Modelism - RHC Forum: Cum repar un avion? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Cum repar un avion?

#1 Useril este offline   Matei_B 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 10-February 17
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:MTB, modelism(masini si zburatoare)

Postat 31 March 2017 - 05:25 PM

Salut! oricine in viata lui a prabusit probabil un avion... ...
mai demult am postat tot in coltul incepatorului despre decolare, despre acrobatie. Acum deschid pt ca l-am prabusit si vreau sa stiu cum se repara fara sa il stric mai tare..
O scurta descriere a ce s-a intamplat: zbor cu un durafly tundra pe vant de aprox 4-4.5 m/s, totul ok, nici o problema, il aduc la aterizare sa il verific cu checker-ul. vin cu botul in vant, ca la carte, cu ceva motor ca sa nu se angajeze. dintr-o data mi s-a taiat motorul, vantul ma dat peste cap intr-o parte si am fost nose down (la aprox 1.5-2 metri altitudine). De vina suspectez acumulatorul care a fost in trecut overdischarged din greseaa :( si o rafala de vant. precizez ca tot in aceeasi zi am mai patit sa mi-l intoarca vantul la cca 90 de grade in stanga sau dreapta, tot la aterizare, dar atunci a fost numai 90 de grade inclinatie si inaltime cu cativa metri mai mare deci- salvabil.

mi s-a indoit si rupt botul si cateva zgarieturi adanci pe elice.. revin cu poze cand apuc
0

#2 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 31 March 2017 - 07:48 PM

Pune poze.
0

#3 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5144
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 31 March 2017 - 07:56 PM

De câte ori crezi că îți spunem să îți faci un trainer gen Easycraft...din depron, ceva simplu de tot, asta până înveți cum e cu decolrea și aterizarea....
0

#4 Useril este offline   Matei_B 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 10-February 17
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:MTB, modelism(masini si zburatoare)

Postat 31 March 2017 - 08:55 PM

Poze: https://drive.google...NmFLWWktdmNSTms
0

#5 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 01 April 2017 - 02:26 PM

Eu cu super glue as incerca.
0

#6 Useril este offline   adyrex 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1479
  • Inregistrat: 06-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 03 April 2017 - 09:03 PM

Cyano (super glue) cred ca ataca spuma,o topeste, nu e bun. Incearca poliuretan de la Bison, umple golurile, daca lucrezi frumos, iese bine si durabil.Eu la spume lucrez numai cu asa ceva si e foarte bun. Am postat o poza cu acest poliuretan.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 126603_big.jpg

0

#7 Useril este offline   Matei_B 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 10-February 17
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:MTB, modelism(masini si zburatoare)

Postat 04 April 2017 - 01:39 PM

Vezi postareaadyrex, la 03 April 2017 - 09:03 PM, a spus:

Cyano (super glue) cred ca ataca spuma,o topeste, nu e bun. Incearca poliuretan de la Bison, umple golurile, daca lucrezi frumos, iese bine si durabil.Eu la spume lucrez numai cu asa ceva si e foarte bun. Am postat o poza cu acest poliuretan.

pe ala cred ca il voi folosi si eu.. l-am folosit si in trecut si nu am avut probleme dar am intrebat ca sa fiu sigur
0

#8 Useril este offline   Radubv 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 740
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:Aero-Auto RC.

Postat 04 April 2017 - 08:27 PM

Vezi postareaadyrex, la 03 April 2017 - 09:03 PM, a spus:

Cyano (super glue) cred ca ataca spuma,o topeste, nu e bun. Incearca poliuretan de la Bison, umple golurile, daca lucrezi frumos, iese bine si durabil.Eu la spume lucrez numai cu asa ceva si e foarte bun. Am postat o poza cu acest poliuretan.

Nu este spuma, care intr-adevar ar fi atacata de super glue. Este Elapor si merge lipit fara probleme cu superglue. In plus iese frumos si fara culori inestetice ca in cazul Bisonului(galben) . Totusi , pentru siguranta as incerca pe o bucatica de material unde nu se vede si nu afecteaza , cum se comporta la superglue. La Bison trebuie sa fi atent ca expandeaza mult , in functie de cata apa folosesti , asa ca trebuie fixat si mentinut bine pana cand se intareste.
Pentru indreptare si revenirea la formele initiale , inainte de lipire baga-l cu incredere in apa fiarta ( aproape de clocot) , vei fi uimit de rezultate.

Aceasta postare a fost editata de Radubv: 04 April 2017 - 08:29 PM

AUTO

HPI Trophy Truggy 4.6 2013 2.4GHZ Waterproof- nitro
HPI Blitz2 Flux - electric
FG Baja Buggy Sportsline - benzina

AERO

Align T-Rex 450 Pro V2 - Augusta electric
Align T-Rex 500L Dominator - electric
Align T-Rex 700E DFC - electric
Drake by Dululutu -electric
Easy Star II by Multiplex - electric
Phoenix 2400 - electric
Sbach 342 by FMS 1300mm - electric
DJI Mavic Pro
Realacc Real5 215MM FPV Racing Drone
|||Spektrum DX9|||
0

#9 Useril este offline   SID 

  • datebest.net - visit website and win smartphone!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 26-December 09
  • Location:https://t.me/pump_upp
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 05 April 2017 - 12:22 PM

Vezi postareaRadubv, la 04 April 2017 - 08:27 PM, a spus:

Nu este spuma, care intr-adevar ar fi atacata de super glue. Este Elapor si merge lipit fara probleme cu superglue. In plus iese frumos si fara culori inestetice ca in cazul Bisonului(galben) . Totusi , pentru siguranta as incerca pe o bucatica de material unde nu se vede si nu afecteaza , cum se comporta la superglue. La Bison trebuie sa fi atent ca expandeaza mult , in functie de cata apa folosesti , asa ca trebuie fixat si mentinut bine pana cand se intareste.
Pentru indreptare si revenirea la formele initiale , inainte de lipire baga-l cu incredere in apa fiarta ( aproape de clocot) , vei fi uimit de rezultate.


Asa e, Elapor-ul il lipesti cu supe rglue fara probleme si asta poti sa o faci chiar la locul de zbor.
Dupa 5~10 min poti sa zbori
0

#10 Useril este offline   Zeus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2455
  • Inregistrat: 15-January 09
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 05 April 2017 - 10:42 PM

Salut,
Pt inceput scoti electronica unde este rupt indoit si il bagi intro oala cu apa fierbinte, in felul asta refaci materialul la starea initiala, apoi refaci puzzle-ul sa vezi sa fie complet si iti iei super glue gel preferabil, eventual si 2-3 scobitori, cu bizon arata ca un frankestein cu lipituri si suduri, ramane galben la cu bizon, daca bucata de avion este prea mare si nu intra in oala cu apa fiarta, poti turna usor apa clocotita peste model unde e botin si ai sa vezi cat de repede se reface. spor.
Daca nu te descurci, suna-ma. sunt tot din iasi.
Why Drink and Drive,When you can Smoke and Fly?
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro