Modelism - RHC Forum: ImpulseRC Alien - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ImpulseRC Alien 6 inch racer

#31 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 13 June 2017 - 07:34 AM

Nu spera la range mult mai mare intr-o concentrare asa mare de RF in spatiu asa redus, si cu atat material conductiv in jur.
Poti sa ai super degajare si vizibilitate a antenelor, dar ai si reflexii in cantitati pe care nu le vei intalni la o spuma.

Poate inlocuite antenele cu unele cu cablu de 25 cm, de la Aloft, si plasate in prelungirea bratelor din spate, pe un soi de picior/tren de aterizare din plastic.
Asta daca faci aterizari frumoase/cuminti, si nu il tavalesti prea mult :)
Sigur iti va afecta alura de zbor, e chestie de compromis...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#32 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 13 June 2017 - 05:49 PM

In mod normal nici nu cred ca e nevoie de mult mai mult range. Mai mult sa nu-mi tremure pantalonii daca mai intru dupa vreun obstacol. Cred ca ajung cele de 15cm, prinse in V in coada (pe soricei de plastic si tras tub termo peste - ma gandesc ca nu influenteaza). Ce pot sa fac diferit de cum sunt acuma, sa le intind un pic mai mult, sa se duca in sus cum ies din receptor, practic sa fac V-ul ceva mai mare.

Iar daca chiar vreau sa merg undeva mai departe, cred ca cel mai simplu ar fi sa folosesc o antena de 5dbi pe statie (poate nu chiar asa simplu, Graupner bineinteles nu are antena demontabila).

Aceasta postare a fost editata de victoras_h: 13 June 2017 - 05:49 PM

0

#33 Useril este offline   djtaotao 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 13 June 2017 - 06:47 PM

Eu am obtinut range mai bun si mai putin warning rssi punand o antena in sus si una in jos. Deasemenea verifica daca lungimea firului "cald" de la antene este cat trebuie.

Aceasta postare a fost editata de djtaotao: 13 June 2017 - 06:47 PM

0

#34 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 13 June 2017 - 09:48 PM

Antena este dipol?
Am vazut moduri care iau antene simple și adaugă un tub de cupru sau alama. Am incercat si eu, dar nu pot garanta ca are efect, oricum nu imi e clar la ce lungime trebuie taiate tuburile.

Aceasta postare a fost editata de Arise: 13 June 2017 - 09:49 PM

0

#35 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 14 June 2017 - 05:52 PM

Vezi postareaArise, la 13 June 2017 - 09:48 PM, a spus:

Antena este dipol?
Am vazut moduri care iau antene simple și adaugă un tub de cupru sau alama. Am incercat si eu, dar nu pot garanta ca are efect, oricum nu imi e clar la ce lungime trebuie taiate tuburile.


De moduri nu stiu dar singurele antene comerciale care sunt facute cu asa ceva sunt cele de la Hitec. Am tot citit dar nici mie nu mi-e clar ce efect au. O varianta ar fi ca scad SWR (explica Bruce undeva pe rcgroups). E totusi curios de ce nici un alt producator nu a facut la fel.

Poate ar fi un experiment interesant. Mai am cateva receptoare Hitec, ma gandesc sa imprumut 2 antene si sa vedem cum zboara. Oricum trebuie sa le schimb pe cele de acuma. Aseara am dat jos soriceii de plastic de care erau prinse in ideea sa le intind mai bine si sa stea un pic mai departe una de cealalta. Dupa ce am pus tub termo nou, nu stiu ce m-a posedat de nu am fost atent cand am taiat 'exces-ul' si am tuns cativa mm si din antene. Bataie as merita, nu alta.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de victoras_h: 14 June 2017 - 05:53 PM

0

#36 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 June 2017 - 06:08 PM

Nu numai de la Hitec, mai multi folosesc asa ceva, la sistemele cu telemtrie sunt cam musai... sunt cele de care iti ziceam sa iei de la Aloft.
http://alofthobbies....enna-frsky.html

O astfel de antena se cheama sleeve balun dipole, si sunt cunoscute ca fiind "de la Hitec" pentru ca ei au iesit primii pe piata cu telemetrie (facuta ca lumea).
Necesitatea unei astfel de antene la receptor apare pentru ca la un sistem cu telemetrie receptorul este de fapt transceiver (transmitter-receiver), adica are si transmisie, unde swr-ul conteaza, spre deosebire de numai receptie, unde nu arzi nimic daca ai SWR prost... ;)

Daca desfaci o antena de Tx o sa constati ca in interiore ai acelasi lucru ca aceasta antena de "receptie" imbunatatita.

http://martybugs.net/wireless/images/ducky_bare.jpg
... cu picioarele pe pamant ...
0

#37 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 14 June 2017 - 06:12 PM

Referitor la amplasament, si eu tot aranjarea sus jos o recomand pentru acest tip de zbor, unde poti evolua atat deasupra cat si sub nivelul antenei de la sol.

Nu exista sa nu fie o pozitie in care cadrul sa nu iti obtureze antenele, daca le ai pe ambele sus. E suficient sa fi la 1m deasupra capului si la 10m distanta, ia fa balet o tura completa sa vezi ca o sa iti fie obturate ambele in 2-3 puncte.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#38 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 14 June 2017 - 06:54 PM

ok, asa facem. Am gasit antenele. Le prind cumva una sus una jos.

Fisiere atasate


0

#39 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 14 June 2017 - 10:50 PM

Sa zicem compromis. Mai in jos nu vreau sa indrept una din antene. Se va agata la transport si la fiecare aterizare.

Nu-mi place si cat sunt de mari, dar aici e si vina mea, am folosit ditai zip-tie si tub termo prea mare. Deocamdata ramane asa, vreau sa-l zbor nu sa-l tot surubelnitez.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  rx.jpeg (191.98K)
    Number of downloads: 19

0

#40 Useril este offline   djtaotao 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 15 June 2017 - 12:06 AM

Sa ai grija cu antena montata orizontal sa nu intre prin balans in raza elicei.

La mine, antena de jos n-are nici o treaba cu aterizarile, rezista bine.
Fisier atasat  2.jpg (434.46K)
Number of downloads: 26

Aceasta postare a fost editata de djtaotao: 15 June 2017 - 12:08 AM

0

#41 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 15 June 2017 - 12:15 AM

Da, arata mai elegant cu antenele scurte. Cel mai probabil reevaluez si eu cum le montez cand pun mana pe un receptor mai mic.
0

#42 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 15 June 2017 - 01:25 AM

Vezi postareavictoras_h, la 15 June 2017 - 12:15 AM, a spus:

Da, arata mai elegant cu antenele scurte. Cel mai probabil reevaluez si eu cum le montez cand pun mana pe un receptor mai mic.


Edit: se pare ca asta nu se va intampla.
Cel pe care-l am acuma e singurul receptor graupner cu 2 antene. Toate cele mai mici sunt cu una singura. Inca o bulina neagra la graupner de la mine... se cam aduna :(
0

#43 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 15 June 2017 - 08:35 AM

O antena orizontala este moarta, perpendicular pe antena Tx inseamn -26dB... ori o pui in jos, ori mai bine daca tot ai cablu lung, pune-o in fata, tot sus.
Sau pune-le pe ambele orizontale, in prelungirea bratelor din spate, si atunci si cea a Tx-ului tot orizontala.
Ideea este ca tot timpul sa ai o antena (cat mai) paralela si necolineara cu cea a Tx-ului.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 15 June 2017 - 08:36 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#44 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 18 June 2017 - 07:32 PM

Le-am mai aranjat un pic, le-am lasat in spate, una sus una jos. Am zburat in toate directiile si pare sa fie ok. Am descoperit ca statia stie sa-mi spuna si "receiver strength" in procente. Ajuta sa nu ajung prea la limita.

Ma obisnuiesc din ce in ce mai bine cu el. Azi am ridicat unghiul de la camera la 20 grade. Intradevar devine un pic mai tricky aterizarea la punct fix dar merge strategia cu aliniatul ca si cu avionasele.

Am plimbat si gopro-ul pentru prima data cu el. Nu am urcat filmarea, erau mai mult ture pentru teste de semnal si nici nu am prins-o suficient de strans, tot a vibrat. M-am ingrijorat un pic cand am vazut gelatina din imagine dar elicile surprinzator au venit echilibrate din fabrica bine, plus ca in camera fpv nu am vazut nimic rau. Doar gopro-ul se balanganea :) Si da, mi-ar placea ceva mai mic si usor, dar vedem mai incolo. E un hero 3 mai vechi, 'de sacrificiu', il schimb cand explodeaza. Are 76g. Un runcam 3 cred ca ar fi fost misto dar nu-l mai gasesc niciunde in US.


Am pus si o poza cu setarile curente, deocamdata nu simt nevoia sa schimb nimic.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  12.jpeg (158.21K)
    Number of downloads: 22
  • Fisier atasat  PID.jpg (108.63K)
    Number of downloads: 21

0

#45 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 20 June 2017 - 07:37 AM

Incepem sa ne imprietenim incet incet.

Ignorati blurr-ul din dreapta imaginii. Am descoperit de unde aveam mult mult jello in imagine inainte. Lentila de la gopro nu era stransa deloc si se misca usor. Am proptit-o provizoriu dar am impins-o intr-o parte un pic = blurr in dreapta.




0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro