Modelism - RHC Forum: Transportor nadă - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Transportor nadă un fel de trimaran simplu pt nădit

#1 Useril este offline   Paduroiu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-October 16

Postat 06 May 2017 - 12:12 AM

Am inceput constructia... câte un pic în fiecare zi și pâna la prima partidă de pescuit va fi gata.
Am niște plăci din tablă de aluminiu, erau rame pt filtre Hepa.... am folosit câteva bucăți de tablă și am obținut ceva care seamănă cu o bărcuță dar cred că își va îndeplini rolul. Cam așa arata bărcuța mea, mai urmeză să găsesc o soluțe pentru cuvele basculante. motor 755/40. Încă nu am montat cârma , antena.... dar treptat treptat. ce a fost mai greu, tăiat și îndoit tablă am terminat aproape. Fără acumulator cântărește 2,8 kg....

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  1_1.PNG (231.57K)
    Number of downloads: 293
  • Fisier atasat  IMG_1793.JPG (128.18K)
    Number of downloads: 326

0

#2 Useril este offline   gabi123 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 31-March 16

Postat 17 May 2017 - 06:07 PM

Unde scoti axul pt elice? 😀
0

#3 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 17 May 2017 - 06:59 PM

E wireless !
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#4 Useril este offline   Paduroiu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-October 16

Postat 17 May 2017 - 09:13 PM

Vezi postareagabi123, la 17 May 2017 - 06:07 PM, a spus:

Unde scoti axul pt elice? 😀


Pe flansa va veni montat motorașul ( in prelungirea acumulatorului) iar axul iese prin panoul opus, se vede gaura prin care va iesi axul. Încă nu este gata pt că nu sunt multumit de greutatea în gol, fara acumulator cam 3 kg.... Am sa elimin suporții metalici pt flotoare si am sa gasesc o soluție mai ușoară. Colierele sunt destul de grele, se fixeaza cu suruburi de M 10... Am sa folosesc suruburi M 6 fara coliere ( flotoarele sunt din teava de diam 75.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  3.jpg (65.38K)
    Number of downloads: 95

0

#5 Useril este offline   gabi123 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 31-March 16

Postat 17 May 2017 - 09:45 PM

Trebuie sa iei in calcul ca elicea trebuie sa stea sub apa cel putin 2/3 cm chiar si atunci când nu ai cuvele încărcare.
Daca bateria se montează pe fata o sa fie ridicata de spate atunci când se întoarce la mal cu / cuvele goale....
Trebuie sa faci teste înainte de a monta axul, acolo o sa ai ceva probleme si la carma ceva mai mult de munca.
Sa nu te astepti la viteza prea mare 😀 spun asta din propria experienta.
si eu am construit o barca de la 0 si chiar merge 😀mai am de lucrat la cuve si e gata ..la peste cu ea..
0

#6 Useril este offline   Paduroiu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-October 16

Postat 18 May 2017 - 12:43 PM

Vezi postareagabi123, la 17 May 2017 - 09:45 PM, a spus:

Trebuie sa iei in calcul ca elicea trebuie sa stea sub apa cel putin 2/3 cm chiar si atunci când nu ai cuvele încărcare.
Daca bateria se montează pe fata o sa fie ridicata de spate atunci când se întoarce la mal cu / cuvele goale....
Trebuie sa faci teste înainte de a monta axul, acolo o sa ai ceva probleme si la carma ceva mai mult de munca.
Sa nu te astepti la viteza prea mare 😀 spun asta din propria experienta.
si eu am construit o barca de la 0 si chiar merge 😀mai am de lucrat la cuve si e gata ..la peste cu ea..

Orice sfat imi va fi folositor. Voi face teste desigur însă poate îmi spune cineva care ar fi greutatea optimă pt o barcă goală - nada va fi de cel mult 1 kg, cred ca mai mult nu se justifica.
0

#7 Useril este offline   gabi123 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 31-March 16

Postat 18 May 2017 - 04:29 PM

Cred ca undeva la 2 kg fără baterie.
Mai nou se fac mult mai usoare cu baterii lipo...dar nu stiu ce autonomie REALA au.
Eu am ceva de 9 kg din care bateria 6 kg/20 ah.

Am fost pe lacul morii cu ea si m am jucat aprox 1,5 ore cu ea, am venit cu 12,6 v si am plecat cu 12,4v eu zic ca e bine..
La mine nu conteaza aspectul si nici greutatea..de obicei merg la peste cu masina si nu cred ca/ conteaza 2-3-5 kg in plus 😀
0

#8 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 18 May 2017 - 07:00 PM

"am venit cu 12,6 v si am plecat cu 12,4v eu zic ca e bine.." eu zic ca este perfect spre perpetum mobile
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#9 Useril este offline   nid1975 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 402
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCHAREST
  • Interests:navomodelism,pescuit

Postat 18 May 2017 - 08:17 PM

Greutatea ideala pt un navomodel de plantat complet echipat este in jur de 5kg dar poate fi diferita de la un model la altul in functie de forma geometrica, marime ,pescaj la care se aplica ulterior legea lui Arhimede!:)
Tel 0728777780
0

#10 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 18 May 2017 - 10:37 PM

Daca ti se pare prea usoara poti folosi beton , acum nu stiu daca retardul asta la si armat !!!

Fisier atasat  IMG_20170503_1108251.jpg (364.65K)
Number of downloads: 212
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#11 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2399
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 18 May 2017 - 10:44 PM

Ca sa dau gaura pentru montarea unei plase antibradis a trebuit sa folosesc rotopercutorul si diblurile aferente :)))
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#12 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 18 May 2017 - 10:53 PM

Daca ce ai facut tu pana acum are 3 kg, si nu ai facut mai nimic, arunca si reia proiectul.
De curiozitate, cat au flotoarele?
Nu ai spus nici ce dimensiune are. Daca un metru, poate e k.
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

#13 Useril este offline   Paduroiu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-October 16

Postat 19 May 2017 - 10:29 PM

Vezi postareaZeus, la 18 May 2017 - 10:53 PM, a spus:

Daca ce ai facut tu pana acum are 3 kg, si nu ai facut mai nimic, arunca si reia proiectul.
De curiozitate, cat au flotoarele?
Nu ai spus nici ce dimensiune are. Daca un metru, poate e k.

50 cm flotoarele si corpul 45 la partea superioară - volum la flotor cca 2,25 litri. Elicea e de 50 mm, carma 55 mm, bateria 12 V 7 A și motorul 755/40

Aceasta postare a fost editata de Paduroiu: 19 May 2017 - 10:31 PM

0

#14 Useril este offline   Paduroiu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-October 16

Postat 19 May 2017 - 10:39 PM

Vezi postareaZeus, la 18 May 2017 - 10:53 PM, a spus:

Daca ce ai facut tu pana acum are 3 kg, si nu ai facut mai nimic, arunca si reia proiectul.
De curiozitate, cat au flotoarele?
Nu ai spus nici ce dimensiune are. Daca un metru, poate e k.

Corpul 45 la partea superioară, lățime 15 cm și inaltimea 11 cm - partea frontala are o inclinatie de cca 45 de grade -
volum la flotor cca 2,25 litri, 50 cm flotoarele lungime. Elicea e de 50 mm, carma 55 mm, bateria 12 V 7 A și motorul 755/40
0

#15 Useril este offline   H7-25 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Gender:Male
  • Location:Botosani
  • Interests:modelism, fishing, surveying

Postat 20 May 2017 - 12:09 PM

Stelian - "super tare" setul de coliere de pe cuplajul axului elicei dar betonul probabil rezolva si o buna parte din vibratiile ansamblului. Presupun ca nu este opera ta ca e prea... high-tech.
Cat despre transportorul de nada , parerea mea este ca sistemul cu flotoare o fi bun pentru barje dar este mai rau decat galosii plutitori ce se mai gasesc pe piata sub denumirea de barci de plantat , va fi cam naravas la manevre gen viraje si va salta pe valuri (datorita fundului plat) incat exista riscul pierderii monturilor pe drum daca nu are cuve adanci iar la valuri mai mari cu lungimea de unda cam cat lungimea barcii se poate sa fie chiar rasturnat deoarece forma respectiva nu taie valul.
Parerea mea - daca vrei sa faci o barca ieftina este nevoie de foarte multi bani - insa mai bine cumpara o coala de polistiren extrudat de 3-5cm din care , cu sabloane din carton (indoite pe axa pentru simetrie)decupezi cu cuterul o forma hidrodinamica, o slefuiesti cu smirghel (dupa ce in prealabil ai lipit cateva straturi cu spuma poliuretanica fara expandare - pt. lipit polistiren) cauti sa pastrezi simetria cu ceva gen compas sau sablon - asta se rezolva pe vremuri din osatura - coastele modelului (sau o decupezi la un CNC ) si in final aplici cateva straturi de epoxy armat cu fibra tocata , pui in sac folie si vacumezi cu aspiratorul iar cand s-a intarit slefuiesti cutele si dai culoare. Bineinteles ca asa arata procedeul in ansamblu pentru ca in practica diferenta este la fel ca intre cum vezi ca se pune faianta la emisiunile TV ca termina de pus o baie in 5 min. si cum te chinui tu acasa si inghiti praf 3 zile. Si in final sfatul meu:
Chiar daca greutatea bagajelor nu conteaza daca mergi la pescuit cu camionul, totusi legea lui Arhimede nu s-a abrogat inca si o sa ai nevoie de un motor mai puternic si mai multa energie ca sa faci un drum cu o barca de 10kg decat cu una de 3-5kg in acelasi interval de timp si nu pune in barca acumulatorul de la camion ca sa ai multa autonomie ci unul mic 5-7Ah care sa poata fi schimbat cand s-a consumat, oricum cu o barca rezonabila la 150-200m faci cateva plantari bune cu 5-7Ah si e foarte probabil sa nu ai nevoie de mai mult la o partida. Spor!
In God we trust, all others must pay cash!
0

#16 Useril este offline   gabi123 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 31-March 16

Postat 20 May 2017 - 03:51 PM

@Păduroiu,

daca vrei sa mergi la balta fără sa pletesti taxa sau sa deranjezi ceilalti pescari , transportorul tau nu e potrivit , atunci trebuie sa ai viteza sa facă gălăgie si câteva viraje sa faci ceva valuri ,nu mai zic ca daca te suna sotia din 5 in 5 minute chiar ca trebuiee sa faci 5 plantari in 5 minute.
DAR daca de duci la peste sa bei o bere si sa duci la pesti ceva de rumegat, este OK ce construiesti tu acolo.
Am uitat sa iti spun părerea mea legata de aspect, daca vrei sa te lauzi la prieteni cu barcuta ta lucioasa si cu multe luminite americane, nu ai succes pentru ca nu arata si nici nu ai dat pe ea 2000 ron
Încă ceva, sa folosesti adeziv bun , chiar daca costa mai mult k un silicon sanitar (rezista doar in perioada de garantie)

Sper ca intelegi ce vreau sa spun :)
0

#17 Useril este offline   Paduroiu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-October 16

Postat 03 December 2017 - 11:20 PM

Am terminat costructia, după o pauză destul de lungă. Am cumpărat acumulator cu plumb de 12 V 7 A de la Sierra... după 5 luni s-a terminat, s-a dus un element și oricăt am încercat nu am reușit să-l recuperez. Tot de la Sierra am luat si servomotorașe SFS 5106 B, le-am pus la cârmă și la cuve, am făcut câteva manevre si unul din ele, de la o cuvă s-a stricat, s-a „bărbierit” un pinion... am zis că dacă iau unul mai scump e mai bun, aiurea, nu recomand, nici măcar piese de schimb, angrenaje nu au de schimb pt el, au pt Futaba cu dantura metalică, deci dacă au angrenaje de schimb pt cele cu dantură metalică înseamnă că sunt și mai proaste...

Acum aș dori o consultație. Servomecanismul are poziția 0, 60 grade stânga și 60 grade dreapta. Aș putea să-l fac să meargă 0 - 120 de grade stânga sau dreapta, după cum am nevoie ?

Poze cu barca

https://1drv.ms/f/s!...BBzaUUlmomrXxED
0

#18 Useril este offline   pescarul36 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 08-August 07

Postat 17 December 2017 - 12:17 PM

@ Paduroiu

Tin cu tine si iti urez succes! Iata barcazul meu conceput acum 10 ani cu ajutorul RHC ului, merge foarte bine si acum, il foloseste un prieten care nu m a lasat sa l faram, https://www.youtube....h?v=p6ofOyEjyqU . Sincer daca RHC ul n ar fi existat trebuia inventat, navo de plantat faceau doar 3-5 insi de pe acest forum. Cu aceasta ocazie imi urez bine c am revenit pe aest forum, dupa o lunga absenta, (ca am nevoie sa mi fac o noua barcuta tot cu ajutorul membrilor, am ramas in urma cu tehnologia) recunosc ca am citit ultimele postari si am sa mai citesc (asta asa ca sa nu fiu trimis si sa fiu iertat ca n am citi atatia ani). Am sa deschid in curand un topic cu intrebari incomode sau impertinete.
O treaba inceputa este pe jumatate terminata.
0

#19 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2017 - 11:02 PM

Vezi postareapescarul36, la 17 December 2017 - 12:17 PM, a spus:

@ Paduroiu

Tin cu tine si iti urez succes! Iata barcazul meu conceput acum 10 ani cu ajutorul RHC ului, merge foarte bine si acum, il foloseste un prieten care nu m a lasat sa l faram, https://www.youtube....h?v=p6ofOyEjyqU . Sincer daca RHC ul n ar fi existat trebuia inventat, navo de plantat faceau doar 3-5 insi de pe acest forum. Cu aceasta ocazie imi urez bine c am revenit pe aest forum, dupa o lunga absenta, (ca am nevoie sa mi fac o noua barcuta tot cu ajutorul membrilor, am ramas in urma cu tehnologia) recunosc ca am citit ultimele postari si am sa mai citesc (asta asa ca sa nu fiu trimis si sa fiu iertat ca n am citi atatia ani). Am sa deschid in curand un topic cu intrebari incomode sau impertinete.


Au trecut 10 ani? Cand domne ca parca ieri faceam primul dulap:))
0

#20 Useril este offline   Paduroiu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-October 16

Postat 20 September 2018 - 12:21 PM

Am terminat transportorul pt nadă și după mai multe ajustări si probe, am obținut ceva multumitor. Am sa-i mai fac niste îmbunatațiri oricum important este că rezultatul este suficient de bun până acum. Am pus un filmulet, e filmat cu tel mobil si de aceea se vede pe o parte și chiar nu mi-am mai bătut capul sa-l intorc pt ca după unele ajustări vor urma si alte filmulete.

https://www.youtube....wx0tzaAYo&t=71s

https://www.youtube....wx0tzaAYo&t=71s
0

#21 Useril este offline   Paduroiu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-October 16

Postat 05 May 2019 - 11:15 AM

Am introdus un filtru cu 3 condensatori pe motor și un cilindru de ferită pe cablul + al motorului și nu mai am întreruperi la sarcină mare. Am folosit și un wattmetru pentru a măsura consumul. Transportorul are 6,2 kg gol, cu baterie Li-Po 4S 16.000 mAh.

https://youtu.be/MB5-TPeJrm8

https://youtu.be/22d3sYPLO-U
0

#22 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 05 May 2019 - 12:33 PM

Consumul de 6,67A sper ca am descifrat bine este ok ,dar viteza lasa de dorit ,asta datorita formei barcii.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#23 Useril este offline   Paduroiu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 23-October 16

Postat 05 May 2019 - 10:26 PM

Vezi postareamanolo, la 05 May 2019 - 12:33 PM, a spus:

Consumul de 6,67A sper ca am descifrat bine este ok ,dar viteza lasa de dorit ,asta datorita formei barcii.


Da, 6,67 A - curentul la vârf de sarcină, se vede cam prost in filmarea a 2 a dar așa este. Rezistența la înaintare este mare pt că forma hidrodinamică a bărcii lasă de dorit. Acum sunt aproape gata sa cad în tentația de a condtrui altă barcă...
Muțumesc tuturor pentru amabilitatea de a-mi răspunde și nu în ultimul rând lui Manolo !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro