Modelism - RHC Forum: conectare ESC la FC - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

conectare ESC la FC

#1 Useril este offline   Ken JimmY 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 01-June 17
  • Gender:Male

Postat 17 June 2017 - 08:44 PM

de ce nu legam noi un singur fir de -(minus/ground) la FC/PDB de la ESC-uri ca in poza urmatoare ? ca din cate vad cu multimetru ESC-urile au fir pozitiv , negativ , unul cu semnal si inca unul negativ langa semnal , iar cele doua negative sunt legate direct la baterie (am facut test de continuitate) si as cam vrea sa le lipesc intre ele (la urmatoarea prabusire/explozie)

https://i.redd.it/6x3sfwezw84z.png
0

#2 Useril este offline   djtaotao 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 17 June 2017 - 08:51 PM

E bine sa legi si firul de masa de la semnal. S-a demonstrat "osciloscopic" ca semnalul e mai curat daca se leaga si acel fir de masa, desi aparent se produce o bucla de masa.
0

#3 Useril este offline   Ken JimmY 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 01-June 17
  • Gender:Male

Postat 17 June 2017 - 09:28 PM

este legat , doar ca-i lafel si firul de masa de la semnal cu firul de masa/negativ/ground/- principal ce se leaga la baterie , de pe ESC ; lafel in sensul ca ambele Ground/masa/negativ/- sunt conectate intre ele , iar odata ce conectezi unul (de preferat cel mai gros) , in functie de ESC (trebuie testat cu multimetru , cu functia de continuitate) , daca negativul de la semnal e legat de principal , sa vi doar cu un fir de negativ , nu cu 2 .. eventual le legi inca odata intre ele cu un fir scurt sau doar cu cositor pe ESC just in case

Aceasta postare a fost editata de Ken JimmY: 17 June 2017 - 09:30 PM

0

#4 Useril este offline   djtaotao 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 17 June 2017 - 09:50 PM

Stiu ce zici si stiu ca pare ca nu are logica sa dublezi acel fir de masa, si eu o vreme nu am avut decat fir de semnal. Discutia asta e veche si sunt multe pareri pro si contra pe forumurile de dincolo.
0

#5 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 17 June 2017 - 10:15 PM

Poți să renunți la firul negru de semnal, eu nu am avut nici un fel de probleme. Cum zice și djtao sunt multe discuțiie pe subiect, dar așa cum unii se jură că au parte de desyncs, sunt la fel de mulți care spun că le merge perfect fără acel fir.
Nu ai de ce să le lipești, pentru că pad-urile de pe esc oricum sunt în continuitate, pur și simplu cu un clește tai firul de minus de la semnal sau îl dezlipești cu pistolul de lipit.
0

#6 Useril este offline   Ken JimmY 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 01-June 17
  • Gender:Male

Postat 18 June 2017 - 12:45 AM

Desync / probleme cu semnal nu sunt , cel putin pe ESC-urile care le am eu , pentru ca din moment ce verific de continuitate intre pad-uri pe ESC si vad ca e la ground/masa/negativ .. cand o sa-l stric/prabusesc o sa lipesc intre ele pe ESC-uri ground/masa , apoi trag doar 1 fir de ground/masa la PDB/FC . Ideea e sa fie mai putine fire pe PDB/FC/AIO .
0

#7 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 18 June 2017 - 07:42 AM

Nu ai de unde să știi dacă ai sau nu desyncs până nu testezi, dar din moment ce traseele sunt scurte, nu ar trebui să apară probleme.
Orice ESC normal probabil că are continuitate între pad-ul de ground de- la semnal și padul de ground pentru baterie, le lipești între ele degeaba.

Eu folosesc doar 3 fire, roșu și negru groase pentru vcc și cel alb mai subțire pentru semnal.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Arise: 18 June 2017 - 07:47 AM

0

#8 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 18 June 2017 - 10:23 PM

În unele situații pot apărea interferențe între linia de alimentare și firul de semnal. Mai precis este indus zgomotul din firul de alimentate.
Dacă semnalul e adus la esc printr-o pereche de fire răsucite semnal/masă, sau perfect paralele (cablul original de servo) atunci scade posibilitatea de a induce gălăgie în firul se semnal.

Atât.
La quad-uri de la 250 ăn jos firele sunt scurte și dacă sunt ordonate, riscul e mic.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#9 Useril este offline   andrewbt 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1014
  • Inregistrat: 09-September 15
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Drone mici si mari, FPV, filmari, tunning, electronica.

Postat 19 June 2017 - 08:22 AM

Probleme mai pot aparea din cauza caderii de tensiune de pe firele de alimentare de la ESC la curent mare si cabluri mai lungi, care poate cauza ca nivelul de pe firul de GND sa fie 0.5V sau mai mare si poate afecta controlul ESCului, oricum la fire scurte nu prea ar fi o problema.
Andrei
0

#10 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 19 June 2017 - 06:14 PM

eu nu am fir de masa la semnal si merge brici, oricum firele din esc au maxim 2cm, plus, minus si semnal, tote se duc in pdb si din pdb se duc la dc, zbor asa din februarie si merge ok, nu am avut rpobleme deloc.
Fly it, like you stole it!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro