Modelism - RHC Forum: motoplanor cu controlor de zbor NAZE32 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

motoplanor cu controlor de zbor NAZE32

#31 Useril este offline   vancsazsolt 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 12-May 17

Postat 19 November 2022 - 03:18 PM

Salutare, stiu ca e post vechi...
Dupa 4+ani de pauza vreau sa constuiesc un motoplanor cu baiatul meu sa iasa la zbor cu cei de la palatul copiilor. Este un proiect cu buget mic si vreau sa folosesc cat mai multe piese din ce am de acum 5-6 ani. Am receptor fara pwm(TGY- iA6C de pe Hobbyking, clona FlySky) sí astfel nu pot lega fizic esc si servo si am nevoie de un FC(receptor PWM pentru radiocomanda nu e pe stoc momentan). Am gasit un N32+ idenic cu cel din prima postare insa are doar pwm, nu am vazut alt protocol. Am citit pe un forum din germania ca (parca) daca fac FW update pe betaflight, o sa am opiunea de PPM pe CH1. Pot resofta pe betaflight dar fara confirmare de la cineva cu experienta parca nu m-as risca. Multumesc
0

#32 Useril este offline   freefly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 04-December 16
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Interests:electronica si tot ce zboara :)

Postat 19 November 2022 - 07:39 PM

Salut,
O rezolvare simpla ar fi un convertor SBUS-PWM care poti face dintr-un arduino nano. Pe net gasesti multe solutii, unul dintre ei:
https://github.com/MikeBland/SbusToPWM

Vezi postareavancsazsolt, la 19 November 2022 - 03:18 PM, a spus:

Salutare, stiu ca e post vechi...
Dupa 4+ani de pauza vreau sa constuiesc un motoplanor cu baiatul meu sa iasa la zbor cu cei de la palatul copiilor. Este un proiect cu buget mic si vreau sa folosesc cat mai multe piese din ce am de acum 5-6 ani. Am receptor fara pwm(TGY- iA6C de pe Hobbyking, clona FlySky) sí astfel nu pot lega fizic esc si servo si am nevoie de un FC(receptor PWM pentru radiocomanda nu e pe stoc momentan). Am gasit un N32+ idenic cu cel din prima postare insa are doar pwm, nu am vazut alt protocol. Am citit pe un forum din germania ca (parca) daca fac FW update pe betaflight, o sa am opiunea de PPM pe CH1. Pot resofta pe betaflight dar fara confirmare de la cineva cu experienta parca nu m-as risca. Multumesc

T-REX 450PRO FBL
OMP M1
T-REX 250 FBL
V911, V977
Piper Cub J-3 By Dululutu
F22 Raptor (depron Restie)
Cessna 400 1,4m (FMS)
EXTRA 330 36" (depron)
F4U-Baby
P40-balsa (RIP)
X4M380L, E010s
0

#33 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 20 November 2022 - 11:29 AM

Nu e nevoie de nici un convertor SBus-PWM.
Eu chiar am scris pe acest topic că am folosit semnal PPM pt acest FC. Am avut norocul să găsesc semnalul PPM la receptorul Corona de 35MHz, făcut să dea PWM.
La acest FC N32+ poate folosi Inav până la versiunea 1.7.3:
https://github.com/i...3-Release-notes
Nici nu recomand altceva.

La fel și eu: am făcut 4 ani de pauză în această activitate, din lipsă de timp. Am reluat activitatea în 2021, dar cu pași mici.
Mi-au rămas și mie multe piese vechi. Am și eu vreo 3-4 N32+, pe care am să le pun la niște mici avioane, cu funcționalități reduse, atât cât se poate cu Inav 1.7.3.
Am să anunț aici, când voi reuși.

Am mai cumpărat anul trecut câteva SPRacing F3 Mini, că se găseau la 15euro, până nu demult. Vechi și astea, dar totuși, încă destul de bune și cu cel mai bun raport preț/performanță. Anul ăsta am echipat un motoplanor cu SPRacing F3 Mini + sistem radio ELRS și tot fac probe.

Aceasta postare a fost editata de ViorelX: 20 November 2022 - 11:31 AM

0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro