Modelism - RHC Forum: Constructie CNC Pentru realizarea de PCB-uri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Constructie CNC Pentru realizarea de PCB-uri

#91 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 09 July 2017 - 10:32 PM

Vezi postareaBejan-Adi, la 09 July 2017 - 10:18 PM, a spus:

Caut ceva de genul.. Doar sa aibă un pas de cel puțin 1.8 nu de 3.75 ca acesta.


Pai si ce mare lucru, iei un motor normal dublu ax, si gauresti axul fara sa-l demontezi. Il prinzi in strung, si-l executi.
0

#92 Useril este offline   Bejan-Adi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 03-May 17
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 09 July 2017 - 10:43 PM

Vezi postareamincof, la 09 July 2017 - 10:32 PM, a spus:

Pai si ce mare lucru, iei un motor normal dublu ax, si gauresti axul fara sa-l demontezi. Il prinzi in strung, si-l executi.

Cred ca așa am sa fac, vad ca nu se găsește gata găurit. (problema este ca dau mai mult la găurit decât pe motor)
Mulțumesc frumos!

Aceasta postare a fost editata de Bejan-Adi: 09 July 2017 - 10:47 PM

0

#93 Useril este offline   Bughy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 09-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Interests:Robotica, Electronica, Mecanica

Postat 11 July 2017 - 10:16 AM

Eu zic sa te orientezi spre ceva gata gaurit... Nu-i simplu sa dai o gaura de diametru mic pe lungime atat de lunga...
"I reject the reality and substitute my own"
Bogdan
0742 796 172
0

#94 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 12 July 2017 - 04:11 PM

pentru plantare smd ai nevoie de asa ceva:
https://www.aliexpre...1a-4b53a963948c
0

#95 Useril este offline   Bejan-Adi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 03-May 17
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 13 July 2017 - 09:36 PM

Vezi postareaflorinhome, la 12 July 2017 - 04:11 PM, a spus:

pentru plantare smd ai nevoie de asa ceva:
https://www.aliexpre...1a-4b53a963948c

Multumesc!
0

#96 Useril este offline   Bejan-Adi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 03-May 17
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 13 July 2017 - 09:46 PM

Salutare,
De ceva timp mi-au venit moatoarele, problema este ca nu le pot face sa se invarta am incercat si math3 si linuxcnc nimic nu se invart nici cum.
Asa le-am conectat.
Am mai incercat si cu DIR+,PUL+,ENABL+ conectate la 5v si PUL-P3 si DIR-P2 tot nimic :(
Fac conexiunile gresit?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: connect_driver.jpg

0

#97 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 14 July 2017 - 11:12 AM

Ai setat mach-ul pentru placa ta?
Vad ca enable "-" l-ai lasat inaer. Pai cum vrei sa activeze optocuplorul daca pe minus nu este alimentat?
Si ar fi bine sa bagi 5v "+" in toate otocuploarele, si sa dai semnal pe minus.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 14 July 2017 - 11:15 AM

0

#98 Useril este offline   Bejan-Adi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 03-May 17
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 14 July 2017 - 06:25 PM

Vezi postareamincof, la 14 July 2017 - 11:12 AM, a spus:

Ai setat mach-ul pentru placa ta?
Vad ca enable "-" l-ai lasat inaer. Pai cum vrei sa activeze optocuplorul daca pe minus nu este alimentat?
Si ar fi bine sa bagi 5v "+" in toate otocuploarele, si sa dai semnal pe minus.

Daca conectez ENBL- la masa se aprinde beculetul rosu...
Acestea sunt setarile facute :(
La setari este o problema da nu stiu exact unde :(

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 222.jpg
  • Imagine atasata: Untitled.png

0

#99 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 14 July 2017 - 09:32 PM

Vezi postareaBejan-Adi, la 14 July 2017 - 06:25 PM, a spus:

Daca conectez ENBL- la masa se aprinde beculetul rosu...
Acestea sunt setarile facute :(
La setari este o problema da nu stiu exact unde :(


Vad ca ai setat doar axa x.
Ar fi bine sa te uiti pe pdf-ul controlleru-lui sa vezi care pini sunt pentru step dir.
Dar incearca cu pinul 3 pe step si cu 2 pe dir. si vezi ce iese.
0

#100 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 14 July 2017 - 09:47 PM

Vezi postareaBejan-Adi, la 14 July 2017 - 06:25 PM, a spus:

Daca conectez ENBL- la masa se aprinde beculetul rosu...
Acestea sunt setarile facute :(
La setari este o problema da nu stiu exact unde :(


Fa legaturile invers. Adica alimenteaza optocuploarele cu +5v, iar minusul de la fiecare baga-le la semnale (adica step,dir,etc.)
0

#101 Useril este offline   andreigradu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 15-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 5
  • Interests:Electronica, mecanica, machete feroviare, fotografia, CNC

Postat 15 July 2017 - 06:33 PM

Placa de interfata nu e cea mai fericita, cred ca e aiurea de tot, vad pe ea optocuploare chioare PC817, nu prea ai ce face cu ea.
E necesara o interfata cu bufere triger schmidt, ceva gen 74hc245
http://www.ebay.com/...wUAAOSw4DJYlWwT
.......................
driverul tau are in interior pe pinul de step un optocuplor 6N137 care e tot triger schmidt de viteza mare . Pe pinul de directie are 4N35, sau PC817. Iar pe pinul de enable are un PC817.
....................
Acolo pe site-ul de unde ai postat ca achizitionezi e si schema de conectare, deci chinezul a zis exact cum sa conectezi.
.........
Tu ai o problema de comunicatie dupa cum pare, ca sa verifici, poti utiliza cate 3 LED-uri pentru fiecare axa pe care le conectezi la iesirile din placa de interfata. Fiecare LED se inseriaza cu o rezistenta de 270, 300, 330 ohm ca sa ai un curent de 5-7 mA pe LED.
Astfel te joci cu placa de interfata fara motoare si vezi acele LED-uri ca se aprind cand dai comenzi din Mach3.
Totodata asa verifici ca portul tau paralel functioneaza.
.............
E posibil ca PC-ul tau sa aiva un port paralel ce scoate 3,3V si in cazul asta ai nevoie de triger scmidt bufer ca sa ridici semnalele la 5V pentru a ataca driverul. Sau desfaci driverele tale si modifici rezistentele de la optocuploare ca sa corespunda cu tensiunea de comanda, e si asta o solutie.
Vand diverse componente cnc, motoare nema 17, nema 23, suruburi trapezoidale 10x2, 12x3, 16x4, 20x4... 50x8
Prelucrari pe strung suruburi trapezoidale si piulite trapezoidale din poliamida si alama.
e-mail:andrei_gradu@yahoo.com tel: 0773399508
0

#102 Useril este offline   andreigradu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 15-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 5
  • Interests:Electronica, mecanica, machete feroviare, fotografia, CNC

Postat 15 July 2017 - 10:50 PM

Din curiozitate am gaurit 2 motoare nema 17 cu ax dublu. unul are ax lung de 55mm si celalalt are lungimea de 65mm
Operatiunea s-a facut cu burghiu de 2,5mm diametru
.................
Am gaurit din ambele capete pana la jumatatea motorului, deci gaurile au avut 30-35mm adancime.
Am realizat ambore de centrare pentru burghiu, altfel se duce gaura aiurea, sau se rupe burghiul.
....................
Burghiul trebuie sa fie de calitate caci axul nu e chiar fier mort.
Prin invartire la turatie mare a intregului motor trebuie avuta grija ca sa nu se indoaie axul.
............
https://photos.app.g...NcBZBSBWGEhmk62
.....................
P.S. Vezi ca exista un tanar Budisteanu Ionut, care a facut o masina de plantat, te poti inspira si de acolo...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aaaaaaaaaaaaaaa.JPG
  • Imagine atasata: bbbbbbbbbbbbba.JPG

Vand diverse componente cnc, motoare nema 17, nema 23, suruburi trapezoidale 10x2, 12x3, 16x4, 20x4... 50x8
Prelucrari pe strung suruburi trapezoidale si piulite trapezoidale din poliamida si alama.
e-mail:andrei_gradu@yahoo.com tel: 0773399508
0

#103 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 16 July 2017 - 08:14 AM

Vezi postareaandreigradu, la 15 July 2017 - 06:33 PM, a spus:

Placa de interfata nu e cea mai fericita, cred ca e aiurea de tot, vad pe ea optocuploare chioare PC817, nu prea ai ce face cu ea.
E necesara o interfata cu bufere triger schmidt, ceva gen 74hc245
http://www.ebay.com/...wUAAOSw4DJYlWwT
.......................
driverul tau are in interior pe pinul de step un optocuplor 6N137 care e tot triger schmidt de viteza mare . Pe pinul de directie are 4N35, sau PC817. Iar pe pinul de enable are un PC817.
....................
Acolo pe site-ul de unde ai postat ca achizitionezi e si schema de conectare, deci chinezul a zis exact cum sa conectezi.
.........
Tu ai o problema de comunicatie dupa cum pare, ca sa verifici, poti utiliza cate 3 LED-uri pentru fiecare axa pe care le conectezi la iesirile din placa de interfata. Fiecare LED se inseriaza cu o rezistenta de 270, 300, 330 ohm ca sa ai un curent de 5-7 mA pe LED.
Astfel te joci cu placa de interfata fara motoare si vezi acele LED-uri ca se aprind cand dai comenzi din Mach3.
Totodata asa verifici ca portul tau paralel functioneaza.
.............
E posibil ca PC-ul tau sa aiva un port paralel ce scoate 3,3V si in cazul asta ai nevoie de triger scmidt bufer ca sa ridici semnalele la 5V pentru a ataca driverul. Sau desfaci driverele tale si modifici rezistentele de la optocuploare ca sa corespunda cu tensiunea de comanda, e si asta o solutie.


Mai nou, eu nu mai folosesc BOB. Am avut experiente neplacute cu chinezariile astea ieftine. Banuiesc ca cele mai scumpe sunt mai de doamne ajuta.
Dar driverele au optocuploare la intrare si merg pe direct.
Doar pentru comanda spindel-ului (sau ce-o mai fi pe acolo) pun separat optocuploare.
Se simplifica mult treaba si elimini o sursa de erori si posibile defecte.(Am in sertar 4 BOB-uri defecte pe cate un port-nu acelasi-de la masa de debitat cu plasma.)
Am pus pe direct si nu mai am probleme.
E un risc pe care mi l-am asumat.
Asa ca pentru probe eu as pune fire direct de la LPT.

Stima.
0

#104 Useril este offline   Bejan-Adi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 03-May 17
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 16 July 2017 - 09:45 AM

Am rezolvat într-un final, probabil ca nu se împacă Mach3 cu Windows 10 pe XP merge brici.
0

#105 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 16 July 2017 - 08:17 PM

Eu recomand sa folosesti bob cu drivere octocuploare , pentru ca nu sti cand ai o descarcare de tensiune , un soc , etc , si asa macar iti protejezi pc , si nu o sa stai buza umflata ca s-ars controlerul de la pc , sau altceva.Cine le foloseste fara , stie ce face , si nu are nevoie de protectie la sculele pe care le foloseste .De obicei in industrie inginerii pun octocuploarele pentru protectii , si de obicei isi fac foarte bine treaba , dar este posibil, sa faca si probleme aceste octocuploare , mai ales daca nu sunt de calitate .

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#106 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 16 July 2017 - 08:51 PM

Vezi postareaElicopter, la 16 July 2017 - 08:17 PM, a spus:

Eu recomand sa folosesti bob cu drivere octocuploare , pentru ca nu sti cand ai o descarcare de tensiune , un soc , etc , si asa macar iti protejezi pc , si nu o sa stai buza umflata ca s-ars controlerul de la pc , sau altceva.Cine le foloseste fara , stie ce face , si nu are nevoie de protectie la sculele pe care le foloseste .De obicei in industrie inginerii pun octocuploarele pentru protectii , si de obicei isi fac foarte bine treaba , dar este posibil, sa faca si probleme aceste octocuploare , mai ales daca nu sunt de calitate .


Cum zicea znecula mai devreme, driverele de steppere (cel putin alea mai cu pretentii) au deja optocuploare pe toate semnalele de intrare (step/direction/enable) asa ca din pct. asta de vedere esti izolat optic cu sau fara BOB.
Departe de mine sa afirm ca nu poti avea probleme cu orice componenta electronica totusi cred ca un optocuplor (adica in mare parte din cazuri un LED + un fototranzistor) nu-i o tehnologie "de ultima ora" asa ca la frecventele semnalelor ce le folosim, ar trebui sa mearga si variantele ieftine suficient de bine DACA restul e OK... parerea mea... ;).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#107 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 16 July 2017 - 09:05 PM

Sti care ii treaba , sistemele ieftine functioneaza ca un sistem ieftin , dar daca iei un smothstepper , sau o placa dedicata , cu microcontoler , nu cred ca iti convine sa arzi porturile microcontrolerului pentru ca tu ai pus lite sau porti schmidth in loc la octocuploare .
Deaceea cred ca sfaturile date mai sus de stimabilii colegi , pot sa creeze prejudicii unor utilizatori care nu le prea au cu electronica , sau cu modul de functionare al sistemelor de comanda .
Dar pe la romani se poarta si zicala 'lasa ca merge si asa.


Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#108 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 16 July 2017 - 09:12 PM

Vezi postareaElicopter, la 16 July 2017 - 09:05 PM, a spus:

Sti care ii treaba , sistemele ieftine functioneaza ca un sistem ieftin , dar daca iei un smothstepper , sau o placa dedicata , cu microcontoler , nu cred ca iti convine sa arzi porturile microcontrolerului pentru ca tu ai pus lite sau porti schmidth in loc la octocuploare .
Deaceea cred ca sfaturile date mai sus de stimabilii colegi , pot sa creeze prejudicii unor utilizatori care nu le prea au cu electronica , sau cu modul de functionare al sistemelor de comanda .
Dar pe la romani se poarta si zicala 'lasa ca merge si asa.

Elicopter, ma scuzi ca te intreb, prin "stimabilii colegi" la cine te referi mai exact?
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#109 Useril este offline   andreigradu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 15-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 5
  • Interests:Electronica, mecanica, machete feroviare, fotografia, CNC

Postat 17 July 2017 - 10:52 AM

Probabil ca se referea la mine, ca am amintit de triger schmidt.
Ideea e simpla daca o intelegem asa cum e.
...............
1. - Portul paralel poate livra semnale intre 3.0 - 5.0V
2. - Optocuplorul din intrarea driverului are nevoie de un anumit curent de comanda pentru a lucra, la 6N137 cam 7mA.
3. - Rezistenta de limitare e calculata pentru 5V tensiune de intrare, la 3.3 sau mai mic semnalele nu mai sunt sigure.
4. - Placa de interfata e cuplata electric / galvanic cu calculatorul, se alimenteaza din usb, are masa comuna cu PC.
...............
5. - Placa are comenzi prin releu pentru diverse accesorii ale CNC
6. - Placa are comenzi PWM 0-10V pentru turatie, dar inverterul trebuie sa aiva optocuploare pe tensiunea de comanda a turatiei.
7. - Placa are porti triger schmidt tocmai ca sa formateze semnalele provenite de la PC si atenuarile de pe cablurile de comanda.
...............
8. - Driverele ieftine din CHINA toate au optocuploare, le vedeti in poze pe cele mai ieftine posibile cu TB6560-5USD si TB6600-7USD.
9. - Puteti sa desfaceti capacul la driverele voastre profesionale si veti gasi si acolo cate 3 optocuploare pe intrare.
10. - Din cate am citit Mach3 nu merge pe WIN-7 pe port paralel, merge doar pe WIN-XP, pe portul paralel.
.................
11. - Placa de comanda NU E IZOLATA GALVANIC fata de PC.
12. - Driverele sunt cele care trebuie sa aiva optocuploare la intrare.
13. - Daca driverele nu au optocuploare se construieste o interfata cu optocuploare, sau se cumpara.
14. - Oricat de hobby-starter esti intai te informezi si apoi bagi in priza scula... Daca faci invers e vina ta si banul tau...
.........................
15. - Nu am zis nimic de home, end-stop, Z- probe, si alte semnale de intrare. Acestea se vor sa obligatoriu prin optocuploare catre portul paralel, pe placa de comanda se vad in stanga acele optocuploare.
16. - Oricat de prosti ii credeti pe chinezi, sa stiti ca nu sunt. Fac si ei produse ca si noi, pe game de pret si de pretentii ale clientului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 222.JPG
  • Imagine atasata: 333.JPG
  • Imagine atasata: 111.JPG
  • Imagine atasata: 444.JPG
  • Imagine atasata: 555.JPG

Aceasta postare a fost editata de andreigradu: 17 July 2017 - 10:52 AM

Vand diverse componente cnc, motoare nema 17, nema 23, suruburi trapezoidale 10x2, 12x3, 16x4, 20x4... 50x8
Prelucrari pe strung suruburi trapezoidale si piulite trapezoidale din poliamida si alama.
e-mail:andrei_gradu@yahoo.com tel: 0773399508
0

#110 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 17 July 2017 - 11:55 AM

Inteleg , ca merge si asa .

Un bob este o separare galvanica la orice utilaj industrial sau hobby , el asta face .

Acuma mai sunt si sisteme made in china care nu au auzit aia pe acolo de separarea asta galvanica .

Ma intreb de ce nu pun porti schmidt in surse de comutatie , ca doara sunt tare cocosi chinezii astia , sau sa le lege pe direct , ca doara tot lucrul ala il face .

Dar un sistem este facut cu protectie in amandoua partile , separare galvanica si catre pc , si catre driver , si octocuploarele alea nu cred ca pot sa fie asa de naspa incat sa nu duca o viteza de 25khz , sau 100kz cat folositi la comanda cnc .

Daca tu ai in loc la pc un modul eth si ii faci o descarcare electrostatica in trigerele alea schmidt si arzi portile microcontrolerului , dupaceea ce mai zici ?

Daca iti blocheaza portul de la pc o supratensiune si o ia aza z cu viteza in jos si intra prin maza si iti sparge rulmentii in spindle , sau iti distruge si surubul cu bile , daca ai macar unul , atuncea ce mai zici ...

Cu trigerele alea nu ai nici o protectie , in un ansamblu de automatizari , daca ai pune trigere dinalea si s-ar arde porturi , iti dai seama cum ar arata o banda de asamblare cu piese lipsa , sau toate distruse din cauza ca nu a mai primit un steper coamanda de rotire a suportului , sau orice alte chestii care se pot intampla .

Chinezii iti vand toate stifturile , si le pun pe toate placile ca sa aibe omul ceva sa iti faca treaba , si fiecare alege ce doreste sa foloseasca in sistemul lui .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#111 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 17 July 2017 - 01:52 PM

Da. De acord cu toate observatiile de mai sus.
Sunt corecte.
Eu mi-am asumat riscul de a pune driverele direct pe lpt.
Sincer daca se duce pc-ul, in cazul meu nu e mare paguba.Costa mai putin de 200 lei.
E drept ca nu folosesc limitele nici end stop la ce am eu si unde nu am bob.
Am facut asta doar ca sa ma conving ca bob-ul e de vina pentru mai multe belele si a ramas asa.
In ce priveste win7 si mach3; la mine merge perfect.
Am win7 cu licenta dar nu cred ca fara licenta nu ar merge.
Mai degraba mach3 fara licenta ar face probleme.
Nu folosesc limitele nici end stop la ce am eu si unde nu am bob.

Stima.

Aceasta postare a fost editata de znecula: 17 July 2017 - 01:54 PM

0

#112 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 17 July 2017 - 03:12 PM

Separarea galvanica este fara indoiala buna insa, ca sa fim corecti, separarea unui sistem digital de comanda se face IN IMEDIATA VECINATATE a acestuia nu la capatul unui cablu chiar ecranat, de nu stiu ce lungime, care trece pe unde trece. Daca tot vorbim de industrie, asa este construit un PLC... doar ca un PC "casnic" n-a fost facut sa mearga in hala si sa comande CNC-uri... :D.
Asa ca daca e sa fim mai catolici decat papa ar fi bine sa punem optocuploarele in cutia PC-ului si nu in cutia cu maimute a CNC-ului. ;)
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#113 Useril este offline   Bejan-Adi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 03-May 17
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 20 July 2017 - 08:52 PM

Știți cumva de unde a-și putea cumpăra niște profile item tăiate la dimensiunea dorită eventual și găurite?
0

#114 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 21 July 2017 - 02:49 PM

poti cumpara de la TECH-CON , le taie la ce dimensiuni vrei dar nu cred ca le si gaureste.
de preferat ar fi sa folosesti piulitele speciale pentru profil.
si nu vinde la persoane fizice.
trebuie sa le iei pe o firma.
0

#115 Useril este offline   andreigradu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 15-May 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 5
  • Interests:Electronica, mecanica, machete feroviare, fotografia, CNC

Postat 25 July 2017 - 06:25 PM

Mai poti incerca la firma asta. intrebi ce profile au ca si resturi debitate.
Toate firmele au si resturi , doar ca mint ca sa traga la pret.
Asa ca le poti cere o lista cu resturi ramase prin depozit, poate gasesti ceva ieftin care sa te avantajeze.
Eu am discutat cu ei si au diverse resturi
http://www.amari.ro/...-timo/timo.html
Vezi ca au si placi de tabla Al ramase din debitari, cantitati mari, trebuie sa ceri oferta.
..............................
de asemenea, daca doresti profile diverse e si
http://www.alumprofi...st&iCategory=11
acestia vand la bara de 3000mm si de 6000mm
au si anumite materiale uzuale ce se vand la 1000mm, de exemplu cornier de Al.
nu stiu daca livreaza in tara.
Eu am cumparat de la ei profil Sigma 30x30 la bare de 3000 si de 6000mm, un model fara eloxare pe la 22-24lei/ml, su si model eloxat pe la 32-34lei/ml
De asemenea mai au un profil sigma 40x40 parca pe la 40-45lei/ml
Vand diverse componente cnc, motoare nema 17, nema 23, suruburi trapezoidale 10x2, 12x3, 16x4, 20x4... 50x8
Prelucrari pe strung suruburi trapezoidale si piulite trapezoidale din poliamida si alama.
e-mail:andrei_gradu@yahoo.com tel: 0773399508
0

#116 Useril este offline   Bejan-Adi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 03-May 17
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 11 August 2017 - 09:14 PM

Salut,
Azi mi-au ajuns profilele si cand am vrut sa le ansamblez am dat de 2 probleme mari :(
1) canalul profilului este de 8mm teoretc, patina este de 12 mm, am constatat ca cei 4 mm nu sunt suficienti pentru a fixa patina deasupra canalului, ea aluneca mereu in parti...in cele din urma am asezat patina pe niste saibe acum nu stiu cat de buna este aceasta manevra. voi ce parere aveti? aveti alta idee cum asi putea fixa acel gidaj?
2) patinele au gauri pentru surub m3, piulitele mele pentru profilul de 40 sunt m6, am cautat pe internet piulite m3 pentru profil de 40 nu am gasit, am gasit ceva pentru profil de 30, oare sunt bune?

un link cu poze
https://1drv.ms/f/s!...zaBTTfxa2APa8zc

astept ceva sfaturi sa ies din impas, va multumesc!
0

#117 Useril este offline   Bejan-Adi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 03-May 17
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 24 October 2017 - 10:09 AM

Salut
Am am avansat puțin cu proiectul, diseară o sa postez și un video.
Am ceva probleme, ași fi recunoscător dacă m-ați putea ajuta cu ceva sfaturi.
Cât de ușor ar trebui sa alunece patina pe ghidaj? Am 4 patine care se mișcă mai greu față de celelalte, ași putea sa le fac ceva sa se miște mai ușor? Ce părere aveți dacă a-și da bilele de pe o parte jos?

După ce am asamblat scheletul cnc-ului (fără sa pun și motoarele) am observat ca trebuie sa depun o forță destul de mare pentru a mișcă totul. Cum a-și putea să alinieze totul? Bănuiesc ca nu este aliniat bine de merge așa greu. (de ce scule am nevoie pentru o aliniere cât de cât ?)
Și ultima problema este ca la un desen complex pierde pași întotdeauna spre + și nu înțeleg de ce :(( am observat da dacă îl pun sa facă un pătrat de 200/200 mm de 100 de ori pierde mai putini pași decât dacă i-aș da sa facă un pătrat 10/10 mm de 50 de ori. Adică nu are precizie pe distante mici...
mai este o problema și matematica dar nu cred ca este asa de importantă.
La o rotație completa a motorului înaintează 45 mm, orice multiplu de pași a-și selecta din driver când fac împărțirea da un număr periodic și în program nu pot introduce asta...
ce ma sfătuiți sa fac?
0

#118 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 24 October 2017 - 05:04 PM

Buna. Incerc niste sfaturi, dar maisimplu ar fi daca ai reveni cu niste poze cu structura. N-am urmarit regulat subiectul, dar nici n-am vazut poze cu structura, sa-mi fac o idee despre ce si cum poti face. Astept secventa video de care vorbesti.
Nu scoate bilele din patina. Nu stiu cum ai mecanica acolo, dar vezi daca nu sunt deformate la montaj. In cel mai rau caz poti scoate protectiile de cauciuc de la capate, dar nu alea iti fac probleme. Ai ceva subdimensionat sau alimentarea motoarelor nu-i OK.
In cataloagele producatorilor de ghidaje gasesti operatiile potrivite pentru o aliniere corecta a sistemului. De fapt a fiecarui sistem liniar, luat separat.
La partea cu pierdutul pasilor nu stiu ce sa-ti zic iar pentru partea cu alegerea numarului de pasi pe mm, calculeaza sau alege corect ce roata de curea este potrivita. Gasesti variante sa nu mai dea cu virgula. O sa citesc tot topicul sa vad daca pricep ce ai folosit acolo. Asta cu dimensionatul transmisiei trebuia facuta la inceput.
Alegi cureaua, roata de curea, si micropasirea, corelate intre ele si in functie de toate si motorizarea. Inteleg ca ai folosit curea cu pas de 3 si roata cu 15 dinti? As fi evitat varianta cu pas de 3. Mai simplu scoti valorile din curea cu pas de 2,5 sau de 5.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#119 Useril este offline   CNC_EVOLUTION 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 20-March 17
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2017 - 06:18 PM

Vezi postareaBejan-Adi, la 24 October 2017 - 10:09 AM, a spus:

Salut
Am am avansat puțin cu proiectul, diseară o sa postez și un video.
Am ceva probleme, ași fi recunoscător dacă m-ați putea ajuta cu ceva sfaturi.
Cât de ușor ar trebui sa alunece patina pe ghidaj? Am 4 patine care se mișcă mai greu față de celelalte, ași putea sa le fac ceva sa se miște mai ușor? Ce părere aveți dacă a-și da bilele de pe o parte jos?

După ce am asamblat scheletul cnc-ului (fără sa pun și motoarele) am observat ca trebuie sa depun o forță destul de mare pentru a mișcă totul. Cum a-și putea să alinieze totul? Bănuiesc ca nu este aliniat bine de merge așa greu. (de ce scule am nevoie pentru o aliniere cât de cât ?)
Și ultima problema este ca la un desen complex pierde pași întotdeauna spre + și nu înțeleg de ce :(( am observat da dacă îl pun sa facă un pătrat de 200/200 mm de 100 de ori pierde mai putini pași decât dacă i-aș da sa facă un pătrat 10/10 mm de 50 de ori. Adică nu are precizie pe distante mici...
mai este o problema și matematica dar nu cred ca este asa de importantă.
La o rotație completa a motorului înaintează 45 mm, orice multiplu de pași a-și selecta din driver când fac împărțirea da un număr periodic și în program nu pot introduce asta...
ce ma sfătuiți sa fac?

Nu ar avea nici o logica sa dai bilele de pe o parte a patinei jos deoarece prin bile patina se sprijina pe ghidaj , nu ar mai avea cum sa functioneze normal.
Pentru aliniere ar trebui sa cumperi macar un ceas comparator de ala de 25 de lei de pe ebay .Tocmai mi am cumparat si eu unu si sunt curios sa vad ce diferente am ca le am pus la ochi.
Cat de greu sau usor merge o patina masurat cu mana libera e greu de spus, ai putea sa lasi doar patina montata pe ghidaj si sa vezi daca mai merge asa greu, daca merge usor e clar ca ai probleme de aliniere.
0

#120 Useril este offline   Bejan-Adi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 03-May 17
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 24 October 2017 - 08:18 PM

Vezi postareabitex, la 24 October 2017 - 05:04 PM, a spus:

Buna. Incerc niste sfaturi, dar maisimplu ar fi daca ai reveni cu niste poze cu structura. N-am urmarit regulat subiectul, dar nici n-am vazut poze cu structura, sa-mi fac o idee despre ce si cum poti face. Astept secventa video de care vorbesti.
Nu scoate bilele din patina. Nu stiu cum ai mecanica acolo, dar vezi daca nu sunt deformate la montaj. In cel mai rau caz poti scoate protectiile de cauciuc de la capate, dar nu alea iti fac probleme. Ai ceva subdimensionat sau alimentarea motoarelor nu-i OK.
In cataloagele producatorilor de ghidaje gasesti operatiile potrivite pentru o aliniere corecta a sistemului. De fapt a fiecarui sistem liniar, luat separat.
La partea cu pierdutul pasilor nu stiu ce sa-ti zic iar pentru partea cu alegerea numarului de pasi pe mm, calculeaza sau alege corect ce roata de curea este potrivita. Gasesti variante sa nu mai dea cu virgula. O sa citesc tot topicul sa vad daca pricep ce ai folosit acolo. Asta cu dimensionatul transmisiei trebuia facuta la inceput.
Alegi cureaua, roata de curea, si micropasirea, corelate intre ele si in functie de toate si motorizarea. Inteleg ca ai folosit curea cu pas de 3 si roata cu 15 dinti? As fi evitat varianta cu pas de 3. Mai simplu scoti valorile din curea cu pas de 2,5 sau de 5.

Și patina singura pe ghidaj se mișcă greu, de exemplu pun patina și țin bara pe verticală patina nu alunecă.
Am ales cureaua cu pas de 3 și roată cu 15 dinți pentru ca era cea mai lată curea pe care am găsit-o, m-am gândit că dacă e mai lata nu este așa de elastică. Orice a-și alege în driver dă un număr periodic :( nu știu dacă aici este problema...
Am urcat aici câteva poze/video.
https://1drv.ms/f/s!...MhQWxOGraztKY2Q
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro