușor, nu lansat normal, la pantă, cu o adiere de vânt, m-am jucat cu modelul cam 30 de minute, cu lupinguri, zbor pe spate, tonouri, etc ... - o să pun filmările când le vine rândul. Îmi încheiasem sesiunea de zbor că mă suna nevasta să vin acasă. :pardon:
Compozite ? Chiar niciunul. Singurul compozit este al meu, dar are doar fuselajul din compozit (sticlă, carbon, kevlar).
Sunt multe de povestit, dar te asigur că nu există o anumită modă. Poate să pară așa pentru că sunt foarte mulți modeliști și dacă vezi multe postări pe o anumită temă, s-ar putea ca asta să fie cauza.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 20 July 2017 - 12:38 AM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#9 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 20 July 2017 - 01:17 AM

Dar să revin la prezentare.
Modelul are o anvergură de 1200 mm, cu o suprafață portantă de 23,31 dm2. În carte dă o masă gata de zbor de 278-290 gr., la care ar rezulta o încărcare alară de 13 - 13,6 gr/dm2. După ansamblare, modelul meu avea 293 gr., destul de aproape de carte. Se poate scoate sub masa dată de ei cam cu 10 - 12 grame fără prea mare efort.
Prețul a fost de 120 euroi. Acum am văzut că au ofertă cu 158 euroi cu tot cu servo-uri și acumulatorii de recepție. Pe astea le cumpărasem separat și am dat aproximativ 55 de euro pe ele. :pardon: Oricum, după prima analiză a modelului, constați că e cam prea mult. Părere personală: ar fi trebuit să aibă prețul mai jos cu cel puțin 30 de euro.
Fuselajul: Botul din polistiren matrițat pus într-o găoace de plastic subțire, cupola se atașează cu doi magneți destul de puternici. restul fuselajului - țeavă de carbon frezată la capete.
Aripa: Polistiren matrițat cu un lonjeron din platbandă de carbon 1x5x575/plan, având pe capătul de plan o protecție de plastic cu o bucșă ce străpunge capătul de plan (astea doar pe intrados). Totul lipit destul de neângrijit cu CA.

Fisier atasat  Libelle 10.jpg (41.4K)
Number of downloads: 20 Fisier atasat  Libelle 11.jpg (36.39K)
Number of downloads: 19

Aceeași platbandă ranforsează deriva și stabilizatorul. Locurile de trecere pentru șuruburile de plastic sunt armate cu bucșe din plastic.

Fisier atasat  Libelle 12.jpg (38.69K)
Number of downloads: 17 Fisier atasat  Libelle 14.jpg (40.03K)
Number of downloads: 14

Pe derivă, din matrițare, este executat un locaș special unde intră fest fuselajul. Asta mi-a plăcut trecând peste faptul că soluția cu frezarea carbonului nu o consider foarte fericită.

Fisier atasat  Libelle 13.jpg (56.68K)
Number of downloads: 18
URA şi la zbor fofezelor !
0

#10 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 21 July 2017 - 11:39 PM

Ieri nu am avut timp să mai intru. Nici azi nu am foarte mult timp, dar încerc să termin cu Libelle până plec în țară și după (prin septembrie) să încep prezentarea altui planor de data asta proiectat și construit integral de mine.

Fisier atasat  Libelle 15.jpg (34.5K)
Number of downloads: 20
Extradosul ampenajului orizontal cu ranforsarea de plastic a orificiului de trecere pentru șurubul de prindere. Parcă e tăiată cu foarfeca de un copil de 10 ani. :pardon:

Fisier atasat  Libelle 16.jpg (50.9K)
Number of downloads: 15 Fisier atasat  Libelle 17.jpg (52.47K)
Number of downloads: 19 Fisier atasat  Libelle 18.jpg (73.9K)
Number of downloads: 22

Botul, cum spuneam, polistiren matrițat (din două bucăți lipite) în găoace de plastic
Toate se potrivesc perfect în interior. A trebuit să fac mici modificări pentru receptorul meu care e mai mare.
O să observați mai târziu că cel care a montat modelul pentru pozele din manual nu a înțeles cum a fost proiectat modelul. Se vede în poză că locașul pentru cele două servo-uri este făcut înclinat pentru montarea lor longitudinală (se văd clar umerii pe care se sprijină urechile servo-urilor). În poza din manual, cel care a montat, a pus servo-urile transversal, perpendicular pe axa modelului. Probabil că merge și așa, dar nu e corect.

Fisier atasat  Libelle 19.jpg (64K)
Number of downloads: 20 Fisier atasat  Libelle 20.jpg (65.06K)
Number of downloads: 20

Și coada - cea la care am ”mârâit” io din cauza frezării țevii de carbon, care este destul de subțire în carne după cum se vede.
Suportul de plastic pentru ampenajul orizontal este foarte bine centrat. Recomandare: Se montează întâi ampenajul orizontal după care se lipește cel vertical. În felul acesta te iei după cel orizontal pentru centrare/aliniere. Când se montează aripa se observă că tot modelul este perfect aliniat.

Fisier atasat  Libelle 21.jpg (79.49K)
Number of downloads: 23
Elementele de montaj, toate din plastic. Cele două elemente de legătură a planurilor foarte bune și de ajutor (au unghiul diedru) numai că la montaj nu se îngroapă perfect, lucru care m-a cam deranjat. Nu am vrut să adâncesc locașurile să nu schimb din greșeală suprafața de așezare. Inițial am zis că le șlefuiesc după lipire. Ulterior m-am răzgândit. Ar fi rămas cam prea subțiri.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#11 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 16 October 2017 - 12:30 AM

Nu am apucat să termin de prezentat ”Libelula” până la plecarea în țară. Nu-i bai că nu dau Turcii. :rolleyes:
Care va să zică să vedem ce recomandă fabricantul:

Servo - 4 bucăți Fisier atasat  Libelle servo.jpg (95.89K)
Number of downloads: 28
Acumulatori -Fisier atasat  Libelle acu..jpg (131.21K)
Number of downloads: 25
Cablu prelungitor pentru servo (cam grosolan): Fisier atasat  Libelle 22.jpg (50.07K)
Number of downloads: 24
Ca și adeziv se recomandă CA, dar mie nu prea îmi place să lucrez cu așa-ceva, așa că folosesc cu încredere :
Fisier atasat  Lipiciul.jpg (51.71K)
Number of downloads: 21
Fără apă să nu expandeze agresiv. Suprafețele/elementele lipite le acopăr cu bandă adezivă cu fibră de sticlă pe care o îndepărtez după uscare. Iese o suprafață curată în zona lipiturii. Veți vedea în imaginile care urmează.
Pentru servo-uri : Fisier atasat  Clei fierbinte.jpg (152.76K)
Number of downloads: 34
URA şi la zbor fofezelor !
0

#12 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 16 October 2017 - 02:55 AM

As pune orice altcava de cat NiMh. Ideal ar fi, parea mea, un acumulator LiFe.
Numai bine, mestere.
0

#13 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 16 October 2017 - 09:26 PM

Vezi postareadan_mitea, la 16 October 2017 - 02:55 AM, a spus:

As pune orice altcava de cat NiMh. Ideal ar fi, parea mea, un acumulator LiFe.
Numai bine, mestere.


Așa e.
Am optat la ce recomandă producătorul pentru că resping ideea de lest inert și am zis că nu va fi nevoie. Noroc că sunt și pescar și am scos ceva plumb din trusa de pescuit (10 grame). :pardon:

Totuși, dacă vrei să ieși mai ușor mergi pe LiPo cu UBEC. Un set de 2S 450 mAh + UBEC e mai ușor decât NiMh, sau LiFe. Problema este că modelul este greu de coadă și necesită lest în bot. Nu știu ce se întâmpla dacă aveam și receptorul recomandat de ei. Adică știu. Încă 4 grame de plumb și reducerea considerabilă a distanței de zbor. Nu că mi-ar trebui mai mult de 400 metri la mărimea modelului.

Am niște ”gânduri” privitoare la modificări posibile, dar despre asta mai încolo.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#14 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 16 October 2017 - 11:16 PM

So ...
Am luat cele două elemente de legătură pentru aripă, am lipit bandă numai pe jumătate
Fisier atasat  Libelle 24.jpg (72.85K)
Number of downloads: 27
și le-am lipit numai pe un plan.
Fisier atasat  Libelle26.jpg (69.41K)
Number of downloads: 26
A urmat lipirea celor două planuri. Același lucru: zona în care am pus clei am acoperit-o cu bandă. La final aripa arată excelent.Fisier atasat  Libelle 27.jpg (47.61K)
Number of downloads: 26 Fisier atasat  Libelle 29.jpg (49.02K)
Number of downloads: 26 Fisier atasat  Libelle 30.jpg (57.07K)
Number of downloads: 22
Același procedeu, acoperirea cu bandă, l-am folosit peste tot pe unde am lipit cu rășina de la Bison.
Fisier atasat  Libelle 33.jpg (54.38K)
Number of downloads: 25 Fisier atasat  Libelle 32.jpg (51.75K)
Number of downloads: 28

.

Fisiere atasate


URA şi la zbor fofezelor !
0

#15 Useril este offline   bogdan_bacau 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 778
  • Inregistrat: 23-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau

Postat 17 October 2017 - 06:39 PM

Frumoasa pasarea' 😁 unde il zbori?
0

#16 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 17 October 2017 - 11:32 PM

Vezi postareabogdan_bacau, la 17 October 2017 - 06:39 PM, a spus:

Frumoasa pasarea' 😁 unde il zbori?


Practic..., cam pe unde vor mușchii mei. :rofl:
Puțină glumă, dar cu un grad foarte mare de adevăr. Pe drumul de acasă la serviciu și vice-versa trec printre dealuri. De fapt zona este muntoasă. Foarte multe pante și foarte des aeromodeliștii, cu acordul proprietarilor, pun mâneci de vânt pe zonele de pantă. Cum jucărica e mereu în portbagaj, dacă văd o mânecă de vânt care-mi arată curent favorabil, mă opresc și trag un zbor. Cel puțin jumătate de oră. Spun un zbor pentru că nu e nevoie decât de o singură lansare și pe urmă te joci cum vrei în curent dinamic. Asta când vin de la serviciu în timpul săptămânii. La sfârșit de săptămână, la modelodrom cu păsările mari.
Cât am fost în țară, din păcate, am avut timp de asta doar o singură zi așa că am fost la Vaslui, la Bogdan. Cu ocazia asta am văzut unde zboară ei. Câmpul respectiv e super de bun pentru planor așa că am tras un zbor și acolo. Cam scurt că lui Bogdan i-a fost milă la lansare ( :rofl: ), iar eu nu mi l-am adus în mână, ci l-am pus pe iarbă. F3K-urile sunt cam sensibile la genul ăsta de aterizări. Se desprinde ampenajul vertical imediat. Nu am avut clei la mine așa că am continuat cu modelele lui Bogdan.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#17 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 18 October 2017 - 12:09 AM

Ultimele lucrări:
Instalarea servo-urilor în fuselaj și pe aripă. Lipite cu puțin ”Hot glue” și trasă bandă adezivă albă peste locașul cablurilor din aripă.Fisier atasat  Libelle 31.jpg (57.05K)
Number of downloads: 29 Fisier atasat  Libelle31.jpg (61.38K)
Number of downloads: 25

Am făcut niște decupări în așa-zisa balama, la toate suprafețele de comandă. Asta pentru că fără ele, suprafețele se mișcau cam greu pentru servo-urile din dotare.

Fisier atasat  Libelle 35.jpg (53.83K)
Number of downloads: 27 Fisier atasat  Libelle 36.jpg (137.78K)
Number of downloads: 29

A urmat montajul tijelor de comandă. Aici, au venit cu o soluție destul de deșteaptă care permite un reglaj precis și ușor al poziției de nul. E vorba de o mică clemă de plastic care ”îmbracă” capătul tijei, se clipsează pe echea de comandă, ți-ai stabilit poziția nul a suprafeței și strângi un șurubel care blochează pe poziție clipsul. De siguranță am pus și o picătură de superglue (de data asta). Pe capătul de servo, clasica tijă îndoită în ”Z” și prinsă cu tub termocontractabil de tija de carbon.
În total mi-a luat cam două zile să montez jucărica, dar asta pentru că am folosit rășina Bison. Dacă se folosește CA, în 30 de minute nu ai ce face. Toate sunt realizate și matrițate perfect și se îmbină corect fără să creeze probleme. Eu, am mai săpat puțin în polistirenul din bot pentru că a trebuit să fac loc receptorului meu.

Concluzia este că ... deși este o spumă cu o tijă de carbon drept fuselaj și o găoace de plastic drept botic, materialele folosite sunt de calitate și cu finisaje bune (sunt io cârcotaș în privința lipiturilor făcute de ei cu CA la prinderea benzilor de rigidizare din carbon). Modelul arată chiar destul de elegant și are ținută de zbor foarte frumoasă. Este un foarte bun model de început pentru cei care vor competiții, deși e puțin cam greuț pentru asta și este un foarte bun model pentru simpla distracție și relaxare.

Cum am scris, am ieșit cu 2-3 grame peste greutatea dată de ei în carte, dar analizat după metoda F3P ( :pardon: ) se poate modifica și să se scadă greutatea cu cel puțin 30 de grame (la extrem, aș putea da jos aproximativ 80 de grame de pe el).

În final modelul ar cam merita banii, iar doar pentru relaxare recomandarea ar fi să-l luați cu ce specifică constructorul pentru că toate se potrivesc în locașuri fără nicio problemă și iese aproape centrat. Mai necesită puțin plumb în bot.

Urmează, zilele astea să editez și câteva filmări să-l vedeți în acțiune.

Zboruri faine să aveți.

Aceasta postare a fost editata de ViP_Eol: 18 October 2017 - 12:11 AM

URA şi la zbor fofezelor !
0

#18 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 24 April 2018 - 08:11 AM

Primul "eveniment" cu Libelle.
E modelul pe care-l folosesc cel mai mult în ultimul timp avându-l permanent în mașină.
A apărut și primul dezavantaj al aripii din două bucăți. La ultima lansare 80% din îmbinare s-a "crăcănat". Noroc că nu era vânt foarte puternic și am reușit să-l aduc întreg la aterizare. Cele două elemente de legătură, din plastic, nu țin cum trebuie. Cel dinspre BF mi-a așchiat polistirenul de unde era încastrat.
L-am refăcut rapid. I-am introdus suplimentar două tije de carbon de 1 mm diametru.
URA şi la zbor fofezelor !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro