Modelism - RHC Forum: Software PCB-uri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Software PCB-uri

#31 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 20 June 2017 - 09:43 PM

Vezi postareaCristiDV, la 20 June 2017 - 09:33 PM, a spus:

Defapt este o bucata de 100x50mm.Faza cu masa plana cum este?

:rofl:
Cre` ca exista o neintelegere la mijloc, ti-am scris mai sus cum ma asiguram eu ca varful frezei se misca paralel cu suprafata PCB-ului.
Cum dealtfel am mai precizat, am renuntat la banda dublu adeziva, strans in 79 de locuri si alte improvizatii si-mi fac PCB-urile la chinezi, la o calitate net superioara... prefer sa aloc timpul economisit unor activitati mai rentabile si-mi ramane si "de-o bere"... probabil pe masura ce imbatranim constatam ca singuru` lucru care ne lipseste cu adevarat este timpul... :D.
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#32 Useril este offline   CristiDV 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 30-March 17

Postat 20 June 2017 - 09:57 PM

Am inteles acum,am si ceas comparator cu baza magnetica,dar ar trebui sa invat sa-l citesc/folosesc.
0

#33 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 21 June 2017 - 08:44 AM

Cristi, "masa plana" in cazul meu a insemnat o bucata de placaj auto, din acela ce se foloseste la podele la dube, strans ferm pe masa cnc-ului si planat, adica luata fata dreapta, asa m-am asigurat ca masa e plana. Peste ea poti pune o foaie de sticla (pentru ca banda adera bine la sticla si nici nu se deformeaza) lipita cu silicon de masa peste care lipesti cu dublu adeziv pcb-ul, daca totul e degresat (cu alcool, diluant...) atunci lipirea e ferma...
Poti incerca asa si atunci te lamuresti daca e din soft.....
Macar cu o masa planata dar sa fi absoult sigur ca pcb-ul nu misca, aceasta e "provocarea", sa-l ti fix.
Am si eu ceas comparator dar nu l-am folosit nici o data in acest caz, BCnc i-si face treaba cu autolevel, adica degeaba i-l cauti cu comparatorul daca in timpul frezarii pcb-ul se desprinde din banda si flambeaza, face burta etc
Si totusi cu 0.2 adancime ai incercat? sau mai mult? te incurca adancimea mai mare?

Aceasta postare a fost editata de nickrvl: 21 June 2017 - 08:46 AM

0

#34 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2017 - 09:12 AM

Vezi postareanickrvl, la 21 June 2017 - 08:44 AM, a spus:

Cristi, "masa plana" in cazul meu a insemnat o bucata de placaj auto, din acela ce se foloseste la podele la dube, strans ferm pe masa cnc-ului si planat, adica luata fata dreapta, asa m-am asigurat ca masa e plana. Peste ea poti pune o foaie de sticla (pentru ca banda adera bine la sticla si nici nu se deformeaza) lipita cu silicon de masa peste care lipesti cu dublu adeziv pcb-ul, daca totul e degresat (cu alcool, diluant...) atunci lipirea e ferma...
Poti incerca asa se lipesti pcb-urile cu banda adeziva i atunci te lamuresti daca e din soft.....
Macar cu o masa planata dar sa fi absoult sigur ca pcb-ul nu misca, aceasta e "provocarea", sa-l ti fix.
Am si eu ceas comparator dar nu l-am folosit nici o data in acest caz, BCnc i-si face treaba cu autolevel, adica degeaba i-l cauti cu comparatorul daca in timpul frezarii pcb-ul se desprinde din banda si flambeaza, face burta etc
Si totusi cu 0.2 adancime ai incercat? sau mai mult? te incurca adancimea mai mare?

Daca ai pus sticla peste masa planata si ai mai si lipit-o cu silicon ,noua suprafata de sticla pe care lipesti pcb-urile cu banda adeziva mai este paralela cu masa planata ? Sunt 2 factori de eroare la mijloc , grosimea sticlei si grosimea siliconului ce face legatura intre suprafata planata si sticla . Trebuie sa te asiguri de acest lucru cu ajutorul unui ceas comparator
0

#35 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 21 June 2017 - 10:22 AM

Iese "destul" de plana ca doar nu o ineci in silicon, 2 - 3 puncte dupa care o apesi cu mana (ma rog o rotesti, o apesi, o invarti pana ce se aseaza) si se "autoniveleaza", restul compenseaza BCnc cu "autolevel" daca mai e cazul. Insa totusi trebuie sa ai grija sa nu "infigi" freza in sticla :)
0

#36 Useril este offline   CristiDV 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 30-March 17

Postat 12 August 2017 - 07:05 PM

C-am care ar fi latimea minima a unui traseu pentru a fi frezat in conditii bune? La un proiect am grosimea de 0.4064 in Eagle. Acest tool este bun ? http://woodworkerb.c...dth-calculator/
0

#37 Useril este offline   CristiDV 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 30-March 17

Postat 13 August 2017 - 12:14 PM

Acel "Step Size" la ce serveste?Ce face el? Explicatia din engleza nu o inteleg
0

#38 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 15 August 2017 - 06:17 PM

Vezi postareaCristiDV, la 13 August 2017 - 12:14 PM, a spus:

Acel "Step Size" la ce serveste?Ce face el? Explicatia din engleza nu o inteleg

Cuprul dintre traseele utile nu este indepartat dintr-o singura trecere, nici n-ar fi posibil la dimensiunile frezelor pt. cablaje.
"Step size" este distanta intre 2 treceri succesive, ceva asemanator cu pasul unui surub.
Daca alegi o valoare prea mare pt. freza pe care o folosesti, o sa ramana "dâre" de cupru paralele cu traseele, INTRE treceri.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#39 Useril este offline   CristiDV 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 30-March 17

Postat 26 August 2017 - 09:20 PM

Acest stepsize cum se calculeaza?
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro