Modelism - RHC Forum: Recomandare masina de gaurit de banc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Recomandare masina de gaurit de banc

#1 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 18 April 2017 - 06:40 PM

Deoarece in curand o sa ma mut si-o sa am un atelier un pic mai mare decat cel actual m-am gandit sa-mi cumpar o masina de gaurit de banc.
Momentan pt. operatii de finete (diametre 0.5 - 2mm) folosesc un Proxxon FBS240E cu stativ insa pt. gauriri ceva mai grele am doar o masina "de mana" fixata si ea intr-un stativ.
Din pacate acest al 2-lea ansamblu este de nici o treaba, nu se poate vorbi nici macar de o precizie minimala la modul cum se balangane in toate directiile.
Nu am de facut gauriri foarte dificile, cea mai mare parte sunt in materiale plastice, un numar mai redus in aluminiu si rar cate o tabla de otel de cativa mm, nu multi.
M-am gandit sa cumpar masina de mai jos pt. ca am avut o experienta pozitiva cu sculele Bosch, i-adevarat ca mai mult cu electrocasnicele... :D.
Dar daca stiti vreo masina cam de acelasi gabarit (montabila pe banc, nu vreau sa iau ceva foarte mare, in general gauresc cu burghie sub 8mm) si care credeti ca-i mai OK, apreciez orice sfat.
Multzam! :drinks:

Bosch PBD40

Imagine atasata: pbd40.jpg
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#2 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 18 April 2017 - 08:32 PM

m-am uitat si eu la una de-asta acum ceva vreme
de la cativa metri parea ok dar cand am pus mana pe ea am avut o revelatie: nu e ce vreau!
din pacate, in gama asta de preturi, nu prea stiu ce ai putea sa iei
ceva scule de la Optimum (Optimus? - am uitat) vand cei de la rocast(.ro) si pareau mai rasarite (dar si alte preturi, alta gama)
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#3 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 18 April 2017 - 08:55 PM

Vezi postareasebba, la 18 April 2017 - 08:32 PM, a spus:

m-am uitat si eu la una de-asta acum ceva vreme
de la cativa metri parea ok dar cand am pus mana pe ea am avut o revelatie: nu e ce vreau!
din pacate, in gama asta de preturi, nu prea stiu ce ai putea sa iei
ceva scule de la Optimum (Optimus? - am uitat) vand cei de la rocast(.ro) si pareau mai rasarite (dar si alte preturi, alta gama)

De ce nu ti-o placut, ce hibe ai constatat?
Nu vreau nu stiu ce super calitate, la urma urmei am dat gauri ceva ani cu porcaria aia de bormasina Skil in suport de 100Ron... si mai am CNC-u` pt. partea mai "pretentioasa" :) ... ti-ai luat vreuna pana-n final?
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#4 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 18 April 2017 - 09:37 PM

joc mare in ax, structura slaba, distanta mica intre ax si piciorul masinii
nu am mai luat nimic pana la urma
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 18 April 2017 - 10:13 PM

Parerea mea ar fi ca in banii dati pe acel Bosch sa cumperi o masina industriala de Cugir. Tot de banc. Sau orice masina de banc industriala SH, mare si solida. O reconditionezi daca e cazul si o sa ai o scula buna.
Am folosit cativa ani acel Bosch din poze si a facut treaba buna, dar nu-i cea mai solida masina de pe lume. Are marcaj laser, control al adancimii, reglaj continuu al turatiei, dar e o masina pentru oameni finuti, nu chiar pentru orice cioban din sectie. Cu cateva accesorii indispensabile oricarei masini de gauri, iti faci treaba. Am curajul sa afirm ca in jumatate din bani cumperi o masina de banc adevarata. Cu putin efort, chiar si cu o chinezarie adusa de pe undeva din Anglia, la 350-500W, pe curele si cu constructia clasica, poti face treaba la fel de buna. M-as orienta spre cele doua extreme. Ori o chinezarie de banc la 350 W si maxim 350 lei pe care o cosmetizezi sa faca treaba buna, ori ceva profesional, solid, la pret ceva mai mult decat dublu. Acel Bosch e pentru lucruri fine, chiar daca e nevoie si de forta. In orice caz, pretul e marisor. Sau cu alte cuvinte, in acei bani sigur gasesti ceva de banc, adevarat. Parerea mea... Ca sa o iau altfel, daca stii ca lucrezi frumos si curat, acel Bosch e suficient. Altfel, ai nevoie de ceva mult mai solid si de un ciocan mai mare in apropiere. Ca dimensiuni, mi-a parut OK.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 18 April 2017 - 10:30 PM

Vezi postareainformer, la 18 April 2017 - 06:40 PM, a spus:

Deoarece in curand o sa ma mut si-o sa am un atelier un pic mai mare decat cel actual m-am gandit sa-mi cumpar o masina de gaurit de banc.
Momentan pt. operatii de finete (diametre 0.5 - 2mm) folosesc un Proxxon FBS240E cu stativ insa pt. gauriri ceva mai grele am doar o masina "de mana" fixata si ea intr-un stativ.
Din pacate acest al 2-lea ansamblu este de nici o treaba, nu se poate vorbi nici macar de o precizie minimala la modul cum se balangane in toate directiile.
Nu am de facut gauriri foarte dificile, cea mai mare parte sunt in materiale plastice, un numar mai redus in aluminiu si rar cate o tabla de otel de cativa mm, nu multi.
M-am gandit sa cumpar masina de mai jos pt. ca am avut o experienta pozitiva cu sculele Bosch, i-adevarat ca mai mult cu electrocasnicele... :D.
Dar daca stiti vreo masina cam de acelasi gabarit (montabila pe banc, nu vreau sa iau ceva foarte mare, in general gauresc cu burghie sub 8mm) si care credeti ca-i mai OK, apreciez orice sfat.
Multzam! :drinks:

Bosch PBD40

Atasament pbd40.jpg


Salut. Se intampla sa am 2 chestii care te-ar putea interesa (eventual); 1) asta: http://www.proxxon.c...re-gaurire.aspx

si 2) asta: https://ebernardo.ro...0-sb-230-v.html

Proxxonul are nici 3 minute de functionare ; motorul este incredibil de silentios si de bine balansat, 6.000 ture, variator de turatie. Capul se inclina dreapta-stanga caci are un platou pe care poate glisa prin rotire. Suportul este ferm, iar pinola are un avansa la coborare mare -la maneta, si un avans fin. Atentie, este motor de frezare si este cu pensete pana la 6 mm diametrul in coada (nu are mandrina si sincer n-am studiat daca se poate adapta una). L-am luat acum vreo 5 ani cand ma gandeam ca am sa fac lucruri pe balcon; intre timp balconul a evoluat in capul meu asa ca am pastrat-o ca-mi era drag. Acum vreo 3 luni m-am intrebat de ce o mai tin; n-am gasit inca un raspuns si nici energia s-o pun pe Debara (caci pe OLX nu cred ca sunt clienti pentru asa ceva). Dar acum ca vad pe cineva interesat, o scot la petit. O dau cu 425 Euro, adica la 65% din pretul de magazin Proxxon. Este noua.

Masina de gaurit cu coloana am folosit-o mai mult iar acum vreo 6 luni mi-am luat una cu talpa magnetica, asadar asta a devenit un obiect in plus in atelier. Am dat gauri cu ea si-n 30 mm grosime continua, dar iti trebuie rabdare si sa faci peck-drilling. Este o masina onesta. Motorul este cam slab pentru otel dupa gustul meu insa daca nu apesi tare pe avansul de pinola este ok. Daca apesi mai tare decat poate duce, se opreste motorul si trebuie sa actionezi butonul de panica. Intre timp, ca sa protejeze motorul sa nu se arda, se invarte cureaua in gol pe fulie. Are 4 trepte de viteza prin fulii +curele trapezoidale, dar eu am folosit-o doar pe viteza cea mai mica-350 rot/min- ca sa am cuplul cel mai mare. Este inalta, are vreo 1,6 m dar se poate taia coloana-este teava de 3 mm grosime (cred) daca conditiile tale de atelier o cer. Ansamblul de sus pe care este motorul prins culiseaza pe o cremaliera fata-spate ca sa poti gauri piese cu diametru de pana in 38 cm (distanta intre ax si coloana). Platoul mesei care culiseaza sus-jos pe cremaliera are si el un brat rotativ care face ca masa rotunda sa se apropie sau departeze de coloana, in functie de diametrul piesei de gaurit. Cu cat piesa are diametru mai mare, cu atat masa rotativa se departeaza de coloana si coloana cu motor o misti inspre fata. Asta face ca atunci cand gauresti efectiv, daca apesi pe manerul de avans al pinolei prea tare, sa se arcuiasca putin coloana (momentul= forta x bratul, iar bratul creste in cazul de fata). Cu cat platoul mesei este mai aproape de coloana (si axul motorului este ajustat la fel), cu atat lucrul asta nu se intampla. Concluzia este ca la piese cu inaltimi mai mari ale sectiunii (de exemplu rectangulare de la 30-40 mm in sus) daca apesi tare pe maneta, cele 2 gauri sus si jos NU vor fi pe un ax perpendicular pe lungimea rectangularului. Este o masina imprecisa pentru rectangulare mai mari, insa este absolut ok pentru platbanda, tocmai pentru ca platbanda nu are suficienta grosime ca gaura sa o ia razna intr-o directie oblica. O dau cu 200 euro, adica sub 50% din pretul de noua.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 18 April 2017 - 10:33 PM

0

#7 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 19 April 2017 - 05:33 AM

Va multumesc pt. raspunsuri.
Atelierul meu este de fapt o camera intr-o locuinta si este cu "orientare" mai mult catre partea de "electro" decat catre mecanica.
Chiar daca masinile mele (strung, cnc, circulare etc.) nu-s chiar asa "imaculate" ca ale unui alt coleg de forum :D totusi tre` sa cauti mult pana gasesti o bucatica de span... daca gasesti. :)
Cum spuneam mai devreme, gauresc in principal mase plastice si mai rar aluminiu ori table de otel... nu ma grabesc aproape niciodata, nu o sa "supra-solicit" componentele masinii, ce lucrez este de cele mai multe ori pt. uz personal. Spun asta (si) pt. categorisirea "oameni finuti" vs. "cioban din sectie". :D

Nu vreau sa modific sau sa reconditionez ceea ce cumpar, n-am facut niciodata asta cu sculele mele si nici nu-mi doresc.
Nu sunt in mod deosebit pasionat de mecanica, probabil n-am nici nu stiu ce skill-uri in domeniul asta, as vrea sa cumpar ceva perfect functional din start, de uz amatoricesc... insa prin amatoricesc inteleg ceva care nu se preteaza la productie de serie sau super precizie si nu ceva facut de mantuiala.
NU as vrea sa ma "intind" mai mult de max. 1500 RON iar daca pot cumpara ceva corespunzator cu jumatate din suma asta, cu atat mai bine.
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#8 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 19 April 2017 - 08:18 AM

Vezi postareainformer, la 19 April 2017 - 05:33 AM, a spus:

Va multumesc pt. raspunsuri.
Atelierul meu este de fapt o camera intr-o locuinta si este cu "orientare" mai mult catre partea de "electro" decat catre mecanica.
Chiar daca masinile mele (strung, cnc, circulare etc.) nu-s chiar asa "imaculate" ca ale unui alt coleg de forum :D totusi tre` sa cauti mult pana gasesti o bucatica de span... daca gasesti. :)
Cum spuneam mai devreme, gauresc in principal mase plastice si mai rar aluminiu ori table de otel... nu ma grabesc aproape niciodata, nu o sa "supra-solicit" componentele masinii, ce lucrez este de cele mai multe ori pt. uz personal. Spun asta (si) pt. categorisirea "oameni finuti" vs. "cioban din sectie". :D

Nu vreau sa modific sau sa reconditionez ceea ce cumpar, n-am facut niciodata asta cu sculele mele si nici nu-mi doresc.
Nu sunt in mod deosebit pasionat de mecanica, probabil n-am nici nu stiu ce skill-uri in domeniul asta, as vrea sa cumpar ceva perfect functional din start, de uz amatoricesc... insa prin amatoricesc inteleg ceva care nu se preteaza la productie de serie sau super precizie si nu ceva facut de mantuiala.
NU as vrea sa ma "intind" mai mult de max. 1500 RON iar daca pot cumpara ceva corespunzator cu jumatate din suma asta, cu atat mai bine.
:drinks:


Proxxon-ul de care vorbeam are inclus in pret si masa in coordonate. Daca te lipsesti de ea, pot lasa motorul si sasiul de culisare la 1.500 lei.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 19 April 2017 - 08:19 AM

0

#9 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 19 April 2017 - 09:07 AM

Vezi postareasteelmind, la 19 April 2017 - 08:18 AM, a spus:

Proxxon-ul de care vorbeam are inclus in pret si masa in coordonate. Daca te lipsesti de ea, pot lasa motorul si sasiul de culisare la 1.500 lei.

Multumesc pt. oferta steelmind, am multe masini de la Proxxon si am o parere foarte buna despre ele.
Masina "mare" de gaurit insa as vrea sa fie mai... mare si cu mandrina. :)
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#10 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 19 April 2017 - 10:35 AM

Vezi postareainformer, la 19 April 2017 - 09:07 AM, a spus:

Multumesc pt. oferta steelmind, am multe masini de la Proxxon si am o parere foarte buna despre ele.
Masina "mare" de gaurit insa as vrea sa fie mai... mare si cu mandrina. :)


Ok. Daca as fi tu si as avea tema ''bohrmasina cu mandrina si stand'', as cumpara sasiul de culisare de la Proxxon (nu de la mine :rolleyes: ) si as cumpara o bohrmasina ''clasica'' de la Bosch sau Makita, pentru ca au gatul de prindere de 45 mm, la fel ca si colierul de la sasiul Proxxon. Sasiul este stabil si la culisare si la rotirea manetei pentru gaurire. Va fi mai dificil la gaurit in otel caci bohrmasinile clasice au dificultati in a fi tinute in turatii joase si oricum nu au cuplu mai deloc la acele ture; ca atare vor trebui spiralele schimbate mai des (pentru otel) pentru ca vei folosi turatii mai mari. Parte buna este ca am inteles ca vei gauri table subtiri, ca atare un WD40 va ajuta.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 19 April 2017 - 10:36 AM

0

#11 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 19 April 2017 - 10:40 AM

Alternativa este o bohrmasina cu talpa magnetica cum mi-am luat eu si ai incheiat povestea cu succes. Cu aia dai gauri si la vecinu' de jos si la al de sus daca o ''uiti'' in priza ! Are propriul sasiu de culisare cu profil coada de randunica si patine de alama; eu sunt foarte incantat de a mea (chinezeasco-poloneza, Wasta, ebay). Merge pana la 40 mm grosime continua- cu carota, si pana la 25 mm grosime continua cu spiral de 25 mm !

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 19 April 2017 - 10:42 AM

0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 19 April 2017 - 10:51 AM

Vezi postareainformer, la 19 April 2017 - 05:33 AM, a spus:

...
Nu vreau sa modific sau sa reconditionez ceea ce cumpar, n-am facut niciodata asta cu sculele mele si nici nu-mi doresc.
Nu sunt in mod deosebit pasionat de mecanica, probabil n-am nici nu stiu ce skill-uri in domeniul asta, as vrea sa cumpar ceva perfect functional din start, de uz amatoricesc... insa prin amatoricesc inteleg ceva care nu se preteaza la productie de serie sau super precizie si nu ceva facut de mantuiala.
NU as vrea sa ma "intind" mai mult de max. 1500 RON iar daca pot cumpara ceva corespunzator cu jumatate din suma asta, cu atat mai bine.
:drinks:
Daca tinerm cont de cele din citat, acel Bosch este perfect. Parerea mea... Are variator fain, suporta turatii mari, mandrina destul de buna. Are sistem de blocare a burghiului. E mai degraba pentru lucruri fine dar rezista si la uz industrial. Ce n-am incercat niciodata a fost sa-i schimb mandrina cu una mai mare. Deci nu stiu daca prinderea e pe filet sau pe con. Inclin sa cred ca pe filet. Oricum, mandrina e ceva mai deosebita. Acel Bosch mentine cuplul si la turatii mici. Are sistemul ala de prins piesa pe masa care poate inlocui menghina, de care te poti folosi destul de des. Daca o intretii frumos sigur o sa-ti placa. Incearca sa ajungi sa butonezi una pe la un cunoscut pe undeva. Pretul pare cam mare, dar merita banii daca nu te uiti mult la ei.


Prin acea cosmetizare, ma refeream la demontarea unei masini SH, curatare, revopsire si eventual inlocuire componente care nu plac ochiului. Am uitat sa spun, o chinezarie din aia ieftina nu face zgomot, merge folosita oriunde. Parerea mea e ca iti faci treaba cu ambele variante sau cu oricare intre ele. Ramane sa alegi ce-ti place. Am auzit de tot felul de vorbe ca unele sunt extrem de slabe calitativ, de joc in lagare, arbori... Personal, n-am avut niciodata ghinionul sa cumpar una chiar sa nu-mi placa. Chinezariile cu transmisie pe curele, maresc cuplul la turatii mici si asta e un mare avantaj. Par slabute in general daca te uiti la motorasul de 350W, dar sunt "puternice" la turatii mici. Pe undeva, compenseaza din neajunsuri. Si la turatii mari n-ai mare nevoie de cuplu. Oricum, nu se opresc daca stii sa dai gauri.

Mult succes!

Am prins intre timp si mesajul cu masina cu talpa. E faina dar imi pare cam scumpa. Nu merge la turatii foarte mari, trebuie sa-i faci un suport separat ca nu totdeauna dai gauri in ceva de care se poate prinde usor. E faina tare la munci serioase, parca as considera-o ca pereche a uneia de banc. Adica in timp sa le ai pe amandoua. Dar pentru electronica sau plastice n-as incepe cu ea. Tot parerea mea...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 19 April 2017 - 10:55 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 19 April 2017 - 12:14 PM

Dupa mine, magdrill-ul este cea mai barbateasca varianta. la bani poti iesi pana in 1.500 ron . Uite aici: http://www.ebay.co.u...68AAOSwXYtY0ULz

Intr-adevar este doar pentru ture joase-otel, dar merg si neferoase. Unele sunt cu 1 treapta de viteza, altele cu 2 trepte, altele cu variator. A mea are variator si are de la 100 rpm pana la 500 rpm. Preturile difera in functie de aceste lucruri + puterea motorului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Magdrill.jpg

0

#14 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 19 April 2017 - 01:10 PM

Vezi postareasteelmind, la 19 April 2017 - 12:14 PM, a spus:

Dupa mine, magdrill-ul este cea mai barbateasca varianta. la bani poti iesi pana in 1.500 ron . Uite aici: http://www.ebay.co.u...68AAOSwXYtY0ULz

Intr-adevar este doar pentru ture joase-otel, dar merg si neferoase. Unele sunt cu 1 treapta de viteza, altele cu 2 trepte, altele cu variator. A mea are variator si are de la 100 rpm pana la 500 rpm. Preturile difera in functie de aceste lucruri + puterea motorului.

Cred ca o asemenea "monstruozitate" depaseste cu mult necesitatile mele. :D
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#15 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 19 April 2017 - 01:21 PM

Uite ceva pentru oameni finuti:
http://www.micromark...bby-Drill-Press
http://www.micromark...ini-Drill-Press
0

#16 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 22 April 2017 - 08:34 PM

Va multumesc pt. sfaturi, pana la urma am mers la Praktiker (au o promotie cu 15% reducere) si am testat ce aveau p-acolo... am oscilat intre Bosch-ul cu care am inceput topicul si una cu un nume oarecumva mai putin "celebru", Einhell. Pana la urma am ramas totusi la Bosch cu toate ca am constatat si eu un micul joc la ax despre care zicea Seba... dar in rest mi s-a parut mai ingrijit construita. Acu` o sa vedem in timp ce si cum.
:drinks:
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro