Modelism - RHC Forum: intrebare servo Omron Yaskawa (raspuns rapid) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

intrebare servo Omron Yaskawa (raspuns rapid)

#1 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 19 May 2017 - 06:45 PM

Salutare

Am primit de la o cunostinta un driver Omron Yaskawa SJDE-04APA (driver servo 400w)
Credeti ca un servo de 400W, 1.xx Nm poate cara gantry-ul(axa Y - cea longitudinala) a un router de 800x600mm (aflat in curs de executie)

Intreb asta pentru ca n-am mai lucrat niciodata cu servo si n-as prea vrea sa ma avant sa cheltui 300Eur pe un motor pe Ebay si sa nu fie bun. Alternativa ar fi un sistem Leadshine Nema24 3Nm.

Astept pareri (daca se poate repede), ca am tot negociat cu vanzatorul si nu vreau sa pierd licitatia !!!

Si daca e OK, cum ar fi mai bine sa-l cuplez la surub, direct prin cuplaj sau prin curea si reductie (si cat sa fie, 1:2 sau 1:3 etc)

Multumesc anticipat

Marius
0

#2 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 19 May 2017 - 10:40 PM

Este ok un servo de 400 de w , dar mi se pare cam marisor pentru aplicatia respectiva .
Servo se cupleaza cel mai bine , si este indicat cu curea , cu reductie , are turatie prea mare pentru surub cu bile .
Sincer motoarele de la leadshine sunt ok , daca au 3 faze , sunt mai silentioase ca cele pas cu pas , au acceleratie mai mare , si viteza mai mare , decat un steper in 2 faze .
Cu 300 de euro cred ca iti iei 2 drivere cu motoare leadshine de 2nm bucla inchisa si iti faci treaba .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#3 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 20 May 2017 - 05:08 AM

OK, multumesc

Am folosit deja sisteme closed loop de la Leadshine si stiu ca sunt bune. Personal le-am recomandat oricui vrea sa-si faca un router cu steppere,

Avand de fapt doua drivere (nu unul) pentru servo de la Omron Yashkawa, despre care nu stiu daca functioneaza - le-am primit moca - se pune problema daca s-at mertita sa risc cu servo-uri de pe Ebay pentru a obtine un router rapid si silentios.

Daca driverele nu functioneaza, va trebui apoi sa ma scobesc de inca xxx euro pentru drivere. Daca functioneaza, obtin in aceeasi bani ceva performant.

Cam asta e problema




Marius

Aceasta postare a fost editata de Marius Nevschi: 20 May 2017 - 05:08 AM

0

#4 Useril este offline   Marius Nevschi 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 15-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacau, Romania
  • Interests:IT, CNC

Postat 20 May 2017 - 07:40 AM

Gata,

M-am decis. RISC si cumpar un servo motor !! Testez ambele drivere cu el si daca e OK, mai caut unul la un pret similar.

Marius



0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro