Modelism - RHC Forum: Adunare generala cu membri si non-membri ARA - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Adunare generala cu membri si non-membri ARA Discutii pragmatice deasupra viitorul aeromodelismului

#1 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 10 April 2017 - 04:42 PM

Mi s-a propus sa propun (ce cuvinte marete) sa se organizeze un meeting a aeromodelistiilor interesati de ar misca ceva in favorul aeromodelismului.

Adica sa se vada omeni mai mult sau mai putin involvati si sa se face un brainstorming si sa vedem, asa fata in fata daca este pozibil gasirea unei cale, unui compromis, un consens, o majoritate pentru a continua sau de a schimba directia in care merg actiunile actuale sau viitoare.

Idea este sa ne distantam de la certuri stil "online-esc", jigniri, orgolii si suspiciuni si sa ne uitam in ochi cind vorbim unii cu altii ca si adulti matur.

Se pare ca am vorbit deja la telefon cu doua tabere opuse si cred ca ar fi necesar in felul asta si o mica perioda de mediere. Inteleg mai multe pozitii care fiecare are parte de o parte de adevar si care impreuna putea deveni un intreg adevar care sa se complementeze reciproc.

Sper ca a fost inteles idea si binevenit. M-am bucurat foarte multi ani de o comunitate de aeromodelisti care se viziteau uni pe alti pe la intalniri si deocamdata se pare a cam disparut in bisericute mici, care pana la urma nu rezolva problema cu care ne confrunatm cu toti ci mai degraba o agraveaza.

Deci propun o intalnire a tuturor persoanelor interesate de bunul mers a lucrurilor plus si a celor care aici mai mult au deschis gura mare si care au speriat pe alti sau le au facut "idioti", "comunisti" si alte alea. Tind sa cred ca daca ai in fata persoana respectiva va fi mult mai constructiv si mai civilizat.

In prima faza ar fi bine de stiut cine agreaza idea si pe urma sa gasim locul si data. Daca nu avem cu cine, numai trebuie sa ne gindim mai departe.

De la Andras stiu deja ca nu va veni la RR, unde ar fi fost prima mea propunere. Din celelalta parte am auzit ca tot nu ar fi locul potrivit.

Propuneri?
Idei?
Jigniri?
Walter Born
rhc@born.ro
0

#2 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 April 2017 - 04:59 PM

In ce fel sunt opuse cele doua tabere ?

Ce are RR ? De regula acolo se strang cei mai interesati in zborul nereglementat, care sunt cei mai afectati de fapt...
Ceilalti, care participa la intalniri "cu disciplina", de fapt nu au o problema, ei avand deja terenuri omologate, si numai acolo isi desfasoara activitatea, nefiind afectati efectiv.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#3 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 10 April 2017 - 05:10 PM

Renato, mai citeste jignirile care mai sint online. Poate dispar si ele in curind. Sper.

ARA nu s-a dezfintat, este doar mai retras de pe forum. Atit. INtrebati la info@aeromodelism.ro
Si asta din cauza discutiilor controversate si intrun ton nepotrivit.

Eu am doar "propus propunere", adica tematica si am lasat idea si in plus ca am colectionat doua idei de la unul si de la altul. Si daca te intereseaza cine e cine, mai uitete in topicul unde scria in titlu "sa ne respectam reciproc" cea ce pe urma s-a deformat in realitate in "sa ne jignim cit se poate de mult"

Si ai dreptate, si eu intre timp pot zbura pe un teren numit LRBN dar doresc sa zbor si la panta :)

Deci care era propunerea ta? Da, idea buna sau ba? Cind si unde sau deloc?
Walter Born
rhc@born.ro
0

#4 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 10 April 2017 - 05:21 PM

Eu propun RR.
0

#5 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 April 2017 - 05:27 PM

Stii bine ca n-am fost fan niciodata sa bat juma de tara ca sa... ce ?
De asta pentru mine e fie RR, ca sunt deja acolo, sau o constructie inceputa de jos, de la nivel local.
Sa se constituite organizatii locale, si sa se intalneasca reprezentanti cu mandate clare si precise.
S-a vazut intalnirea a 50 de individualitati ce a produs...
Deocamdata nu se stie de fapt ce se vrea.
Ba da, se stie, libertate fara discernamant. Si nestiinta ca din '89 incoace zburam in aceasi ilegalitate perpetua.
De exemplu, ca sa zbori(zburam) la panta, hai sa punem pe hartie toata legislatia care ar trebui sa se modifice in momentul asta... te bagi ?
Sa vedem pe urma ce zice lumea care vorbeste de libertatea de a zbura...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#6 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 10 April 2017 - 05:50 PM

Inutil, ce s-a daramat nu se mai recladeste nici cum! Suntem o tara pierduta cu oameni pierduti! Cu parere de rau! Ca sa discutam ce? De fapt sa continuam eternele scandaluri din aeromodelism? Acolo undeva cineva isi freaca mainele de bucurie! I-am ciuruit si pe astia!

Acesta e ultimul meu post pe RHC! Am sa fac cumva si am sa platesc cei 90Ex3- pentru trei modele, am sa sun la MApN cand zbor si gata.

Walter pentru postarea de la generalitati imi cer scuze. Sa nu ma intelegi gresit, nu ti-am spus sa pleci din Romania, doar sa mergi sa zbori in Germnia. Si asta pentru ca simt ca si tu esti vinovat si nenea acela de la Vaslui parca Vip Eol si restul care se stiu din postarile de ieri si alaltaieri si toti anii astia de cand e ARA infiintata! ARA era aproape de rezolvarea problemelor. Acum sa vina cei destepti sa continue si sa rezolve!
0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 April 2017 - 05:57 PM

Nu sunt sigur ce credeti dv. ca era gata, gata sa rezolve ARA...
Daca ne-ati spune ce si unde ati zburat pana acum, poate se indura careva sa ne lumineze care ar fi fost solutia ARA sa faca acest lucru posibil.
Chiar si cu dezincriminarea aeromodelului ca nefiind aeronava, tot nu se creeau premizele necesare.

Cheia este in postarea de mai sus... "o sa sun la MApN".. ati sunat in toti ani cat ati zburat pana acum ? Pentru ca trebuia sa o faceti !
Si atunci... :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 10 April 2017 - 07:47 PM

La RR...dar...lăsați fraților condcerea ARA să scrie....să ceară adunări generale...!...Andreaș și Sorin - intervenți...că nu e ok ca unii să arunce cu noroi!!!
0

#9 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 10 April 2017 - 08:13 PM

Sunați, bre, la MaPN. Eu sunt foarte curios să aflu cum sună răspunsul... :drinks:
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#10 Useril este offline   ATYZZZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 07-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Rc aero auto si cnc.

Postat 10 April 2017 - 10:06 PM

Vezi postarearenatoa, la 10 April 2017 - 05:57 PM, a spus:

Nu sunt sigur ce credeti dv. ca era gata, gata sa rezolve ARA...
Daca ne-ati spune ce si unde ati zburat pana acum, poate se indura careva sa ne lumineze care ar fi fost solutia ARA sa faca acest lucru posibil.
Chiar si cu dezincriminarea aeromodelului ca nefiind aeronava, tot nu se creeau premizele necesare.

Cheia este in postarea de mai sus... "o sa sun la MApN".. ati sunat in toti ani cat ati zburat pana acum ? Pentru ca trebuia sa o faceti !
Si atunci... :unsure:


Dar Dumneavoastra ati sunat?
0

#11 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 11 April 2017 - 05:23 AM

Da de unde asta.."să sunăm la MApN".cred că cei din tura oprativă de la COA ar fi "chiar încântați" să dea aprobări de zbor aeromoeliștilor. Cei de la AMC să emită NOTAM-uri și asta pentru zborul în clasă G....
0

#12 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1547
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 11 April 2017 - 06:15 AM

Cu alte cuvinte, nu exista interes. Am inteles.
Walter Born
rhc@born.ro
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro