Modelism - RHC Forum: Motoare navomodel nadit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Motoare navomodel nadit Motoare navomodel nadit

#1 Useril este offline   Catalin Mateescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 16-June 17

Postat 17 June 2017 - 12:45 PM

Buna ziua,
Sunt interesat unde as putea sa gasesc 2 motoare brushed pentru un navomodel de nadit Jabo. Vreau sa schimb motoarele existente cu ceva mai puternic si mai rapid.

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   alin cnx 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 28-December 14
  • Gender:Male

Postat 17 June 2017 - 02:48 PM

Nu te ajuta placa electronica !
0

#3 Useril este offline   Catalin Mateescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 16-June 17

Postat 23 June 2017 - 11:36 AM

Vezi postareaalin cnx, la 17 June 2017 - 02:48 PM, a spus:

Nu te ajuta placa electronica !



Si atunci ce variante am?
0

#4 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 23 June 2017 - 02:43 PM

Incearca sa vinzi barca asa cum este si mai adaugi ceva sa acopere costul unei barcute pe gustul tau. Modelul cu reductor de turatie prin roti dintate este foarte zgomotos la turatie mare iar dispunerea elicelor in cavitatile din coca acestui model este total contraproductiva la viteze mari ( nu are flux de apa suficient si creaza cavitatie - "vid" in spatele palelor elicei ,lucru care impiedica propulsia eficienta) vei obtine un "generator" de bule de aer si foarte putina viteza in plus raportata la consum. Doar daca motoarele sunt numai cu putin mai rapide 15 - 20%, este posibil sa creasca viteza dar nu spectaculos.
In God we trust, all others must pay cash!
0

#5 Useril este offline   Catalin Mateescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 16-June 17

Postat 23 June 2017 - 06:29 PM

Vezi postareaH7-25, la 23 June 2017 - 02:43 PM, a spus:

Incearca sa vinzi barca asa cum este si mai adaugi ceva sa acopere costul unei barcute pe gustul tau. Modelul cu reductor de turatie prin roti dintate este foarte zgomotos la turatie mare iar dispunerea elicelor in cavitatile din coca acestui model este total contraproductiva la viteze mari ( nu are flux de apa suficient si creaza cavitatie - "vid" in spatele palelor elicei ,lucru care impiedica propulsia eficienta) vei obtine un "generator" de bule de aer si foarte putina viteza in plus raportata la consum. Doar daca motoarele sunt numai cu putin mai rapide 15 - 20%, este posibil sa creasca viteza dar nu spectaculos.


Ma gandeam sa pun motoare RS 775 si sa schimb si ambele elice.

Fisiere atasate


0

#6 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 23 June 2017 - 07:44 PM

Oare se potrivesc? raportat la gabarit si ax?Aaaa numele corect la aceasta barca este Jego.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#7 Useril este offline   Catalin Mateescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 16-June 17

Postat 23 June 2017 - 07:53 PM

Vezi postareamanolo, la 23 June 2017 - 07:44 PM, a spus:

Oare se potrivesc? raportat la gabarit si ax?Aaaa numele corect la aceasta barca este Jego.


Sincer daca se poate bine daca nu se poate iara bine. Pentru banii care i-am dat pe ea isi face treaba multumitor.
Pescuiesc pentru relaxare si nu ma supar ca datorita ei am avut si capturi de crap peste 5kg bucata chiar asa cum se misca ea incet.
Poate ca este o diferenta de 30 min. ca timp de plantare a tuturor lansetelor dar pe mine nu ma deranjeaza cum se misca in momentul de fata acest "jego" cum il numesti tu pentru ca nu ma alearga nimeni de la spate cand sunt pe balta.
Am cerut doar niste informatii atata tot nu asa zise "jigniri" si "glume"
0

#8 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 24 June 2017 - 07:45 AM

Problema este daca dupa aceste "jigniri" si "glume" ai inteles ceva.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#9 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 24 June 2017 - 12:37 PM

RS 755 sunt mult prea mari si puternice pentru acest scop. Unul singur poate duce o barca de 5 kg cu o viteza de 3-4x mai mare decat a barcii in cauza. Poti sa pui 2 de autofiletanta (seria 550) de 18-24v pe care le iei cu 10 lei in talcioc sau masoara mai bine turatia axului in gol la motoarele tale si apoi alege ceva cu 50-100% mai mare, dar trebuie schimbate circuitele sa duca puterea si axele (tub pupa) incat elicele sa fie la un unghi de aprox. 10 - 15 grade cu orizontala si complet sub linia cocii ori la vre-o 10cm in spatele barcii incat sa aiba curent de apa suficient. Eventual pune carma si un singur motor central (chiar si un 550 de 7000 - 10000 rpm cu o elice de 35 - 42mm poate fi destul sa o duca cu o viteza rezonabila ) astupi cu spuma (polist. extrudat) si chituiesti cu ceva epoxy cavitatile elicelor vechi in coca ca sa nu incurce hidrodinamic, pui un esc de 10$ de la chinezi si la apa cu ea. Cauta sa treci pe ax filetat de M4 si pune si o elice ca lumea nu glume chinezesti ieftine sau dogdrive ca sa nu se desfileteze la mers inapoi. Daca ai pasiune si timp citeste postarile din forum si ale altor useri ca sa inveti din greselile altora si sa intelegi de ce si cum. Succes!
In God we trust, all others must pay cash!
0

#10 Useril este offline   Catalin Mateescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 16-June 17

Postat 24 June 2017 - 12:41 PM

Vezi postareaH7-25, la 24 June 2017 - 12:37 PM, a spus:

RS 755 sunt mult prea mari si puternice pentru acest scop. Unul singur poate duce o barca de 5 kg cu o viteza de 3-4x mai mare decat a barcii in cauza. Poti sa pui 2 de autofiletanta (seria 550) de 18-24v pe care le iei cu 10 lei in talcioc sau masoara mai bine turatia axului in gol la motoarele tale si apoi alege ceva cu 50-100% mai mare, dar trebuie schimbate circuitele sa duca puterea si axele (tub pupa) incat elicele sa fie la un unghi de aprox. 10 - 15 grade cu orizontala si complet sub linia cocii ori la vre-o 10cm in spatele barcii incat sa aiba curent de apa suficient. Eventual pune carma si un singur motor central (chiar si un 550 de 7000 - 10000 rpm cu o elice de 35 - 42mm poate fi destul sa o duca cu o viteza rezonabila ) astupi cu spuma (polist. extrudat) si chituiesti cu ceva epoxy cavitatile elicelor vechi in coca ca sa nu incurce hidrodinamic, pui un esc de 10$ de la chinezi si la apa cu ea. Cauta sa treci pe ax filetat de M4 si pune si o elice ca lumea nu glume chinezesti ieftine sau dogdrive ca sa nu se desfileteze la mers inapoi. Daca ai pasiune si timp citeste postarile din forum si ale altor useri ca sa inveti din greselile altora si sa intelegi de ce si cum. Succes!


Multumesc de info. Am sa vad ce solutie gasesc.
0

#11 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 24 June 2017 - 07:26 PM

Asta cu montarea unui singur motor,sau nu stiu ce motoare de bormasini sint sortite esecului,cele mai bune solutii :o lasi asa cum este sau o vinzi si iti faci o barca[cumperi] cu o coca din fibra de sticla.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#12 Useril este offline   gabi123 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 31-March 16

Postat 27 June 2017 - 11:47 PM

Am văzut ca mai nou se poarta viteza cat mai mare pe barcile astea de nadir, de ce oare?
Eu când merg la peste prima oara când ma dau jos din masina desfac o bere si pe urma sculele... + ca deranjezi cu o barca de genul asta.
Din punctiul meu de vedere, daca vrei spectacol mergi pe lacul morii sau in alte parcuri cu apa..
Eu am folosit motor de aeroterma si sunt foarte multumit , trage cu o viteza rezonabila o barca aproape de 10 kg.
Încă nu amm încercat cu o baterie mai usoara dar teoretic trebuie sa meargă cu viteza mai mare..
0

#13 Useril este offline   nid1975 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 402
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCHAREST
  • Interests:navomodelism,pescuit

Postat 28 June 2017 - 11:17 AM

Am văzut ca mai nou se poarta viteza cat mai mare pe barcile astea de nadir, de ce oare? Raspuns -mai nou se numeste comportament de cocalari...adica sunt unii care vor cu tor dinadinsul ca barca lor sa fie cea mai rapida si pun toate paraitoarele de motoare outrunner de la avioane, elicoptere , drone.......nu conteaza daca fac zgomot si deranjeaza , nu conteaza daca prind peste sau nu, barca lor trebuie sa fie cea mai rapida sa atraga privirile si ''invidia" celorlalti.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/angry.gif.De multe ori se si incurca in comenzi http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif barcile fiind mai dificil de controlat fiind mai usoare si mai rapide
Eu când merg la peste prima oara când ma dau jos din masina desfac o bere si pe urma sculele... + ca deranjezi cu o barca de genul asta. - perfect de acord.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif
Din punctiul meu de vedere, daca vrei spectacol mergi pe lacul morii sau in alte parcuri cu apa.. - sau pe oricare baltoaca unde nu se pescuieste
Eu am folosit motor de aeroterma si sunt foarte multumit , trage cu o viteza rezonabila o barca aproape de 10 kg.
Încă nu am încercat cu o baterie mai usoara dar teoretic trebuie sa meargă cu viteza mai mare... asa e dar nu va fi o crestere spectaculoasa ....pentru a obtine ceva rezultate va trebui sa cresti si voltajul pentru alimentarea motorului.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif

Aceasta postare a fost editata de nid1975: 28 June 2017 - 11:17 AM

Tel 0728777780
0

#14 Useril este offline   Catalin Mateescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 16-June 17

Postat 14 July 2017 - 07:43 PM

Vezi postareanid1975, la 28 June 2017 - 11:17 AM, a spus:

Am văzut ca mai nou se poarta viteza cat mai mare pe barcile astea de nadir, de ce oare? Raspuns -mai nou se numeste comportament de cocalari...adica sunt unii care vor cu tor dinadinsul ca barca lor sa fie cea mai rapida si pun toate paraitoarele de motoare outrunner de la avioane, elicoptere , drone.......nu conteaza daca fac zgomot si deranjeaza , nu conteaza daca prind peste sau nu, barca lor trebuie sa fie cea mai rapida sa atraga privirile si ''invidia" celorlalti.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/angry.gif.De multe ori se si incurca in comenzi http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/biggrin.gif barcile fiind mai dificil de controlat fiind mai usoare si mai rapide
Eu când merg la peste prima oara când ma dau jos din masina desfac o bere si pe urma sculele... + ca deranjezi cu o barca de genul asta. - perfect de acord.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif
Din punctiul meu de vedere, daca vrei spectacol mergi pe lacul morii sau in alte parcuri cu apa.. - sau pe oricare baltoaca unde nu se pescuieste
Eu am folosit motor de aeroterma si sunt foarte multumit , trage cu o viteza rezonabila o barca aproape de 10 kg.
Încă nu am încercat cu o baterie mai usoara dar teoretic trebuie sa meargă cu viteza mai mare... asa e dar nu va fi o crestere spectaculoasa ....pentru a obtine ceva rezultate va trebui sa cresti si voltajul pentru alimentarea motorului.http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif


Salut. Crezi ca este o diferenta de viteza daca schimb elicele actuale care sunt montate pe navomodel(arata cam low budget si nu au o aerodinamicitate stralucita au 4 pale) cu unele cu 2 pale in genul cum am postat mai sus poza?
0

#15 Useril este offline   nid1975 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 402
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCHAREST
  • Interests:navomodelism,pescuit

Postat 14 July 2017 - 08:32 PM

Vezi postareaCatalin Mateescu, la 14 July 2017 - 07:43 PM, a spus:

Salut. Crezi ca este o diferenta de viteza daca schimb elicele actuale care sunt montate pe navomodel(arata cam low budget si nu au o aerodinamicitate stralucita au 4 pale) cu unele cu 2 pale in genul cum am postat mai sus poza?

Sigur ca poti incerca...pentru ca altfel nu-ti va spune nimeni daca va fi ceva diferenta.treaba cu deliciile e cam pe încercate până o găsești pe cea optima.
Dacă sari limita s-ar putea sa prajesti ectronica.
Ce diametru au eliciile actuale?
Desfa una si pune o poza.
Tel 0728777780
0

#16 Useril este offline   Catalin Mateescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 16-June 17

Postat 15 July 2017 - 07:10 PM

Vezi postareanid1975, la 14 July 2017 - 08:32 PM, a spus:

Sigur ca poti incerca...pentru ca altfel nu-ti va spune nimeni daca va fi ceva diferenta.treaba cu deliciile e cam pe încercate până o găsești pe cea optima.
Dacă sari limita s-ar putea sa prajesti ectronica.
Ce diametru au eliciile actuale?
Desfa una si pune o poza.



Cele actuale au 43 mm
Fisier atasat  2017-07-15 20.06.59.jpg (91.91K)
Number of downloads: 36
0

#17 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 15 July 2017 - 07:17 PM

si filetu' , filetu' .. tot de M3 ?!! Trebuie facuta o mica midificare la prinderea eliului , dar nu te ajuta motoarele !!! :drinks:
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#18 Useril este offline   Catalin Mateescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 16-June 17

Postat 15 July 2017 - 07:21 PM

Vezi postareastelian, la 15 July 2017 - 07:17 PM, a spus:

si filetu' , filetu' .. tot de M3 ?!! Trebuie facuta o mica midificare la prinderea eliului , dar nu te ajuta motoarele !!! :drinks:


Ma gandeam sa incerc cu 2 sau 3 pale. Macar va fi o mica diferenta de viteza? Nu vreau "sa ma prinda radarul" gen :rofl:
0

#19 Useril este offline   nid1975 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 402
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCHAREST
  • Interests:navomodelism,pescuit

Postat 15 July 2017 - 08:14 PM

Dacă au filet M3 e nasol...nu stiu daca găsești pe la noi ceva...daca nu găsești uite aici
de 42 sau 45 una pozitive una negative asta daca pot motoarele daca nu cel putin ai elice noi :)

Rc Boat M3 Two Blades Paddle With Screw Thread 2 Blades Nylon Boat Propeller Positive
http://s.aliexpress.com/EBRb6Fru
Tel 0728777780
0

#20 Useril este offline   Adadu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 01-September 17

Postat 04 September 2017 - 03:51 PM

Vezi postareaCatalin Mateescu, la 15 July 2017 - 07:21 PM, a spus:

Ma gandeam sa incerc cu 2 sau 3 pale. Macar va fi o mica diferenta de viteza? Nu vreau "sa ma prinda radarul" gen :rofl:

Ai rezolvat ceva cu motoarele? Detin o astfel de barca si am aceeasi nemultumire legata de viteza luminii stinse ce o are pe apa...

Aceasta postare a fost editata de Adadu: 04 September 2017 - 03:51 PM

0

#21 Useril este offline   Adadu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 01-September 17

Postat 04 September 2017 - 11:36 PM

Am cautat vreo cateva ceasuri bune pe ebay si singurele pe m3 le-am gasit aici:
http://www.ebay.de/i...872.m2749.l2649
La modelul asta de barca nu vor incape mai mari de 42mm din cauza protectiei de la elice. E milimetrica distanta.
O sa revin cu impresii si aghioase dupa ce le testez. Oricum as vrea sa curat axul, sper sa se si poata efectua operatiunea.
0

#22 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 05 September 2017 - 12:54 PM

...o sa dai foc regulatoarelor cu elice de diametru si pas mai mare, daca tii mortis sa modifici barca aia ,realiniezi motoarele cu axele elicelor, scoti reductoarele si schimbi elicele cu o pereche de tripale de 35mm, ideea e ca trebuie sa schimbi si axele cu unele de 4mm dar asta e spre binele barcii daca tot nu vrei sa-i declari divortul .
...tabula crasa, mortua est!
0

#23 Useril este offline   Adadu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 01-September 17

Postat 05 September 2017 - 05:02 PM

Vezi postareaipsihi, la 05 September 2017 - 12:54 PM, a spus:

...o sa dai foc regulatoarelor cu elice de diametru si pas mai mare, daca tii mortis sa modifici barca aia ,realiniezi motoarele cu axele elicelor, scoti reductoarele si schimbi elicele cu o pereche de tripale de 35mm, ideea e ca trebuie sa schimbi si axele cu unele de 4mm dar asta e spre binele barcii daca tot nu vrei sa-i declari divortul .

Diametrul elicelor nu este mai mare, ba chiar mai mic cu 1mm, pasul este mai mare. Nu ma ajuta deloc restul electronicii daca ii schimb regulatoarele de turatie? Problema este ca nu am gasit normala si inversa tripala de 35mm, a trebuit sa cumpar de 40 pt a avea pereche. Axurile M4 nu sunt o problema, am gasit un nene pe Ebay care are absolut orice pt barci, partea mecanica. Electronica se gaseste f usor. Cati amperi ar trebui sa aiba regulatorul pt prastiile astea de motoare?
Elice tripala

Aceasta postare a fost editata de Adadu: 05 September 2017 - 05:04 PM

0

#24 Useril este offline   Adadu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 01-September 17

Postat 05 September 2017 - 05:16 PM

Scuze, nu am mai putut edita postul anterior. Ce fel de axuri sa iau? Sunt cu bucse si cu rulmenti. Care sunt mai durabile in timp?
Ax cu rulmenti
Ax cu bucse?!
0

#25 Useril este offline   Catalin Mateescu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 16-June 17

Postat 05 September 2017 - 06:06 PM

Vezi postareaipsihi, la 05 September 2017 - 12:54 PM, a spus:

...o sa dai foc regulatoarelor cu elice de diametru si pas mai mare, daca tii mortis sa modifici barca aia ,realiniezi motoarele cu axele elicelor, scoti reductoarele si schimbi elicele cu o pereche de tripale de 35mm, ideea e ca trebuie sa schimbi si axele cu unele de 4mm dar asta e spre binele barcii daca tot nu vrei sa-i declari divortul .


Eu am schimbat doar elicele cu unele cu 2 pale de 42.5mm dar nu vad nici o diferenta de viteza, plus ca se pare ca un motor este obosit si nu mai are puterea egala cu celalalt. La mersul inante cand lucreaza ambele motoare o cam ia intr-o parte. Este ori problema de ax ori de motor dar tind sa cred ca este de ax, cand il rotesc se roteste mai infranat si pare si putin stramb.
0

#26 Useril este offline   Adadu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 01-September 17

Postat 05 September 2017 - 06:15 PM

Vezi postareaCatalin Mateescu, la 05 September 2017 - 06:06 PM, a spus:

Eu am schimbat doar elicele cu unele cu 2 pale de 42.5mm dar nu vad nici o diferenta de viteza, plus ca se pare ca un motor este obosit si nu mai are puterea egala cu celalalt. La mersul inante cand lucreaza ambele motoare o cam ia intr-o parte. Este ori problema de ax ori de motor dar tind sa cred ca este de ax, cand il rotesc se roteste mai infranat si pare si putin stramb.
E o problema de fabricatie cred, aceeasi problema o am si la barca mea. Oricum intentionez sa schimb axurile cu M4 si sa pun motoarele direct pe ax cum mi-a sugerat ipsihi
0

#27 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 05 September 2017 - 07:12 PM

...nu inteleg de ce trebuie sa le cumperi de pe eBay cand le poti cumpara din Romania !!!
https://www.sierra.r...sorii-c20c.html
...tabula crasa, mortua est!
0

#28 Useril este offline   Adadu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 01-September 17

Postat 05 September 2017 - 07:19 PM

Vezi postareaipsihi, la 05 September 2017 - 07:12 PM, a spus:

...nu inteleg de ce trebuie sa le cumperi de pe eBay cand le poti cumpara din Romania !!!
https://www.sierra.r...sorii-c20c.html

Locuiesc in Germania, nu in Romania.
0

#29 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 05 September 2017 - 07:23 PM

...si nu rad nemtii de tine cand te vad cu barca aia ?!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#30 Useril este offline   Adadu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 01-September 17

Postat 05 September 2017 - 09:28 PM

Vezi postareaipsihi, la 05 September 2017 - 07:23 PM, a spus:

...si nu rad nemtii de tine cand te vad cu barca aia ?!!!

Nu. Pescuiesc in Olanda sau Belgia. In Germania trebuie sa faci scoala pt a avea permis. Au reguli stricte in domeniul asta. Olandezii si Belgienii sunt mai permisivi, ca si la noi de altfel, iti scoti permis de la orice asociatie de pescuit sportiv. Contrar parerilor altora, pt ei conteaza sa respecti putinele reguli ce le au si nu te judeca dupa "straie". Poti nadi si cu o barca facuta din hartie, nu rad de tine, ba dimpotriva, admira ingeniozitatea.
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro