Modelism - RHC Forum: SIG RISER 100 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SIG RISER 100 Kit review

#1 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2017 - 06:59 PM

Am primit Riser-ul de la Kelemen ambalat exceptional ca de obicei. Nu cred ca o sa ma apuc de el imediat, am aruncat doar o privire in cutie destul cat sa ma asigur ca e atat de rau pe cat ma asteptam. Piese taiate (sau nu) la stanta, nimic schimbat din 1988. Din fericire nu ma asteptam la altceva.

Inclusiv sistemul de control pentru spoilere cu un singur servo masiv in fuselaj e acolo. Nu e de mirare ca modelismul american e falimentar si modelistii au toti peste 80 de ani.

Fisiere atasate


0

#2 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 05 April 2017 - 07:28 PM

Vezi postareastiganas, la 05 April 2017 - 06:59 PM, a spus:

...Nu e de mirare ca modelismul american e falimentar si modelistii au toti peste 80 de ani.


Sa stii ca pe cat de trist suna este atata de adevarat. Am luat la rand toate cluburile din zona (pe o raza de max 1 ora cu masina) si pare exact aceeasi atmosfera peste tot. Pensionari care abia se misca, isi etaleaza colectia de avioane noi, mai toate jucarii de polistiren care le-au luat ochii cat de 'detaliate' sunt.
0

#3 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 05 April 2017 - 07:47 PM

Stefan,

Asta inseamna ca trebuia sa te apuci de constructii mai de mult cand kiturile respective erau considerate super .

Acuma cand totul e taiat, pregatit , mura in gura, e usor sa faci un model.Sau sa il iei ARTF sau RTF.

Nu mai vorbesc sa proiectezi un model apoi sa-l construiesti de la ZERO.

Scuzati-ma daca credeti ca sunt nostalgic, nu e asa, dar sa proiectezi, sa construiesti de la ZERO, apoi sa pilotezi modelul asta inseamna AEROMODELISM si MESERIE.Si

placerea ca ai facut totul singur si modelul zboara fain nu se poate compara cu nimic.


Bafta.

Ciao Sorin

Aceasta postare a fost editata de SORIN CAIUS: 05 April 2017 - 07:48 PM

0

#4 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 06 April 2017 - 02:48 AM

Am si eu un Riser 100. Cred ca este un planor decent si sunt sigur ca zboara bine.
Treaba ca-i usor sa le faci "din cutie"...este relativa. Acum incerc sa avansez cu Spacewalker-ul. Cel putin pentru mine, nu este de loc un model simplu pe care sa-l faci intr-o dupa amiaza.
Faptul ca ai in cutie toate materialele nu este, cred eu, un lucru rau. Daca incerci sa gasesti baghete, placi din balsa, de duritati diferite, ai sa vezi ca este o incercare in ziua de azi. Am umblat dupa baghete de spruce, pentru Lazy Bee de am inebunit. Nu gaseam decat baghete din balsa alba, moale.
N-as fi atat de categoric ca nu este modelism sa faci ceva din kit, parea mea, bineinteles.

PS. La club sunt si cativa tineri. Cred ca mai avem o sansa. Se vor plictisi, pana la urma, de rahatelele "inteligente". Eu sunt optimist, cel putin azi.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 06 April 2017 - 02:49 AM

0

#5 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 06 April 2017 - 09:16 AM

Dane nu e asa,

ia vezi in ziua de azi cati mai sunt instare sa construiasca ceva cat de cat .
Chiar si kituri ca asta de care vorbim , cati mai sunt in stare? Putini.
Daca nu e taiat tot si documentat majoritatea nu se descurca.

Ce spun acuma e cu parere de rau, fiindca s-a pierdut pe drum MESERIA

Da sa mai vedem ce o fi peste cativa ani.

Bafta

Ciao Sorin
0

#6 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2017 - 10:44 AM

Asa e, faptul ca le ai pe toate in cutie e un mare avantaj, am facut si eu de la zero cate ceva si stiu cat am alergat dupa niste maruntisuri. Am scos din cutie tot sa vad cum arata (si le-am pus la loc deocamdata).

Interesant ca unele piese sunt clar stantate si nu arata prea bine altele par la fel de clar taiate laser (fuselajul) dar din pacate nici acesta nu arata pre bine din cauza placajului care pare greu si firav. Alte piese sunt doar printate si trebuie taiate la manuta dar asta e OK. Balsa atat cat ma pricep pare de calitate, multa risipa. Botul este un bloc solid de balsa foarte mare. Cred ca in locul acelui bot de balsa o sa pun motorul asta:

Turnigy D2836/9 950KV Brushless Outrunner Motor
https://hobbyking.co...nner-motor.html

in fata fuselajului cu o masca de balsa si con cu elice. Ar trebui sa ajute la CG, nu il am inca si nu il cumpar pana nu ma lamuresc daca e sau nu nevoie de el.

Tijele de comanda sunt niste furtune gigantice, nu cred ca o sa le folosesc cum nu voi utiliza servo standard.

Nemultumirea mea vine din faptul ca astia au intepenit in timp. Nu zice nimeni sa strice proiectul initial si placerea de a construi dar o sa ramana planul si peste 100 de ani cu servo standard ?


Vezi postareadan_mitea, la 06 April 2017 - 02:48 AM, a spus:

Am si eu un Riser 100. Cred ca este un planor decent si sunt sigur ca zboara bine.
Treaba ca-i usor sa le faci "din cutie"...este relativa. Acum incerc sa avansez cu Spacewalker-ul. Cel putin pentru mine, nu este de loc un model simplu pe care sa-l faci intr-o dupa amiaza.
Faptul ca ai in cutie toate materialele nu este, cred eu, un lucru rau. Daca incerci sa gasesti baghete, placi din balsa, de duritati diferite, ai sa vezi ca este o incercare in ziua de azi. Am umblat dupa baghete de spruce, pentru Lazy Bee de am inebunit. Nu gaseam decat baghete din balsa alba, moale.
N-as fi atat de categoric ca nu este modelism sa faci ceva din kit, parea mea, bineinteles.

PS. La club sunt si cativa tineri. Cred ca mai avem o sansa. Se vor plictisi, pana la urma, de rahatelele "inteligente". Eu sunt optimist, cel putin azi.

Fisiere atasate


0

#7 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 April 2017 - 11:02 AM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 06 April 2017 - 09:16 AM, a spus:

...
Daca nu e taiat tot si documentat majoritatea nu se descurca.
...


Da, e incredibil cati se codesc pe rcgroups sa abordeze un kit de F3-RES pentru ca are doc doar in germana... :(
Cum scoate careva doc in engleza, se lumineaza si s-au bulucit sa cumpere... jenant...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2017 - 07:02 PM

Am inceput cu fuselajul. Asta e taiat laser din placaj. Placajul e cam arcuit. Fuselajul e simplu, simplu de tot, patratos si drept (nu are forma aia arcuita, eleganta). Intr-un fel e bine caci sper sa il lipesc si sa ramana drept.

Fisier atasat  IMG_7247.JPG (273.87K)
Number of downloads: 61


In bucata cea mare de balsa din cutie cica se ascunde botul. Cred ca o sa-i pun mai degraba (si) motor electric si con.

Fisier atasat  IMG_7249.JPG (224.86K)
Number of downloads: 64
0

#9 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 19 April 2017 - 02:08 AM

Asa, asa mestere. Te rog sa pui multe fotografii. Nu-mi trebuie decat un mic impuls sa ma apuc de al meu. Sunt sigur ca va zbura ca un vis.
0

#10 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 April 2017 - 08:19 AM

Daaa... ca BoTu il terminasi... :angry2:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#11 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2017 - 09:21 PM

Am lipit fuselajul. Nu cum zic ei in instructiuni cu CA, l-am lipit cu grija tot cu PA. Folia de laminare a buna si de suport pe blatul de lemn.

Desi fuselajul e taiat laser piesele nu se potrivesc grozav ceea ce denota neglijenta/dezinteres maxim la proiectare. A iesit drept.

Fisier atasat  IMG_7251.JPG (228.15K)
Number of downloads: 41Fisier atasat  IMG_7253.JPG (269.01K)
Number of downloads: 39

Cat se lega lipiciul m-am distrat identificand betele cu dimensiuni americane. Am crezut ca o sa fie usor, am rigla in inci dar nu, pe rigla nu e trecut 3/4" sau 5/6". In fine le-am gasit pe toate si le-am pus etichete. Am senzatia ca au fost generosi si au pus lemn in exces.

Fisier atasat  IMG_7254.JPG (313.35K)
Number of downloads: 39

Intre timp am cumparat si un motor de la bangood.

Racerstar BR2830 750KV 2-4S Brushless Motor For RC Airplane
6.43 EUR

Mai ieftin nu se poate. Se monteaza in fata panoului, trebuie sa ii fac o fustita din balsa care sa-l ascunda.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 19 April 2017 - 09:23 PM

0

#12 Useril este offline   ACS 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 01-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 20 April 2017 - 12:57 PM

E mai usor asaFisier atasat  HC-convert_01_cpt_f.gif (69.54K)
Number of downloads: 48
Optimisti construiesc avioane,pesimisti cumpara parasute.
0

#13 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 April 2017 - 01:03 PM

Ma intreb ce i-a impins pe imperiali sa ajunga la acest sistem cu subdiviziuni puteri ale lui 2, nascut probabil in vremuri in care computerele erau inexistente, deci sistemul binar era doar o teorie, deloc familiara maselor... :unsure:

Ma mir ca nu avem valori intermediare ca diafragma la un obiectiv foto... si acolo tot pe injumatatire se merge :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

#14 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 April 2017 - 01:20 PM

In ateliere se foloseste inciul cu zecimale in baza zece. 1/4inci=0.250inci. Frumos, nu? Cam toate instrumentele de masura lucreaza asa.
0

#15 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 April 2017 - 01:33 PM

Sa stii ca sunt si avantaje. De exemplu, pentru filete, nici nu trebuie sa te uiti pe tabele. Exemplu:
Pentru filet de 3/8'' dai gaura cu 5/16''.
Pentru filete de 5/16'', dai gaura cu 1/4''
etc.

Fisiere atasate


0

#16 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2017 - 04:03 PM

Multumesc de informatii, rigla e chiar utila.

Vezi postareaACS, la 20 April 2017 - 12:57 PM, a spus:

E mai usor asaAtasament HC-convert_01_cpt_f.gif

0

#17 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2017 - 03:58 PM

Nu am stat. Am gandit.

Am tot gandit cum sa fac ampenajele demontabile. Si zic ca am venit cu o solutie. Acum construiesc profundorul si bagheta cu piulite ingropate e baza derivei.

Fisier atasat  IMG_7258.JPG (223.73K)
Number of downloads: 31Fisier atasat  IMG_7260.JPG (260.98K)
Number of downloads: 31Fisier atasat  IMG_7261.JPG (221.76K)
Number of downloads: 32

O sa fac atat prinderea aripii cu suruburi din plastic pentru zbor normal la sandou sau motor electric cat si cu elastice pentru zbor cu motor termic. Suruburile lor din plastic sunt inutile fiind in inci.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 21 April 2017 - 03:59 PM

0

#18 Useril este offline   ALBERT STEFAN 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 757
  • Inregistrat: 16-November 10
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Interests:AEROMODELISM - PLANOARE ELECTRICE , si nu numai

Postat 21 April 2017 - 05:28 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 05 April 2017 - 07:47 PM, a spus:

Stefan,

Asta inseamna ca trebuia sa te apuci de constructii mai de mult cand kiturile respective erau considerate super .

Acuma cand totul e taiat, pregatit , mura in gura, e usor sa faci un model.Sau sa il iei ARTF sau RTF.

Nu mai vorbesc sa proiectezi un model apoi sa-l construiesti de la ZERO.

Scuzati-ma daca credeti ca sunt nostalgic, nu e asa, dar sa proiectezi, sa construiesti de la ZERO, apoi sa pilotezi modelul asta inseamna AEROMODELISM si MESERIE.Si

placerea ca ai facut totul singur si modelul zboara fain nu se poate compara cu nimic.


Bafta.

Ciao Sorin




PERFECT DE ACORD CU DUMNEAVOASTRA ..............prea putini mai construim de la ZERO.
0

#19 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2017 - 10:53 AM

Ca sa pot da gaurile (in pozitia corecta sper) pentru suruburile de fixare a ampenajelor a trebuit sa construiesc toata coada :angry2:

Baghetele 1/4x1/8 nu au ajuns asa ca am improvizat din resturi. Si asta e nasol cu kiturile americane, nu poti sa dai fuga sa mai cumperi o bagheta.

La directie am urmat sfaturile de pe net si am scapat de urechea (nu stiu cum ii zice) care venea peste ampenaj si am marit-o putin, din ochi, tot asa cica e bine sa fie mai mare.

Fisier atasat  IMG_7263.JPG (264.98K)
Number of downloads: 28Fisier atasat  IMG_7266.JPG (237.31K)
Number of downloads: 30

piesa aia urata numita dorsal fin cred ca e in plus, adica are doar rol cosmetic, cred ca nu o sa o pun (mai ales ca ma incurca la ampenajele care se scot).
0

#20 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2017 - 11:53 AM

Si am dat gaurile si am lipit si ultima bagheta, cea cu piulitele captive. Presimt ca o sa-mi dea multe batai de cap coada, sper sa merite efortul.

Fisiere atasate


0

#21 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 April 2017 - 02:16 PM

Vezi postareastiganas, la 22 April 2017 - 10:53 AM, a spus:


La directie am urmat sfaturile de pe net si am scapat de urechea (nu stiu cum ii zice) care venea peste ampenaj si am marit-o putin, din ochi, tot asa cica e bine sa fie mai mare.

piesa aia urata numita dorsal fin cred ca e in plus, adica are doar rol cosmetic, cred ca nu o sa o pun (mai ales ca ma incurca la ampenajele care se scot).


Prima piesa de care spui are rol de a compensa eforturile. Rezultatul este o forta mult mai mica la servo. Acelasi sistem se foloseste si la elevatoare. De ce nu le-a placut la cei de pe net?
Cea de a doua are, cred, rol de rigidizare. Asta in versiunea lipita. Demontabil, nu stiu.
Ce lipici ai folosit?
Arata frumos, tot inainte, mestere.



0

#22 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 22 April 2017 - 07:18 PM

Baieti,

ma distrez in mod deosebit la acest topic, ce conteaza in ce masuri e data dimensiunea? In 1995 am construit primul meu avion 1/1 dupa un proiect american din lemn de molid si placaj de mesteacaan de aviatie si chiar nu am avut nici o probllema , avionul e avionul meu personal si zboara si e perfect si azi, nu l-as da da nici pentru 100000 de Euroi.. Inmultirea si impartirea s-au invatat in clasa a doua , ce ne mai lamentam atata?

Nu gasesti baghete in inch? nici o problema trebuie cateva bucati de placaj 2 suruburi m3 si o lama de ras ca sa le tai. Dar pentru asta trebuie sa muncesti un pic.

De la proiectarea pe calculator pana la executie mai e ceva cale.Dar pentru un aeromodelist modele din astea simple sunt Pepsi.

Aici se pune problema meseriei care nu mai e,s-a evaporat, de aici se vor trage multe probleme in viitor.Bineinteles nu numai in aeromodelism.

Ciao Sorin

Fisiere atasate


0

#23 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 22 April 2017 - 07:56 PM

"... nu numai in aeromodelism."

Am ramas masca zilele trecute cand un coeg de-al nostru de la electronica si telecom, mi-a pus un link, si el siderat... ce au considerat necesar sa posteze ai lor dascali...

http://ham.elcom.pub...etc/jum-sem.htm
... cu picioarele pe pamant ...
0

#24 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 22 April 2017 - 09:51 PM

Misto Renatoa,

Era o formatie de muzica care canta : Prostia e la Putere....etc. . Imi cer scuze dar nu prea le am cu muzica si nici nu prea retin ce nu ma intereseaza.

Se pare ca au nimerit-o

Bafta .

Ciao Sorin
0

#25 Useril este offline   fulgerica 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2235
  • Inregistrat: 31-July 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:vintage

Postat 22 April 2017 - 10:07 PM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 22 April 2017 - 07:18 PM, a spus:

..... In 1995 am construit primul meu avion 1/1 dupa un proiect american din lemn de molid si placaj de mesteacaan de aviatie si chiar nu am avut nici o probllema , avionul e avionul meu personal si zboara si e perfect si azi, nu l-as da da nici pentru 100000 de Euroi.. Inmultirea si impartirea s-au invatat in clasa a doua , ce ne mai lamentam atata?
....


.))) cautam butonul de like .)))
Laser frate!
"Drona este pt modelism exact ce este maneaua in muzica" - Epicur
0

#26 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8268
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2017 - 10:17 PM

Asa am citit si eu si toate comentariile erau ca nu e necesara cu servo moderne fortoase pe de o parte si introduce drag pe de alta.

Vezi postareadan_mitea, la 22 April 2017 - 02:16 PM, a spus:

Prima piesa de care spui are rol de a compensa eforturile. Rezultatul este o forta mult mai mica la servo. Acelasi sistem se foloseste si la elevatoare. De ce nu le-a placut la cei de pe net?
Cea de a doua are, cred, rol de rigidizare. Asta in versiunea lipita. Demontabil, nu stiu.
Ce lipici ai folosit?
Arata frumos, tot inainte, mestere.

0

#27 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 April 2017 - 11:23 PM

Vezi postareastiganas, la 22 April 2017 - 10:17 PM, a spus:

Asa am citit si eu si toate comentariile erau ca nu e necesara cu servo moderne fortoase pe de o parte si introduce drag pe de alta.

Pai ai scos bucata care reducea cuplul si ai marit cealalta parte a rudder-ului. As zice ca drag-ul este acelasi. Conteaza suprafata totala, nu numai ceea ce este inaintea articulatiei, nu?
As plusa: la un rudder mai mare, nu ai neaparat si drag mai mare, deoarece nu-l mai brachezi atat de mult.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 22 April 2017 - 11:25 PM

0

#28 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 April 2017 - 02:04 AM

Vezi postareaSORIN CAIUS, la 22 April 2017 - 07:18 PM, a spus:

Nu gasesti baghete in inch? nici o problema trebuie cateva bucati de placaj 2 suruburi m3 si o lama de ras ca sa le tai. Dar pentru asta trebuie sa muncesti un pic.


In viata, nu avem alb si negru, zero sau unu, suntem analogici. Avem gri.
Suna frumos ce spui, dar ce te faci daca iti trebuie bachete din balsa mai tarisoara? Sa nu spun din spruce sau hardwood. Ai incercat sa tai balsa tare cu lama?
Am taiat bachete din balsa moale si am avut surpriza ca, dintr-o placa dreapta, sa iasa baghete strambe.
De aceea as spune sa nu fim prea duri in afirmatii. Sa fim mai...gri.



0

#29 Useril este offline   victoras_h 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1102
  • Inregistrat: 11-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Irving, Texas

Postat 23 April 2017 - 02:29 AM

Destul de greu sa iasa drept cu lama. Am construit și eu un jig de genul dar chiar si cu lame de xacto sau cutter care nu sunt asa flexibile, cu balsa mai tare o cam ia după fibra si iese în valuri.
0

#30 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19163
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 23 April 2017 - 08:53 AM

Eu tai baghete cu asta cu destul succes...
https://hobbyking.co...a-stripper.html

...suficient ca sa nu mai fi cumparat baghete de multisor, tai din placi ce am nevoie, maximul de pana acum a fost 6x6.
Nu stiu daca e un secret, dar as zice ca ajuta major sa nu infigi cu lama in material sa tai pe toata grosime dintr-o data, eu ajustez lama ca sa patrunda doar pe jumatate, apoi intorc placa si fac a doua trecere pe verso.
Astfel probabil ca fibrele care apar in drum oblic nu mai opun asa mare rezistenta incat sa devieze lama.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 23 April 2017 - 08:54 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro