Modelism - RHC Forum: Mach3 si laptop - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Mach3 si laptop Cu dokingstation

#1 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 05 July 2017 - 08:24 PM

Sal
Am un laptop dell e4310 i5 etc. Tarisor... si ma gandeam sa il folosesc la cnc pt a face si cad ul pe acelasi calculator.Am comandat un doking pt dell sa am port paralel. Dupa 2 ore si un inceput de durere de cap am reusit sa fac machul sa vada portul. Apoi incep sa fac teste si surpriza nu intarzie: merge impiedicat si nu are vlaga. Mut cablul lpt in desktop si merge brici, deci baiul e din doking sau ceva insa nu imi dau seama ce se intampla. A mai facut cineva asa ceva?
0

#2 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2017 - 11:03 PM

Am si eu un laptop care are pe deasupra si port paralel. Merge foarte bine prin portul lui insa prin docking station nici la mine nu a mers , asa cum spui si tu , mergea impiedicat.Probabil contactele nu sunt foarte ferme .
Am vrut sa curat contactele dar intre timp am luat un desktop si am dat alta destinatie la laptop .
0

#3 Useril este offline   Danieltnokia2000 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 329
  • Inregistrat: 21-October 07
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 06 July 2017 - 08:33 PM

Vezi postareaflorianmro, la 05 July 2017 - 11:03 PM, a spus:

Am si eu un laptop care are pe deasupra si port paralel. Merge foarte bine prin portul lui insa prin docking station nici la mine nu a mers , asa cum spui si tu , mergea impiedicat.Probabil contactele nu sunt foarte ferme .
Am vrut sa curat contactele dar intre timp am luat un desktop si am dat alta destinatie la laptop .


Nu cred ca-i vorba de contacte. Altceva trebuie sa fie! Mai scormonesc pe net poate ii dau de capat.
0

#4 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 07 July 2017 - 10:39 AM

Buna. E foarte probabil ca amicul nostru sa aiba dreptate. Inclin sa cred si eu ca de pe la contactele sau firele de pe traseu se trage problema. Nu neaparat ca nu sunt contacte ferme.
Stiu ca la unele calculatoare mai noi, la care LPT-ul nu a ramas la loc de cinste, tensiunea superioara pentru 1 logic nu a mai ramas de 5V ci este putin mai mica. Pe de alta parte, stiam de pe vremuri ca pragurile intre 0 si 1 logic sunt diferite pentru TTL, CMOS sau altele, chiar daca cea superioara e 5V. Intervenind pierderile de pe traseu (rezistente mari in contacte sau fire), s-ar putea sa apara probleme intre ce livreaza portul si ce ajunge in BOB. Probabil cu trecerile intre 0 si 1 logic sa fie probleme, ca nivel de tensiune. Despre curentii din LPT nu stiu chiar nimic, dar parca nici la capitolul asta, LPT-ul din laptopurile performante nu-i de invidiat.
In caz ca descoperi cauza, ne-ai face bucurosi daca o aflam si noi.

PS. Si ar mai putea fi ceva, dar tot de pierderi se leaga. Poate frecventa prea mare a semnalului. Macar ca test, coboara spre minim tot ce-i legat de frecventa si vezi efectul. Poate are timp si ultimul pin sa-si mai traga sufletul, sa ajunga la cat e necesar... Zic si eu.

Spor la treaba.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 07 July 2017 - 10:45 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#5 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2017 - 03:27 PM

Eu am incrcat la 25 000 Hz deci ar fi minim de frecventa, fara succes insa .
0

#6 Useril este offline   dani2100 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 07-March 17

Postat 04 August 2017 - 12:22 PM

imstaleaza right mark cpu clock. o sa mearga sigur. problema este ca procesoarele mobile au functia de salvare a energiei activata iar la unlele laptopuri nu se poate dezactiva nici din bios.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro