Modelism - RHC Forum: LiPo, battery checker & stuff. - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

LiPo, battery checker & stuff.

#1 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 24 May 2017 - 07:33 PM

lipo battery checker vad ca arata niste aiureli: 4.1 pe prima celula, 4.0, a doua, 4.6 - a treia.
pun aparatul de masura pe fiecare - toate la fel - 4.224 v.
asta dupa ce le-am incarcat eu. acumulatorul mi l-a adus un amic, dupa o discutie despre lipo, incarcatoare & stuff, spunandu-mi ca pe incarcatorul lui, nu-i balanseaza celulele si ca nu se incarca la cat scrie pe acumulator. i-am spus sa u mai foloseasca mizeria aia de accucel 6. si nici alta scula cu balnsoar :)
pt ca acumulatorul e bun. doar ca majoritatea incarcatoarelor distrug acumulatorii lipo.
mna... liber la discutii!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5420.JPG
  • Imagine atasata: IMG_5419.JPG

Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#2 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 May 2017 - 08:50 PM

Adevarul este ca toti acumulatorii cat sunt noi se balanseaza singuri perfect... dintr-o incarcare simpla.
Cand au inceput sa imbatraneasca, poti sa ii tii numai in balansari, chiar daca sunt facute perfect tot o frectie sunt, cand o celula are Ri mai mare ca celelalte doua impreuna.

In cazul accucel-ului, i-ai mai putea acorda o sansa cu softul open.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 24 May 2017 - 09:02 PM

nu renato... nu poti fi deloc sigur pe ce face incarcatorul si mai ales pe ce afiseaza. , mai ales in balansare, care aia chiar e frectie. e adevarat, rar am folosit altceva in afara de celule 1s, dar cand a fost nevoie n=am folosit balancerul. pt simplul motiv ca nu stie sa balanseze. are doar niste limitatoare intre celule si atat. eu incarcam Lipo pe programul de LiIon. apoi pt ultimii 0.2-0,1 volti , celula cu celula pe mufa de balansare, cu programul Lipo , dar la 1/10=1/5 c. si toate au fost brici, si dupa ff multi ani de folosire.

Aceasta postare a fost editata de fulgerica: 24 May 2017 - 09:03 PM

Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#4 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 24 May 2017 - 09:32 PM

Nu as fi asa categoric cu blamarea balansarii... cine "nu stie sa balanseze" nu este o fiara fara suflet, ci un soft care nu e scris bine, de asta ziceam sa ii mai dai o sansa cu alt soft.
Problema este ca orice soft ai folosi, daca nu are informatie si despre Ri, nu stie cum sa interpreteze tensiunile de pe celule, si trage concluzii false.
In prima faza pana la 90% chargerele uzuale incarca celulele cu acelasi curent, deci in toate intra aceeasi energie.
Doar ca o celula cu Ri mai mare va arata la borne o tensiune mai mare, datorita caderii de tensiune mai mari pe Ri respectivei celule, si logica de balansare va intra in actiune descarcand-o, de fapt realizand exact inversul... o debalansare.
Actiunea corecta care ar trebui efectuata ar fi sa scada curentul de incarcare la toate celulele pe ultimii 10%, si in felul acesta influenta Ri se diminueaza, si poti finaliza incarcarea destul de echilibrat fara sa shuntezi nici o celula.
Nu stiu daca softul open are un asemenea regim, dar fiind open se poate adauga ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 24 May 2017 - 11:57 PM

pai tocmai, problema principala nu e la soft, este la convertoarele ad/da, la tolerante si drift termic, la generatoarele de curent din noduri. de aeea firm esmechere nici nu au facut balancere = pt ca nu pot controla procesul exact.
am facut si eu probe cu balancere uzuale si nu mi=aau incarcat acumulatorii full - ciclau de ma plictiseau incercand sa balanseze celulu. in schimb daca incarcam acumulatorii in serie sa ajunga oarecum pana pe la 4,1 pe fircare celula, apoi separat prin mufa de balansare la curent mic, celula cu celula, ajungeam sa "refac" acumulatori condiderari lazy sau out of full fuel :)
m+a preocupat competitia intr=o vreme, si atunci diferenta majora o faceau acumulatorii, felul in care dadeau zeama = in rest toti mergeau atza, aveau setup maxim la model.

Aceasta postare a fost editata de fulgerica: 25 May 2017 - 12:01 AM

Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#6 Userul este online   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 25 May 2017 - 07:11 AM

Incarcatoarele din clasa B6 au procesor cu ADC de 10 biti, adica 1024 de pasi, deci la 5V rezolutia este de 5mV, adica jumatate din ultimul digit afisat, cum scrie la carte ca e corect ca sa fi sigur ca e valoarea aia.
Deci cand vedem 4.20 afisat, intern poate sa fie oricat intre 4.195 si 4.205, iar softul rotunjeste pentru afisare numai cu doua zecimale.
Problema este insa la tensiunea totala a pack-ului... aceasta nu poate fi afisata cu doua zecimale, pentru ca la 25V cat are un 6s, o rezolutie de 25mV ar face afisarea sutimilor o pacaleala.

Solutia propusa de matale, cu incarcare finala la nivel de celula este cam incomoda, necesitand mutat de fire de 3x si conectica custom cu doi pini pentru acces la nivel de celula.
Si atentie sa nu pui invers cumva... :)
Incearca ce ti-am propus eu... incarca pe LiIon pana la 4.1V, fara balansare, apoi treci pe lipo si incarca inca 5% la C/2, adica vreo 6 minute, apoi scade curentul la C/4 si lasa pana la sfarsit.
Masoara si zii cat de bine s-a terminat ;)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   RedDevil 

  • Pfiu Drace, zboara!!!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 2111
  • Inregistrat: 16-March 13
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Interests:Aero, 3D

Postat 25 May 2017 - 09:17 AM

De cand am pus cheali pe accucell 6 imi balanseaza foarte bine celulele, verificat cu aparat de masura, inclusiv cu fluke.
Fly it, like you stole it!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro