Modelism - RHC Forum: Tot o imprimanta 3D - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Tot o imprimanta 3D Am primit tema de la fii-mea

#1 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2017 - 01:40 PM

Asa cum am spus in titlu, m-a pus fii-mea sa ii construiesc o imprimanta 3D. Sa ne intelegem, nu ma intereseaza imprimanta in sine, in sensul ca vreau sa fac cine stie ce minuni la rezolutie (asa se spune?) mare. Interesul principal este programarea acesteia (d-soara este studenta la TUe, computer software). Mi-a trimis un link cu ce facut. Avand in vedere ca sunt total paralel cu acest domeniu, am rugamintea sa ma indrumati in ceea ce am de cumparat. As vrea sa am totul pregatit la juma' de iulie, cand vine ea acasa, eventual sa si fie construita pana atunci, ca sa ramana doar partea ei de programare. Multam!

http://www.instructa...e-60-3DPrinter/
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#2 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 12 June 2017 - 05:28 PM

Vezi postareaTzicul, la 12 June 2017 - 01:40 PM, a spus:

Asa cum am spus in titlu, m-a pus fii-mea sa ii construiesc o imprimanta 3D. Sa ne intelegem, nu ma intereseaza imprimanta in sine, in sensul ca vreau sa fac cine stie ce minuni la rezolutie (asa se spune?) mare. Interesul principal este programarea acesteia (d-soara este studenta la TUe, computer software). Mi-a trimis un link cu ce facut. Avand in vedere ca sunt total paralel cu acest domeniu, am rugamintea sa ma indrumati in ceea ce am de cumparat. As vrea sa am totul pregatit la juma' de iulie, cand vine ea acasa, eventual sa si fie construita pana atunci, ca sa ramana doar partea ei de programare. Multam!

http://www.instructa...e-60-3DPrinter/


"Mi-a trimis un link cu ce facut"= "cu ce A facut" sau "cu ceVA facut"?
Link-ul ala de pe instructables e cu cea mai proasta imprimanta posibila...din categoria "mergem la groapa de gunoi cu electronice si refolosim 3 chestii si facem propaganda sa constientizeze lumea ce e e-waste"
Ce inseamna "programarea" unei imprimante 3D? E un CNC ultra-specializat care are o combinatie extruder/hotend ... si care are un interpretor de G-code in firmware.
E un intreg "lant" de executie pina la printareau unei piese:
a. "programarea" 3D ... am pus in ghilimele pentru ca proiectarea piesei se poate face si prin "program" (vezi OpenSCAD sau OpenJSCAD)
b. "programarea" in G-code ...asta se face cu un program specializat de tip "slicer"..asta are ca intrare fiserul .stl produs la punctul a si produce un fisier .g-code sau .nc. Cauta Slic3r sau Cura
c. "programarea" imprimantei ... in sensul de firmware...cauta pe net Marlin, sau Teacup...sau Repetier
d. "programarea" imprimantei in sensul de "transmitere program g-code" ...vezi Pronterface sau Repetier
Exista unele programe care acopera mai multe zone...de exemplu IceSL acopera a si b, poti defini obiectul "prin program" si obtine si G-code ...
Inainte de a da banii pe ceva trebuie sa definesti mai bine ce parte a "programarii" imprimantei o intereseaza.
In general in 90% din cazuri se foloseste ca electronica Arduino Mega + RAMPS + drivere de motoare pas cu pas, eventual si cu un display LCD si cititor de SD card (permite imprimarea direct de pe SD card, nu e nevoie de cuplarea la calculator pe USB).
Daca nu esti legat de mizeria aia de Ewaste 3d Printer pot sa te ajut cu o imprimanta 3D la pret bun (sau macar sa te indrum spre un proiect economi si usor de construit),
0

#3 Useril este offline   Tzicul 

  • Free your mind
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2107
  • Inregistrat: 31-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2017 - 05:57 PM

Nu-s legat de nimic inca, asa ca "ce VA fi de facut" :)

Am luat cu copy/paste raspunsul tau si i l-am trimis ei, astept sa-mi dea mai multe detalii. Intre timp, despre ce pret vorbim pentru imprimanta ta? Sau daca ma poti indruma sa construiesc una ieftina, nu-mi lipsesc deloc calitatile de "handyman" si nici sculele, altfel nu m-as fi bagat in asa ceva
Axial Yeti XL

Losi LST XXL

Kyosho Mad Force Xtra long and Xtra wide
Posted Image
0

#4 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 12 June 2017 - 06:10 PM

Ca sa te familiarizezi cu domeniul asta nou (si pentru tine si pentru fiica ta):
http://www.reprap.or.../RepRap_Options
Ar trebui sa vorbim la un telefon ca in 5 minute de conversatie afli mult mai multe decat in 10 postari.
tIi trimit un PM cu numarul meu de telefon.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro