Modelism - RHC Forum: Discutii libere din nou! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Discutii libere din nou! Haideti sa povestim si dar sa fim civilizati!

#211 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 15 June 2017 - 10:20 PM

dragilor, nu luati de bun tot ce gasiti pe net. v-o spun din proprie experienta. ati vazut reclama la ProfiPrint? cu 4 euro/mp? la final, pe facture nu sunt 4 euro, ci aproape 6. de ce? pentru ca in reclama nu zic nimic si de restul (manopere, finisari, etc). asa si cu firmele care fac carduri/tricouri si altele. o comanda minima, de ex la AACard (da-ti in search pe gogu) ese de 50 carduri. la care se adauga si costurile de transport (cam 20 lei). si la tricouri e cam la fel. o comanda la o firma specializata inseamna in minim de 20-30 tricouri, ca sa iesi intr-un cost ok, altfel in tricou at costa cam 40-50 lei. asta la prima strigare. plus costurile de transport. faceti voi in calcul sumar si vedeti la ce costuri se ajunge.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#212 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 16 June 2017 - 06:16 AM

Vezi postareaMUGUREL., la 15 June 2017 - 06:30 PM, a spus:

Walter, te asteptam cu inscrierea in ARA si cu candidatura! :drinks:

Daca aveati un sponsor care achita cele restante , noi inscrisi care va lipsesc pana 30, in cit timp ar fi gata inscrierea cu totul (legitimatia trimisa)?
Tineti minte ca am mai facut miscarea asta? Probabil nu.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#213 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 16 June 2017 - 07:19 AM

Vezi postareaALLEN, la 15 June 2017 - 10:20 PM, a spus:

dragilor, nu luati de bun tot ce gasiti pe net. v-o spun din proprie experienta. ati vazut reclama la ProfiPrint? cu 4 euro/mp? la final, pe facture nu sunt 4 euro, ci aproape 6. de ce? pentru ca in reclama nu zic nimic si de restul (manopere, finisari, etc). asa si cu firmele care fac carduri/tricouri si altele. o comanda minima, de ex la AACard (da-ti in search pe gogu) ese de 50 carduri. la care se adauga si costurile de transport (cam 20 lei). si la tricouri e cam la fel. o comanda la o firma specializata inseamna in minim de 20-30 tricouri, ca sa iesi intr-un cost ok, altfel in tricou at costa cam 40-50 lei. asta la prima strigare. plus costurile de transport. faceti voi in calcul sumar si vedeti la ce costuri se ajunge.


Cine a zis ceva de costuri ... Introduceti atunci o taxa de urgenta ... Daca nu puteti face intelegeri de exclusivitate cu anumite firme.

Vi se pare normal ca cineva sa achite o taxa si sa astepte nedefinit sa primeasca o legitimatie/tricou. Intr-o saptamana, maxim doua, ar trebui sa le aiba.

Cum ar fi sa te duci la un magazin, sa platesti, si sa astepti urmatorul transport de nu stiu unde care poate va aduce marfa achitata ... Exagerez ... Dar vad ca grija conducerii ARA nu se indreapta spre membrii ei, si parca ati tras o linie... gata cu inscrierile ... sau daca va inscrieti ... nu va asteptati la nimic ... eventual niste emailuri ...
Aterizari fericite !

PopaD
0

#214 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 16 June 2017 - 11:20 AM

După câte văd ARA continuă să se țină de prostii. Chestia cu demisia Președintelui și a Consiliului Director a fost doar ceață pentru ochii ”dizidenților”. :clapping:

Continuați să vă amestecați și să cereți Autorității Aeronautice ceea ce nu ar trebui. Nici măcar nu ar fi trebuit să vă gândiți la indentificarea aeromodelelor sub nicio formă. Singura formă de identificare ar fi trebuit să rămână cea existentă deja, dar care nu mai este pusă în aplicare de ceva vreme și anume inscripționarea/etichetarea modelelor cu numele, adresa și eventual numărul de telefon al proprietarului (variantă adaptată față de numele, clubul și orașul).
Ați creat un precedent prin construirea platformei proprii de identificare care va fi pusă la dispoziție online pentru AACR și pentru ... ? Fiind asociație privată, aceste date ar trebui să fie disponibile către terțe persoane numai în baza unui mandat judecătoresc și nu aproximativ la liber.

I. Bază legală pentru zborul cu aeromodele există și a existat permanent în România. Nu s-a zburat niciodată ilegal oricât se bate monedă pe acest lucru. Cei de la MT știau ceva de genul acesta când au dat Ordinul 8, dar nu și-au făcut destul temele. Acesta este motivul pentru care era trecut FRMd în Ordin, dar uitaseră că, în conformitate cu legislația în vigoare, FRMd este singura instituție competentă în acest domeniu;

II. Dacă este să vorbim despre zbor ilegal atunci se acceptă faptul că toți cei care nu sunt membri, sau nu au fost membri FRMd au fost și sunt în ilegalitate. Nu vă convine ? Vă cred, dar asta este de fapt realitatea. După 1990 toată lumea și-a luat liber de la ”bec” să se bucure de democrație și libertate așa cum au considerat fiecare, chiar și prin ignorarea unor legi. Ce s-a zis ? Dacă tot au devenit destul de accesibile materialele aeromodelistice și nu ne cere nimeni socoteală, hai să ne facem de cap. Toți doritorii s-au apucat de zburat, fără să se întrebe măcar o clipă dacă au dreptul acesta, sau cum l-ar putea dobândi. De ce nu v-ați cumpărat fraților aeronave 1:1 și să le zburați fără școală și licențe ? Ce pana mea ! Ori e libertate, ori ... .

III. Aceste lucruri pleacă de la fiecare dintre noi. Superficialitatea individuală se traduce prin măsuri superficiale în orice domeniu/instituție. Nu instituția este de vină, ci singurul factor existent în acea instituție care este supus greșelii - românul superficial, orgolios, ... plin de ”calități”. De 27 de ani urmăresc cum ne autodistrugem cu bună știință pentru că se găsește câte un lider foarte iubit, karismatic, fără nicio cădere (școală) pe un anumit domeniu, dar care este mânat de intenții și vise mărețe și trage după el o gașcă de naivi (să nu spun altfel) și încearcă să atingă niște scopuri numai de el știute, distrugând ceva existent deja, o bază bună, dar neaplicată. Hitler, la începuturi, a fost foarte iubit și a dat foc lumii trăgându-și propriul popor după nebunia lui.
Asta se întâmplă când ți se oferă o cât mai mare libertate și spațiu de manevră, acceptându-se compromisuri de genul: ”lasă-i și pe ei că doar nu e o crimă”. Adevărat. Nu este, dar e pe cale să devină;

IV. Pentru cei care nu știu !

Plafon de zbor pentru aeromodele a existat permanent. Până în 1989 era 100 m. După 1990 a urcat la 120 m, ulterior 150 m. Aceste condiții au existat. Nu sunt noi decât pentru ... . Ținea și ține de zona de spațiu aerian care poate fi administrată efectiv. Până în 1989 și puțin după (nu știu precis cât), identificarea țintelor se făcea cu radar clasic, aparat care ”nu vede” sub 100 m. Nu aveai voie să zbori peste 100 de metri decât în cadru organizat (antrenamente și concursuri) și atunci se anunța. Autoritățile nu aveau chef să se trezească cu ținte suplimentare pe ecranele radar, chiar dacă nu aveau semnătură puternică. Oricum, la vremea respectivă era cam neinteresant pentru că partea de RC era prea puțin dezvoltată și singurele modele care treceau de limită erau planoarele, de la probele de liber, scăpate în termici puternice. Schimbarea la 150 m s-a produs datorită noilor dotări. Majoritatea CTR-urilor nu văd decât semnal de transponder și acesta doar până la 150 m dacă nu sunt obstacole în cale. Militarii sunt singurii care văd orice pasăre, dar pe care nu-i interesează zona de până în 300 m. Nu au voie să coboare sub 300 m. O fac, dar din indisciplină.

V. Aprobarea proprietarului terenului.

A existat permanent. Văd că vă închipuiți că FRMd își desfășura activitățile pe orice teren fără aprobarea proprietarilor, indiferent cine ar fi aceștia. Greșit. Se poate dovedi. Există documente.

Am sperat că ARA își dorește să construiască, nu să servească și să mulțumească orgolii și ambiții obscure. Am constatat că m-am înșelat. Cel puțin atâta vreme cât există actualul Consiliu Director.

Câțiva dintre noi am fost acuzați că am pus bețe în roate și că am distrus ARA, ... etc. Lucru fals. Singurul lucru care-l făceau acele persoane, era critica de aici, nimic mai mult. După câte știu, critica este o formă democratică de exprimare a dezaprobării în cadrul unei societăți normale.

Amu, dacă tot am fost acuzați și pentru că, personal consider, ARA se depărtează din ce în ce mai mult de obiectivele declarate public, chiar dacă acțiunile ei sunt oarecum îmbrăcate să pară a fi la obiectul declarat, din acest moment consider că este urgent să dau drumul la ”bețe” oficiale. Vorbesc doar în numele meu, nu și pentru ceilalți ”dizidenți”.

Aceasta a fost ultima mea postare la capitolul ARA de pe acest forum.


Să fiți iubiți.
URA şi la zbor fofezelor !
0

#215 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 16 June 2017 - 12:10 PM

Așa ca să mă bag în seamă, că tot e vineri: who the f... e FRMd ca sa aibă ceva de spus în privința unui HOBBY privat??
Când joc o miuță îmi trebuie OK de la FRF?
Pentru un tenis îl sun pe Segarceanu, sau ce?
0

#216 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 16 June 2017 - 12:13 PM

@All: până la rezolvarea "problemelor spinoase" legate de legitimații și tricouri nu mai bine ne concentrăm pe rezolvarea problemelor cu... zborul??
Nu de alta dar mai e nițel și vine iarna...
0

#217 Useril este offline   popad 

  • Aeromodelist
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1810
  • Inregistrat: 05-February 09
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:Planoare RC

Postat 16 June 2017 - 12:32 PM

Vezi postareaGarett, la 16 June 2017 - 12:13 PM, a spus:

@All: până la rezolvarea "problemelor spinoase" legate de legitimații și tricouri nu mai bine ne concentrăm pe rezolvarea problemelor cu... zborul??
Nu de alta dar mai e nițel și vine iarna...


Pai, am iesit la zbor si ne-a batut soarele in cap. De aceea batem campii pe aici http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif
Aterizari fericite !

PopaD
0

#218 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 16 June 2017 - 01:05 PM

Pentru miutza sau tenix e aparent simplu, iti trebuie doar teren...
Pentru zbor iti trebuie vazduh. ;)
Ce nu vrea populus sa priceapa este ca dintr-o asezare istorica nefericita, in tara noastra aerul e al armatei...
Si nu suntem singurii, de exemplu ca urmare a tratatelor incheiate la sf. WW II, Luxemburgul de exemplu are spatiu aerian inchis complet si azi, este interzis zborul de orice natura... si nu numai atat, si caile ferate, au fost desfiintate, iar in gari sunt monumente care sa le reaminteasca ce inseamna colaborationismul ;)
De asta aeromodelismul, ala oficial, a fost agreeat cat timp s-a desfasurat numai in spatii special amenajate. Cum a scos capul in lume...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#219 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 16 June 2017 - 10:03 PM

Vezi postarearenatoa, la 16 June 2017 - 01:05 PM, a spus:

in tara noastra aerul e al armatei...

In tara noastra mai degraba campiile sunt ale armatei! "Cade un MiG, ara un ogor!" :D
Mai bine ar trece "aviatia" pe Mavic-uri, alea au mai multe sanse sa stea in aer decat Lancerurile!
0

#220 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 21 June 2017 - 08:39 AM

Revin aici cu completari pe subiectul inchis de domnul moderator pe tema identificarii: As dori sa precizez baietilor de la Adunatii urmatoarele: Domnilor problema nu este ca aveti voi, problema este ca nu au si altii?
Poate ar trebui sa-i invatati cum sa aibe si ei, in loc sa-i acuzati ca vor sa ia, ce-i al vostru. Allen spui ca tu insuti ai fost la AACR sa ceri segregare si acestia te-au redirectionat inapoi catre ARA. Intrebarea mea este cu ce se ocupa conducerea ARA, daca doritorii de zobr legal tre sa-si cauta singuri dreptatea mai inatai pe la autoritate? Referitor la itrebarile tale legate de pozitia mea in conducerea ARA de la momentul respectiv, desi tu cunosti destul de bine situatia tin sa-ti precizez si aici ca eu m-am ocupat doar de anumite proiecte in ARA si nu am facut parte din consiliul director. Am avut ceva functii in consiliul de administrare, astfel ca in privinta segregarii, conducerea a putut avea grija ca eu sa nu stiu prea multe. Daca as fi stiut crede-ma, nu as mai fi fost nevoit sa intreb aici pe forum si sa suport toate mizeriile unora pentru indrazenala mea de a incerca sa aflu care a fost si este adevarul privind acest capitol al zonelor segregate.
Revenind la moderare devine evident ca nu se poate finaliza nici o discutie cu concluzii corecte sub moderare ARA. Ieri m-am uitat si disparusera postarile, astazi erau dar nu le puteam raspunde. Dn. Mugurel observ ca nu gasiti inca o legatura intre identificare si segregare. Sunt solutii alternative pt. zborul legal. Poti zbura legal daca ai segregare sau daca ai identificare. Poate-i bine sa cunoastem si existenta solutiilor alternative inainte de a ne avanta cu capul inainte spre inscrierea in registurl unic de identificare al aeronavelor, condamnand astfel aeromodelizmul la respectarea regimului legal al unei aeronave de linie.
P.S. Daca nu stergeti aceasta postare poate o mutati va rog la subiectul cu identificarea unde-si are locul. Multumesc.
0

#221 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 21 June 2017 - 01:54 PM

Răspuns pentru Buda Zburătoare. Nu rămân dator nimănui.

În afară de osanale mai știi ceva ? Textul tău, este în proporție de 70 % osana, iar restul apă de ploaie. Însă apa asta de ploaie e cam nesimțită. Cine naiba ești tu să afirmi că aberez și spun minciuni ? Dovedește concret nu cu lătrături de după gard. Ceea ce am scris eu este realitate. Nu vă place ? Nu e problema mea. E problema românului care nu acceptă autoritatea și disciplina, a românului care are impresia că Universul s-a format la nașterea lui și toate lucrurile, așa zis bune, au apărut după ce a devenit el conștient de ele.
Nu m-am luat niciodată de băieții de la Aeropower. Arată direct unde am discutat eu ceva de Copăceni, dar voi v-ați luat de mine la modul cel mai murdar posibil (a se vedea regurgitările lui ZOD care nici măcar nu a citit ce am scris, dar a tras el niște concluzii). Toate răspunsurile voastre nu fac altceva decât să adâncească impresia unei majorități că sunteți ”în spatele” ARA. Pentru mine este total neinteresant cine este în spate, dacă este.
Văd că tot aplaudați persoana Andras, dar voi, mai ales ăștia doi: ZOD și Buda Zburătoare; voi ce ați făcut pentru ARA în afară de lătratul la comandă.
Câte țări din Europa ai văzut. În câte din ele ai trăit măcar 2-3 luni în așa fel încât să iei contact cu ceva din ceea ce înseamnă viață în respectivele comunități ? Ai dracului români ! Cei mai deștepți, dar trăiesc cel mai prost. Mai e 1 mm și ne depășesc și inculții de Albanezi.
Noi le știm pe toate și trăim cel mai strălucit, fiind mânați la abator cu ochi lăcrimoși. Vai de mama ei de țară cu oameni care o distrug în numele libertății și democrației. Nu Guvernul e de vină, ci voi/noi, fiecare în parte.

Continuați cu aceeași tâmpenie: Înmatriculare/înregistrare. Continuați să considerați aeromodelele aeronave și voi piloți. Păi voi sunteți pe cale să distrugeți aeromodelismul. Toată lumea civilizată din vest s-a lămurit cum stă treaba numai domniile voastre deosebit de deștepte și deosebit de inteligente, precum un Tucan în pielea goală, o țineți una și bună pe acordurile AACR. Tare am impresia că cei de la AACR se distrează de minune pe seama voastră.

P.S. Au trecut cumva 3 luni de la ultima regurgitare de ți-ai făcut simțită prezența ?



Gata. :rolleyes:

Mda. Încarc ceva pe youtube. Am filmat cu telefonul pentru că de pe cameră mi se încarcă extrem de greu și nu am timp. Am o tonă de poze și filmări făcute cu camera, dar nu am timp să le prelucrez.
E ultima filmare de săptămâna trecută. Scuze pentru tremurat. Eram hrănit ca nu cumva să devin anemic. :rofl:

https://youtu.be/cQGpTzelogQ
URA şi la zbor fofezelor !
0

#222 Useril este offline   Flying Buddha 

  • 3D Freestyle
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1429
  • Inregistrat: 19-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodelism

Postat 21 June 2017 - 03:02 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 21 June 2017 - 01:54 PM, a spus:

Răspuns pentru Buda Zburătoare. Nu rămân dator nimănui.

În afară de osanale mai știi ceva ? Textul tău, este în proporție de 70 % osana, iar restul apă de ploaie. Însă apa asta de ploaie e cam nesimțită. Cine naiba ești tu să afirmi că aberez și spun minciuni ? Dovedește concret nu cu lătrături de după gard. Ceea ce am scris eu este realitate. Nu vă place ? Nu e problema mea. E problema românului care nu acceptă autoritatea și disciplina, a românului care are impresia că Universul s-a format la nașterea lui și toate lucrurile, așa zis bune, au apărut după ce a devenit el conștient de ele.
Nu m-am luat niciodată de băieții de la Aeropower. Arată direct unde am discutat eu ceva de Copăceni, dar voi v-ați luat de mine la modul cel mai murdar posibil (a se vedea regurgitările lui ZOD care nici măcar nu a citit ce am scris, dar a tras el niște concluzii). Toate răspunsurile voastre nu fac altceva decât să adâncească impresia unei majorități că sunteți ”în spatele” ARA. Pentru mine este total neinteresant cine este în spate, dacă este.
Văd că tot aplaudați persoana Andras, dar voi, mai ales ăștia doi: ZOD și Buda Zburătoare; voi ce ați făcut pentru ARA în afară de lătratul la comandă.
Câte țări din Europa ai văzut. În câte din ele ai trăit măcar 2-3 luni în așa fel încât să iei contact cu ceva din ceea ce înseamnă viață în respectivele comunități ? Ai dracului români ! Cei mai deștepți, dar trăiesc cel mai prost. Mai e 1 mm și ne depășesc și inculții de Albanezi.
Noi le știm pe toate și trăim cel mai strălucit, fiind mânați la abator cu ochi lăcrimoși. Vai de mama ei de țară cu oameni care o distrug în numele libertății și democrației. Nu Guvernul e de vină, ci voi/noi, fiecare în parte.

Continuați cu aceeași tâmpenie: Înmatriculare/înregistrare. Continuați să considerați aeromodelele aeronave și voi piloți. Păi voi sunteți pe cale să distrugeți aeromodelismul. Toată lumea civilizată din vest s-a lămurit cum stă treaba numai domniile voastre deosebit de deștepte și deosebit de inteligente, precum un Tucan în pielea goală, o țineți una și bună pe acordurile AACR. Tare am impresia că cei de la AACR se distrează de minune pe seama voastră.

P.S. Au trecut cumva 3 luni de la ultima regurgitare de ți-ai făcut simțită prezența ?



Gata. :rolleyes:

Mda. Încarc ceva pe youtube. Am filmat cu telefonul pentru că de pe cameră mi se încarcă extrem de greu și nu am timp. Am o tonă de poze și filmări făcute cu camera, dar nu am timp să le prelucrez.
E ultima filmare de săptămâna trecută. Scuze pentru tremurat. Eram hrănit ca nu cumva să devin anemic. :rofl:

https://youtu.be/cQGpTzelogQ


Vezi ca "Buda Zburatoare" asa cum m-ai numit tU, eu care ti-am spus de fapt pe nume - adica user-ul pe care il ai la RHC, poate avea tranzit deasupra ta :), daca vrei sa folosim un limbaj corespunzator dar nu imi complic viata cu tine.
Cate tari din Europa am vazut/trait, ma intrebi tu pe mine? Nu te-as fi luat peste picior dar pari genul care o meriti, in general sunt o persoana modesta. Cand o sa apuci tu sa vezi tarile pe care le-am vazut eu in lumea asta, te accept la masa cu mine sa vorbim, pana atunci, iti doresc o zi buna in continuare.
"Buda Zburatoare" cu tranzit excesiv asupra persoanelor care abereaza :)
PS> Aberezi in continuare :)
0

#223 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 21 June 2017 - 03:10 PM

Draga Vip,

Acum ca ai impartasit faptul ca ai reusit in Germania (numai cocalarii care se duc la furat in germania se mai lauda asa) si vad ca ai si telefon mobil care filmeaza nu din ala naspa cu ecran verde.... nu mai putem zice nimic.Sah frate.. ai telefon, germania esti implinit.

Discutii constructive nu mai bagam.. Ca indiferent de ce am zice esti incapabil sa intelegi cel mai simplu lucru : Legea e stramba, ARA se bate cu ei sa o schimbe sau sa o faca mai usor de implementat.

Aceasta postare a fost editata de ZOD: 21 June 2017 - 03:13 PM

DT
0

#224 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 21 June 2017 - 03:14 PM

Dragi aeromodelisti!

discutiile pot continua conform cu regulamentul: http://www.rhcforum....zare-forum-ara/
Orice postare care va fi in afara acestui regulament va fi ascunsa fara nici un avertisment. Acest lucru nu inseamna cenzura, inseamna pastrarea discutiilor la un nivel rezonabil si civilizat.

Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 21 June 2017 - 03:59 PM

0

#225 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 22 June 2017 - 04:11 PM

Vezi postareaxorg, la 22 June 2017 - 03:36 PM, a spus:

Buna ziua dn. Mugurel,

Asa am si solicitat, in afara paginii administrata de ARA.

Multumesc.


Da, asa am spus si eu dar trebuie sa respectati conditia fara atacuri la ARA, dumneavoastra fiind membru ARA. Nerespectarea acestei conditii va duce la escaladarea topicului catre administratorul forumului si mai departe daca veti aduce prejudicii grave de imagine a asociatiei in justitie.

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 22 June 2017 - 04:17 PM

0

#226 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 22 June 2017 - 05:41 PM

Vezi postareaMUGUREL., la 22 June 2017 - 04:11 PM, a spus:

Da, asa am spus si eu dar trebuie sa respectati conditia fara atacuri la ARA, dumneavoastra fiind membru ARA. Nerespectarea acestei conditii va duce la escaladarea topicului catre administratorul forumului si mai departe daca veti aduce prejudicii grave de imagine a asociatiei in justitie.

Multumesc!

Dn. Mugurel asupra topicului in discutie ARA nu are nici un fel de drept. Chiar nu gasesc legatura intre solicitarea mea si amenintarile dvs..
0

#227 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 22 June 2017 - 06:14 PM

Vezi postareaxorg, la 22 June 2017 - 05:41 PM, a spus:

Dn. Mugurel asupra topicului in discutie ARA nu are nici un fel de drept. Chiar nu gasesc legatura intre solicitarea mea si amenintarile dvs..



Atat timp cat sunteti membru ARA aveti obligatia sa respectati ROI si regulamentul forumului RHC. Atat timp cat nu porniti atacuri inutile impotriva ARA nu ne intereseaza ce scrieti.
0

#228 Useril este offline   Rower 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2017 - 07:46 PM

Ei, deja am inceput sa ma plictisesc de discutiile astea. Pe principiul "nu iese fum daca nu faci foc", inseamna ca ceva e ...putred in Danemarca. Anunt ARA ca la urmatoarea evaluare de supraveghere pentru mentinerea certificarii TUV se vor investiga toate potentialele neconformitati/reclamatii/sesizari. Sper ca lucrurile sa fie in regula, totusi...
MXS-R 1,92m AGM-30cc >>> CMPro Marathon 1,80m AGM-30cc >>> Pitts Special 1,45m NGH 35cc >>> Thunder Tigre Piper J3 Cub 2,10m OS Max 91 Fx >>> Canary 40 Phoenix Models 1,6m ASP .46 7,5cc >>> Pitts Special 1,40m OS 91 FX Max 15cc >>> Cessna 182 1,6m NITROPLANE FIBERGLASS ASP.52 8,5cc >>> Sbach 342 Phoenix Models 1,42m ASP.52 8,5cc >>> Great Planes Slinger Flying Wing 1,2m >>> Extra 260 EP Jamara 1,4m AXI 2826/12 >>> Sukhoi 26M EP Jamara 1,25m AXI 2826/10 >>> Robbe Cardinal 1,5m >>> Yak 54 Extreme Flight 1,2m >>> Robbe Arcus 1,8m >>> Sebart Pitts Challenger S >>> Parkzone Stinson Reliant SR-10 1,26m >>> Thunder Tiger Yak-54 1,15m, EP Kyosho >>> Nitroplanes P-47 Thunderbolt 1,40m, ASP .52, 8,5cc >>> Phoenix Models Edge 540 1,41m, Magnum .61, 10cc >>> Graupner Extra 300 1,50m OS 91 FX Max >>> Dululutu Sukhoi 26M EP 1000mm >>> Dululutu Yak 55 EP 1,15m >>> Hitec Aurora 9 2,4GHz >>> Spektrum DX6i 2.4GHz Mode 2
0

#229 Useril este offline   Ciprian Dughir 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 30-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Multicoptere

Postat 23 June 2017 - 06:43 AM

Eh, ce sa facem, avem si noi piromanii nostri.
0

#230 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 23 June 2017 - 12:13 PM

Stimati Aeromodelisti,

Atasat veti putea gasi dovada cum domnul Daniel Iorga a facut dezinformari intentionat nu doar pe RHC ci si pe platfroma interna de socializare al ARA.

Mai departe va las pe voi sa judecati.

Va doresc o zi buna,

Andras

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Andrix_y: 23 June 2017 - 12:14 PM

Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#231 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 23 June 2017 - 01:27 PM

Stimati Aeromodelisti,

Si ca sa intalegi mai bine demersurile ale ARA si istoria lor. Va rog sa cugetati putin asupra lor si sa va aduceti aminte de discutiile trecute de pe RHC.

O zi buna,

Andras

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Andrix_y: 23 June 2017 - 01:42 PM

Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

#232 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 24 June 2017 - 10:01 AM

Vezi postareaAndrix_y, la 23 June 2017 - 12:13 PM, a spus:

Stimati Aeromodelisti,

Atasat veti putea gasi dovada cum domnul Daniel Iorga a facut dezinformari intentionat nu doar pe RHC ci si pe platfroma interna de socializare al ARA.

Mai departe va las pe voi sa judecati.

Va doresc o zi buna,

Andras


Inteleg ca pana la urma sa dat dezlegare sa reproducem aici inclusiv comunicarea de pe forumul ARA. Un prim pas imbucurator spre deschidere si transparenta.
In alta ordine de idei poti spune concret cu ce am dezinformat eu?! Am afirmat imi sustin si probez oricand afirmatiile ca desi ARA avea posbilitatea inca din 2015 sa obtina zone segregate pt. ca membri sai sa poata zbura in legalitate, a facut acest lucru doar pt. zona de la Adunatii (pt. 3 respectiv 6 luni/an) si pe perioade scurte (cateva ziele) in zonele unde au avut loc evenimente. Asta in ciuda faptului ca din 2015 conducerea ARA a solicitat membrilor sai sa-si declare zonele de zbor inclusiv cele din afara CTR, zone pe care le-a facut publice si pt. autoritati pe pagina sa de aici: https://aeromodelism.ro/locatii/ . ARA nu doar ca a indus in eroare si ascuns propriilor sai membri rezultatele negocierilor dar a si expus pe acestia riscurilor de dosare penale prezentand public inclusiv autoritatilor zonele in care practic acestia zburau ilegal desi ei de buna credinta isi declarasera catre ARA aceste zone. Dezinformare faceti dvs in continuare, pentru ca refuzati de ceva zile clarificarea acestor aspecte si ati ascuns membrilor astfel de informatiimatii vitale desfasurarii activitatilor aeromodelistice in legalitate. Mai mult induceti membri in eraore inca din 2015 cu privire la negocierile cu autoritatile ascunzand in spatele unor asa zise secrete, ca in fapt in aceste zone pentru care autoritatile v-au pus la dispozitia posibilitatea segregarii puteti obtine legalitatea aeromodelistilor fara riscul unor dosare penale inclusiv in lipsa identificarii. Transfomarati ARA intr-o societate cu activitati secrete, nu va este rusine sa ascundeti propriile decizi indoielnice in spatele unor secrete murdare, amenintandu-va membri print reguli arbitrar stabilite intr-un ROI modificat fara aciordul Adunarii Generale?! Pe tine dn. Babos Andras Sandor, te rog frumos ca inainte sa pui acuzatii in dreptul numelui meu sa vii cu probe in sustinere . Concret cu ce anume am dezinformat? Te rog sa citezi o singura afirmatie a mea pe care o consideri minicnoasa, macar una. Altfel astept scuzele tale. De altfel te rog sa postezi aici pe forum si raspunsul dat tie pe Yammer si care a disparut de acolo. Ca tot ai ajuns la vremea discutiilor deschise si transparente, cred ca ar fi indicat din partea ta si sa vii in fata membrilor sa prezinti si motivul concret pt. care ti-ai permis sa dai un mail defaimator la adresa mea tuturor membrilor ARA fara sa motivezi acuzatiile si fara sa-mi lasi un drept la replica. In fapt propun ca imediat ce lamurim aici sa reluam cu argumente si raspunsuri deschise din partea ta si problema negocierilor cu AACR-ul la care eu cred ca meritam unle raspunsuri, mai ales partea cu multirotoarele mai mari de 280.
0

#233 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 24 June 2017 - 10:10 AM

Vezi postareaAndrix_y, la 23 June 2017 - 01:27 PM, a spus:

Stimati Aeromodelisti,

Si ca sa intalegi mai bine demersurile ale ARA si istoria lor. Va rog sa cugetati putin asupra lor si sa va aduceti aminte de discutiile trecute de pe RHC.

O zi buna,

Andras

Puteai avea bunul simt sa expui toate aceste documente membrilor, fara acest scandal si fara sa invoci atatea "SECRETE", in fapt din 2015 si pana in prezent ai avut tot timpul din lume sa lamuresti situatia si aveai obligatia sa o faci, fara a fi nevoie sa-ti ceara cineva asta in mod expres. Te mai rog odata sa prezinti membrilor in clar si fara alte comentarii, toate zonele si perioadele pt. care au fost segregate de ARA, de la semnarea acestui protocol si pana in prezent.
Merci.
0

#234 Useril este offline   Rower 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2017 - 05:36 PM

Domnule Iorga, de ce nu pot sa va trimit un mesaj privat? Daca aveti casuta de mail plina, va rog sa faceti in asa fel incat sa va pot scrie.
Daca e din vina altora, va rog sa ma contactati: raresm@yahoo.com.
Mai jos aveti mesajul pe care vroiam sa vi-l trimit.

"Domnule Iorga, apreciez eforturile dvs. Intrucat au aparut unele divergente de opinie referitoare la activitatea ARA si pentru ca in curand va trebui sa fac evaluarea de supraveghere pentru certificarea TUV, ma simt dator sa clarificam aceste probleme. Am marea rugaminte ca atunci cand voi face evaluarea pentru mentinerea certificarii TUV sa fiti disponibil pentru clarificari. Va voi comunica data exacta cu 1-2 saptamani inainte, evident. Daca se dovedeste ca ARA a functionat in afara normelor, voi solicita suspendarea certificarii.
Stima si prietenia!
Rares Macarov"
MXS-R 1,92m AGM-30cc >>> CMPro Marathon 1,80m AGM-30cc >>> Pitts Special 1,45m NGH 35cc >>> Thunder Tigre Piper J3 Cub 2,10m OS Max 91 Fx >>> Canary 40 Phoenix Models 1,6m ASP .46 7,5cc >>> Pitts Special 1,40m OS 91 FX Max 15cc >>> Cessna 182 1,6m NITROPLANE FIBERGLASS ASP.52 8,5cc >>> Sbach 342 Phoenix Models 1,42m ASP.52 8,5cc >>> Great Planes Slinger Flying Wing 1,2m >>> Extra 260 EP Jamara 1,4m AXI 2826/12 >>> Sukhoi 26M EP Jamara 1,25m AXI 2826/10 >>> Robbe Cardinal 1,5m >>> Yak 54 Extreme Flight 1,2m >>> Robbe Arcus 1,8m >>> Sebart Pitts Challenger S >>> Parkzone Stinson Reliant SR-10 1,26m >>> Thunder Tiger Yak-54 1,15m, EP Kyosho >>> Nitroplanes P-47 Thunderbolt 1,40m, ASP .52, 8,5cc >>> Phoenix Models Edge 540 1,41m, Magnum .61, 10cc >>> Graupner Extra 300 1,50m OS 91 FX Max >>> Dululutu Sukhoi 26M EP 1000mm >>> Dululutu Yak 55 EP 1,15m >>> Hitec Aurora 9 2,4GHz >>> Spektrum DX6i 2.4GHz Mode 2
0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro