Modelism - RHC Forum: Constructie CNC Pentru realizarea de PCB-uri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Constructie CNC Pentru realizarea de PCB-uri

#31 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2017 - 10:48 AM

Vezi postareamincof, la 05 May 2017 - 09:37 AM, a spus:

Suruburile sunt ale mele, am 10 buc, sunt de inalta precizie, poza este facuta la mine in camera de fiare.
Si vreau sa incep sa fac o serie de 3-4 cnc-uri de cablaje mai diferite (adica sa-ti placa sa lucrezi pe ele).
Cred ca o sa le pun si cate o dioda laser de 3-4w, pentru gravari mici.
Dar mai am un pic de treaba, si ma apuc cred ca de saptamana viitoare.
Suruburile asa aratau in faza initiala, cat si motoarele:

Suruburile sunt cu bile ?
Le-ai cuplat tu cu motorul ?
0

#32 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 05 May 2017 - 11:09 AM

Vezi postareaflorianmro, la 05 May 2017 - 10:48 AM, a spus:

Suruburile sunt cu bile ?
Le-ai cuplat tu cu motorul ?



Da, sunt cu bile. Se vede filetul surubului, si se observa si piulita daca ii dai un zoom.
Gaura la motor are 5mm/0, surubul are inceputul 5mm/0. Loctite 638, infipte, si rezultat = cuplaj maxim intre ele, precizie maxima.

Aceasta postare a fost editata de mincof: 05 May 2017 - 11:14 AM

0

#33 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 05 May 2017 - 11:12 AM

Vezi postareaBejan-Adi, la 05 May 2017 - 10:37 AM, a spus:

De aseară tot stau și ma gândesc cum voi prinde șurubul cu bila pe acele profile de aluminium și să-l pot alinia cu patinele de pe ghidaje...
Ghidaj+pagină =13 mm inaltime pe când carcasa rulmenților de la capetele șurubul undeva la 3 cm...
Ar fi mult mai ușor sa folosesc în loc de patine acele bare de 12mm... Aștept ceva păreri



Daca te uiti la lucrarile mele, iti faci o idee. Intai pui sinele cu patine, apoi surubul cu piulita respectiva, si faci carcasa surubului in functie de inaltimea sineor cu patine, si pui bine-nteles si pe patine placutele necesare (si daca poti sa fie si frezate) facute la cotele care trebuiesc pentru aliniere in plan.
Nu-ti recomand doar bare. Ori pui numai sine si patine, ori pui combinate.
0

#34 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2017 - 12:08 PM

Vezi postareamincof, la 05 May 2017 - 11:09 AM, a spus:

Da, sunt cu bile. Se vede filetul surubului, si se observa si piulita daca ii dai un zoom.
Gaura la motor are 5mm/0, surubul are inceputul 5mm/0. Loctite 638, infipte, si rezultat = cuplaj maxim intre ele, precizie maxima.

Gaura la motor ?
Pana acum am vazut motoare cu ax ( stift ),nu stiam ca exista si asa ceva
0

#35 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 05 May 2017 - 02:35 PM

Vezi postareaflorianmro, la 05 May 2017 - 12:08 PM, a spus:

Gaura la motor ?
Pana acum am vazut motoare cu ax ( stift ),nu stiam ca exista si asa ceva



Toate motoarele care sunt cu suruburile pe ele, practic in loc de stift au tub metalic.
Am si nema 23 cu tub cu gaura de 8mm.
Sunt foarte practice ca inlocuiesc suportul de capat cu rulmenti axiali si cuplajul. Pentru ca motoarele au din fabrica reglat jocul axial.
Iar motorul nema 17 care l-am pus in poza este cel mai puternic din gama asta de marime - 100oz

Aceasta postare a fost editata de mincof: 05 May 2017 - 02:36 PM

0

#36 Useril este offline   Bejan-Adi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 03-May 17
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 05 May 2017 - 05:56 PM

Vezi postareamincof, la 04 May 2017 - 09:39 PM, a spus:

Eu zic asa, a trecut vremea cand se faceau cnc-uri din hartie doar ca sa invatam meserie.
Daca tot vrei sa te apuci de ceva micut (adica bijuterie), apucate cu drag si spor.
Motoarele pe care le-ai prezentat de la tekro nu-si au rostul in masinaria asta. Iti trebuiesc motoare nema 17 de calitate, drivere profi pentru ele, ghidaje liniare cu patine cu bile de 9mm sau 12 latime, suruburi cu bile de 8mm sau 10 diamtru si profile aluminiu seria 30mm.
Si-ti va iesi exact ce vrei. Poti sa-l folosesti si la cablaje, si la bijuterii, si dentar, si la neferoase, etc
Exact ca in poza de mai jos. Este prezentat un surub cu bile de 8mm diametru, cursa de lucru fix 300mm, motor nema 17 cu 3 rotoare de 0,9Nm, suport piulita industrial, etc
Mai bine strangi niste bani si te duci in timp mai lung cu constructia lui, decat sa te grabesti ca fata mare la maritat.

ps- mai in forta lucreaza motorul pe rola de curea decat la actionarea surubului cu bile.

Revin cu o problema!
In topicul acesta http://www.rhcforum....uc%c8%9bie-cnc/ este prezentat un cnc micut structura profil aluminiu seria 30, motor nema 17, i-ati spus ca nu poate face un cnc din piesele acelea si totusi mie imi recomandati aluminiu seria 30 si motor nema 17...
Acum nu stiu ce sa mai cred...
0

#37 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 05 May 2017 - 06:22 PM

Pai trebuie sa te uiti putin ce motoare are, si ce suruburi. Apoi sa te uiti si la ce ghidaje a primit.
Apoi trebuie sa te uiti ca toate axele sunt suspendate pe cate 2 tije de 12mm diametru cred, cea ce la un cnc nu recomand. Sunt alte forte la frezare fata de plimbarea unui cap 3d.
De acea am spus sine si patine, ca vin prinse pe profil, suruburi cu bile, si motoare de calitate. Alea care sunt acolo mai mult de 40-50oz nu au. Iti dai seama ca la surub trapez trage altfel decat la cel cu bile.
Deci motoarele alea nu sunt ce trebuie acolo, de fapt dupa mine, structura aia isi are locul ca un printer 3d. Poti sa frezezi si cablaje, dar nu este ce trebuie, si nici viteza nu o sa vezi la frezat.
Si sa plimbi axele alea cu 12v, hmmm !!
Daca folosesti piese de calitate, scoti ce trebuie, daca folosesti cam ce este pe acolo, scoti un cnc seria low cost didactic

Aceasta postare a fost editata de mincof: 05 May 2017 - 06:26 PM

0

#38 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 05 May 2017 - 08:36 PM

Eu zic sa folosesti nema 23 , gasesti pe olx o gramada , si sunt si bune , numai sa nu iei dealea china .
Ia ceva care a fost folosit pe o imprimanta , xerox ...
Nema 17 sunt pentru imprimanta 3d , sau alte chestii care nu necesita multa putere , cu siguranta ca o sa mearga si la un asa mic cnc , dar nu ai prea mult putere , in raport cu un nema 23 , care ii dublu ca dimensiuni .Ca si ghidaje , eu zic s aiai cel putin 15 mm , cu incarcare 4 randuri de rulmenti .
Nu are rost sa iti bati joc de banii tai , cu sine pe 2 randuri de rulmenti , daca diferenta este mica de pret intre ele .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#39 Useril este offline   Bejan-Adi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 43
  • Inregistrat: 03-May 17
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 07 May 2017 - 06:50 PM

Va multumesc tuturor pentru ajutor!
Am sa incep sa strang piesele am mai ridicat putin si bugetul,
Suruburile o sa fie acestea https://www.banggood...html?rmmds=cart
Pentru ghidaj voi folosi aceste ghidaje https://www.aliexpre...9999.264.bwcpD3
Voi folosi aceste motoare https://www.olx.ro/o...html#017a5a7c20
Ce schema pentru driver imi recomandati in conditiile date si ce interfata de comunicare?

Aceasta postare a fost editata de Bejan-Adi: 07 May 2017 - 06:51 PM

0

#40 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 07 May 2017 - 07:01 PM

Vezi postareaBejan-Adi, la 07 May 2017 - 06:50 PM, a spus:

Va multumesc tuturor pentru ajutor!
Am sa incep sa strang piesele am mai ridicat putin si bugetul,
Suruburile o sa fie acestea https://www.banggood...html?rmmds=cart
Pentru ghidaj voi folosi aceste ghidaje https://www.aliexpre...9999.264.bwcpD3
Voi folosi aceste motoare https://www.olx.ro/o...html#017a5a7c20
Ce schema pentru driver imi recomandati in conditiile date si ce interfata de comunicare?



Nu inventa focul, si cumpara drivere gata construite, recomand la cele ieftine Leadshine.
Interfata de comunicare recomand un usb, sau mai adevarat un eth. Se gasesc, mai aproape la cnc-drive.com
0

#41 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2017 - 09:39 PM

Daca masina o faci strict pentru frezat pcb-uri sunt foarte bune Nema 17 dar surubul sa aibe pas de 2 sau 2.5 mm . Apoi ca mecanica poti folosi bare de12,dar susținute sau sine cu patine de 12 la un singur rand de bile .Iar ca driver il recomand pe cel din imagine cu TB 6560 alimentat la 24v . Eu am avut o astfel de masina configurata asa . Pana la urma ce face o astfel de masina , zgarie cu un varf minuscul ,de ce sa o supradimensionezi degeaba ? Dar repet , strict pentru pcb si cel mult ceva plastice , nu te astepta sa intri in aluminiu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: s-l400.jpg

Aceasta postare a fost editata de florianmro: 07 May 2017 - 09:40 PM

0

#42 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 08 May 2017 - 07:39 AM

Vezi postareaBejan-Adi, la 07 May 2017 - 06:50 PM, a spus:

Va multumesc tuturor pentru ajutor!
Am sa incep sa strang piesele am mai ridicat putin si bugetul,
Suruburile o sa fie acestea https://www.banggood...html?rmmds=cart
Pentru ghidaj voi folosi aceste ghidaje https://www.aliexpre...9999.264.bwcpD3
Voi folosi aceste motoare https://www.olx.ro/o...html#017a5a7c20
Ce schema pentru driver imi recomandati in conditiile date si ce interfata de comunicare?

Cu riscul sa ma repet, PAREREA MEA este sa investesti in asa fel incat sa faci o masina cu care sa poti si freza, NU doar grava, daca n-ai in vedere alte "gravuri" mai rentabile. :)
Vad ca multa lume este interesata de router-e pt. PCB-uri de aia as vrea sa intreb cam despre ce volum de PCB-uri e vorba? Daca e de facut unul pe luna si ala trebuie facut in cateva ore, atunci OK (cu toate ca pt. asa un "volum" nu merita investitia intr-o masina)... in schimb de la cateva zeci de PCB-uri in sus pe luna eu vad solutii mai bune.

Si ca sa nu se cheme ca "vorbesc teoretic" uite aici o masina care-o costat mai bine de 3500 euro cu o freza de gravat care o costat pe la 100 (suport + varfuri);

http://i.imgur.com/Tc5Uvb8.jpg

http://i.imgur.com/1SRusGq.jpg

Si uite ce iese:

http://i.imgur.com/8ODQQts.jpg

http://i.imgur.com/0ej1jWX.jpg

Si acum compara cu astea care au costat cam $1-2 bucata:

http://i.imgur.com/9gRyscF.jpg

Mie nu mi se pare ca rezultatele sunt comparabile din nici un punct de vedere.
Singurul motiv pt. care CRED EU ca merita sa faci un CNC doar pt. PCB-uri este sa inveti sa faci un CNC... :).
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#43 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2017 - 08:10 AM

Dupa parerea mea, a construi un cnc pentru pcb-uri ,ca sa inveti principiul de functionare al unei astfel de masini este un motiv justificat .Vizavi de calitatea obtinuta cu masina de 3500 de euro ,din start solutia de a folosi o pastila de carbura este gresita . Apoi slefuirea cu periuta de sarma iar este o eroare mare .Un cnc router pentru pcb -uri cu suprafata mare de prelucrare care sa frezeze sa zicem de la 100 de bucati in sus pe sesiune de frezare este o solutie de luat in seama . Daca masina lucreaza peste noapte in conditii de siguranță si placa e prinsa prin sistemul de vacum pentru a oferi o planeitate buna atunci si rezultatele vor fi bune . Dar asta implica o constructie gandita bine si mai ales precisa . Sper sa ajungem sa pot sa imi si sustin afirmatiile cu rezultate practice .
0

#44 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 08 May 2017 - 08:25 AM

Vezi postareaflorianmro, la 08 May 2017 - 08:10 AM, a spus:

Vizavi de calitatea obtinuta cu masina de 3500 de euro ,din start solutia de a folosi o pastila de carbura este gresita . Apoi slefuirea cu periuta de sarma iar este o eroare mare .Un cnc router pentru pcb -uri cu suprafata mare de prelucrare care sa frezeze sa zicem de la 100 de bucati in sus pe sesiune de frezare este o solutie de luat in seama . Daca masina lucreaza peste noapte in conditii de siguranță si placa e prinsa prin sistemul de vacum pentru a oferi o planeitate buna atunci si rezultatele vor fi bune . Dar asta implica o constructie gandita bine si mai ales precisa . Sper sa ajungem sa pot sa imi si sustin afirmatiile cu rezultate practice .

florianmro, spune-mi te rog cate PCB-uri ai frezat pana acum de ai ajuns la concluziile astea categorice? :)
Intreb pt. ca de bine de rau eu am frezat "niste multe zeci" deci cred ca sunt mai in masura sa stiu din practica fata de tine din teorie... no offence.
Si acum sa le luam pe rand:
1. Freza aia cu pastila de la Nine9 este special conceputa pt. gravare. Daca crezi ca n-am si d-alea de 2 lei sub forma de jumatate de con, te inseli. Am frezat inclusiv cu endmill de 0.3mm si pot sa spun ca PE DEPARTE rezultatele obtinute cu freza cu carbura sunt superioare.
2. Peria aia de sarma de la Proxxon este extrem de fina si este construita exact in acest scop: pt slefuire, inclusiv cablaje. La turatii potrivite se obtine o suprafata "oglinda", FARA zgarieturi, daca asta te ingrijora.
3. La grosimea foliei de cupru de pe placa PCB, erorile de planeitate mici au efecte mari... daca nu vrei sa ai "canioane" pe placa, fixarea placii CU PLACA DE SACRIFICIU dedesubt, e o aventura. Cine nu crede, il rog sa incerce si vorbim dupa. :)

Aceasta postare a fost editata de informer: 08 May 2017 - 08:27 AM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#45 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 08 May 2017 - 08:56 AM

Mai vreau sa detaliez putin despre fixarea PCB-ului pe masa masinii:
1. In afara de cazul in care se folosesc EXCLUSIV componente SMD (inclusiv conectori, relee si altele asemenea) PCB-ul trebuie fixat pe o placa de sacrificiu.
2. A nu se confunda frezarea de PCB-uri d.p.d.v. a planeitatii cu frezarea unei suprafete oarecare... aici NU se poate "lua un strat" de cateva zecimi ca sa te asiguri ca scula se misca paralel cu suprafata... aici trebuie indepartata doar folia de cupru, pe toata suprafata si fara sa intri adanc in textolit/sticlotextolit.
3. PCB-ul trebuie fixat in CAT MAI MULTE puncte altfel sigur n-o sa se obtina ceva plan. Treaba complicata este atunci cand suprafata este mare si aprox. patrata, pt. ca la mijloc o sa faca "burta", cam orice faci. Sa fixezi un PCB de marime A4 astfel incat sa fie plan in limitele cerute este un cosmar... la un A3 pt. mai multe cablaje simultan... nici nu vreau sa ma gandesc.
Oricum... spor. Ca iese sau nu, experienta-i utila cu siguranta. :)
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#46 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2017 - 09:25 AM

Am frezat cateva placi dar mi-a fost suficient sa imi dau seama cum stau treburile . De ce ? Pentru ca apoi masinii i-am dat alta destinatie . In mod curent frezez lucrari dentare si aici precizia e la loc de cinste .Nu pun la indoiala experienta ta insa eu am convingerea ca pot realiza o masina de frezat pcb-uri de marime A3 . Nu e usor dar nici imposibil , spun asta prin prisma experientei pe care am acumulat-o in constructia de cnc-uri de mici dimensiuni. Spre deosebire de restul membrilor care posteaza aici si care se ocupa de constructii de masini mari eu ma concentrez pe zona opusa , constructia de masini mici , dentare , bijuterii , pcb etc.
0

#47 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 08 May 2017 - 09:29 AM

Vezi postareainformer, la 08 May 2017 - 07:39 AM, a spus:

Mie nu mi se pare ca rezultatele sunt comparabile din nici un punct de vedere.
Singurul motiv pt. care CRED EU ca merita sa faci un CNC doar pt. PCB-uri este sa inveti sa faci un CNC... :).



In primul rand tu faci 2 greseli majore:
1 - nu se prinde placa in stilul asta. Vacuum sau pe oata suprafata placii de prelucrat cu scotch dublu fata pe masa de sacrificiu, sau direct pe masa cnc-ului daca este plana (dar stiu ca Katran ti-a pus profil canal T).
2 - Scula care o ai in capul motorului nu este dedicata pentru asa ceva.
Daca nu-ti plac porcariile chinezesti de 1$, gasesti la Datron ce trebuie.
0

#48 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 08 May 2017 - 09:36 AM

Vezi postareamincof, la 08 May 2017 - 09:29 AM, a spus:

In primul rand tu faci 2 greseli majore:
1 - nu se prinde placa in stilul asta. Vacuum sau pe oata suprafata placii de prelucrat cu scotch dublu fata pe masa de sacrificiu, sau direct pe masa cnc-ului daca este plana (dar stiu ca Katran ti-a pus profil canal T).
2 - Scula care o ai in capul motorului nu este dedicata pentru asa ceva.
Daca nu-ti plac porcariile chinezesti de 1$, gasesti la Datron ce trebuie.

1. Iti doresc mult succes in a prinde PLAN placa, cu banda adeziva pe placa de sacrificiu... :). Stiu ca pe youtube sunt multe filmulete asa da` ai incercat vreodata sa vezi ce iese? Desigur ca o sa poti lipi niste piese de 1cm da` ai incercat vreodata un cablaj pt. SMD-uri?
2. Poti sa-mi spui te rog mai exact CARE sunt motivele pt. care scula asta nu-i potrivita? Deasemenea da-mi te rog un link la Datron pt. "ce trebuie".

Aceasta postare a fost editata de informer: 08 May 2017 - 09:37 AM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#49 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 08 May 2017 - 09:50 AM

Vezi postareaflorianmro, la 08 May 2017 - 09:25 AM, a spus:

Spre deosebire de restul membrilor care posteaza aici si care se ocupa de constructii de masini mari eu ma concentrez pe zona opusa , constructia de masini mici , dentare , bijuterii , pcb etc.

Florian, eu am cumparat masina cu intentia principala de a freza PCB-uri asa ca te rog sa ma crezi ca nu-mi face placere sa zic ca n-am gandit bine. :)
Dar sa fie clar, MASINA ESTE SUPER OK, ma felicit ca am cumparat-o si as face oricand asta din nou.
Pe langa scule si fixari pe masa, unde vad ca-s multe opinii insa nu stiu cat de testate practic, am spus in prima postare de aici: unui PCB frezat acasa ii lipsesc cateva lucruri esentiale, motivul principal pt. care am renuntat la a le face.

Aceasta postare a fost editata de informer: 08 May 2017 - 09:53 AM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#50 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 08 May 2017 - 10:28 AM

Din "experienta" mea cu PCB-urile...., masa de prindere trebuiesa fie plana si rigida, eu am frezat mult smd cu 0.12mm adancime (aproximativ) si nu o data m-am trezit ca pcb-ul a facut burta chiar daca a fost "scanat" inainte, asa ca visez la o foaie de sticla cu gauri din 20mm in 20mm, gauri prevazute cu oring/garnitura pentru etansare in idea de a fi folosita impreuna cu vacuum, insa nu stiu cu ce as putea prelucra sticla.
Pentru vacuum ar putea fi folosit un motor/compresor de frigider oare? cam pentru 50 gauri maxim...
0

#51 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 08 May 2017 - 10:44 AM

Vezi postareanickrvl, la 08 May 2017 - 10:28 AM, a spus:

Din "experienta" mea cu PCB-urile...., masa de prindere trebuiesa fie plana si rigida, eu am frezat mult smd cu 0.12mm adancime (aproximativ) si nu o data m-am trezit ca pcb-ul a facut burta chiar daca a fost "scanat" inainte, asa ca visez la o foaie de sticla cu gauri din 20mm in 20mm, gauri prevazute cu oring/garnitura pentru etansare in idea de a fi folosita impreuna cu vacuum, insa nu stiu cu ce as putea prelucra sticla.
Pentru vacuum ar putea fi folosit un motor/compresor de frigider oare? cam pentru 50 gauri maxim...

Presupunand ca frezezi intai masa masinii sa fie perfect paralela cu suprafata descrisa de varful sculei si presupunand ca sticla aia are fetele perfect paralele, ce faci totusi daca ai nevoie de gauri strapunse pt. THT?
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#52 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 08 May 2017 - 10:49 AM

Vezi postareainformer, la 08 May 2017 - 09:36 AM, a spus:

1. Iti doresc mult succes in a prinde PLAN placa, cu banda adeziva pe placa de sacrificiu... :). Stiu ca pe youtube sunt multe filmulete asa da` ai incercat vreodata sa vezi ce iese? Desigur ca o sa poti lipi niste piese de 1cm da` ai incercat vreodata un cablaj pt. SMD-uri?
2. Poti sa-mi spui te rog mai exact CARE sunt motivele pt. care scula asta nu-i potrivita? Deasemenea da-mi te rog un link la Datron pt. "ce trebuie".



Cred ca n-ai inteles, sau nu m-am exprimat eu bine: de ex. masa este facuta din pom planata. pe ea pui cablajul cu dublu adeziv, dar nu ce gasesti in comert, iei foaie de dublu adeziv la rola de 1m latime ca este ieftin si pui pe toata suprafata cablajului.
Si are acelasi efect ca la masa de vacum. Varianta asta se foloseste profesional la machetari unde piesele sunt taiate si gravate (si sunt foarte mici), iar masa de vacuum nu-si face treaba.
Uita-te si tu la machetarile imobiliare, cum arata, si pot sa spun ca frezarea unui cablaj este jucarie pe langa asa ceva. Si gandeste-te ca 80% din machetari in Romania se fac pe un cnc facut de mine cu lungimea de 1600/1200mm.
Si sa te uiti la o balustrada cum este frezata si gravata. Iti spun eu ca nu ai ce sa comentezi atunci.
Un imobil machetat este alcatuit din cel putin 5000 de componente de la marimea unui bold la marime de 100cm. Si toate sunt facute dintr-o foaie de 1mm grosime de plastic, si toate sunt gravate perfect fara burta.
Dar trebuie sa investesti, adica sa cumperi dublu adeziv lat. Si gasesti la angrosistii de materiale publicitare, si oricum iesi mai ieftin decat ce gasesti in comert.

http://www.datron.co...ntersinking.php

Aceasta postare a fost editata de mincof: 08 May 2017 - 10:49 AM

0

#53 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 08 May 2017 - 11:06 AM

Vezi postareamincof, la 08 May 2017 - 10:49 AM, a spus:

Si are acelasi efect ca la masa de vacum. Varianta asta se foloseste profesional la machetari unde piesele sunt taiate si gravate (si sunt foarte mici), iar masa de vacuum nu-si face treaba.
Uita-te si tu la machetarile imobiliare, cum arata, si pot sa spun ca frezarea unui cablaj este jucarie pe langa asa ceva. Si gandeste-te ca 80% din machetari in Romania se fac pe un cnc facut de mine cu lungimea de 1600/1200mm.

http://www.datron.co...ntersinking.php


Sa inteleg ca tu compari o macheta de imobiliare cu un PCB pt. 0805 (ca sa fiu modest in pretentii si sa nu merg macar la 0603...) si IC-uri cu capsula SO sau MSOP?
Imi pare rau dar cred ca vorbim putin alta limba aici.

Cat priveste scula aia am mari indoieli ca n-o sa faca bavuri, LA UN PCB, chiar daca-i de la Datron... insa totusi nu mi-ai spus de ce scula de la Nine9 este, citez, o "greseala majora"?

Aceasta postare a fost editata de informer: 08 May 2017 - 11:10 AM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#54 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 08 May 2017 - 11:08 AM

Despre asa ceva vorbesc:
0

#55 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2017 - 11:08 AM

Eu sunt adeptul fenomenului de vacum dar merge si dublu adeziv daca masa e planata . Asta e , oricum ,in ambele variante o conditie .Dar poate ca metoda e mai murdara daca ramane adeziv pe spatele placii . Solutii sunt, fara doar si poate .

Aceasta postare a fost editata de florianmro: 08 May 2017 - 11:09 AM

0

#56 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 08 May 2017 - 11:15 AM

Vezi postareainformer, la 08 May 2017 - 11:06 AM, a spus:


Cat priveste scula aia am mari indoieli ca n-o sa faca bavuri, LA UN PCB, chiar daca-i de la Datron... insa totusi nu mi-ai spus de ce scula de la Nine9 este, citez, o "greseala majora"?



Ce grosime are pe varf, si ce unghi? Eu dupa cate stiu cu scula asta nu se graveaza cablaje, decat pentru componente rusesti poate.
Si daca te uiti si pe youtube la prezentare, vei vedea ca nu o arata in lucru pe cablaje, mai ales de smd-uri, o arata pe frezari in otel, acrilic cu unghiuri destul de mari pe sant.
0

#57 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 08 May 2017 - 11:17 AM

Vezi postareaflorianmro, la 08 May 2017 - 11:08 AM, a spus:

Eu sunt adeptul fenomenului de vacum dar merge si dublu adeziv daca masa e planata . Asta e , oricum ,in ambele variante o conditie .Dar poate ca metoda e mai murdara daca ramane adeziv pe spatele placii . Solutii sunt, fara doar si poate .



Daca lucrezi cu dintr-ala bun de la Algernon, nu va ramane mai nimic pe spatele placii.
0

#58 Useril este offline   nickrvl 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 296
  • Inregistrat: 18-November 16
  • Gender:Male
  • Location:Rm Valcea

Postat 08 May 2017 - 11:18 AM

Vezi postareainformer, la 08 May 2017 - 10:44 AM, a spus:

............. ce faci totusi daca ai nevoie de gauri strapunse pt. THT?


Pe mine ma intereseaza strict pentru SMD si strict pentru frezat.
Pentru THT nu e problema si nici pentru gaurit, se poate schimba masa.....
Folosesc dublu adeziv din todeauna pentru fixat pcb-uri (folsesc si acum) insa a mai dat si rateuri in sensul ca m-am trezit cu el dezlipit etc etc de acea visez eu la sticla.
Totusi sticla nu a prelucrat nimeni pentru a-mi sugera ce fel de freze cu coada de 3mm sa folosesc pentru prelucrarea sa?


E "pefect" si aluminiu dar nu dispun de placi....

Aceasta postare a fost editata de nickrvl: 08 May 2017 - 11:20 AM

0

#59 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2017 - 11:20 AM

Orice freza cat de optimizata s-ar folosi daca are bataie la varf nu o sa graveze bine in veci. Cand ma refer la bataie spun maxim 0.01 mm . Asta presupune un motor de buna calitate care sa fie dotat cu rulmenti de calitate imperecheat cu o penseta de precizie.
0

#60 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 08 May 2017 - 11:28 AM

Astea de la nine9 sunt decat in 2 unghiuri. de 45 si de 60, si au varful de 0,2mm.
Pai deja poti sa faci cablaje doar pentru pasive mari, ca pentru smd-uri nici nu visezi sa iasa ceva ok.

http://everede.net/n...aving_tool.html
http://everede.net/n...ool_45_p43.html
0

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro