Modelism - RHC Forum: SIG RISER 100 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SIG RISER 100 Kit review

#61 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2017 - 10:22 AM

Bai si am fost ieri pentru primul zbor, vreme excelenta, termic din belsug.

Si am patit cosmarul modelistului - crash la primul zbor. L-am aruncat a plecat frumos si a luat-o pe o parte, am compensat, degeaba, tot mai rau, am taiat motorul si a venit (aproape) in bot. Motorul sarit cu tot cu panou fara alte daune. La inspectie am vazut ca a sarit furculita din tija de otel, o idee proasta sa lipesc cu adeziv de lemn (da acasa il testasem si tinea).

Venit acasa, reparat (surprinzator de usor) si dimineata la loc pe camp. O secunda inainte sa-l arunc misc coada si parca ceva nu era in regula. COADA SE MISCA INVERS. Asa prostie nu am mai facut pana acum, directia se misca invers si la toate testele si reglajele nu m-am prins.

In fine am dat revers si a zburat.

Zboara fain, destul de lenes, are ceva intarziere pana initiaza o intoarcere dar odata intrat in cerc il face strans. Nu am vazut tendinte nasoale, am prins si ceva termica dar nu m-am bucurat prea mult ca era aglomeratie pe cer. Motorul lesinat dar lansarea e fara emotii si il urca incetisor.

Acum trebuie sa ii refac fustita la bot si sa ma apuc de pilonul pentru termic.

Cateva poze.

Fisiere atasate


0

#62 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2017 - 10:41 AM

Cu ocazia asta am descoperit un mod simplu prin care sa fac elasticul care strange palele sa stea pe con. Il rasucesc la fiecare capat. Nu stiu daca se intelege ceva din poze.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de stiganas: 11 May 2017 - 11:11 AM

0

#63 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19166
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 May 2017 - 11:57 AM

Adica sa fie un infinit, dublat. Cate o bucla in jurul palelor si cea de la mijloc in jurul axului.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#64 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 11 May 2017 - 01:06 PM

Ma bucur pentru tine, mestere.
Deci, in concluzie, este un planor OK?
De aratat, arata bestial.
La cat mai multe reusite.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 11 May 2017 - 01:07 PM

0

#65 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 May 2017 - 02:08 PM

Exact, ai explicat foarte bine, banuiesc ca e o smecherie veche, eu acum am descoperit-o.

Vezi postarearenatoa, la 11 May 2017 - 11:57 AM, a spus:

Adica sa fie un infinit, dublat. Cate o bucla in jurul palelor si cea de la mijloc in jurul axului.



Nu pot sa zic inca daca e un planor OK sau nu, mai degraba nu. Si nu arata bestial, de fapt nici nu e gata, am preferat sa-l zbor cat mai repede si dupa aceea sa-l termin. De pilda nu are deloc wingleturi (dar am copiat nervurile de capat), fuselajul nu e intarit, pilonul pentru motor termic nici macar nu e inceput.

Vezi postareadan_mitea, la 11 May 2017 - 01:06 PM, a spus:

Ma bucur pentru tine, mestere.
Deci, in concluzie, este un planor OK?
De aratat, arata bestial.
La cat mai multe reusite.

0

#66 Useril este offline   anick 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 24-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 18 September 2017 - 10:59 PM

In noiembrie 2016 am cumparat un kit de la phoenix si m-am apucat rapid de montat. era primul meu model realizat din balsa, folie, etc... pana atunci am avut doar polistirenuri pe mâna si un kit f3p de montat... deci a fost noutate cu privire la materialele de constructie. am terminat de asamblat totul in vacanta din 1 decembrie, iar prin ianuarie-februarie l-am acoperit cu film. modificari fata de plan: am pus pe capatul aripilor eleroane. de zburat: de atunci sta pe raft... este in plan sa ajunga la montajul final luna aceasta.

Fisiere atasate


membru MODELEAST Iasi
0

#67 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2017 - 11:34 PM

Sambata, intr-un impuls am bagat Riser-ul in masina si l-am scos la zbor.

Am avut parte de o vreme excelenta cu vant slab. Toata ziua numai pe el l-am zburat.

Cu motorizarea prezenta urca extem de incet, am nevoie de vreo 2 minute pentru 200m. Nu pot sa zic ca zboara frumos dar am prins termica serioasa la fiecare zbor si se duce bine in sus, am stat in aer cat am poftit. Al meu e atat de usor incat cred ca e greu sa il rup in zbor, l-am coborat destul de violent si a rezistat.

Una peste alta nu imi place dar nici nu este dezastru. Ca kit de cumparat sigur nu il recomand, la banii astia se poate mult mai bine si exista kituri modeste mult mai ieftine gen Orion de la Sierra.
0

#68 Useril este offline   anick 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 24-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 16 October 2017 - 12:15 PM

Asa arata opera finala, iar pilotul este multumit de comportamentul modelului in zbor. Motorizare: NTM Prop Drive Series 3542 1000KV (3S), elice pliabila 11x6.

Fisiere atasate


membru MODELEAST Iasi
0

#69 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8275
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2017 - 02:58 PM

Felicitari, arata foarte bine si motorul pare ce trebuie. Cat e masa totala ?

Vezi postareaanick, la 16 October 2017 - 12:15 PM, a spus:

Asa arata opera finala, iar pilotul este multumit de comportamentul modelului in zbor. Motorizare: NTM Prop Drive Series 3542 1000KV (3S), elice pliabila 11x6.

0

#70 Useril este offline   anick 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 94
  • Inregistrat: 24-May 15
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 16 October 2017 - 07:34 PM

Vezi postareastiganas, la 16 October 2017 - 02:58 PM, a spus:

Felicitari, arata foarte bine si motorul pare ce trebuie. Cat e masa totala ?

Multumesc.
Si acum cantarul oficial de azi:
aripi: stanga = 293 g, dreapta = 301 g (servourile de pe aripi sunt de 9g). body (adica restul in afara de baterie: tija metal aripi, elastice prindere aripa, servouri (2 x Corona CS238MG de 22g), motor, esc 60A, electronica FrSky (receptor, variometru, voltmetru), elice pliabila 12x6) = 791 g. baterie 2200mA@3S: 191 g. Total = 1576 g. (fata de ce scria in manual 1300-1400g).
A zburat si cu o baterie 1300mA@3S de 116 g, doar ca tipa prea repede low voltage senzorul la orice accelerare.

motorul l-am luat dupa instructiunile de pe site (echivalent AXI 2820/10) un NTM 3542/1000KV (146g); l-am verificat la sol, consuma 20-22A in turatie maxima pe 3S cu elicea de 12x6, cu toate ca in specificatiile lui este: MaxPower: 450W @12v (3S) sau 47A. O sa verific si cu o alta elice de 13x7 sa vad daca obtin o putere mai mare. (am cumparat un senzor de curent FrSky si o sa masor si in zbor).
membru MODELEAST Iasi
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro