Modelism - RHC Forum: Motoare navomodel nadit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Motoare navomodel nadit Motoare navomodel nadit

#61 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 11 September 2017 - 04:43 PM

...eu zic ca la cei 55 de ani de viata si exact v-o 46 de modelism cred ca stiu ce inseamna si cu ce se mananca, nu neaga nimeni ca se fabrica lucruri bune in china, nu spune nimeni ca tot ce e chinezesc pute, spun doar ca abordarea ta este eronata si ca urmare nu cred ca cineva isi va mai bate capul in a-si da cu parerea in topicul tau !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#62 Useril este offline   Adadu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 01-September 17

Postat 11 September 2017 - 06:05 PM

Ramane de vazut daca cineva isi va bate capul cu postarea mea sau nu. Dar tin sa va multumesc totusi pt un singur aspect: mi-am adus aminte de ce am plecat definitiv din Romania.
Apropo de postarea mea anterioara, aduceti-va aminte de vechiul proverb "omul cat traieste, invata". Diferenta dintre o discutie cu un tip din UK si discutia noastra de mai devreme.

Fisiere atasate


0

#63 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2017 - 06:22 PM

Vezi postareaAdadu, la 11 September 2017 - 03:42 PM, a spus:

Cati din toti cei care detin o barcuta de nadit si-au facut-o cu manutele lor si cati au cumparat ce au gasit si ce si-au permis? Apropos de ce e nemtesc si ce nu, tot ce se numeste sticla in Burj Khalifa provine de la o firma nemteasca. Aveti idee unde s-a turnat sticla? A nu se confunda normativele cu locatia. Nu absolut tot ce se "fabrica" in China e de 2 lei. In fine. Referitor la marca recomandata de baterii li-po a ramas ca-n tren. Ce ma deprima este natura tipic romaneasca de a face din tantar armasar. Daca intreb un neamt, un francez si un roman ce ii place mai mult intre alb si negru, raspusurile ar fi cam asa: neamtul - alb, francezul - negru, romanul - pai depinde de ce fel de negru. ca daca e negru chinezesc ala e de rahat si as prefera albul, doar sa nu fie si ala chineszesc. Dar daca e negru european sau american, da, il prefer pe ala ca nu-mi place albul chinezesc... Intelegeti ideea, nu?


Salut
Eu sunt unul din cei care mi-am facut pana acum 2 barcute.
una cu motor 755 si regulator rookie si alta cu motor brushless. daca te intereseaza detalii cauta topicele mele.
Am facut multe greseli si inca mai fac.
Acum ma iau sa strang piese pentru a treia barca de nadit.
Revenind la ce ai scris mai sus iti pot spune ca ceea ce intrebi tu nu are raspuns.
Ceea ce construiescbaietii de pe aici nu o sa poti face tu niciodata.
il stii pe Digitall? El a facut multe module electronice si alte chestii...
Il stii pe Nid.. el face coci de barcute. Nu e singurul. Dar el e singurul pe care il stiu ca vinde fara electronica.
Si multi altii... fiecare cu parerile lui testate, echipamente testate.
Am fost ieri in vizita pe Varlaam. Am vazut o barcuta pe care scria MG.... de viteza cu motor brushless outrunner. Nu era prea zgomotoaza. In 10 s a facut 90 de m. goala. Dar stii ce m-a surprins? la cat de bine era facuta, cum arata in interior, eleganta, sonar color de 2200 ron Toslon atat de habarnist era proprietarul in utilizarea ei. La 90 de m cu o radiocomanda din alea cu antena in interior a ramas fara semnal. S-a urcat 2 m pe deal sa primeasca semnal. Sunt doua cauze majore. Ori ESC a intrat in protectie datorita caderii mari de tensiune ori radiocomanda era praf desi se zice despre ea ca are performante majore.
De ce ti-am povestit asta?
Ca sa intelegi ca orice echipament ai alege de 100 euro sau 1 euro daca habar n-ai cum sa utilizezi o sa ai probleme.
La ce ai scris tu pana acum:
- catamaranul este o prostie la pescuit. doua motoare, pui forfacul pe jos, etc. In timp turatiile nu mai sunt egale. Ai 2 esc. Cost crescut.
- Cocile pe care le-ai ales. Scumpe si proaste. daca vrei carponizer cu 2 cuve e cineva prin Timisoara care mi-a vandut mie acum 3 ani. Nu stiu daca mai vinde. Daca iei de la el ia cu motoare si regulatoare montate. Sau macar motoarele.
- Barca o faci nu pentru un sezon sau 2 o faci pentru 10 ani minim. Eu as alege piese bune, testate.

Diferenta intre piese ca pret si calitate. Daca tu crezi ca vre-o componenta hobby se face in alta parte decat in China sau alta tara de pe acolo te inseli.
Chinezul face piese de cat are buget distribuitorul,. Daca nu crezi cauta "amazonieni" pe facebook sau google. Pe scurt daca vreau si am maine 10000 euro umplu Romania de piese de hobby. La ce pret? dee 100 de ori mai scump. Cost de productie 1 Euro. Marca nu e a chinezului e a distribuitorului.
Asa ca eu zic sa studiezi pe net, filmulete pe Youtube si sa vii cu chestii concrete.
Dar mai bine ia una gata facuta. E mai sigur.
Succes
0

#64 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2017 - 06:31 PM

Vezi postareaAdadu, la 11 September 2017 - 06:05 PM, a spus:

Ramane de vazut daca cineva isi va bate capul cu postarea mea sau nu. Dar tin sa va multumesc totusi pt un singur aspect: mi-am adus aminte de ce am plecat definitiv din Romania.
Apropo de postarea mea anterioara, aduceti-va aminte de vechiul proverb "omul cat traieste, invata". Diferenta dintre o discutie cu un tip din UK si discutia noastra de mai devreme.


Ai intrebat dar n-ai primit decat raspunsuri evazive. Still fast? in comparatie cu melcul?
Care e viteza maxima? cat consuma la 1 m/s la 2m/s cu mansa full throtle?
E lipo? daca da ce acumulator ai? cati C are?
etc
barca mea consuma 5 A la 1 M/s, intre 7-10 A la 2 m/s si 20 A la 5 m/s cu mansa full

Aceasta postare a fost editata de ahmoola: 11 September 2017 - 06:32 PM

0

#65 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 11 September 2017 - 06:43 PM

Vezi postareaAdadu, la 11 September 2017 - 06:05 PM, a spus:

Ramane de vazut daca cineva isi va bate capul cu postarea mea sau nu. Dar tin sa va multumesc totusi pt un singur aspect: mi-am adus aminte de ce am plecat definitiv din Romania.
Apropo de postarea mea anterioara, aduceti-va aminte de vechiul proverb "omul cat traieste, invata". Diferenta dintre o discutie cu un tip din UK si discutia noastra de mai devreme.

...in cazul asta nu inteleg de ce cauti raspunsuri pe un forum romanesc !!!
...seria 600 este ok pt navomodele usoare, pana la 1kg, pe barci de nadit pot fi folosite doar cu reductor ,de preferat planetar ,daca vei sapa prin topice vei descoperi ca mai toti cei ce au incercat sa le foloseasca la nadit au renuntat la ele dupa ce au scos fum din regulatoare in primele 10 minute de functionare !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#66 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2017 - 06:49 PM

Vezi postareaipsihi, la 11 September 2017 - 06:43 PM, a spus:

...in cazul asta nu inteleg de ce cauti raspunsuri pe un forum romanesc !!!
...seria 600 este ok pt navomodele usoare, pana la 1kg, pe barci de nadit pot fi folosite doar cu reductor ,de preferat planetar ,daca vei sapa prin topice vei descoperi ca mai toti cei ce au incercat sa le foloseasca la nadit au renuntat la ele dupa ce au scos fum din regulatoare in primele 10 minute de functionare !!!


Banuiesc ca pentru
http://www.tenshock....less-motor.html 890RPM
si
https://hobbyking.co...orless-esc.html

cu elice http://www.tenshock....38-3-a-509.html

nu iese fum :)
Sper
0

#67 Useril este offline   Adadu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 01-September 17

Postat 11 September 2017 - 07:21 PM

URAA!! A trebuit sa umblu putin la mandrie ca sa obtin raspunsurile cerute. Acum, pe bune, multumesc frumos pt o serie de raspunsuri concrete. Iar daca cineva s-a simtit ofensat de ceea ce am scris, chiar nu am motiv sa-mi cer scuze, cateodata ma aprind cand in locul unui raspuns oricat de evaziv ar fi el, are o baza la obiect.
P.S. Presupun ca firma Turnigy are pe piata doar produse de calitate, nu? Acelasi lucru e valabil si la LiPo?

Aceasta postare a fost editata de Adadu: 11 September 2017 - 07:24 PM

0

#68 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2017 - 08:13 PM

Vezi postareaAdadu, la 11 September 2017 - 07:21 PM, a spus:

URAA!! A trebuit sa umblu putin la mandrie ca sa obtin raspunsurile cerute. Acum, pe bune, multumesc frumos pt o serie de raspunsuri concrete. Iar daca cineva s-a simtit ofensat de ceea ce am scris, chiar nu am motiv sa-mi cer scuze, cateodata ma aprind cand in locul unui raspuns oricat de evaziv ar fi el, are o baza la obiect.
P.S. Presupun ca firma Turnigy are pe piata doar produse de calitate, nu? Acelasi lucru e valabil si la LiPo?


Turnigy are produse bune si produse proaste.
Eu mi-am luat teapa cu 2 motoare Aqua si 2 esc-uri.am pierdut 300 lei cred. Vama, TVA, Transport tur/retur.
intra apa in ele prin zona de racire.
https://www.youtube....h?v=VBfQmlRiNpQ
https://www.youtube....h?v=4u-cPeXWYUk
ESC-ul bipaia continuu.

Aceasta postare a fost editata de ahmoola: 11 September 2017 - 08:15 PM

0

#69 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 11 September 2017 - 08:46 PM

Ia pune mai multe poze cu motorul din al doilea filmulet . ciudat ....
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#70 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2017 - 08:54 PM

Vezi postareastelian, la 11 September 2017 - 08:46 PM, a spus:

Ia pune mai multe poze cu motorul din al doilea filmulet . ciudat ....


Nu mai am din pacate.
Am facut retur si mi--au dat banii.
0

#71 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 11 September 2017 - 09:07 PM

Daca citeai aprecierile altora evitai situatia ,acum Turnigy este o denumire comerciala ,sub care sint mai multi producatori,ideea este sa gasesti originalul ca sa poti sa-ti faci o parere.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#72 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 11 September 2017 - 10:32 PM

Vezi postareaahmoola, la 11 September 2017 - 08:54 PM, a spus:

Nu mai am din pacate.
Am facut retur si mi--au dat banii.

Eu folosesc motoare de la turnigy inclusiv la aero si nu am avut nici ce a mai mica problema ,daca o barca ramane parcata pe apa intri cu salteaua si o recuperezi in schimb la aero nu prea gasesti loc de parcare in aer .,.
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#73 Useril este offline   Adadu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 01-September 17

Postat 13 September 2017 - 04:40 PM

Domnilor, ce tip de servo sacut pt capacul cuvei? Am gasit Turnigy de 60 grade, e destul atat pt descarcarea cuvei? In caz ca nu, ce-mi reconadati?

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  Servo.jpg (36.92K)
    Number of downloads: 14

0

#74 Useril este offline   Adadu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 01-September 17

Postat 13 September 2017 - 04:45 PM

La naiba'n puii mei... "sa caut"!
0

#75 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 13 September 2017 - 06:03 PM

...iti recomandam sa citesti forumul dedicat barcilor de nadit, poate mai inveti cate ceva ...in puii mei !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#76 Useril este offline   Florin_cata 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Cugir

Postat 13 September 2017 - 07:17 PM

Domnule Adadu, m-am oprit din mesterit(bricolat) sa-ti spun ca Ipsihi are dreptate.....citeste mult pe forum si ai sa gasesti toate raspunsurile la problemele tale. Citeste postarile lui ipsihi....stelian....digitall....etc. si o sa gasesti TOATE RASPUNSURILE. Eu am citit si analizat cam doua luni pana sa incep prima barca....si am facut cateva(niciuna la fel). Pentru marirea unghiului de functionare a servoului de la cuve, exista solutii aici pe forum....si nu de azi de ieri!......citeste si apucate de lucru!!! Bafta!....in puii mei!...:))

Aceasta postare a fost editata de Florin_cata: 13 September 2017 - 07:18 PM

0

#77 Useril este offline   Adadu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 01-September 17

Postat 13 September 2017 - 07:18 PM

Ador raspunsurile concrete. Cateva postari mai sus am facut o analogie intre un neamt, un francez si un roman.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Adadu: 13 September 2017 - 07:19 PM

0

#78 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 13 September 2017 - 07:25 PM

...pai cauta raspunsuri la ei, poate sunt mai avansati !!!
...in afara de analogiile tale fortate cu popoarele tembele din nastere ,poate ne spui si la ce tip de coca te-ai oprit, ca navigand printre meandrele CONCRETULUI nu toate sistemele de basculare/eliberare trape sunt la fel ...in puii mei !!!

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 13 September 2017 - 07:30 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

#79 Useril este offline   Florin_cata 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Gender:Male
  • Location:Cugir

Postat 13 September 2017 - 07:25 PM

Vezi postareaAdadu, la 13 September 2017 - 07:18 PM, a spus:

Ador raspunsurile concrete. Cateva postari mai sus am facut o analogie intre un neamt, un francez si un roman.

Si tu ce esti?......vrei mura-n gura sau sa inveti?......meseria se fura!....dar nu prin cersetorie !....in puii mei!

Aceasta postare a fost editata de Florin_cata: 13 September 2017 - 07:27 PM

0

#80 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2017 - 10:33 PM

inca un topic ce incepuse bine ....
0

#81 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 14 September 2017 - 09:43 AM

poate te ajuta http://forum.rcdesig...read274739.html
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#82 Useril este offline   Adadu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 01-September 17

Postat 14 September 2017 - 10:30 PM

Multumesc frumos Stelian, pozele sunt ajutatoare. Nu mai retin numele, dar pt individul care a zis ca meseria se fura, sa-i zic vreo doua vorbe. Nimic nu se fura, nici meserie, nici castane, nici paie din balot. Renunta la mentalitatea asta asfaltata. Meseria se invata, oricine a terminat mai mult de 4 clase stie ca trebuie sa intrebe cand nu este sigur pe/despre ceva. Daca voi astia de pe aici v-ati facut conturi numai sa va dati destepti peste cei care habar nu au cu ce se mananca un motor periat sau neperiat, ramaneti in lumea voastra perfecta. Ma intreb domnilor care aveti "peste 30 ani de experienta" ce va spunea maistrul de la "casa pionierului" cand erati nesiguri de ceva anume din ceea ce faceati, sa fi fost oare "ce vrei ba? Mura'n gura? Cauta-n carti!". Pt ca un nestiutor/incepator este exact asemeni unui copil: fascinat de necunoscut. Nimic nu se va schimba in mentalitatea obosita si calcifiata a romanului. Am sa urmez sfaturile unui alt "inginerist" de aici si ma voi orienta care forumurile straine pt a-mi termina proiectul. Va asigur ca voi beneficia de o cu alta mentalitate si bunavointa din partea strainilor. Voi continuati sa va puneti numele pe diverse montaje (copiate/plagiate) avand falsa impresie ca ati redescoperit America. Ca sa parafrazez un geniu literar si nu doar al poporului roman: "multe succesuri!"
0

#83 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2017 - 07:32 AM

Vezi postareaAdadu, la 14 September 2017 - 10:30 PM, a spus:

Multumesc frumos Stelian, pozele sunt ajutatoare. Nu mai retin numele, dar pt individul care a zis ca meseria se fura, sa-i zic vreo doua vorbe. Nimic nu se fura, nici meserie, nici castane, nici paie din balot. Renunta la mentalitatea asta asfaltata. Meseria se invata, oricine a terminat mai mult de 4 clase stie ca trebuie sa intrebe cand nu este sigur pe/despre ceva. Daca voi astia de pe aici v-ati facut conturi numai sa va dati destepti peste cei care habar nu au cu ce se mananca un motor periat sau neperiat, ramaneti in lumea voastra perfecta. Ma intreb domnilor care aveti "peste 30 ani de experienta" ce va spunea maistrul de la "casa pionierului" cand erati nesiguri de ceva anume din ceea ce faceati, sa fi fost oare "ce vrei ba? Mura'n gura? Cauta-n carti!". Pt ca un nestiutor/incepator este exact asemeni unui copil: fascinat de necunoscut. Nimic nu se va schimba in mentalitatea obosita si calcifiata a romanului. Am sa urmez sfaturile unui alt "inginerist" de aici si ma voi orienta care forumurile straine pt a-mi termina proiectul. Va asigur ca voi beneficia de o cu alta mentalitate si bunavointa din partea strainilor. Voi continuati sa va puneti numele pe diverse montaje (copiate/plagiate) avand falsa impresie ca ati redescoperit America. Ca sa parafrazez un geniu literar si nu doar al poporului roman: "multe succesuri!"

Salut
M-ai enervat! Si cand ma enervez injur, mult si urat.
Aici nu-mi permit sa injur si o sa-ti vorbesc frumos.
Casa Pionerului - nu te lasa nimeni sa umbli cu nimic daca nu stiai ceva teorie. Tu habar nu ai ce vrei, nu stii nici macar ce sa intrebi.
Ti s-a spus multe chestii aici ca oamenii sa priceapa ce vrei.
Dar ce ti-au spus ei nu coincideau cu ce vroiai tu sa auzi, geniule.
Ti s-a zis sa cumperi una gata facuta, nici macar nu s-a oferit cineva sa-ti vanda una.
Ai sarit ca ars ca ti s-a jignit inteligenta.
Oamenii de aici au experienta in ceea ce fac, au acel know how la care tu vrei sa ai acces gratuit. Viseaza in continuare.
Acea exprimare cu "meseria se fura" se refera in contextul actual la faptul ca trebuie sa stii sa accesezi know how-l cuiva, sa stii ce sa intrebi ca sa primesti raspunsuri bune.
Dar tu, in ignoranta ta ce ai crezut ca cineva de pe aici va veni la tine si se va uita peste umarul tau cand iti bagi degetelul in priza? si-ti va da o palma parinteste peste cap sa fi atent?
Asta ai crezut?
Stelian ti-a dat mura in gura poze sa te inspiri, pute netul de barci, care mai de care mai bune si mai proaste.
Tu pana la urma ce vrei? La cati bani vrei sa bagi in barcuta nu prea cred ca lucrezi pe afara....
Montajele electronice - a fost cea mai nesimtita exprimare a ta. Esti prost? In electronica crezi ca mai inventeaza cineva dioda? sau ca un circuit care are o functie este unicat? Poti sa-l faci in milioane de moduri. Crezi ca e usor sa te inspiri ca sa faci ceva mai bun? sau sa pui un cod in chip care sa mearga bine, sa-l setezi, etc....
Electronica crezi ca e unicat? Toata lumea copiaza schemele si le personalizeaza. Sunt milioane de site-uri, reviste care asta fac, iti dau scheme gratuit sa testezi si sa imbunatatesti. Asta inseamna evolutie, proiecte free, GNU, etc.
Toti cei care au conturi aici ajuta comunitatea asa cum pot, unii mai bine alti mai interesati de partea financiara. Daca luai forumul asta la mana... ai fi vazut. dar tu vrei ca cineva sa-ti facaa un power point iar tu sa bifezi pe el.... Nu te amagi... perioada aia a trecut de mult. Acum se pune accent pe o chestie venita tot din Vest: Vrei sa inveti investesc timp si studiu in tine, te ajut, ... esti o lepra care cauta scurtaturi, te-am exclus, du-te si spala vase.
Cam asta e.
Multe succesuri in munca pe care o ai in Germania
P.S. In ceea ce priveste parerea ta despre Romania... inca esti cetatean al acestei tari. faptul ca a cazut in desuet pedeapsa pentru "tradare de tara" ca nu gasesc alt cuvant si atac la securitatea nationala, nu-ti da dreptul sa vorbesti in numele unei natiuni.
Daca as putea as retrage toate cetateniile celor care vorbesc in afara tarii urat despre Romania.

Aceasta postare a fost editata de ahmoola: 15 September 2017 - 07:35 AM

0

#84 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 15 September 2017 - 10:39 AM

...culmea este ca a primit raspunsuri punctuale pe absolut tot ce a intrebat ,poate vrea sa facem o colecta si sa-i cumparam o barca noua, ca la nesimtirea tipica a nemtilor nu m-ar mira sa se fi naravit si 'academicianul' asta fomist ,i-as fi raspuns tipic mie dar nu-mi permite sanatatea ,n-am voie sa ma ambalez !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#85 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2017 - 09:23 PM

O idee buna cu colecta....

Uite o ideee buna de 3 in 1.
https://www.rcmoment...Ads%20(Products)&utm_campaign=RM_FB_RM4213_YSD&utm_content=3815


https://www.facebook...52747065248117/
0

#86 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 18 September 2017 - 06:38 PM

Vezi postareaahmoola, la 17 September 2017 - 09:23 PM, a spus:

O idee buna cu colecta....

Uite o ideee buna de 3 in 1.
https://www.rcmoment...Ads%20(Products)&utm_campaign=RM_FB_RM4213_YSD&utm_content=3815


https://www.facebook...52747065248117/

Din pacate la noi este cam in coada de peste cu zburatoarele , pentru orice drona ( aparat de zbor fara pilot la bord ) ce depaseste 500 de grame trebuieste inscrisa la autoritatea aeronautica contra sumei de 90 de euroi , ahmoola CUNOSTI LEGISLATIA IN VIGOARE ?!! arunca ti un ochi aici
http://www.rhcforum....i-ara-oficiale/
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#87 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 18 September 2017 - 06:53 PM

Nuuuuuuuuuuu, o inscrie cu numere bulgaresti.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#88 Useril este offline   ahmoola 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 14-February 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2017 - 07:23 PM

Vezi postareastelian, la 18 September 2017 - 06:38 PM, a spus:

Din pacate la noi este cam in coada de peste cu zburatoarele , pentru orice drona ( aparat de zbor fara pilot la bord ) ce depaseste 500 de grame trebuieste inscrisa la autoritatea aeronautica contra sumei de 90 de euroi , ahmoola CUNOSTI LEGISLATIA IN VIGOARE ?!! arunca ti un ochi aici
http://www.rhcforum....i-ara-oficiale/

am auzit ceva dar nu cred ca va exista cineva sa-mi ia drona daca sunt pe proprietate privata. Iar ca sa o ia trebuie mandat de perchezitie.
Nu vad ca o sa fiu urmarit de Diicot si procuror pentru o drona.
Intre noi fie vorba... daca nu exista cativa "destepti" care sa-si zboare dronele peste obiective de interes national gen Casa Poporului.... nu ii durea pe astia nici in "ochiul maro" de drone.
Dar cand vezi un ametit cu o drona de 3 kg ca zboara peste Casa Poporului si ca poti cumpara o drona cu 200-1000 de euro si sa poata cara vreo 3-5 kg de TNT atunci iti cam pui niste intrebari...
Poate gresesc... dar zbor liber va deveni un vis costisitor.
Ce bine ca inca nu am si virusul asta :) inca
0

#89 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 18 September 2017 - 08:01 PM

Vezi postareamanolo, la 18 September 2017 - 06:53 PM, a spus:

Nuuuuuuuuuuu, o inscrie cu numere bulgaresti.

Stai parcat si nu te baga in discutii pe care nu le cunosti !
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#90 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 18 September 2017 - 08:06 PM

Vezi postareaahmoola, la 18 September 2017 - 07:23 PM, a spus:

am auzit ceva dar nu cred ca va exista cineva sa-mi ia drona daca sunt pe proprietate privata. Iar ca sa o ia trebuie mandat de perchezitie.
Nu vad ca o sa fiu urmarit de Diicot si procuror pentru o drona.
Intre noi fie vorba... daca nu exista cativa "destepti" care sa-si zboare dronele peste obiective de interes national gen Casa Poporului.... nu ii durea pe astia nici in "ochiul maro" de drone.
Dar cand vezi un ametit cu o drona de 3 kg ca zboara peste Casa Poporului si ca poti cumpara o drona cu 200-1000 de euro si sa poata cara vreo 3-5 kg de TNT atunci iti cam pui niste intrebari...
Poate gresesc... dar zbor liber va deveni un vis costisitor.
Ce bine ca inca nu am si virusul asta :) inca

ehe , te inseli unde ii lege nu =i tocmeala , citeste ce ti am dat mai sus si discutam in privat acest aspect , e de rau pentru aeromodelismul romanesc !
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro