Modelism - RHC Forum: Vortex V3 F3K DLG - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vortex V3 F3K DLG kit review, discutii, pareri, echipari, etc

#1 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 19 April 2017 - 10:22 AM

Na bun.
Incep prin a ruga haterii care nu au bani si se plang ca dam prea multi bani pe avioane sa stea deoparte. DA AVEM BANI SI II DAM PE CE VREM NOI.

De prin anul trecut Denis Skrab (Slovenia) impreuna cu Roy Dor (Izrael) au inceput dezvoltarea noului Vortex V3.
Ca si istorie, Vortex 1 a aparut acum cativa ani, a trecut la versiunea 2 si apoi 2.5. Versiunile 2 si 2.5 pe care le stiu sunt extrem de cunosute si de reusite. Competitii dupa competitii pilotii ce folosesc Vortex 2 si 2.5 au avut rezultate expectionale. Pentru ca a fost un real succes, a aparut si acest V3.
Noul planor este total alt design, multe imbunatatiri de :
- profil de aripa, am inteles ca este mai vitezoman ca pana acum, cu sink rate la fel de bun ca si celelalte versiuni.
- fuselaj mai scurt, 4 servo in fuselaj (4 in pod), cu sectiune mult mai mica decat tot ce este pe piata si totusi spatiu generos de manevra si insalare a echipamentelor.
- directie/profundor mult mai usoare.
Se preconizeaza sa iasa modelele pe undeva pe la 220gr.
Vor aduce multe inovatii o data cu acest avionas si anume :
- va fi varianta cu aripile demontabile(adica aripa din doua bucati) cu un sistem destul de ingenios, cu prindere cu surub, care adauga aproximativ 5gr la greutate. Avand in vedere ca singurul avion cu aripile demontabile pe care eu cel putin il stiu este Snipe SN/SNT si aripa se lipeste cu scoci, acest sistem este mult mai elegant. video : https://youtu.be/wCv46MqyR9c
- totodata echeele de la aripa vor avea un sistem ingenios in care nu mai trebuie sa te chinui sa cuplezi cu tijele de la servouri. video : https://youtu.be/Lpz6o_lF5WM
Eu se pare ca voi fi fericitul care va primi primele 2 bucati din seria V3.
Ieri Denis a inceut sa imi fabrice avionasele pe care le astept de ceva vreme :)
Abia astept sa le primesc si sa revin cu informatii.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  4.PNG (162.38K)
    Number of downloads: 24
  • Fisier atasat  3.PNG (234.13K)
    Number of downloads: 26

Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#2 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 19 April 2017 - 10:24 AM

.

..

Fisiere atasate


Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#3 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 19 April 2017 - 11:42 AM

Vezi postareaOlvi, la 19 April 2017 - 10:22 AM, a spus:

Na bun.
Incep prin a ruga haterii care nu au bani si se plang ca dam prea multi bani pe avioane sa stea deoparte. DA AVEM BANI SI II DAM PE CE VREM NOI.

Vor aduce multe inovatii o data cu acest avionas si anume :
- va fi varianta cu aripile demontabile(adica aripa din doua bucati) cu un sistem destul de ingenios, cu prindere cu surub, care adauga aproximativ 5gr la greutate. Avand in vedere ca singurul avion cu aripile demontabile pe care eu cel putin il stiu este Snipe SN/SNT si aripa se lipeste cu scoci, acest sistem este mult mai elegant. video : https://youtu.be/wCv46MqyR9c
- totodata echeele de la aripa vor avea un sistem ingenios in care nu mai trebuie sa te chinui sa cuplezi cu tijele de la servouri. video : https://youtu.be/Lpz6o_lF5WM
Eu se pare ca voi fi fericitul care va primi primele 2 bucati din seria V3.


https://www.rcgroups...wings-and-tails
...sau si mai bine aici:
http://www.rhcforum....50-evolution-3/

PS nu sunt hater, nu zic nimic de bani (doar ca mi se pare de prost gust sa faci o asemenea afirmatie pe forum)...zic doar "Sa dam Cezarului ce e al Cezarului"... in cazul asta "imparatul" e Traian (care a inceput lucrul la DLG cu aripi demontabile cam acum vreo 4 ani dupa cum poti vedea...si se vinde in SUA de un an).
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2017 - 12:40 PM

Arata foarte bine. Si aripa din doua bucati si, mai ales, sistemul de cuplare la eleroane + fuselajul generos.

Felicitari, nu e usor sa primesti primele exemplare, asta cu pretul nu o inteleg, un DLG nu e scump, lumea sa basica de pret raportat la anvergura banuiesc, adica daca e mare e OK scump, daca e mic e OK ieftin.

Astept poze si informatii in continuare.
0

#5 Useril este offline   MADA 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 987
  • Inregistrat: 09-August 04

Postat 19 April 2017 - 01:33 PM

Vezi postareaender67, la 19 April 2017 - 11:42 AM, a spus:

...zic doar "Sa dam Cezarului ce e al Cezarului"... in cazul asta "imparatul" e Traian (care a inceput lucrul la DLG cu aripi demontabile cam acum vreo 4 ani dupa cum poti vedea...si se vinde in SUA de un an).


Blaster 2, de la Vladimir, are aripa demontabila si se producea asa inca de acum 7-8 ani.
0

#6 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 19 April 2017 - 02:33 PM

Vezi postareaender67, la 19 April 2017 - 11:42 AM, a spus:

PS nu sunt hater, nu zic nimic de bani (doar ca mi se pare de prost gust sa faci o asemenea afirmatie pe forum)...


Uitate aici pe RHC la topicul despre ULTIMA, produs de acelasi producator.
2-3 pagini in care se cearta lumea pe cat de mult costa.
Am inceput topicul asa si DA imi asum toate injuraturile voastre referitor la aceasta afirmatie pt ca vreau sa ma adresez la nivel strict de model si de ce performante are nu la cat costa.
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#7 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 19 April 2017 - 02:34 PM

Vezi postareastiganas, la 19 April 2017 - 12:40 PM, a spus:


Felicitari, nu e usor sa primesti primele exemplare, asta cu pretul nu o inteleg, un DLG nu e scump, lumea sa basica de pret raportat la anvergura banuiesc, adica daca e mare e OK scump, daca e mic e OK ieftin.


Astept dupa model din ianuarie :)
Initial vroiam sa iau V2.5 dar apoi am vazut ca va aparea imediat V3 si am decis sa astept. Ca atare am fost primul pe lista.
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#8 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 19 April 2017 - 02:36 PM

Vezi postareaMADA, la 19 April 2017 - 01:33 PM, a spus:

Blaster 2, de la Vladimir, are aripa demontabila si se producea asa inca de acum 7-8 ani.

Si cei de la Vortex V2 si V2.5 aveau aripile demontabile, stiu si de acel proiect inceput de un roman din state care incepuse acum cativa ani proiectul si chiar facuse ceva.
De alte proiecte cu aripi demontabile nu stiam.

Aceasta postare a fost editata de Olvi: 19 April 2017 - 02:36 PM

Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2017 - 03:25 PM

Ce statie folosesti acum ?
0

#10 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 19 April 2017 - 03:56 PM

Vezi postareastiganas, la 19 April 2017 - 03:25 PM, a spus:

Ce statie folosesti acum ?

Mi-am luat un taranis q7x
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#11 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 19 April 2017 - 07:01 PM

Vezi postareaOlvi, la 19 April 2017 - 10:22 AM, a spus:

Avand in vedere ca singurul avion cu aripile demontabile pe care eu cel putin il stiu este Snipe SN/SNT si aripa se lipeste cu scoci, acest sistem este mult mai elegant.


Nu stiu de unde ai scos-o pe asta dar nu, la Snipe nu se prinde aripa cu scoci. Sunt 2 șuruburi și tijele de comanda sa prind ușor.

Si da, și mie mi-e greu să te iau in serios după modul în care ai inceput povestea.
0

#12 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 April 2017 - 07:03 PM

haterule ! :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#13 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 19 April 2017 - 07:26 PM

Vezi postareavictoras_h, la 19 April 2017 - 07:01 PM, a spus:

Nu stiu de unde ai scos-o pe asta dar nu, la Snipe nu se prinde aripa cu scoci. Sunt 2 șuruburi și tijele de comanda sa prind ușor.

Si da, și mie mi-e greu să te iau in serios după modul în care ai inceput povestea.

wrong.

Fisiere atasate


Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#14 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 19 April 2017 - 07:50 PM

Vezi postareaOlvi, la 19 April 2017 - 10:22 AM, a spus:

- totodata echeele de la aripa vor avea un sistem ingenios in care nu mai trebuie sa te chinui sa cuplezi cu tijele de la servouri. video : https://youtu.be/Lpz6o_lF5WM

Observatie: prototipul pentru asamblarea aripii si cu tijele de servo a fost printat 3D :).




0

#15 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 19 April 2017 - 08:03 PM

Vezi postareaender67, la 19 April 2017 - 07:50 PM, a spus:

Observatie: prototipul pentru asamblarea aripii si cu tijele de servo a fost printat 3D :).

corect.
este mai ieftin sa printezi parti 1:1 decat sa faci matritele sa strici aripi, asa faci print 3D un proto pe care il rafinezi.
toate piesele din filmulete sunt 3D. se practica acum asta destul de mult, foarte ieftin si folositor. am inteles ca se apuca astia sa construiasca avioane gata printate :). citisem la un moment dat aici pe forum ca vrea cineva sa incerce. stiu sigur ca sunt si kituri RTF din printuri 3D :)
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#16 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 19 April 2017 - 08:16 PM

Vezi postareaOlvi, la 19 April 2017 - 08:03 PM, a spus:

corect.
este mai ieftin sa printezi parti 1:1 decat sa faci matritele sa strici aripi, asa faci print 3D un proto pe care il rafinezi.
toate piesele din filmulete sunt 3D. se practica acum asta destul de mult, foarte ieftin si folositor. am inteles ca se apuca astia sa construiasca avioane gata printate :). citisem la un moment dat aici pe forum ca vrea cineva sa incerce. stiu sigur ca sunt si kituri RTF din printuri 3D :)

Multumesc pentru ca mi-ai deschis ochii asupra beneficiilor printarii 3D.
Da, eu sunt "tacanitul" ala care incearca sa scoata un planor de top printat 3D .. un fel de Ultima dar care va costa de 10 ori mai putin. Si de fapt va fi facut in 3 variante: clasic/balsa, compozit si tiparit 3D.



0

#17 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 20 April 2017 - 12:20 AM

Vezi postareaOlvi, la 19 April 2017 - 10:22 AM, a spus:

Incep prin a ruga haterii care nu au bani si se plang ca dam prea multi bani pe avioane sa stea deoparte. DA AVEM BANI SI II DAM PE CE VREM NOI.


Inainte de toate felicitari pentru achizitia facuta ,iti doresc sa-ti aduca multe bucurii si satisfactii competitive !
Pe de alta parte, intelegand exaltarea si entuziasmul si convins ca Vortex 3 nu e o investitie proasta , nu pot sa comentez in nici un fel valoarea investitiei , dar nu pot sa nu constat ca la capitolul documentare … nu ai venit cu temele facute ;) …

Vezi postareaOlvi, la 19 April 2017 - 10:22 AM, a spus:

De prin anul trecut Denis Skrab (Slovenia) impreuna cu Roy Dor (Izrael) au inceput dezvoltarea noului Vortex V3.

Roy Dor , asigura doar partea de PR , conceptul si constructia sunt integral rodul muncii lui Denis , care a implementat cateva solutii tehnice si care a simtit ca e timpul sa aduca cateva modificari variantei 2.5 pentru a ramane in continuare in atentia clientilor si nu neaparat pentru a modifica major un model care se comporta foarte bine si fara ele ...

Vezi postareaOlvi, la 19 April 2017 - 10:22 AM, a spus:

- 4 servo in fuselaj (4 in pod), cu sectiune mult mai mica decat tot ce este pe piata si totusi spatiu generos de manevra si insalare a echipamentelor.

Nu este o caracteristica care il face deosebit , exista multe fuselaje cu sectiune mult mai redusa cu 4 servo in bot si nimeni nu considera asta un lucru deosebit …

Vezi postareaOlvi, la 19 April 2017 - 10:22 AM, a spus:

. Avand in vedere ca singurul avion cu aripile demontabile pe care eu cel putin il stiu este Snipe SN/SNT si aripa se lipeste cu scoci, acest sistem este mult mai elegant. video : https://youtu.be/wCv46MqyR9c

Evo 3.1 , foloseste un sistem mult mai decent , putin mai complex si mai dificil de executat , dar mult mai usor de utilizat si foarte fiabil , mai mult inclusiv ampenajul vertical e demontabil , te asigur ca a fost primul dlg care a introdus o solutie eficienta de aripi detasabile median si asta de mai bine de un an

Vezi postareaOlvi, la 19 April 2017 - 10:22 AM, a spus:

- totodata echeele de la aripa vor avea un sistem ingenios in care nu mai trebuie sa te chinui sa cuplezi cu tijele de la servouri. video : https://youtu.be/Lpz6o_lF5WM

Sistemul e folosit de multa vreme , prima data utilizat prin 2012 la xxLite , apoi integrat cu succes discutabil si la Concept 4 si relativ rapid abandonat , ramane de vazut cat de fiabila e solutia de la Vortex 3

Astept cu interes recenziile relativ la comportamentul lui Vortex 3 , mare pacat ca nu ai si un 2.5 ca sa poti face comparatii pertinente , ele vor aparea oricum in scurt timp , in general exista o orientare spre conservarea familiei de modele, deci fanii Vortex isi vor achizitiona in mare viteza noua varianta si diferentele vor fi repede subliniate .
Pana atunci te rog sa ne incanti cu multe imagini amanuntite ale noilor tale modele de indata ce le primesti !
0

#18 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 20 April 2017 - 08:04 AM

Vezi postareaOcsiRC, la 20 April 2017 - 12:20 AM, a spus:


Evo 3.1 , foloseste un sistem mult mai decent , putin mai complex si mai dificil de executat ,

.....

Sistemul e folosit de multa vreme , prima data utilizat prin 2012 la xxLite , apoi integrat cu succes discutabil si la Concept 4 si relativ rapid abandonat , ramane de vazut cat de fiabila e solutia de la Vortex 3



Evo 3.1 intradevar are un sistem exceptional.

XXLite are acelasi sistem pe care il are si fireworks si mai toate modelele cu 4-in-pod.

Vortex vine cu solutia in care asezi aripa pe fuselaj si nu trebuie sa mai ai nici un fel de interventie pentru cuplarea furcilor pe echee.
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#19 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 26 April 2017 - 09:34 AM

A veniiiiiiitttttt

primele impresii :
-impachetat foarte bine
-extrem de usor
-finish superb
-toate accesoriile incluse
-putin dezamagit ca nu am primit sistemul automat pentru eleroane, mai dureaza cateva saptamani pana o sa fie finalizat si detul de matur pentru a fi pus pe piata.

Una peste asta o sa ma uit acasa mai in detaliu si o sa revin cu poze, pate chiar duminica la concurs il voi zbura, dar, este impresionant.

.

Fisiere atasate


Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#20 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 26 April 2017 - 02:00 PM

uuuaaauuu....
Fain...
0

#21 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 26 April 2017 - 07:55 PM

Fericitule !!! :drinks:

Am inteles ca esti foarte impresionat de ambalaj... dar ceva imagini mai amanuntite a modelelor ... nu urci ? Sa ne clatim si noi ochii cu noile tale jucarii ? :rolleyes:

Eu sunt interesat de zona asta :

Fisiere atasate


0

#22 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 27 April 2017 - 01:05 AM

@Orsi .. stiu ce vrei sa vezi .. inca nu am primit partea aia interesanta .. inca este in teste pentru ca au ceva probleme cu ea, asadar varianta clasica cu sarma de alama ca la fireworks.

modelul are 200grame fara baterie si fara sa ii fac centrul de greutate.

maine incerc sa fac si asta.

Fisiere atasate


Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#23 Useril este offline   ender67 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2287
  • Inregistrat: 15-September 13

Postat 27 April 2017 - 01:41 AM

Iti inteleg entuziasmul, DAR (vezi comentarii in text):


"Noul planor este total alt design, multe imbunatatiri de :- profil de aripa, am inteles ca este mai vitezoman ca pana acum, cu sink rate la fel de bun ca si celelalte versiuni.
>>> no comment ...esti sigur ca ai modelul nou? ar trebui sa aiba suprafata aripii ceva mai mica...nu sunt sigur ca o poti masura exact

- fuselaj mai scurt, 4 servo in fuselaj (4 in pod), cu sectiune mult mai mica decat tot ce este pe piata si totusi spatiu generos de manevra si insalare a echipamentelor.
>>> o fi fuselajul mai scurt, "4 in pod ready"... dar pentru "4 in pod" mai trebuie ceva hardware ajutator, o fi aripa frumoasa dar era interesant ce era in pungulitele alea

- directie/profundor mult mai usoare.
>> pe rcgroups se zice ca ar fi iesit primul lot la 13 grame ... si cu tinta finala 11 grame. ale tale cat sunt?

Se preconizeaza sa iasa modelele pe undeva pe la 220gr.
>>> si aici ceva comentarii ... 220 de grame CE? Gol -golut? AUW? Cica al tau a iesit la 200 de grame ("fara baterie si fara CG"). Aici mai trebuie adaugat ceva servo (20-25 grame), baterie (20-25 grame...poate chiar mai mult ca zici ca are botul scurt si nu stim inca greutatea in coada), receptor (5-10g), tije sau fire de control 5 grame sau pe acolo. Deci mai adaugi 50-65 de grame sau chiar mai mult. Daca 220 de grame tinta e AUW ... nu cred ca resusesti.. va fi probabil ceva in zona 240 de grame..poate chiar 250.

Vor aduce multe inovatii o data cu acest avionas si anume :
- va fi varianta cu aripile demontabile(adica aripa din doua bucati) cu un sistem destul de ingenios, cu prindere cu surub, care adauga aproximativ 5gr la greutate. Avand in vedere ca singurul avion cu aripile demontabile pe care eu cel putin il stiu este Snipe SN/SNT si aripa se lipeste cu scoci, acest sistem este mult mai elegant. video : https://youtu.be/wCv46MqyR9c
>> eh...poate nu vad eu bine fara ochelari ...dar eu vad doua aripi dintr-o bucata. Aripi demontabile ...pauza (adica sunt demontabile de pe fuselaj,,. dar ai varianta "one piece" si nu "two pieces").

- totodata echeele de la aripa vor avea un sistem ingenios in care nu mai trebuie sa te chinui sa cuplezi cu tijele de la servouri. video : https://youtu.be/Lpz6o_lF5WM<
>> pauza si aici ..."este inca in teste"

Concluzia personala: nu sunt "hater" (in paranteza...da...imi pot permite asa ceva...si nu ...nu il iau pentru ca sunt un pilot slab si deocamdata imi ajung DLG-urile de la Hobbyking si Longshot), stiu ca ai dat o caruta de bani ... dar mi se pare ca te-ai grabit si ai cam luat modelul 2.9 (ca sa zic asa).Eu in locul tau mai asteptam putin...si nu as fi luat doua de acelasi tip.

Aceasta postare a fost editata de ender67: 27 April 2017 - 01:45 AM

0

#24 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 27 April 2017 - 09:17 AM

Vezi postareaender67, la 27 April 2017 - 01:41 AM, a spus:

Iti inteleg entuziasmul, DAR (vezi comentarii in text):


"Noul planor este total alt design, multe imbunatatiri de :- profil de aripa, am inteles ca este mai vitezoman ca pana acum, cu sink rate la fel de bun ca si celelalte versiuni.
>>> no comment ...esti sigur ca ai modelul nou? ar trebui sa aiba suprafata aripii ceva mai mica...nu sunt sigur ca o poti masura exact

- fuselaj mai scurt, 4 servo in fuselaj (4 in pod), cu sectiune mult mai mica decat tot ce este pe piata si totusi spatiu generos de manevra si insalare a echipamentelor.
>>> o fi fuselajul mai scurt, "4 in pod ready"... dar pentru "4 in pod" mai trebuie ceva hardware ajutator, o fi aripa frumoasa dar era interesant ce era in pungulitele alea

- directie/profundor mult mai usoare.
>> pe rcgroups se zice ca ar fi iesit primul lot la 13 grame ... si cu tinta finala 11 grame. ale tale cat sunt?

Se preconizeaza sa iasa modelele pe undeva pe la 220gr.
>>> si aici ceva comentarii ... 220 de grame CE? Gol -golut? AUW? Cica al tau a iesit la 200 de grame ("fara baterie si fara CG"). Aici mai trebuie adaugat ceva servo (20-25 grame), baterie (20-25 grame...poate chiar mai mult ca zici ca are botul scurt si nu stim inca greutatea in coada), receptor (5-10g), tije sau fire de control 5 grame sau pe acolo. Deci mai adaugi 50-65 de grame sau chiar mai mult. Daca 220 de grame tinta e AUW ... nu cred ca resusesti.. va fi probabil ceva in zona 240 de grame..poate chiar 250.

Vor aduce multe inovatii o data cu acest avionas si anume :
- va fi varianta cu aripile demontabile(adica aripa din doua bucati) cu un sistem destul de ingenios, cu prindere cu surub, care adauga aproximativ 5gr la greutate. Avand in vedere ca singurul avion cu aripile demontabile pe care eu cel putin il stiu este Snipe SN/SNT si aripa se lipeste cu scoci, acest sistem este mult mai elegant. video : https://youtu.be/wCv46MqyR9c
>> eh...poate nu vad eu bine fara ochelari ...dar eu vad doua aripi dintr-o bucata. Aripi demontabile ...pauza (adica sunt demontabile de pe fuselaj,,. dar ai varianta "one piece" si nu "two pieces").

- totodata echeele de la aripa vor avea un sistem ingenios in care nu mai trebuie sa te chinui sa cuplezi cu tijele de la servouri. video : https://youtu.be/Lpz6o_lF5WM<
>> pauza si aici ..."este inca in teste"

Concluzia personala: nu sunt "hater" (in paranteza...da...imi pot permite asa ceva...si nu ...nu il iau pentru ca sunt un pilot slab si deocamdata imi ajung DLG-urile de la Hobbyking si Longshot), stiu ca ai dat o caruta de bani ... dar mi se pare ca te-ai grabit si ai cam luat modelul 2.9 (ca sa zic asa).Eu in locul tau mai asteptam putin...si nu as fi luat doua de acelasi tip.



1.sigur este varianta noua pentru ca varianta precedenta are alta forma a aripii. Asta este eliptica, cea trecuta nu.(mai mult, nu vei gasi pe nmeni sa faca matrita metalica pentru varianta 2.9. Diferenta de la 2.9 la 3.0 consta in layoutul de fibre si optimizarea lor, poate si la design. cam atat.

2.o sa pun poza si cu continutul pungulitei pentru ca am reusit sa asamblez doar unul. deci mai pot face poza, dar nu e nimic Alien, sunt chestii normale de timonerii suport servo, echee, etc.

3.am un set de 13gr si un set de 11.5gr.

4.220 AUW, al meu are 200gr fara baterie si fara sa ii fac centraul pentru ca centrajul il voi face cel mai probabil din baterie si din pozitionarea acesteia. Si pe acest dlg pus toate partile cele mai grele adica aripa 100gr(104.5gr cu peg si echee si tot), 13gr coada, 33 gr fuselajul, 3gr canopia, etc. Al doilea ar trebui sa fie cu 5-10 grame mai usor

5.Am specificat ca va fi varianta si cu aripa din doua bucati, eu nu am vrut varianta cu doua bucati, mai mult, inca nu este finalizata solutia, mai dureaza o luna doua pana va fi lansata si varianta din doua bucati. Pe mine nu ma incanta foarte tare, este intradevar mult mai comoda la transport.

6.Asta este singurul punct la care si eu am de comentat si nu imi convine ca nu am primit sistemul acum, dar il voi primi in vreo doua saptamani. Deci nu e mare chestie. Tot ce e in fuselaj am, mai trebuie doar echiile sa le primesc si cam atat :).

Longshot-urile, 2-3-4 sunt geniale, am inceput delegeala pe un LS2, un coleg a luat LS4 si este superb si el. Un planor foarte bun pentu orice.

Am preferat sa le iau acum pentru ca aveam nevoie sa pot ajunge la o competitie, initial am vrut V2.5 dar am aflat ca iese noul model si am ales sa iau noul model. De ce? nu stiu .. poate ca asa am avut la momentul respectiv piticii pe creier. Deci aveam nevoie de modele si le-am luat pe amandoua la fel pentru ca, fiind doua modele la fel, poti avea unul greu unul usor, modul de zbor este la fel, comportamentul asemanator, deci orice model aleg in concurs nu trebuie sa ma setez pe alt mod de pilotaj. In competitii se pot rupe modele, asadar ai cum sa inlocuiesti, ai mult poti avea parti de schimb de la unul la altul. Sunt intradevar avantaje si dezavantaje. Fiecare isi alege strategia. Din experienta spun ca am avut simultan Stobel V3 si Vibe 1, ambele modele foarte bune, dar in concurs nu stiam niciodata cu care sa zbor. Mai mult trebuia sa schimb modul de zbor de la un planor la altul. Asa ca am ales sa am doua.
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#25 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 27 April 2017 - 09:25 AM

Vezi postareaender67, la 27 April 2017 - 01:41 AM, a spus:

nu il iau pentru ca sunt un pilot slab si deocamdata imi ajung DLG-urile de la Hobbyking si Longshot),


Nu conteaza daca esti pilot slab, te asteptam la competitii, asa castigi experienta si vei afla ca F3K este o clasa deosebita.
Inainte sa merg pe la competitii ziceam ca e boring, in competitii am descoperit alte laturi ale planorului.
Te asteptam cu drag pe camp.
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#26 Useril este offline   OcsiRC 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 567
  • Inregistrat: 16-April 14
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 27 April 2017 - 09:56 AM

Vezi postareaender67, la 27 April 2017 - 01:41 AM, a spus:

...
...si nu as fi luat doua de acelasi tip.
...


Doua modele identice , eventual balastate diferit , e punctul de la care se porneste , ceia ce e deasemenea foarte important , e un helper consacrat , amanunt care se cam trece cu vederea … dar pe care echipele care participa regulat la competitii nu il neglijeaza deloc !
Competitile F3K sunt pe departe cele mai dinamice , daca iti faci timp ,macar sa asisti ca spectator, nu cei fi dezamagt, si cu siguranta iti va deschide apetitul…
0

#27 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 27 April 2017 - 11:41 AM

Pai spune-le la anu sa nu mai puna in weekendul de 1 mai ni-mic ! , nici o etapa la nici o clasa !
Se stie de vreo 16 ani ca ala este weekend rezervat de RR, si nu putem zice ca ar fi un eveniment minor, doar de interes local... ;)

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 27 April 2017 - 11:42 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#28 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 27 April 2017 - 01:48 PM

Vezi postarearenatoa, la 27 April 2017 - 11:41 AM, a spus:

Pai spune-le la anu sa nu mai puna in weekendul de 1 mai ni-mic ! , nici o etapa la nici o clasa !
Se stie de vreo 16 ani ca ala este weekend rezervat de RR, si nu putem zice ca ar fi un eveniment minor, doar de interes local... ;)

S-a amanat oricum din cauza vremii.
Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

#29 Useril este offline   Zippo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Suceava

Postat 27 April 2017 - 05:34 PM

Mai exista doua competitii unde puteti veni fie ca spectatori sau concurenti:

- 22-24 iunie Cupa (etapa 3)
- 23-25 iunie Campionatul National

Felicitari lui Stefan pentru achizitie, abia astept sa le vad cum se comporta.

Aceasta postare a fost editata de Zippo: 27 April 2017 - 05:36 PM

0

#30 Useril este offline   Olvi 

  • ex rou162
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 376
  • Inregistrat: 02-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 03 May 2017 - 09:57 PM

pozeee

207.5gr AUW

Fisiere atasate


Best way to get to next level is to practice. So fly fly fly and at the end of the day fly again.
Push your limits to a level you have never did before.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro