Modelism - RHC Forum: Structura metalica banc de lucru - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Structura metalica banc de lucru

#1 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 29 May 2017 - 05:54 PM

Vreau sa fac pt. un "atelier de apartament" un banc de lucru cu dimensiunile de 1000x700x800mm (Lxlxh).
Pe bancul asta am sa asez un strung mic, o masina de gaurit de banc si o menghina.

Am comandat o structura pt. un banc asemanator (pt. CNC) la o firma din Timisoara, structura realizata din teava de fier sudata de 60x60x3mm.
Am fost extrem de multumit de realizare (suduri, planeitate, vopsire, reglaje la picioare etc.).
Din pacate firma in cauza este ocupata cu productia de serie si nu mai are timp de "mizilicuri". :angry:

Credeti ca o structura realizata din profil de aluminiu de 40x40mm dupa modelul din schita atasata, cu coltare la toate imbinarile, ar fi suficient de solida ca sa tai ceva la menghina fara sa se balangane din toate incheieturile?
Stiu ca un profil cu dimensiuni mai mari ar fi cu atat mai bun insa deja pretul creste cam mult si atunci mai bine raman la fier.
Sau poate alternativ stiti o firma in Timis/Arad/Caras-Severin care ar putea sa confectioneze cadrul din teava de fier sudata, la o calitate "pt. apartament" si nu "pt. hala industriala"?!? :D (inclusiv vopsit corespunzator)

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de informer: 29 May 2017 - 05:56 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#2 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 30 May 2017 - 01:22 PM

Vezi postareainformer, la 29 May 2017 - 05:54 PM, a spus:

Vreau sa fac pt. un "atelier de apartament" un banc de lucru cu dimensiunile de 1000x700x800mm (Lxlxh).
Pe bancul asta am sa asez un strung mic, o masina de gaurit de banc si o menghina.

Am comandat o structura pt. un banc asemanator (pt. CNC) la o firma din Timisoara, structura realizata din teava de fier sudata de 60x60x3mm.
Am fost extrem de multumit de realizare (suduri, planeitate, vopsire, reglaje la picioare etc.).
Din pacate firma in cauza este ocupata cu productia de serie si nu mai are timp de "mizilicuri". :angry:

Credeti ca o structura realizata din profil de aluminiu de 40x40mm dupa modelul din schita atasata, cu coltare la toate imbinarile, ar fi suficient de solida ca sa tai ceva la menghina fara sa se balangane din toate incheieturile?
Stiu ca un profil cu dimensiuni mai mari ar fi cu atat mai bun insa deja pretul creste cam mult si atunci mai bine raman la fier.
Sau poate alternativ stiti o firma in Timis/Arad/Caras-Severin care ar putea sa confectioneze cadrul din teava de fier sudata, la o calitate "pt. apartament" si nu "pt. hala industriala"?!? :D (inclusiv vopsit corespunzator)

0

#3 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 30 May 2017 - 01:24 PM

Vezi postareainformer, la 29 May 2017 - 05:54 PM, a spus:

Vreau sa fac pt. un "atelier de apartament" un banc de lucru cu dimensiunile de 1000x700x800mm (Lxlxh).
Pe bancul asta am sa asez un strung mic, o masina de gaurit de banc si o menghina.

Am comandat o structura pt. un banc asemanator (pt. CNC) la o firma din Timisoara, structura realizata din teava de fier sudata de 60x60x3mm.
Am fost extrem de multumit de realizare (suduri, planeitate, vopsire, reglaje la picioare etc.).
Din pacate firma in cauza este ocupata cu productia de serie si nu mai are timp de "mizilicuri". :angry:

Credeti ca o structura realizata din profil de aluminiu de 40x40mm dupa modelul din schita atasata, cu coltare la toate imbinarile, ar fi suficient de solida ca sa tai ceva la menghina fara sa se balangane din toate incheieturile?
Stiu ca un profil cu dimensiuni mai mari ar fi cu atat mai bun insa deja pretul creste cam mult si atunci mai bine raman la fier.
Sau poate alternativ stiti o firma in Timis/Arad/Caras-Severin care ar putea sa confectioneze cadrul din teava de fier sudata, la o calitate "pt. apartament" si nu "pt. hala industriala"?!? :D (inclusiv vopsit corespunzator)


Cel mai probabil ca un profil mai gros nu rezolva problema zgaltaitului, care este o problema de colturi. Dar cred ca un epoxy la colturi ar face diferenta major.
0

#4 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 30 May 2017 - 02:41 PM

Vezi postareasteelmind, la 30 May 2017 - 01:24 PM, a spus:

Cel mai probabil ca un profil mai gros nu rezolva problema zgaltaitului, care este o problema de colturi. Dar cred ca un epoxy la colturi ar face diferenta major.

M-am gandit ca profilul mai gros vine cu coltare mai mari, suruburi mai groase... :blush: .
Oricum pretul iese cam maricel pt. un cadru banal de masa... mai incerc cu teava de fier sudata, poate gasesc pana la urma vreo firma sa-mi vrea banii... :D.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#5 Useril este offline   Teleflyer 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 202
  • Inregistrat: 24-April 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 30 May 2017 - 03:05 PM

Vezi postareainformer, la 30 May 2017 - 02:41 PM, a spus:

M-am gandit ca profilul mai gros vine cu coltare mai mari, suruburi mai groase... :blush: .
Oricum pretul iese cam maricel pt. un cadru banal de masa... mai incerc cu teava de fier sudata, poate gasesc pana la urma vreo firma sa-mi vrea banii... :D.

cam cat cere o firma pe o astfel de lucrare ?
0

#6 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 30 May 2017 - 05:01 PM

Vezi postareaTeleflyer, la 30 May 2017 - 03:05 PM, a spus:

cam cat cere o firma pe o astfel de lucrare ?

Cadrul pe care l-am facut anterior din aceeasi teava patrata si cu dimensiuni asemanatoare, reglaj cu filet la fiecare picior, vopsit negru in camp electrostatic a costat cu aproximatie 150 euro (inclusiv material si TVA).
Dupa cum am spus, am fost foarte multumit de calitatea executiei, aproape ca nici nu se vad imbinarile tevilor... as fi vrut sa-l fac tot acolo dar din pacate nu pot.

http://i.imgur.com/JcVNDqK.jpg

http://i.imgur.com/BIw3qf3.jpg
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#7 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 30 May 2017 - 05:12 PM

Am gasit factura:

http://i.imgur.com/LS46fH8.png

Aceasta postare a fost editata de informer: 30 May 2017 - 05:14 PM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#8 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 30 May 2017 - 05:46 PM

Vezi postareainformer, la 30 May 2017 - 05:01 PM, a spus:

Cadrul pe care l-am facut anterior din aceeasi teava patrata si cu dimensiuni asemanatoare, reglaj cu filet la fiecare picior, vopsit negru in camp electrostatic a costat cu aproximatie 150 euro (inclusiv material si TVA).
Dupa cum am spus, am fost foarte multumit de calitatea executiei, aproape ca nici nu se vad imbinarile tevilor... as fi vrut sa-l fac tot acolo dar din pacate nu pot.

http://i.imgur.com/JcVNDqK.jpg

http://i.imgur.com/BIw3qf3.jpg


Se pare ca piticii lui Katran cu curatenia au niste verisori ardeleni...... :drinks:
0

#9 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 30 May 2017 - 05:51 PM

Nu-s pitici ... e normalitate pur si simplu
Doar ai vazut pe blogul lui Warfield cum arata niste shop-uri pe la ei ... noi de ce sa n-avem ?
0

#10 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 30 May 2017 - 08:27 PM

Vezi postareasteelmind, la 30 May 2017 - 05:46 PM, a spus:

Se pare ca piticii lui Katran cu curatenia au niste verisori ardeleni...... :drinks:



Vezi postareakatran, la 30 May 2017 - 05:51 PM, a spus:

Nu-s pitici ... e normalitate pur si simplu
Doar ai vazut pe blogul lui Warfield cum arata niste shop-uri pe la ei ... noi de ce sa n-avem ?


La mine e chiar simplu: inainte sa ajung sa-mi placa sa folosesc ceva trebuie sa-mi placa cum arata acel ceva... asta-i valabil si la scule/masini si la spatii de lucru si la... multe altele. :D
Si tre` sa recunosc ca inainte de a vedea cat de bine merg masinile lu` katran mi-a atras intai atentia aspectu` lor. :good:
In general cred ca ceva cu aspect ingrijit are mai multe sanse sa functioneze bine decat ceva care te "zgarie pe ochi".
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#11 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 30 May 2017 - 10:44 PM

Vezi postareakatran, la 30 May 2017 - 05:51 PM, a spus:

Nu-s pitici ... e normalitate pur si simplu
Doar ai vazut pe blogul lui Warfield cum arata niste shop-uri pe la ei ... noi de ce sa n-avem ?


Corect. Era apreciativ; astia sunt pitici de tipul''the good guys''.
0

#12 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 30 May 2017 - 10:52 PM

Vezi postareainformer, la 30 May 2017 - 08:27 PM, a spus:

La mine e chiar simplu: inainte sa ajung sa-mi placa sa folosesc ceva trebuie sa-mi placa cum arata acel ceva... asta-i valabil si la scule/masini si la spatii de lucru si la... multe altele. :D
Si tre` sa recunosc ca inainte de a vedea cat de bine merg masinile lu` katran mi-a atras intai atentia aspectu` lor. :good:
In general cred ca ceva cu aspect ingrijit are mai multe sanse sa functioneze bine decat ceva care te "zgarie pe ochi".
:drinks:


Este o abordare. La mine este cumva invers: ca sa ma uit la un lucru daca este sau nu atragator trebuie mai intai sa functioneze corect. Dar asta este frumusetea diversitatii: cand abordam lucrurile diferit.
0

#13 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 31 May 2017 - 08:28 AM

On topic .

Man , e chestie de gust pana la urma ... e un hobby , ar trebui sa-ti placa , sa-ti dea o stare de bine . O structura de fier e solida ,
ieftina ...dar destul de greu de realizat in parametri . Si eu am incercat , si nu mi-a iesit ... M-am enervat la culme , am cheltuit banii degeaba
si mai ales , timpul ... Apoi am revenit la 'normal' si am facut structura din profile 80_80 si am lestat chestia cu o dala de beton . Man , e cu totul
altceva , arata mai bine , este extrem de solida , si mai ales , e modulara , o pot modifica cum vreau eu , fara sa pierd planeitati sau unghiuri ...
0

#14 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 31 May 2017 - 09:00 AM

Vezi postareakatran, la 31 May 2017 - 08:28 AM, a spus:

On topic .
Man , e chestie de gust pana la urma ... e un hobby , ar trebui sa-ti placa , sa-ti dea o stare de bine . O structura de fier e solida ,
ieftina ...dar destul de greu de realizat in parametri . Si eu am incercat , si nu mi-a iesit ... M-am enervat la culme , am cheltuit banii degeaba
si mai ales , timpul ... Apoi am revenit la 'normal' si am facut structura din profile 80_80 si am lestat chestia cu o dala de beton . Man , e cu totul
altceva , arata mai bine , este extrem de solida , si mai ales , e modulara , o pot modifica cum vreau eu , fara sa pierd planeitati sau unghiuri ...

Perfect de acord cu tine, mi-ar placea mult sa fac structura din profil de 80x80 cu capacele potrivite, reglajele de picioare "de la ei" etc.
Din pacate insa iese prea scump din punctul meu de vedere: metrul de profil ar fi in jur de 40 - 60 euro si-mi intra vreo 9+.
Cu tot cu coltare/suruburi/capace/etc. ajung undeva la 500 - 700 euro.
Daca ar fi o structura de sustinere pt. CNC sau freza ar merita insa zic io ca pt. un banc de lucru este cam mult... da` ar arata bine, ce-i drept... ma mai gandesc. :)
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#15 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 31 May 2017 - 09:17 PM

Vezi postareainformer, la 31 May 2017 - 09:00 AM, a spus:

Perfect de acord cu tine, mi-ar placea mult sa fac structura din profil de 80x80 cu capacele potrivite, reglajele de picioare "de la ei" etc.
Din pacate insa iese prea scump din punctul meu de vedere: metrul de profil ar fi in jur de 40 - 60 euro si-mi intra vreo 9+.
Cu tot cu coltare/suruburi/capace/etc. ajung undeva la 500 - 700 euro.
Daca ar fi o structura de sustinere pt. CNC sau freza ar merita insa zic io ca pt. un banc de lucru este cam mult... da` ar arata bine, ce-i drept... ma mai gandesc. :)
:drinks:


http://www.hornbach...._ro_182478.html
0

#16 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 31 May 2017 - 09:37 PM

Vezi postareasteelmind, la 31 May 2017 - 09:17 PM, a spus:


Interesant... o sa sun sa vad daca-l au la noi, sa-l "scutur". :D
De multe ori m-am intrebat care-i succesiunea normala cand dai dimensiunile unui obiect... nu stiu chiar exact de ce da` io-mi inchipui ca-i Lxlxh... totusi la bancu` ala nu-mi pare asa, mai degraba hxLxl... :blush: .
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#17 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 01 June 2017 - 06:48 AM

Am vreo 7-8 din alea in sopron ... sunt ok daca nu le incarci cine stie ce ... trebuie doar sa schimbi top-ul cu ceva mai solid ...eu am pus blat de bucatarie de vreo 6cm grosime ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro